Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.701.374 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Lucas L. Grabeel - Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
Orhan Pamuk - Dom ciszy
Dorota Terakowska - Samotność Bogów
Stanisław Lem - Solaris

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jest prawdą, że kult cierpienia, wyrosły z neoplatońskich korzeni chrześcijaństwa, był przez wieki organem nieskończenie i bezwstydnie przez rządców Kościoła używanym do usprawiedliwiania krzywdy i ucisku, i że służył bez miary układom uprzywilejowanym w ich trosce o utrwalenie swojego przywileju.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Nietoperze i wirusy (23-06-2011)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Ale paramyksowirusy nie dają za wygraną nie tylko dzięki odrze. W rodzinie tej odkrywa się nowe, niebezpieczne czynniki zakaźne, które ni z tego, ni z owego stają się groźne dla ludzi w różnych ładnych rejonach świata. Takimi stosunkowo nowymi paramyksowirusami są właśnie Nipah i Hendra. Hendra opisany został po raz pierwszy w Australii w 1994 roku, a Nipah w Malezji i Singapurze cztery lata później."
Do tekstu..
Sztuka podstawiania nogi (23-06-2011)
Autor: Radosław Omachel, współpraca Marek Rabij
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: zet
Negatywny PR jest jednym z podstawowych narzędzi używanych w polityce. Jednak kilka wydarzeń z ostatnich tygodni wskazuje, że czarny PR jest stosowany także w biznesie. Trudno, by było inaczej, skoro - jak twierdzą marketingowcy - pozytywną informację przeciętny konsument powtarza trzem znajomym, a negatywną aż ośmiu.
Do tekstu..
Geje i komunizm na dachu (23-06-2011)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
"Oczywiste jest natomiast, że lewica powinna walczyć z dyskryminacją mniejszości seksualnych. Należy to do naszego kanonu wartości. Ale czy z tego wynika, że geje powinni być lewicowi? Niestety nie. Mogą popierać lewicę, bo stoi po ich stronie, ale niekoniecznie w innych kwestiach. Ugrupowania nielewicowe też mogą sprzyjać mniejszościom, co wcale nie jest w europejskich demokracjach jakimś ekscesem."
Do tekstu..
Drugie odkrycie świętości (23-06-2011)
Autor: Karol Jałochowski
Źrodło: polityka.p Zgłosił/a: Mirek
"Rozmowa ze Stuartem Kauffmanem, pionierem bioinformatyki, filozofem, wizjonerem nauki badającym ewolucję życia, kultury i technologii."
Do tekstu..
Hartman: Czytanie to blaga (22-06-2011)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Odliczając połowę na gazety i czasopisma, dostajemy taki rachunek: gramotny, lecz pracujący obywatel czyta co roku 10-50 książek. W ciągu życia średnio pewnie z tysiąc. Zawodowy erudyta, pochłaniacz książek wyrabia tę normę w trzy lata. W dodatku rozumie i pamięta, co przeczytał, a zwykły inteligencki szaraczek nie za bardzo. Ten czyta dla przyjemności, niekoniecznie mądre rzeczy i wcale taki znowu mądry od tego się nie robi. Bo może i książki kształcą, ale jak kto głupi, to mu nawet cała biblioteka nie pomoże."
Do tekstu..
Szef czyta najwięcej (22-06-2011)
Autor: Joanna Derkaczew
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Centrum Badań Opinii Społecznej ogłosiło wyniki badania "Polacy i książki" przeprowadzonego w maju b.r. O komentarz do badań poprosiliśmy Izabelę Koryś z Instytutu Czytelnictwa i Książki, która wraz z Olgą Dawidowicz-Chymkowską opracowała badania "Społeczny zasięg książki 2010", opublikowane w lutym przez Bibliotekę Narodową."
Do tekstu..
Potrzeba pielęgniarki i lekarza! (22-06-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Polityk nie musi być prawdomówny, szczególnie wrażliwy, nie musi umierać za ojczyznę, nie musi być intelektualnym orłem ani nawet altruistą. Ale jakieś cnoty mieć musi."
Do tekstu..
Sąd: ślubu nie będzie. "Traktują ich jak tobołki" (22-06-2011)
Autor: Wojciech Karpieszuk
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
Katarzyna Barszczewska i Andrzej Duda nie wezmą w najbliższym czasie ślubu. Tak zdecydował wczoraj sąd, który poprosi biegłego o opinię w sprawie stanu psychicznego narzeczonej.
Do tekstu..
Rydzyk w Parlamencie Europejskim: Od 1939 Polską nie rządzą Polacy (22-06-2011)
Autor: ga
Źrodło: gazeta.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Wizyta ojca Rydzyka w Parlamencie Europejskim wywołała poruszenie wśród eurodeputowanych i doczekała się sprzeciwu wiceszefa frakcji konserwatystów (EKR). PE nie może być miejscem, żeby promować interesy ludzi o poglądach ksenofobicznych i homofobicznych - oświadczył Brytyjczyk Timothy Kirkhope.
Do tekstu..
Papieros zabija natychmiast, nie po latach (21-06-2011)
Zgłosił/a: czepialski
Zmiany w DNA komórek prowadzące do powstawania nowotworów zaczynają się już w pierwszych minutach po wypaleniu papierosa a nie po latach - dowiedli naukowcy z University of Wszyscy znany długofalowe skutki palenia tytoniu - choroby serca, udary, różne rodzaje nowotworów. Teraz jednak po raz pierwszy naukowcy pokazali, że zasadnicze zmiany prowadzące do zmian nowotworowych zaczynają się w organizmie bezpośrednio po zaciągnięciu się dymem - ogłosił portal BBC News. 15 -30 minut po zapaleniu papierosa tworzą się w naszym organizmie groźne substancje chemiczne. Badania sponsorowane przez amerykański Narodowy Instytut ds. Walki z Nowotworami przeprowadzili naukowcy z University of Minnesota pod kierunkiem prof. Stephena Hechta. U dwunastu palaczy badano poziom niszczących DNA komórek sub
Do tekstu..
Przełom w badaniach antymaterii Antyświat w pułapce (21-06-2011)
Autor: Przemek Berg dla POLITYKA.PL
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
edno z najdziwniejszych zjawisk fizycznych, którego uczeni do dzisiaj nie umieją całkowicie wyjaśnić - a więc istnienie antymaterii - powoli odsłania się.
Do tekstu..
Lamusownia hitem u właścicieli piwnic (21-06-2011)
Autor: Bartosz Piłat
Źrodło: krakow.gazeta.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
Codziennie swoje stare i zużyte domowe sprzęty do niedawno otwartego punktu przy bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przywozi ponad 60 prywatnych samochodów. W ciągu pierwszych dni funkcjonowania lamusowni do jej kontenerów mieszkańcy Krakowa wrzucili ponad 50 ton odpadów.
Do tekstu..
Apel do marszałka Schetyny o związki partnerskie (20-06-2011)
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: M. Szewczyk

Do tekstu..
Złota Brama (o godnym umieraniu) (20-06-2011)
Autor: prof.Magdalena Środa
Źrodło: www.wprost.pl Zgłosił/a: Artur@R
Głos w dyskusji o godnym umieraniu po filmie Terry Pratchett-a pokazanym w BBC2
Do tekstu..
Hakerzy mają sposób na zabicie człowieka (20-06-2011)
Autor: Henryk Tur
Źrodło: interia.pl/gadzetomania.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
W samym tylko USA ponad milion osób posiada elektroniczne rozruszniki...Jednak jeśli dostęp jest bezprzewodowy, to uzyskanie do niego dostępu nie powinno stanowić problemu dla średnio zdolnego hakera. W ten sposób cyberwłamywacz stanie się panem życia i śmierci osoby wyposażonej w elektroniczny komponent.
Do tekstu..
Kościół wprowadza zmiany w ordynariacie polowym (20-06-2011)
Autor: (bk)
Źrodło: PAP; Gazeta Wyborcza; wp.pl Zgłosił/a: slik
Będzie przemeblowanie w ordynariacie polowym - ujawnia "Gazeta Wyborcza". Na emeryturę już odchodzą najstarsi stopniem i stażem kapelani, a parafie wojskowe - tam, gdzie nie ma armii - przejdą do cywilnych diecezji lub będą musiały same się utrzymywać.
Do tekstu..
Kazali ukamienować psa (19-06-2011)
Zgłosił/a: Niemamnie
Rabini z żydowskiego sądu podobno skazali bezdomnego psa na ukamienowanie
Do tekstu..
Irańczykom nie wolno nosić naszyjników. Oraz szortów i kucyka (19-06-2011)
Autor: bw Gazeta Wyborcza
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: rysiek
"70 tys. specjalnie przeszkolonych strażników wartości islamskich wyjdzie w najbliższych dniach na ulice irańskich miast, przy wprowadzić nowe zakazy dotyczące ubrań i przypomnieć o już istniejących przepisach w tej sprawie. akcja strażników moralności zostanie przeprowadzona "na wyraźne żądanie narodu"."
Do tekstu..
Science Illiteracy is Bipartisan Problem (19-06-2011)
Autor: Alex Berezow
Źrodło: RealClearScience Blog Zgłosił/a: coreless
W USA rozgorzała dyskusja nad dopuszczeniem do hodowli modyfikowanego genetycznie łososia. Czy nauka znów stanie się ofiarą politycznych rozgrywek?
Do tekstu..
Francis Galton: The man who drew up the 'ugly map' of Britain (19-06-2011)
Autor: Steve Jones
Źrodło: BBC News Magazine Zgłosił/a: coreless
One hundred years after the death of Francis Galton, the "father of eugenics", geneticists are increasingly baffled by the nature versus nurture debate, writes Professor Steve Jones.
Do tekstu..
"Bezprecedensowa inicjatywa Watykanu ws. pedofilii w Kościele" (18-06-2011)
Autor: (meg)
Źrodło: PAP, wp.pl Zgłosił/a: slik
Watykan wystąpił z bezprecedensową inicjatywą w ramach walki z pedofilią w Kościele. W sobotę ogłoszono, że na specjalną naradę na temat przeciwdziałania temu zjawisku wezwano biskupów, przełożonych zgromadzeń zakonnych oraz ekspertów z całego świata. Obrady tego gremium z udziałem około 200 osób, wśród nich ordynariuszy diecezji z wielu krajów, odbędą się w lutym przyszłego roku w Rzymie pod hasłem "Ku wyzdrowieniu i odnowie".
Do tekstu..
O. Rydzyk: wokół Radia Maryja coraz mocniej zaciska się pętla (18-06-2011)
Autor: PAP, wp.pl
Źrodło: (mz) Zgłosił/a: slik
O. Tadeusz Rydzyk, skazany prawomocnie na 3,5 tysiąca złotych grzywny, oświadczył w komunikacie wyemitowanym w nocy z 17 na 18 czrwca w Radiu Maryja, że nie chce wypowiadać się o wyrokach sądów, ale "każdy wyrok świadczy także o danym sądzie".
Do tekstu..
Katolicki Uniwersytet Lubelski - nowy bastion radykałów. KUL już nie jest cool (17-06-2011)
Autor: Cezary Łazarewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Katolicki Uniwersytet Lubelski niepostrzeżenie został zdominowany przez prawicowych radykałów. Im bardziej się radykalizuje, tym niżej spada w rankingu wyższych uczelni.
Do tekstu..
O. Rydzyk musi zapłacić. Sąd: to nie jest antyklerykalny wyrok (17-06-2011)
Autor: zew
Źrodło: wprost.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Sąd Okręgowy w Toruniu utrzymał w mocy wyrok skazujący o. Tadeusza Rydzyka na 3,5 tys. zł grzywny za prowadzenie nielegalnej zbiórki publicznej. Wyrok jest prawomocny. O. Rydzyk 11 lutego został skazany przez sąd I instancji na grzywnę 3,5 tys. zł za prowadzenie publicznej zbiórki pieniędzy bez wymaganego zezwolenia. Sąd uznał, ze o. Rydzyk od maja do listopada 2009 roku w komunikatach na antenie Radia Maryja wzywał do wpłat na finansowanie Telewizji Trwam, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz prowadzenia wierceń geotermalnych, prowadzonych przez fundację Lux Veritatis.
Do tekstu..
Kościół zmienia stanowisko ws. naukowców (17-06-2011)
Autor: GK
Źrodło: PAP; onet.pl Zgłosił/a: slik
Kościół nie zamierza wyłącznie sprzeciwiać się praktykom medycznym i naukowym, sprzecznym z etyką chrześcijańską, ale także dawać "pozytywne wskazówki" - oświadczył przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, kardynał Gianfranco Ravasi.
Do tekstu..
"O. Rydzyk jest dziś jakby prymasem Polski" (17-06-2011)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
W ocenie prof. Tadeusza Bartosia mocne słowa bpa Tadeusza Pieronka wypływają z jego troski o polski Kościół. I podziela jego pogląd. Do obrazka przywołanego przez hierarchę - o dumnie kroczących "jak święci polscy" dziesięciu krakowskich infułatach - profesor Bartoś dodaje inną komiczność. - Kiedyś biskupami byli arystokraci, np. abp Adam Sapieha, a teraz to dzieci ludu, pochodzenie chłopskie. Biskupstwa stały się dworami nowobogackich, świeżo upieczonych sobiepanków.
Do tekstu..
Błogosławiona mutacja genu FoxP2 (17-06-2011)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Sznajper
Rozmowa z prof. Jerzym Vetulanim o piśmie, czytaniu, mózgu, genach, ewolucji i całej reszcie.
Do tekstu..
O. Rydzyk o Paradzie Równości: marsz nienormalności (17-06-2011)
Autor: hoł
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Marsz nienormalności. To jest wbrew naturze - tak o. Tadeusz Rydzyk mówił o Paradzie Równości, która w sobotę przeszła ulicami Warszawy.
Do tekstu..
Medycyna przyszłości (16-06-2011)
Autor: Daniel Kraft
Źrodło: ted.com Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Szybki przegląd technologii dzięki którym będziemy mogli kontrolować stan swojego zdrowia na nieosiągalnym dotychczas poziomie.
Do tekstu..
Najdziwniejsze fikcyjne religie (16-06-2011)
Źrodło: komiksomania.pl Zgłosił/a: Krzewiński
Ludzie wierzą w różne dziwne rzeczy. Zmartwychwstania, reinkarnacje, apokalipsy i kosmitów, którzy przybędą by podbić Ziemię (serio, poczytajcie o scjentologii). A twórcy popkultury nie pozostają gorsi - wykorzystują tę naiwność, by tworzyć własne, przedziwne religie. Oto kilka najdziwniejszych (a czasami najśmieszniejszych) z nich. Niektóre (tak jak Jedi) przedostały się nawet do prawdziwego życia!
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365