Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.685 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Drogi mi Platon, drogi Sokrates, ale jeszcze droższa prawda."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
POST-ABORTION SYNDROME (22-04-2013)
Źrodło: prochoice.org Zgłosił/a: ramichael
Many people are interested in learning about the possible effects of abortion on women's emotional well-being, and several hundred studies have been conducted on this issue since the late 1970s. Unfortunately, much of the research on women's psychological responses to abortion can be confusing. Nonetheless, mainstream medical opinions, like that of the American Psychological Association, agree there is no such thing as "post-abortion syndrome."
Do tekstu..
Fragment większej całości (22-04-2013)
Autor: Jacek Dehnel
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: liliac
"...myślę o harmonijnej całości, jaką powinna być historia sztuki polskiej - o tym, że zapominanie o takich artystach, wyłączanie ich ze wspólnej pamięci, jest karygodnym marnotrawstwem. Jasne - Lilien, jako Żyd (polski, ale Żyd), jako grafik (a nie malarz; malarzy się kocha bardziej i bardziej się o nich pamięta) i jako emigrant (choć z ziem polskich podzielonych przez zaborców uciekali najwięksi nasi twórcy, bo też i w jakimś sensie siedząc w Paryżu czy Berlinie byli tyleż nie-w-Polsce, co w Warszawie, Lwowie czy Krakowie) ma do polskiego panteonu artystycznego pod górkę. Nie jest też, jak sądzę, twórcą miary Wyspiańskiego czy Malczewskiego - ale tworzy mocną drugą ligę polskiej sztuki przełomu XIX i XX wieku i zdecydowanie pierwszą ligę polskiej sztuki książki. To
Do tekstu..
Papież Franciszek: karierowicze w Kościele to złodzieje i zbóje (22-04-2013)
Autor: RZ
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Papież Franciszek ostro wypowiedział się o karierowiczach w Kościele nazywając ich "złodziejami i zbójami", którzy "okradają Jezusa z chwały" i myślą tylko o zyskach dla siebie. [] Dodał, że karierowicze "chcą tylko zysku dla samych siebie". Franciszek stwierdził, że nie może być mowy o religii przypominającej handel.
Do tekstu..
Wciąż musimy walczyć z WZW B (22-04-2013)
Autor: Małgorzata Pawłowska, Maciej Müller
Źrodło: Medycyna Praktyczna Zgłosił/a: liliac
"Pierwszy na świecie program powszechnych szczepień przeciw HBV wprowadzono na Tajwanie w 1984 r. Po 15 latach zaobserwowano istotne zmniejszenie zapadalności: z 10% do <1%. Ten sukces skłonił Światową Organizację Zdrowia do rekomendowania wszystkim krajom świata wprowadzenia powszechnych szczepień przeciw HBV. I rzeczywiście, w 2008 r. taki program funkcjonował w 175 krajach. Nie wprowadziło go do tej pory 6-8 państw."
Do tekstu..
Prawdziwie obiecujące potwory (22-04-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Pojawia się oczywiście kwestia jak właściwie traktować taki zakaźny nowotwór? Zwykłe nowotwory traktujemy zasadniczo po prostu jako anormalne produkty patologicznego rozrostu tkanek danego organizmu. Ale CTVT jest linią komórkową transmitowaną nieprzerwanie od tysięcy lat, która co prawda zachowała wiele genów psich, ale posiada zupełnie re-aranżowany, acz stabilny genom, o różnej od psiej liczbie chromosomów, o specyficznych mutacjach, oraz pozbawiony wielu psich genów, które niepotrzebne były dla jego przeżycia. Co oczywiste, rozmnaża się on aseksualnie, przez podziały komórkowe i nie krzyżuje z psami. Nie ma powodu by nie traktować go jako nowego gatunku"
Do tekstu..
150 tysięcy złotych za gwałt w policyjnym radiowozie (22-04-2013)
Autor: Anna Malinowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"28-letnia Beata otrzyma zadośćuczynienie za to, że została zgwałcona przez policjantów będących na służbie. W piątek katowicki sąd apelacyjny za krzywdy, jakich doznała, zasądził jej 150 tys. zł. Pieniądze zapłacą solidarnie skarb państwa i byli już policjanci."
Do tekstu..
Bożek: Krwiożercze rodzinne szczęście (22-04-2013)
Autor: Jakub Bożek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Herman Koch w "Kolacji" pokazuje, jak ukochana przez polskich polityków "podstawowa komórka społeczna" może się stać złośliwym nowotworem.
Do tekstu..
Nergal podarł Biblię. Sprawą zajmie się osiem prokuratur (22-04-2013)
Autor: aja/md/par/k
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Osiem prokuratur zajmie się sprawą podarcia Biblii podczas koncertów przez lidera blackmetalowego zespołu Behemoth Adama Darskiego - "Nergala". W Gdyni w tej samej sprawie trwa proces."
Do tekstu..
Miesiące negocjacji: Kościół "wydał" księdza zboczeńca! (22-04-2013)
Autor: -
Źrodło: nasygnale.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Australijska policja aresztowała księdza podejrzanego o pedofilię. Było to możliwe po kilku miesiącach negocjacji z Kościołem katolickim, aby duchowny powrócił do kraju z Watykanu. Teraz został zwolniony za kaucją i pojawi się w sądzie w piątek.
Do tekstu..
Niewinność utracona na lekcji religii (22-04-2013)
Autor: Marta Natalia Wróblewska
Źrodło: Bez Dogmatu - kwartalnik kulturalno-polityczny Zgłosił/a: kika
Módl się i nie myśl. Pierwszą rzeczą, która uderza w salach do katechezy, jest wszechobecna gloryfikacja męczeństwa.
Do tekstu..
Stephen Hawking: Wielki Wybuch nie potrzebował Boga (21-04-2013)
Autor: (JS;KK)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Hawking zaczął prelekcję od wyrecytowania afrykańskiego mitu i szybko przeszedł do poważniejszych pytań takich jak: "dlaczego tu jesteśmy?". Naukowiec zaznaczył, że nadal wiele osób szuka boskiej obecności w teoriach fizyków. - Co robił Bóg przed stworzeniem? Może przygotowywał piekło dla ludzi, którzy zadają takie pytania? - pytał kosmolog.
Do tekstu..
Pijani policjanci pobili sześć osób. Zasiedli na ławie oskarżonych (21-04-2013)
Autor: MAC/iga
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Głośny proces, w sprawie ciężkiego pobicia sześciu młodych mężczyzn, przez pijanych policjantów toczy się w sądzie w Jaśle. W trakcie procesu wyszło na jaw, że oficer dyżurny policji usiłował zatuszować całą sprawę. Ostatecznie on również zasiadł na ławie oskarżonych."
Do tekstu..
Pani Barbara od nietoperzy. W mieszkaniu miała ich 700 (21-04-2013)
Autor: Anna Łukaszuk
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"W ciągu czterech lat pani Barbara pomogła ponad 700 nietoperzom. Rekordem było jednocześnie 250. Przyniosła je do domu... w wiadrze."
Do tekstu..
Raport amerykańskiego rządu o prawach człowieka uderza w Polskę (21-04-2013)
Autor: lmg, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Nieskuteczne sądownictwo, długie procedury sądowe, dochodzenia policji ws. antysemickich aktów, które zwykle nie prowadzą do zatrzymania sprawców - to główne zarzuty wobec Polski, które znalazły się w dorocznym raporcie o prawach człowieka na świecie. Dokument opublikował Departament Stanu USA."
Do tekstu..
Rząd nie zlikwiduje Funduszu Kościelnego? (21-04-2013)
Autor: Rafał Jaros
Źrodło: rafaljaros.natemat.pl Zgłosił/a: mirek
"wiceminister Włodzimierz Karpiński stwierdził, że tak naprawdę Fundusz ma swoją historię i jego automatyczna likwidacja spowodowałaby ograniczenie funkcji duszpasterskich"
Do tekstu..
Pies wie, jak kraść inteligentnie (21-04-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
Psy podkradają jedzenie najchętniej wtedy, gdy sądzą, że nikt ich nie widzi. Zdaniem naukowców, dowodzi to, że są one zdolne do pojęcia ludzkiego punktu widzenia. Eksperymenty na potwierdzenie tej tezy opisano w "Animal Cognition".
Do tekstu..
Kod Biblii: ostatnie starcie (21-04-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
Fragment przedstawienia "Nerdstock: 9 Lessons and Carols for Godless People." Jest to pełna humoru alternatywa Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich niewierzących i maniaków nauki. Przedstawienie odbywa się co roku w Londynie tuż przed Świętami
Do tekstu..
zrael: gazeta ocenzurowała symboliczne zdjęcie z warszawskiego getta (21-04-2013)
Autor: ynetnews.com, WP.PL
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: liliac
"Izraelska gazeta kierowana do ultraortodoksyjnych Żydów ocenzurowała jedną z najbardziej znanych fotografii obrazujących Holokaust, zamazując twarze widocznych na niej kobiet - donosi izraelski portal Ynet. - Pokazujemy czytelnikom tylko to, co powinni i chcą zobaczyć - tłumaczy redaktor tygodnika."
Do tekstu..
Moralność jest starsza niż ludzkość (21-04-2013)
Autor: Piotr Kościelniak
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: Majorian
Wyniki badań prowadzone przez biologa - ateistę, sugerujące istnienie moralności u szympansów. Cytat: Sam de Waal jest ateistą. Jego zdaniem rytuał religijny jest niezbędny do podtrzymywania więzów społecznych. Ale dowody pokazują, że moralność nie pochodzi od Boga. To religia powstała z głębokiej potrzeby moralności - cechy, którą przejawiają nie tylko ludzie, ale spokrewnione z nami zwierzęta. Skąd ta moralność się bierze - czy jest wynikiem ewolucji - nie wiemy. "Niektórzy mówią, że zwierzęta są tym, czym są, a nasz gatunek kieruje się wyższymi ideałami. Ale to łatwo podważyć - pisze d
Do tekstu..
Super Human Vision (21-04-2013)
Autor: Veronique Greenwood
Źrodło: http://discovermagazine.com Zgłosił/a: mirek
Odnaleziono pierwszą na świecie kobietę, która ma sprawne nie 3, a 4 rodzaje receptorów kolorów w oku (czopków). Względem niej wszyscy jesteśmy daltonistami.
Do tekstu..
Wielkostopologia (20-04-2013)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Mroczna Sztuka Ogłupiania Zgłosił/a: liliac
"Skąd ta obsesja, aby bzdurom o Sasquatchu nadawać naukową otoczkę? Do tej pory za DNA Sasquatcha robiły głównie futra łosia i niedźwiedzia. W ostatnim czasie największe nadzieje wiązano z próbkami z Gór Błękitnych, które okazały się syntetycznym, sztucznym włosiem. Fragmenty sierści zebrane w 2005 w Kanadzie, którymi podniecali się kryptozoolodzy, okazały się futrem bizona. To, co skompromitowało środowisko kryptozoologów najbardziej, miało miejsce w roku 2008."
Do tekstu..
Harvard atheists shocked at exclusion from Boston bombing memorial service (20-04-2013)
Autor: Stephen C. Webster
Źrodło: The Raw Story Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Ateistom z Harvardu odmówiono prawa uczestnictwa w oficjalnej uroczystości upamiętniającej ofiary zamachu bombowego w Bostonie.
Do tekstu..
Obama już wie, Miller jeszcze nie. (20-04-2013)
Autor: Kasia Malinowska-Sempruch
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Nie trzeba popierać legalizacji marihuany, ale niekaranie za posiadanie małych ilości to zdecydowanie lewicowy postulat.
Do tekstu..
A czy te dzieci kiedyś były dziećmi? (20-04-2013)
Autor: Gender Experts
Źrodło: GenderExperts Zgłosił/a: liliac
"Poznań oblepiono billboardami reklamującymi nowego (w Polsce) ubezpieczyciela. Plakaty straszą z każdego zakątka. Nie tylko straszą, ale też drażnią, bo umacniają największe płciowe stereotypy. Spójrzcie i porównajcie w jakich rolach mamy widzieć swoje dzieci (i jak mają postrzegać się one same). Proste przeciwstawienie chłopca i dziewczynki, on na plaży zdobywa fale, ona pozostaje w domowej przestrzeni, on interesuje się przygodą, ona interesuje się dodatkami i świecidełkami. To ma ustanawiać ich naturę przez wszystkie lata, kiedy będą dorastać, później zapewne też."
Do tekstu..
"Wojskowi zostali oczyszczeni w Jordanie krwi...", czyli jak wyglądał (20-04-2013)
Autor: prof. Arkadiusz Stempin
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Kardynałom zebranym przed miesiącem na konklawe na niczym innym nie zależało tak bardzo jak na wyborze papieża, który nie byłby uwikłany w brudne rozgrywki toczące się za Spiżową Bramą. Wyborem Jorge Bergoglia Kościół mógł jednak wpaść z deszczu pod rynnę...
Do tekstu..
New Atheism should be able to criticise Islam without being accused of Islamopho (20-04-2013)
Autor: Andrew Zak Williams
Źrodło: New Statesman Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Ateistom zwykle odmawia się prawa krytyki islamu, oskarżając ich o "islamofobię". Czy faktycznie Harris, Dawkins i Hitchens są islamofobami, czy jest to jedynie próba odebrania im prawa do krytyki?
Do tekstu..
Niemiec polskie dzieci męczy? (20-04-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
A Jarosław Gowin znowu o in vitro, tym razem z informacją, która powinna nami wstrząsnąć: polskie zarodki sprzedawane są do Niemiec, gdzie poddawane są eksperymentom medycznym. Gdybym nie usłyszała tego na własne uszy, to bym nie uwierzyła.
Do tekstu..
Carl Sagan - ostatni wywiad (20-04-2013)
Autor: Carl Sagan, Charlie Rose
Źrodło: youtube.com Zgłosił/a: JK
Carl Sagan's last interview with Charlie Rose
Do tekstu..
Paradis Hartmanis (19-04-2013)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Loose blues Zgłosił/a: liliac
"Jak widzicie, nie oczekuję wiele od raju. Niepotrzebny mi Bóg ani anioły. Prędzej już hurysy, byle nie w nadmiarze. Żadnych wizji uszczęśliwiających ani świętych obcowania. I nawet nie musi trwać wiecznie. Ot, parę lat. A potem, jak się znudzi, chętnie bym zapadł się nicość. Bez żalu. Jakaś pigułeczka, ot, cywilizacja śmierci na własny użytek. Skromny jestem. Zawsze mi to mówiono."
Do tekstu..
„Polska” młodość Wagnera (19-04-2013)
Autor: Dorota Szwarcman
Źrodło: Co w duszy gra Zgłosił/a: liliac
" 16.04.2013 wtorek "Polska" młodość Wagnera Dorota Szwarcman Niewiele się wie o fascynacji Wagnera Polską i jej tragicznymi losami. Dowiedział się o niej trochę więcej, gdy uciekinierzy z powstania listopadowego wędrowali przez Europę i trafili także do jego rodzinnego Lipska. W 1832 r. wziął udział w wydarzeniu, które wywarło na nim wielkie wrażenie. Miał wtedy 19 lat."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365