Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.918.341 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Lucas L. Grabeel - Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie umiemy się odnaleźć, nie umiemy współdziałać. Dlaczego ci, co chcą ukraść samochód dogadują się w minutę, a ci co chcą założyć trawnik, nie mogą dogadać się przez lata?"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Od września zmienią się oceny z religii (09-06-2008)
Autor: Dziennik
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: zolv
Od przyszłego roku szkolnego katecheci będą posługiwać się nowymi kryteriami oceny z religii. Rozstrzygną one jednoznacznie, że ocenie powinna być poddawana tylko wiedza, a nie wiara.
Do tekstu..
Nie straszmy Polaków związkowcami (08-06-2008)
Autor: Janusz Szewczak
Źrodło: gazetafinansowa.pl Zgłosił/a: waldmarc
Oficjalne komunikaty dyżurnych autorytetów ekonomicznych o spowolnieniu gospodarczym, które może być skutkiem rozdmuchanych żądań płacowych i opinie serwowane np. przez takie organizacje pracodawców jak "Lewiatan", mają wyłącznie prowokacyjny i konfrontacyjny charakter i niewiele wspólnego z prawdą. Tak samo, jak opowieści liberalnych demagogów o niezwykle silnym i destrukcyjnym oddziaływaniu związków zawodowych w Polsce na naszą gospodarkę
Do tekstu..
Mądrość nie popłaca (06-06-2008)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Dlaczego u wielu zwierząt ewolucja nie rozwija sprytu, pamięci czy naturalnej zdolności do uczenia się? Bo rozum często kosztuje więcej, niż jest tego wart - wskazują badania prof. Tadeusza Kaweckiego
Do tekstu..
Religijny mózg (05-06-2008)
Autor: Rafał
Źrodło: http://oczlowiekuczylionas.blox.pl/2008/05/Religijny-mozg.html Zgłosił/a: Taiken
W religioznawstwie funkcjonuje wiele koncepcji wyjaśniających skłonność człowieka do kultu religijnego. Tylko nieliczne jednak opierają się na analizie ludzkiego mózgu. Zwykle, gdy mówimy o przyczynach ludzkiej religijności, wskazujemy na jej kulturowe źródła. Wówczas w centrum uwagi jest, przykładowo, dążność do zażegnania lęku egzystencjalnego - wedle tej koncepcji człowiek wierzy w Boga, bo woli wyobrazić sobie, że istnieje jakiś byt stojący ponad nim i decydujący o nim, niż żyć ze świadomością braku takiego bytu. Inne koncepcje traktują religijność jako mentalną odpowiedź prymitywnego człowieka na pytania, na które odpowiedzi nie znał. Wschód i zachód słońca, zmiany pór roku, ogień, deszcz etc. Ciekawym wątkiem obecnym w ramach badań nad istotą religii i religijności jest w
Do tekstu..
Antykoncepcja w Polsce - raport (04-06-2008)
Źrodło: PAP/onet.pl Zgłosił/a: jarekland
Nie ma lepszej metody ograniczenia liczby aborcji niż upowszechnianie edukacji seksualnej i antykoncepcji - przekonuje Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która we wtorek przedstawiła informację o dostępności do antykoncepcji w Polsce.
Do tekstu..
Owoce i warzywa są dobre na raka (03-06-2008)
Autor: dr Thomas Stuttaford
Źrodło: the Times/onet.pl Zgłosił/a: youzwiak
Od ochrony przed rakiem po łagodzenie oparzeń słonecznych - naukowcy potrafią coraz lepiej wyjaśnić znaczenie warzyw i owoców w naszej diecie.
Do tekstu..
Polska powinna zerwać konkordat? (03-06-2008)
Autor: www.pardon.pl
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: xyz
ankieta
Do tekstu..
Niepełnoletnie mamy (03-06-2008)
Autor: Marzena Okoń
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: draconus
Wydawać by się mogło, że piętnastolatka, która rodzi dziecko, to sytuacja odosobniona, wyjątkowa. Raczej pojawiająca się jako motyw w serialu, niż w codziennym życiu. W rzeczywistości jednak młode dziewczęta obecnie znacznie częściej zachodzą w nieplanowane ciąże. Liczba nieletnich matek, które przymusowo wkraczają w dorosłe życie, wzrasta.
Do tekstu..
Świątynia bez Boga (02-06-2008)
Źrodło: onet.tv Zgłosił/a: youzwiak
Nowojorscy agnostycy, ateiści i świeccy humaniści mają swoją świątynię. Nie czczą jednak Boga - zajmują się etyką w formie czystej oraz działalnością charytatywną.
Do tekstu..
SAKRAMENT SAMODONOSICIELSTWA (02-06-2008)
Autor: MEDIOLAN CZYTELNIK
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: XYZ
Jedyna rzecza jaka przeszkadza ludziom wierzacym w ich kontaktach z Bogiem jest Kosciol Katolicki. Do tej czysto indywidualnej sprawy jaka jest wiara, Kosciol wnosi swoje wypaczenia. Zbudowany podobno na nauce Jezusa, Kosciol owy zdaje sie juz nie miec z nia niewiele wspolnego.
Do tekstu..
Kościół na EURO 2012: kaplica przy każdym stadionie (02-06-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: zet
Złośliwcy żartowali, że stadionów na Euro może nie będzie, ale kaplice przy nich - na pewno. Jednak w Polsce, jak już pisaliśmy, z żartami trzeba uważać. Mają tendencję do stawania się ciałem.
Do tekstu..
Magdalena Środa dla WP: Napieralski z opatrznością w tle (02-06-2008)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: zet
Mamy nowe święto. Święto Dziękczynienia. I nowego szefa SLD, Grzegorza Napieralskiego. Święto ma służyć temu, by przynajmniej raz do roku ludzie sobie dziękowali. Czemu ma służyć Napieralski? Jeszcze nie wiadomo.
Do tekstu..
Stary, mądry mózg (01-06-2008)
Autor: SARA REISTAD-LONG
Źrodło: onet.pl/The New York Times Zgłosił/a: youzwiak
Gdy starsi ludzie nie potrafią już zapamiętać nazwisk nowo poznanych ludzi, zwykle sądzą, że ich zdolności umysłowe maleją. Jednak coraz większa liczba badań wskazuje, że to przypuszczenie jest często błędne.
Do tekstu..
"Tajny" (!) sondaż Gallupa dla Sejmu (31-05-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: xyz
Jakiś czas temu Sejm zamówił w Instytucie Gallupa sondaż na temat religijności Polaków, który posłowie otrzymali ponad miesiąc temu. Nikt nie pisnął słówkiem. Może dlatego, że wyniki sondażu są... ciekawe.
Do tekstu..
Były brytyjski premier zamierza jednoczyć religie (30-05-2008)
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: zolv
Były brytyjski premier, Tony Blair, zapowiedział, że zamierza poświęcić resztę życia działaniom na rzecz porozumienia między religiami. W ubiegłym roku, wkrótce po odejściu z Downing Street, Tony Blair przeszedł na katolicyzm.
Do tekstu..
Białoruś przygotowuje konkordat z Watykanem (29-05-2008)
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: zolv
Władze Białorusi przygotowują się do podpisania konkordatu z Watykanem - podały niezależne portale białoruskie, powołując się na rządowego pełnomocnika ds. religii i narodowości Leanida Hulakę. Nie wiadomo, kiedy miałoby dojść do podpisania dokumentu.
Do tekstu..
Kup sobie butelkę z duchem (28-05-2008)
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: zolv
Pewien Amerykanin z Florydy sprzedaje butelki, w których, jak utrzymuje, są zamknięte duchy.
Do tekstu..
Motocykliści - dawcy nerek, dawcy dobra, czy zwykli ludzie? (27-05-2008)
Autor: Ewa Bąk
Źrodło: Ego Zgłosił/a: MA
Stoisz na przystanku i czekasz na autobus. Jest tak gorąco, ze podeszwy twoich butów przyklejają się do asfaltu. Ludzie siedzący w klimatyzowanych samochodach są piorunowani nienawistnymi spojrzeniami prażących się na słońcu klientów MPK. Nagle wszyscy zwracają uwagę na odległy jeszcze odgłos silnika motoru, który już po chwili przemyka nam przed oczyma a wszyscy odprowadzają wzrokiem mknącego 150 km/h kierowcę ubranego w skórzane spodnie, kurtkę i w kasku na głowie.
Do tekstu..
Człowiek dobry vs Człowiek twórczy? (27-05-2008)
Autor: Anna Thol
Źrodło: Ego Zgłosił/a: Mariusz Agnosiewicz
W przeprowadzonym przeze mnie wywiadzie "Bezbożnie..." , mój rozmówca - Założyciel Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, Pan Mariusz Agnosiewicz przyznał, że zadaje sobie często pytanie - Co jest ważniejsze - być człowiekiem dobrym czy być człowiekiem twórczym ?
Do tekstu..
Polacy religijni? (26-05-2008)
Autor: Kuba
Źrodło: Interia Zgłosił/a: PiotR

Do tekstu..
The End of Homeopathy? (25-05-2008)
Autor: LEON JAROFF
Źrodło: Time Zgłosił/a: MA
Millions of people around the world swear by the alternative medicine homeopathy. In Britain, the Royal Family endorses and uses it. But that hasn't deterred the editors of The Lancet, the prestigious British medical journal, which has launched an all-out attack on homeopathy. In its current issue, The Lancet published a massive study that compared the results of 110 trials of homeopathy with the same number of trials of conventional medicine. The conclusion: benefits attributed to homeopathy were, at best, placebo effects.
Do tekstu..
Cenowe manipulo (24-05-2008)
Autor: Katarzyna Śliwa
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: waldmarc
Dlaczego, mimo imponujących wskaźników wzrostu gospodarczego, nie odczuwamy poprawy bytu? Czemu ceny w naszych sklepach często są takie same, a niekiedy nawet wyższe niż w krajach "starej" Unii, a pensje wielokrotnie niższe? Dlaczego jest tak źle, skoro jest tak dobrze?
Do tekstu..
Ksiądz pobił ucznia na lekcji religii. W Polsce - normalka? (23-05-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: Pardon Zgłosił/a: Henryk_P
Ponieważ jednak tym razem bezwstydna młodzież występy księdza nagrała, media się trochę podburzają. A to przecież nic nowego. Bicie uczniów na lekcjach religii jest w Polsce powszechne, ale skrzętnie wyciszane.
Do tekstu..
Geje nie mogą być księżmi. (22-05-2008)
Autor: Henryk_P
Źrodło: http://www.ekumenizm.pl/content/article/2008052013311847.htm Zgłosił/a: Henryk_P
Watykański Sekretarz Stanu, kardynał Tarcisio Bertone, wysłał list do wszystkich biskupów świata, potwierdzając w nim zasady ustanowione przez Kongregację ds. Wychowania Katolickiego w instrukcji z 4 listopada 2005 roku dotyczącej kryteriów powołań w przypadku osób o skłonnościach homoseksualnych.
Do tekstu..
Wyzwoleni od Kościoła (22-05-2008)
Autor: Jacek Papis
Źrodło: Laif Zgłosił/a: MP
Młodzi Polacy za granicą omijają Kościół coraz większym łukiem. Wielu ludziom Kościół jawi się dziś jako instytucja zacofana, która wyłącznie sobie przypisuje monopol na prawdę. Chcąc utrzymać swoją zagrożoną pozycję, Kościół od lat próbuje lansować tezę, że jest jedyną opozycją wobec „zepsutej moralnie i pozbawionej wartości laickiej Europy”. Rzecz w tym, że ci, którzy zasmakowali tej Europy, znacznie wyżej cenią sobie poczucie wolności niż nieprzystające do współczesności kościelne nakazy.
Do tekstu..
tłum spalił 11 osób posądzanych o czary (22-05-2008)
Autor: mig
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Tomasz Gularski
11 osób posądzanych o czary zostało spalonych w kenijskiej wiosce przez tłum wieśniaków.
Do tekstu..
Burza w szklance wody (21-05-2008)
Autor: Jacek Kubiak
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldmarc
Już tradycyjnie każde, nawet najbardziej banalne doświadczenie wykonane na ludzkich zarodkach okrzyknięte zostaje głównym zagrożeniem ludzkości.
Do tekstu..
43 procent młodych matek posiada wibratory. Gdzie? (21-05-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: jarekland
Żyjemy w czasach upadających stereotypów. Dotychczas uznawano za pewnik, że każda z mam myśli tylko o pieluchach, a zainteresowanie seksem - jeśli w ogóle! - wraca jej, gdy dzieci pójdą do szkoły. Otóż jest to bzdura.
Do tekstu..
Sprawa Behemotha umorzona (20-05-2008)
Źrodło: trojmiasto.pl Zgłosił/a: Tomasz Gularski
Sprawa prowadzona przez Prokuraturę Rejonową w Gdyni w sprawie obrazy uczuć religijnych przez lidera grupy muzycznej Behemot została umorzona. Autor przy okazji wspomina o akcji zmiany art. 196KK.
Do tekstu..
Policja przyszła po bluźniercę (19-05-2008)
Autor: Jacek Sierpiński
Źrodło: Jacek Sierpiński Zgłosił/a: Jacek Sierpiński
W Holandii. Bo w swoich satyrycznych rysunkach dyskryminował muzułmanów i obrażał islam. Chrześcijaństwa też nie oszczędzał.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365