Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.752.357 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Już za tydzień może być wiadomo, jak powstają czarne dziury (06-05-2013)
Autor: mb/mj
Źrodło: tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Gigantyczna eksplozja w konstelacji Lwa może okazać się potwierdzeniem teorii polskiego naukowca o powstawaniu czarnych dziur. Wybuch był tak potężny, że zarejestrowało go wiele teleskopów na całym świecie. "
Do tekstu..
"Ateiści muszą zawisnąć!" Paraliż miasta, dziesiątki zabitych (06-05-2013)
Autor: //gak/k
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Borgïr
Do co najmniej 22 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamieszek w stolicy Bangladeszu, Dhace. Służby bezpieczeństwa starły się z tysiącami islamistów, którzy domagają się nowego prawa o bluźnierstwach. Wśród zabitych jest co najmniej jeden policjant.
Do tekstu..
Abp Sławoj Leszek Głódź hoduje daniele na działce, którą dostał za bezcen na (06-05-2013)
Autor: Krzysztof Katka
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Po wyremontowaniu i wyposażeniu zabytkowej rezydencji w Gdańsku i urządzeniu ogrodu z danielami metropolita gdański inwestuje w odnowienie kolejnego budynku.
Do tekstu..
Jak rozbójnik Wałęsa Żydom bułeczki piekł (06-05-2013)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: hartman.blog.polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Pluralizm dosięgnął niepokornych, jak jakaś liberalna zaraza. W osobliwym "wydaniu specjalnym" czasopisma "Do rzeczy", zatytułowanym "Ludzie", wielkie piszą dziwy.
Do tekstu..
Martin Seligman o psychologii pozytywnej (05-05-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
Martin Seligman opowiada o psychologii -- jako dziedzinie zainteresowań badaczy oraz praktyce pracy klinicznej terapeutów z pacjentami. O tym, jak współczesna psychologia przestaje koncentrować się jedynie na zaburzeniach, i w jaki sposób może pomóc nam się zmienić.
Do tekstu..
Tożsamość pasożyta (05-05-2013)
Autor: Mikołaj Zapalski
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Jeśli dziś pasożyty są tak bardzo rozpowszechnione, to czy były równie pospolite w minionych okresach geologicznych? Należy sądzić, że tak, ponieważ im bardziej zaawansowana interakcja ekologiczna, tym dłuższej wymaga koewolucji. Drapieżnik może w wielu przypadkach przestawić się na nowy typ ofiary niemal z dnia na dzień, natomiast pasożyty często korzystają tylko z jednego gatunku gospodarza"
Do tekstu..
Trzy biblioteki (05-05-2013)
Autor: Mirosław Filiciak
Źrodło: dwutygodnik.com Zgłosił/a: liliac
"Być może to cyniczne podejście i trudno oczekiwać, by wydawcy, poddawani takiemu szantażowi, byli zadowoleni. Ale jeśli różne podmioty z rynku książki nie zaczną aktywniej wspierać modelu drugiego, automatycznie umocnią trzeci. I to jest argument za tym, żeby poszerzać pulę tego, co w obiegu formalnym można udostępniać za darmo. Jeśli trafią tam dzieła osierocone, publikacje naukowe finansowane z państwowych grantów, ale też książki, które już nie zarabiają - nawet jeśli ich autorzy przeżyli II wojnę światową - to może będą w stanie jakoś konkurować z Marcellami Marsami tego świata."
Do tekstu..
Polskie łupki na równi pochyłej? (05-05-2013)
Autor: Izabela Albrycht
Źrodło: forbes.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Dziesiątki biurokratycznych zaniechań powodują, że łupkowa rewolucja, która w USA obniżyła znacząco ceny energii i pchnęła gospodarkę na ścieżkę wzrostu, w Polsce może stać się niespełnioną nadzieją.
Do tekstu..
Wiceprezydent pisze doktorat, a jego promotor płatne analizy dla miasta (05-05-2013)
Autor: Łukasz Cieśla
Źrodło: gloswielkopolski.pl Zgłosił/a: JK
"Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania, od kilku lat przygotowuje doktorat pod kierunkiem prof. Jacka Żaka, kierownika Zakładu Logistyki Politechniki Poznańskiej. Od pewnego czasu prof. Żak oraz jego zespół wykonują zlecenia opłacane przez poznański Urząd Miasta. Dotyczą one dziedzin, którymi w urzędzie zajmuje się Kruszyński. Obie strony uważają, że w tej sytuacji nie ma konfliktu interesów. Policzyliśmy, że na dwa granty naukowe, kilka zleceń wykonywanych przez zespół prof. Żaka oraz konferencję naukową miasto przeznaczyło w ostatnich latach ok. 280 tys. zł."
Do tekstu..
Markiza du Châtelet atakuje sekretarza paryskiej Akademii nauk, 1740 (05-05-2013)
Autor: jkierul
Źrodło: Nie od razu naukę zbudowano Zgłosił/a: liliac
"Kompetentne i odważne wystąpienie markizy w sporze z Dortous de Mairanem dodało jej pewności siebie, kolejne wydanie Institutions de physique zawiera już bowiem nazwisko autorki, a także jako suplement polemikę z sekretarzem Akademii. Uczona kobieta okazała się co najmniej równa uznanemu autorytetowi - na kolejne przykłady takiej sytuacji wypadło we Francji czekać wyjątkowo długo, bo aż do czasów Marii Skłodowskiej-Curie."
Do tekstu..
Gdański ksiądz informuje wiernych: "Hello Kitty to symbol szatana, a Lady G (05-05-2013)
Autor: Maciej Dzwonnik
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Nazwa jest następująca: Hell - o - Kitty. Jak widać kotek nie ma ust! Dlaczego? Dlatego, że dziecku łatwo jest je zamknąć i wtłoczyć wszelką treść. (...) Kto kupuje przedmioty z wizerunkiem tego kociaka (...), oddaje malucha w ręce demonów! - to fragment karty informacyjnej, jaką wierni z parafii p.w. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Gdańsku otrzymali od księdza proboszcza Andrzeja Bemowskiego po niedzielnej mszy świętej. Twierdzenia podobnej treści ksiądz wygłosił też podczas kazania
Do tekstu..
3-D Printer Makes A Bionic Ear (05-05-2013)
Autor: Jesse Emspak
Źrodło: discovery.com Zgłosił/a: JK
"Three-dimensional printing has been used to make a jawbone, a functioning bladder, as well as a model kidney, and there have been successful experiments in printing tissue such as skin cells for burn treatments and even the external part of an ear. Now scientists at Princeton University have, for the first time, printed not only the tissue for an ear but also the electronic components that would make an artificial sensory organ work."
Do tekstu..
Universal Church, brazylijska religijna maszynka do zarabiania pieniędzy (04-05-2013)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Hodża
Jeśli sądzisz, że największy kościół Ameryki Łacińskiej należy do Kościoła Rzymskokatolickiego, jesteś w błędzie. Universal Church, niezwykle dochodowe przedsięwzięcie religijne rodem z Brazylii, zarabia na egzorcyzmach, "uzdrawia" gejów i niepełnosprawnych a teraz próbuje zdobyć Europę. Schemat dobrze znany, niezwykła jest jednak skala przedsięwzięcia.
Do tekstu..
Tiny robot flies like a fly (04-05-2013)
Autor: Ron Cowen
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"A robot as small as a housefly has managed the delicate task of flying and hovering the way the actual insects do. "This is a major engineering breakthrough, 15 years in the making," says electrical engineer Ronald Fearing, who works on robotic flies at the University of California, Berkeley. The device uses layers of ultrathin materials that can make its wings flap 120 times a second, which is on a par with a housefly's flapping rate. This "required tremendous innovation in design and fabrication techniques", he adds."
Do tekstu..
Fusion Rockets: 30 Days to Mars? (04-05-2013)
Autor: Markus Hammonds
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
The trouble with space travel is that it takes a long time and a lot of fuel to accomplish it. The reason is that space, to quote Douglas Adams, is big. Very big. You just won't believe how vastly hugely mindbogglingly big it is.
Do tekstu..
Polakom potrzebna jest terapia poznawczo-behawioralna. (04-05-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Zdrowy rozum, poza tym, że jest zdrowy, bywa konserwatywny, lubi uproszczenia i stereotypy. Najczęściej jest też bardzo z siebie zadowolony i nieprzemakalny na krytykę. Mimo to czasem się przydaje, a mnie włącza się na przykład, ilekroć słyszę o psychoanalizie - czy to jednostek, czy to zbiorowości czy kultury.
Do tekstu..
W samo południe: Precz poganom. To święcona ziemia! (04-05-2013)
Autor: Piotr Wiśniewski
Źrodło: www.pomorska.pl Zgłosił/a: slik
Zmarłe małżeństwo chciało świeckiego pogrzebu. Odbył się on przed drzwiami kaplicy pod gołym niebem, bo ksiądz nie zgodził się, by w środku odbyła się "pogańska uroczystość". Mimo, że małżeństwo od lat płaciło za miejsce na cmentarzu. Sprawa wywołała burzę. Nic dziwnego, bo postępowanie parafii może bulwersować.
Do tekstu..
Zmierzamy ku edukacyjnej katastrofie. Sowietyzację zastąpiła amerykanizacja (04-05-2013)
Autor: Bogusław Śliwerski
Źrodło: gazetaprawna.pl Zgłosił/a: JK
Zmierzamy ku katastrofie. W PRL była sowietyzacja, dziś jest amerykanizacja w szczególnie uległy sposób. Choć akurat w Stanach Zjednoczonych już zrozumieli, że to ślepa uliczka, i odchodzą od testów. Testy nie mierzą głębi wiedzy i jej zakresu, ale powierzchowne umiejętności i kompetencje. Tymczasem wiedza uczniów jest wynikiem nie tylko pracy nauczyciela z uczniami, ale także ich samokształcenia, umiejętności i samodzielności uczenia się, a przede wszystkim jest uwarunkowana pozycją społeczno-ekonomiczną środowiska rodzinnego uczniów, zwłaszcza wykształceniem ich rodziców - mówi Bogusław Śliwerski, przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN
Do tekstu..
Opinie zamiast faktów (04-05-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Tolerancja nie polega na tym, żeby uśmiechać się, gdy fundamentaliści religijni dążą do odebrania Ci podstawowych praw. My, kobiety, jesteśmy uczone tego, by z uśmiechem, a przynajmniej bez komentarza, udawać że pada deszcz - te czasy już się jednak kończą. Tolerancja nie polega na tym, że stoisz z założonymi rękami gdy fundamentalistyczny amisz wykręca Ci żarówki, świadek Jehowy uniemożliwia transfuzję, a katolik zakazuje aborcji. Każdy z nas może postępować zgodnie ze swoimi wartościami, póki nie narzuca ich innym."
Do tekstu..
Dlaczego osoby z autyzmem nie wierzą w boga? (03-05-2013)
Autor: Xjentifika
Źrodło: Xjentifika Zgłosił/a: i. o.
"Ale czy osoby z autyzmem, ze względu na problemy z mentalizacją i tworzeniem teorii umysłu, mogą być również mniej skłonne do wiary w istoty nadprzyrodzone i przypisywania im różnych typowo ludzkich cech?"
Do tekstu..
Dzieciobójstwo – czy zawsze skutek zaburzeń psychicznych rodziców? (03-05-2013)
Autor: Xjentifika
Źrodło: Xjentifika Zgłosił/a: liliac
"Jakie są czynniki ryzyka, działające po stronie rodziców, które mogą sprzyjać dzieciobójstwu? Czy dzieciobójstwo dokonane przez biologicznego lub przybranego rodzica może być skutkiem jego zaburzeń psychicznych? W dniu 4 kwietnia 2013 w PLoS ONE opublikowano wyniki badań, prowadzonych nad tym zagadnieniem przez brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze (Flynn, Shaw, Abel, 2013)."
Do tekstu..
Masz głos, masz wybór (03-05-2013)
Źrodło: Akcja Masz Głos, Masz Wybór Zgłosił/a: chyzwar
"Według najkrótszej definicji, zainaugurowana w 2002 roku akcja Masz Głos, Masz Wybór wspiera zgodną współpracę władz samorządowych oraz mieszkańców... ale definicja ta nie mówi nic o miejscach, które zrewitalizowano dzięki Akcji, ani o setkach lokalnych debat, które odbyły się dzięki tzw. Maszgłosowi, ani o odpowiedzialności i poczuciu sprawczości, które stały się udziałem tysięcy tzw. zwykłych obywateli... Bo akcję Masz Głos, Masz Wybór współtworzą mieszkańcy setek polskich gmin (dotąd >600) i w każdej z nich przebiega inaczej. Dlatego zamiast ją definiować, chętniej mówimy o celach, metodach i rezultatach. W akcji Masz Głos, Masz Wybór..."
http://www.maszglos.pl
Kard. Nycz: Potrzeba "8 mld złotych rocznie" (03-05-2013)
Autor: Krzysztof Majdan
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
"Kościelne fundusze - co, jak, ile, i komu - to jeden z wiodących tematów na obradach biskupów w Częstochowie. Kardynał Kazimierz Nycz mówił mediom, że na swoją działalność Kościół w Polsce potrzebuje "mniej więcej 8 mld złotych rocznie". Z kolei abp Stanisław Budzik przypomniał, że finansowe wspieranie Kościoła jest obowiązkiem wiernych"
Do tekstu..
Shortchanged: Why Women Get Paid Less Than Men (03-05-2013)
Autor: Peter Coy, Elizabeth Dwoskin
Źrodło: Bloomberg Businessweek Zgłosił/a: liliac
"However, other researchers do detect gender bias. In a 2007 article for the Academy of Management's journal Perspectives, Cornell University labor economists Francine Blau and Lawrence Kahn wrote that even after adjusting for education, experience, race, industry, and occupation, women brought home just 91 percent of what men did. And they said that figure may understate the pay gap due to sex discrimination if women have been excluded from higher-paying opportunities. "There is evidence that although discrimination against women in the labor market has declined, some discrimination does still continue to exist," they wrote"
Do tekstu..
Bogu co boskie, pszczołom co pszczele (03-05-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"W tym tygodniu media w Polsce i Europie obiegają pszczele wieści. Związane jest to z decyzją Komisji Europejskiej podjętą w poniedziałek o wprowadzeniu unijnego (niemalże kontynentalnego) zakazu stosowania w rolnictwie insektycydów z grupy neonikotynoidów. Neonikotynoidy są uważane za jedną z przyczyn wymierania pszczół (innymi są na przykład różnego rodzaju patogeny, np. grzyb Nosema bombi, o którym pisałem kiedyś tutaj, roztocz Varroa destructor, o którym pisałem tutaj, a także wirus IAPV).(...)Cały ten ambaras sprowadza się jednak wciąż do stwierdzenia, że pszczoły miodne wymierają na skutek zatrucia neonikotynoidami. Wielu naukowców, całkiem słusznie, podkreśla, że przyczyn jest wiele i są one skomplikowane. I ciekawe światło na tę sprawę rzuca praca opublikowana także w poniedzi
Do tekstu..
Zmiana bez emocji (03-05-2013)
Autor: Janina Paradowska.
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Marek Biernacki zastępuje Jarosława Gowina na stanowisku ministra sprawiedliwości. Ta zmiana przebiega właściwie bez emocji, chociaż poprzedziły ją wydarzenia wywołujące bardzo wiele emocji i moc spekulacji.
Do tekstu..
Co ksiądz rozłączył... (03-05-2013)
Autor: Anna Szulc
Źrodło: religia.onet.pl Zgłosił/a: slik
Drugi albo i trzeci ślub kościelny? To możliwe. Wystarczy - jak pewien serialowy aktor - przyznać się do wszystkich łajdactw. Polacy coraz chętniej proszą sądy biskupie o unieważnienie małżeństwa. Bywa naprawdę ostro - 38-letnia Olga, architekt wnętrz z Wrocławia, rumieni się na samą myśl o tym, na jakie pytania musiała kilka tygodni temu odpowiadać.
Do tekstu..
Wage differences between men and women - sexist or functional? (02-05-2013)
Autor: Freek Vermeulen
Źrodło: Forbes Zgłosił/a: liliac
"...even in temporary jobs, women get paid substantially less than men, for the same type of work. Women earned an average of $25.08 per hour while men, for the exact same job with the same qualifications, would earn an average of $29.66. And we can't blame that on firm specific skills. firm specific skills" are a nice story - but not much more than that. They belong to the greater works of fiction. Because, as Isabel showed, they do not explain the difference between male and female wages. And that is rather unfortunate, because it leaves us with the nasty but inevitable conclusion
Do tekstu..
Obejrzyj najmniejszy film świata. Oto "Chłopiec i jego atom" (02-05-2013)
Autor: mm/ŁUD
Źrodło: tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: ramichael
"Chłopiec i jego atom" to najmniejszy film świata. Składa się tylko i wyłącznie z atomów. Powstał w laboratorium IBM.
Do tekstu..
Majowa nowoczesność (02-05-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Nominacja Marka Biernackiego na stanowisko ministra sprawiedliwości jest kolejnym dowodem na to, że Donald Tusk na pewno nie chce "rewolucji obyczajowej". Że nie rozumie tego, czym jest modernizacja, i pragnie przejść do historii jako wieloletni premier, który zastał Polskę "pisowską", a pozostawił "tradycyjną".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365