Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.699.126 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
ONZ: Prawa człowieka online są takie same jak offline (07-07-2012)
Autor: Marcin Maj
Źrodło: Dziennik Internautów Zgłosił/a: Marvel90
Rezolucję potwierdzającą, że prawa człowieka w internecie odpowiadają prawom człowieka poza siecią, przyjęła w czwartek Rada Praw Człowieka ONZ. To wielkie zwycięstwo dla internetu i piszę to bez przesady. Jest również coś symbolicznego w tym, że ta ważna rezolucja została przyjęta dzień po odrzuceniu ACTA.
Do tekstu..
Tajemnice Nikola Tesli (07-07-2012)
Autor: Darek Hoffmann
Źrodło: Nietuzinkowy Blog Naukowy Zgłosił/a: liliac
"Geniusz, odkrywca, wizjoner i ekscentryk. Twórca 300 patentów, które całkowicie przemodelowały ludzką cywilizację. Jednocześnie niemal zapomniany, wyśmiewany za życia, oszukiwany i okradany z pomysłów, których sam nie potrafił przekuć w finansowy sukces. Nikola Tesla mógł być bilionerem, lecz zmarł w biedzie i samotności, pozostawiając nam spadek odkryć, które napędzają świat do dziś. Pozostawił też po sobie tajemnice, które po dziś dzień skrywają niektóre z projektów, nad którymi pracował"
Do tekstu..
z najlepszymi życzeniami dla Piechy i Dziedziczaka (07-07-2012)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka - blog Zgłosił/a: liliac
"Dziedziczakowi nie wystarczy zakaz zapłodnienia pozaustrojowego. Chciałby także zgromadzić wszystkie zamrożone zarodki w jednym miejscu, poświęcić, następnie rozmrozić i pochować. Bóg: nie chciałbym być nieuprzejmy czy coś, ale nie sądzisz, Janie, że rozmrożenie zarodków to wydanie na nie wyroku śmierci? Dziedziczak: hej, a nie chciałbyś sobie popalić krzaków na pustyni albo rzucić, no nie wiem, manny do Biedronki?"
Do tekstu..
Generał wojen ideologicznych (07-07-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Na froncie wojen ideologicznych, którymi nabrzmiewa nasza polityka, minister Gowin awansował na generała. Nie tylko prowadzi batalie, ale je inspiruje. Sam wymyśla wroga, opracowuje strategię, zagrzewa do walki, dodaje ducha wyznawcom jego linii strategicznej i osobiście troszczy się o poprawną i konsekwentną linię propagandową.
Do tekstu..
Jakie zioła palili ci napruci winem? (07-07-2012)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: Piękno neurobiologii - Blog Jerzego Vetulaniego Zgłosił/a: coreless
Czy prorocy, przywódcy i zwykli mieszkańcy starożytnej Palestyny używali środków psychotropowych?
Do tekstu..
Chronić życie (06-07-2012)
Autor: prof. Piotr Winczorek
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
PiS przygotował projekt ustawy zakazującej pod groźbą kary przeprowadzania zabiegów in vitro. Uzasadniając swój projekt, powołuje się na zdecydowanie nieprzychylne stanowisko Kościoła katolickiego
Do tekstu..
Matka Najświętsza uratuje (06-07-2012)
Autor: Jacek Hołub, Toruń
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Rodzina Radia Maryja zjedzie w niedzielę na Jasną Górę. - Szczególną intencją, którą zaniesiemy Matce Najświętszej, jest błaganie o zaprzestanie dyskryminacji TV Trwam. Zaprzestanie dyskryminacji katolików. O wolność słowa w Polsce, o niekneblowanie ust Polakom i katolikom - mówi o. Tadeusz Rydzyk.
Do tekstu..
Ossolineum, najstarsze polskie wydawnictwo w stanie likwidacji (06-07-2012)
Autor: gaw, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Wydawnictwo Ossolineum, najstarsza polska oficyna działająca nieprzerwanie od 1817 roku, zostało postawione w stan likwidacji. Minister kultury Bogdan Zdrojewski przeznacza 600 tys. zł na wykupienie praw do znaku towarowego oficyny"
Do tekstu..
Smoleńsk z betonu, czyli katolickie pogaństwo (06-07-2012)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Samolot stoi jako żywo, naprzeciw dość intrygującej architektonicznie Golgoty - Martyrologium Narodu Polskiego. To niewielkie zamczysko w stylu niskobudżetowego Disneylandu, tak akurat na polskie warunki, choć oczywiście potężna zawartość martyrologii rekompensuje intensywnie fenomenalną tandetę budowli. Będącej zresztą ostatnią, dwunastą stacją Męki Pańskiej, tak jest, zachowuję śmiertelną powagę, żadnej ironii w tym nie ma - przez poprzednie jedenaście stacji męczony jest Chrystus, na koniec umęczona jest Polska, wiadomo - Polska Chrystusem Narodów, potężny banał, można dodać z niejakim smutkiem"
Do tekstu..
"Karanie za in vitro to po prostu barbarzyństwo" (06-07-2012)
Autor: Ewa Koszowska
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Podczas gdy w prawie całej Europie in vitro jest częściowo lub całkowicie refundowane, w Polsce myśli się o wprowadzeniu całkowitego zakazu zapłodnienia komórki jajowej poza organizmem człowieka. Zgodnie z projektem PiS, zastosowanie metody in vitro miałoby być karane nawet dwoma latami więzienia.
Do tekstu..
Szatańskie uprawy (06-07-2012)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Kolejnym przykładem absurdu w podejściu do GMO jest len stworzony przez zespół prof. Jana Szopy-Skórkowskiego z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Początkowo naukowcy chcieli zajmować się modyfikacją ziemniaków, ale z powodu dużej niechęci opinii publicznej do żywności GMO postanowili przerzucić się na rośliny niejadalne. Dlatego stworzyli len, który dzięki modyfikacji genetycznej ma właściwości bakteriobójcze i jest świetnym materiałem do wytwarzania opatrunków na ciężko gojące się rany"
Do tekstu..
Narodowemu Centrum Badań Jądrowych grozi upadłość? (06-07-2012)
Autor: Paweł Chełchowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Świetnie prosperujące Narodowe Centrum Badań Jądrowych może ogłosić upadłość. Bierze udział w prestiżowych, międzynarodowych projektach, produkuje specjalistyczne urządzenia diagnostyczne i radiofarmaceutyki na światową skalę, a nie ma pieniędzy na wypłaty dla pracowników. - Jesteśmy w paradoksalnej sytuacji: możemy umrzeć z głodu, leżąc na pieniądzach"
Do tekstu..
The Classic, Beautiful and Controversial Books That Changed Science Forever (06-07-2012)
Autor: Tanya Lewis
Źrodło: wired.com Zgłosił/a: JK
"Without the work of intellectual giants like Einstein, Newton and Darwin, we might still be in the dark ages. But how many scientists still read the dust-ridden texts where these luminaries first expounded their theories? Thanks to the internet, you no longer have to hunt down these yellowing tomes in a moldy library vault. Here's the story of 9 famous publications that spun the scientific world off its orbit."
Do tekstu..
How Physics Can Help Patients with Macular Degeneration (06-07-2012)
Autor: Mariette DiChristina
Źrodło: blogs.scientificamerican.com Zgłosił/a: JK
Walter Kohn, who shared the Nobel Prize in Chemistry in 1998 "for his development of the density-functional theory", would be the first to tell you that he isn't an expert in optics. But when his wife developed age-related macular degeneration a few years ago, "I asked myself as a theoretical physicist, is there something I can contribute to this issue?" His clever solution someday could be applied to a dynamic "translator" for the particular distortion a patient experiences either in handheld computers or an optical corrective lens.
Do tekstu..
In vitro. Widok na szczęście czy zwykłe przestępstwo? (06-07-2012)
Autor: Małgorzata Święchowicz, współpraca Renata Kim
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: slik
Więzienie za in vitro i kisiel z galaretką na zajście w ciążę - takie recepty na przyrost naturalny promują politycy PiS. Ich projekty ustawy o in vitro trafiły w zeszłym tygodniu do Sejmu.
Do tekstu..
6 powodów, dla których polską skrajną prawicę można nazwać talibami (05-07-2012)
Autor: Janusz Omyliński
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
Prawica Rzeczypospolitej w gorącym i kwiecistym oświadczeniu odgryza się tygodnikowi Tomasza Lisa "Newsweekowi". Ubodła ich zapewne okładka pisma, na której czytamy "In vitro: talibów wojna z dziećmi. Dlaczego nasza prawica nienawidzi dzieci z probówki". Obrażają się m.in. za nazwanie ich talibami. Historia pokazuje jednak, że takie porównanie jest jak najbardziej uprawnione.
Do tekstu..
Stop calling it “The God Particle!” (05-07-2012)
Autor: Dave Goldberg
Źrodło: io9.com Zgłosił/a: JK
"We've heard the rumors. Now for the news physics nerds have been waiting for: the "official" discovery of the Higgs Boson. But something is gnawing at me like children on my lawn: this whole "God Particle" business. Don't get me wrong. Science - and physics, in particular - is filled with bad naming conventions: The big bang was neither big nor a bang; the "color" of a quark or a gluon has nothing to do with what they actually look like; even "spin" has staggeringly less to do with a gyroscope than you might have at first guessed. And while the Higgs deserves our respect, "God Particle" is just going too far."
Do tekstu..
First animation reveals how a face forms in the womb (05-07-2012)
Autor: Sandrine Ceurstemont
Źrodło: NewScientist Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Animacja, która pokazuje rozwój twarzy płodu ludzkiego - poprzez fazy, których rozwijająca się twarz zbliżona jest wyglądem do ryby i świni.
Do tekstu..
Wierni zlinczowali bluznierce (05-07-2012)
Autor: (JS)
Źrodło: ONET.PL Zgłosił/a: skieras
Tłum rozwścieczonych muzułmanów pobił na śmierć mężczyznę oskarżonego o profanację Koranu
Do tekstu..
ACTA Is DEAD After European Parliament Vote (05-07-2012)
Autor: Rick Falkvinge
Źrodło: torrentfreak.com Zgłosił/a: Marian
4 lipca ACTA zostało spektakularnie odrzucone przez Parlament Europejski zdumiewającą przewagą 478 przeciw 39 głosom.
Do tekstu..
What is a Higgs Boson? (05-07-2012)
Autor: Don Lincoln/Fermilab
Źrodło: youtube.com, Fermilab Zgłosił/a: JK
Don Lincoln z Fermilabu wyjaśnia czym jest bozon Higgsa i jak go szukano.
Do tekstu..
No evidence of mermaids, says US government (04-07-2012)
Autor: BBC
Źrodło: BBC News Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
W dniu, gdy europejscy naukowcy odkryli bozon Higgsa, rząd amerykański wydał oświadczenie, że syreny morskie nie istnieją.
Do tekstu..
Skrzywdzony geniusz (04-07-2012)
Autor: Ben Jackson/The Sun
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Rowan
Alan Turing, ojciec nowoczesnych komputerów, zmarł samobójczą śmiercią jako upokorzony i wykastrowany mężczyzna. Gdy ojczyzna poznała jego sekret, zapomniała o jego zasługach i przestała go szanować.
Do tekstu..
GMO Box Office – Czerwiec (04-07-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Czerwcowe newsy z pola GMO, m.in.: "Firma Monsanto wprowadza na rynek dwie nowe odmiany genetycznie modyfikowanej soi. Jedna z nich ze zawiera znacznie więcej zdrowych kwasów Omega-3, z kolei druga odmiana zawiera o 60% mniej kwasów nasyconych w porównaniu do odmian konwencjonalnych"
Do tekstu..
Genom jaka, czyli jak jak radzi sobie z wysokością (04-07-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Po krowie, koniu, psie i kocie przyszła kolej na zsekwencjonowanie - opisanie litera po literze - genomu kolejnego zwierzaka domowego. Tym razem padło na zwierzę o niebywałym znaczeniu ekonomicznym w nieco bardziej ekstremalnych ziemskich ostępach, a mianowicie na jaka"
Do tekstu..
"Polacy są heretykami. Kult Jana Pawła II to absurd... (04-07-2012)
Autor: Krzysztof Majdan
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
Prof. Jan Hartman: Byłem w Trójmieście. W Krakowie udałem się ulicą Jana Pawła II w kierunku lotniska im. Jana Pawła II. Wsiadłem w samolot, który wysadził mnie na lotnisku im. Lecha Wałęsy-Bolka. Następnie udałem się do Sopotu, kupiłem bilet za 7 zło i wstąpiłem na molo im. Jana Pawła II. Patrząc tak w dół na nasze polskie morze oddałem się refleksji nad niewdzięcznością Narodu Polskiego w stosunku do swego Największego Syna i Wybawcy.
Do tekstu..
Kaczyński zawsze chciał władzy (04-07-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Z fascynacją i obrzydzeniem przeczytałam wywiad Teresy Torańskiej z Jarosławem Kaczyńskim (rozmowy Torańskiej, "My"). Zrobiła go przed wielu laty (1990-93), a więc - wydawałoby się - w czasach, gdy wszystko było jeszcze świeże, naiwne, pełne entuzjazmu i idealizmu.
Do tekstu..
Naukowcy z CERN niemal pewni, że złapali "boską cząstkę". Jest zgodna (04-07-2012)
Autor: mig
Źrodło: www.gazeta.pl Zgłosił/a: Artur@R
Badacze z ośrodka CERN odkryli cząstkę zgodną z charakterystyką bozonu Higgsa. To najmocniejsze dotąd dowody na istnienie tzw. boskiej cząstki - niezbędnego elementu teorii wyjaśniającej mechanizmy funkcjonowania naszego świata i opisującej go współczesnej fizyki.
Do tekstu..
Rape Victim Denied Contraception for Religious Reasons Allowed to Sue (04-07-2012)
Autor: Stoyan Zaimov
Źrodło: christianpost.com Zgłosił/a: Tohver
A federal judge ruled on Monday that a woman who was raped five years ago, prescribed two anti-contraception pills, but prevented from taking one by a jail guard because of the guard's religious beliefs, has the right to sue
Do tekstu..
"Reformować Kościół? Najpierw reformujcie siebie, w posłuszeństwie, z paste (04-07-2012)
Autor: mar, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- O przyszłości Kościoła zdecyduje laikat - powiedział w Lublinie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik. Podkreślił też, że różne środowiska, nawet w samym Kościele, "chcą reformować Kościół na swój sposób". Zdaniem metropolity "to nie jest reforma zdrowa", bo trzeba najpierw reformować siebie, nawracać się i reformować świat "w posłuszeństwie, z pasterzami Kościoła".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365