Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.919.197 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski

Złota myśl Racjonalisty:
"Ludzie o prostym umyśle, braku ciekawości i wykształcenia są dobrymi chrześcijanami".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Pierwszy polski znaczek (14-10-2017)
Autor: Zbigniew Mikulski
Źrodło: Polska Jedynka Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Pierwszy polski znaczek, w zależności od zapotrzebowania, drukowany był w kilku partiach, aż do 1864 roku. Drukowanie znaczków metodą typograficzną, odbywało się w Fabryce Stempla na maszynie drukarskiej, którą skonstruował warszawski mechanik Izrael Staffel".
Do tekstu..
Religijne, społeczne i kulturowe funkcje meczetu (14-10-2017)
Autor: Tomasz Stefaniuk
Źrodło: Kultura i Wartości Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Meczety nigdy nie spełniały wyłącznie funkcji religijnych. Meczet służył do odprawiania modłów, lecz błędem byłoby sądzić, iż było to jego jedyne przeznaczenie. Meczet spełniał, poza funkcjami religijnymi, trzy naczelne funkcje instytucjonalne jako: centrum edukacji, ośrodek władzy sądowej, ośrodek władzy politycznej i administracyjnej. Islam jako religia nie dokonuje rozróżnienia na sferę sacrum i profanum".
Do tekstu..
Oświeceniowe początki feminizmu (14-10-2017)
Autor: Barbara Grabowska
Źrodło: Kultura i Wartości Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Mary Wollstonecraft była kobietą odważną i nietuzinkową i żyła w sposób daleko odbiegający od przyjętych w jej epoce wzorców. Nie odebrała systematycznego wykształcenia i uczyła się przede wszystkim samodzielnie. Sposobem na życie była dla niej praca pozwalająca samodzielnie zarobić na utrzymanie. Pracowała jako opiekunka osoby starszej, guwernantka, nauczycielka, redaktorka i tłumaczka i wreszcie pisarka".
Do tekstu..
Żelichowski rondel (10-10-2017)
Autor: KrzysiekP
Zgłosił/a: KrzysiekP
Obserwatorium astronomiczne liczące 7000 lat odkryte pod Cedynią. Jak przejdzie grant moja żona będzie robiła część palinologiczną. Generalnie odkrycie na skalę światową
Do tekstu..
Sasza Blonder - André Blondel (30-09-2017)
Autor: Marc Blondel
Źrodło: blonderblondel.free.fr Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Marc Blondel stworzył tę stronę internetową poświęconą swemu ojcu, którego, niestety, miał tak krótko".
Do tekstu..
aryjska dusza o żydowskim nosie (25-09-2017)
Źrodło: Notes małego historyka sztuki Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"znamy historie artystów pochodzenia żydowskiego, w których twórczości zaznaczały się wątki tradycji żydowskiej, wyczuwalna była po prostu atmosfera korzeni malarza. nie było jednak obowiązkowym tworzyć wyłącznie na kanwie przeszłości swojego narodu i religii, wielu artystów - szczególnie tych czujących się przecież także polakami, pozostawiło po sobie dzieła bardziej uniwersalne, o dowolnej tematyce. nie bez wspomnienia o żydowskim pochodzeniu należy jednak potraktować biografię magdaleny gross, jednej z najelegantszych rzeźbiarek dwudziestolecia międzywojennego".
Do tekstu..
Chaim Zelig Słonimski (25-09-2017)
Źrodło: History of Computers Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"The Polish/Russian Jew Chaim Zelig Slonimski was a Hebrew publisher, astronomer, inventor, and science author, a prominent figure in this humble website, due to his inventive calculating machines".
Do tekstu..
Izrael Abraham Staffel (25-09-2017)
Źrodło: History of Computers Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"The Polish Jew Izrael Abraham Staffel was born in 1814 to an impoverished family in Warsaw, Poland, then part of the Russian Empire. His primary education he got at an elementary religious Jewish school, and later entered as an apprentice in a watchmaking factory. There he learned the Polish language, which enabled him to read scientific and technical books and deepen his expertise".
Do tekstu..
Ditching U.S. dollar, Venezuela publishes oil prices in yuan for the first time (21-09-2017)
Zgłosił/a: KrzysiekP
Wenezuela zaczyna notować ropę w juanie. Trump w przemówieniu w onz umieszcza Wenezuelę w osi zła. atak na petrodolara pogrążył irak i libię. teraz jednak do gry wchodzą chiny. warto obserwować wątek ataku na petrodolara i próbę stworzenia petrojuana opartego na złocie
Do tekstu..
Cyborg Bacteria Could Be The Key to Artificial Photosyntesis (05-09-2017)
Autor: Karla Lant
Źrodło: Futurism.com Zgłosił/a: Abdullah
In an effort to improve efficiency of natural photosynthesis, a researcher at University of California, Berkeley, has created cyborg bacteria.
Do tekstu..
Twarzą w twarz z prawdą (26-08-2017)
Autor: Ewelina W. Klimczak
Źrodło: Rocznik IPR Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Po agresji ZSRS na Polskę we wrześniu 1939 r. doszło do "spotkania" mieszkańców obu państw. Pierwsi obywatele ZSRS, którzy przybyli na Kresy wschodnie byli żołnierzami Armii Czerwonej. Mieli wówczas okazję zobaczyć państwo, które w propagandzie sowieckiej prezentowane było jako ciemiężca ludów, w dodatku zacofane gospodarczo. W rzeczywistości sytuacja mieszkańców Polski, nawet wschodniej, biedniejszej części, odbiegała od tej prezentacji, by nie powiedzieć, że obraz Polski był zmanipulowany i stanowił element walki propagandowej".
Do tekstu..
Jak bardzo daleki Wschód? (26-08-2017)
Autor: Kamil Kozakowski
Źrodło: Laboratorium Kultury Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Niezależnie od tego, czy uznajemy wschodniość Polski, czy z całych sił odżegnujemy się od tego stanowiska, musimy uznać za kluczowy fakt istnienia Polski jako pewnej granicy pomiędzy wpływami zachodnimi i wschodnimi. Nieprzypadkowo Rzeczpospolita wzięła na siebie ciężar bycia wschodnim strażnikiem Europy, co doprowadziło do wykreowania się pewnych etosów i wzorów zachowań w świadomości Polaków".
Do tekstu..
Kto byl dostojnym Teofilem? (26-08-2017)
Autor: Paweł Marek Mucha
Źrodło: Ruch Biblijny i Liturgiczny Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Adresatem Ewangelii według św. Łukasza i Dziejów Apostolskich nie był "dostojny Teofil", lecz "dostojny przyjaciel Boga", którym był wysokiej rangi urzędnik rzymski, prokonsul Cypru Sergiusz Paweł. Ze względu na jego wysoką pozycję zajmowaną w administracji rzymskiej miał on strategiczne znaczenie dla propagowania Dobrej Nowiny".
Do tekstu..
Wojna polsko-polska na terenie Izraela (01-08-2017)
Autor: Anna Zawadzka
Źrodło: Studia Litteraria et Historica Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Kiedy w 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim, Ben Gurion dowodził związku między syjonizmem palestyńskim a żydowskimi powstańcami. Nauczyli się umierać tak, jak podpowiadali obrońcy Tel Chaj, czyli śmiercią heroiczną - powiedział. Także wedle opinii betarowców cenna, wartościowa i godna uznania była tylko śmierć z wyboru. Tymczasem ofiary Zagłady tak nie ginęły. Dlatego w oczach palestyńskich syjonistów śmierć diaspory - w gettach, w obozach, w łapankach, w pociągach, w piwnicach - miała wartość śmieciową. Powstańcy uratowali betarowsko rozumiany honor żydowski: zamienili przymus w wybór. Takiej historii syjonizm potrzebował, by poradzić sobie z Zagładą".
Do tekstu..
Das Museum des Warschauer Aufstands als Ort interkulturellen Lernens (01-08-2017)
Autor: S. Adamczak-Krysztofowicz, A. Schmidt-Bern
Źrodło: Zeitschrift für Interkulturellen Fremdsprachenunterricht Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Die zentrale Fragestellung dieses Beitrags beschäftigt sich damit, ob und wie das Museum des Warschauer Aufstands als bedeu-tungsbefrachteter Ort für das interkulturelle Lernen didaktisierbar ist und wie groß mögliche Belastungsfaktoren für Studierende aus Deutschland und Polen in der Auseinandersetzung mit dem Thema sind".
Do tekstu..
How successful was Stalin in establishing USSR as a superpower? (01-08-2017)
Autor: Jakub Majkowski
Źrodło: Journal of Education Culture and Society Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"This essay will firstly address the extent of Stalin's achievements in leading the course for domestic policy of the Soviet Union and its contribution towards maintaining the country's supremacy in the world, for example the rapid post-war recovery of industry and agriculture, and secondly, the foreign policy including ambiguous relations with Communist governments of countries forming the Eastern Bloc, upkeeping frail alliances and growing antagonism towards western powers, especially the United States of America".
Do tekstu..
The Temple of Justice and the Key of David (23-07-2017)
Autor: Lloyd de Beer
Źrodło: British Art Studies Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"In the early thirteenth century a new seal matrix was made for Chichester Cathedral. At its centre is an anachronistic architectural depiction, engraved underneath with the words 'temple of justice'. The matrix's combination of image and format is unique in English ecclesiastical seals. This article is an investigation into why these distinctive choices were made".
Do tekstu..
Ustawa o SN. Wszystko, co musisz wiedzieć (21-07-2017)
Źrodło: Dziennik.pl Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Sąd Najwyższy jest najistotniejszym sądem w Polsce. Zgodnie z obowiązującą jeszcze ustawą powołany jest on przede wszystkim do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Przy czym robi to w sposób inny niż sądy powszechne, czyli sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne".
Do tekstu..
Prawo narzędziem demobilizacji życia publicznego (21-07-2017)
Autor: Emilia Świętochowska
Źrodło: Gazeta Prawna.PL Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Prawo stało się narzędziem demobilizacji życia publicznego, wręcz jego kolonizacji przez prawników. Argumentów prawnych używano po to, aby rozbroić obywateli, ubezwłasnowolnić, a w efekcie wykluczyć ze spraw publicznych. I w pewnym momencie ten gorset pękł. Uderzające dla mnie jest to, że przez te 27 lat było wiele rządów, a mimo to polityka ekonomiczna pozostawała w zasadzie taka sama. Obywatele głosowali na jedno, a dostawali zupełnie coś innego. Władze zasłaniały się niemożnością działania, np. powołując się na argumenty związane z wejściem do UE. Takie tłumaczenia się wyczerpały. Przyszła partia, która uchwaliła 500+ i nie tylko pokazała, że można, ale i udowodniła, że gospodarka się z tego powodu nie rozsypie".
Do tekstu..
Wielki krater uderzeniowy w Polsce? (10-07-2017)
Autor: Wiesław Czajka
Źrodło: Przegląd Geologiczny Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Struktura Podlesie jest regularnym, kolistym zagłębieniem. Biorąc pod uwagę cechy geomorfologiczne, budowę geologiczną oraz inne przesłanki można zaryzykować stwierdzenie, że jest to krater meteorytowy".
Do tekstu..
Smak, aromat i… ryzyko (09-07-2017)
Autor: Krzysztof Orliński
Źrodło: Wiedza i Życie Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Słodka bułka, chleb z dżemem i słodzona kawa - to niestety pierwsze śniadanie w wielu domach. Cukier szybko dostaje się do krwiobiegu, a produkty jego rozpadu - glukoza i fruktoza - zaczynają reagować z białkami naszego organizmu. Oczywiście degeneracja białek zachodzi również naturalnie, a zmienione cząsteczki są usuwane w procesach naprawczych. Problem pojawia się jednak, gdy w reakcję Maillarda wchodzą białka długożyciowe, przeznaczone do nawet wieloletniego funkcjonowania: krystalina w soczewce oka, mielinowe osłonki nerwów, kolagen w membranach nerek".
http://wiz.pl/8,1156.html
Pojęcie woli mocy Nietzschego (14-06-2017)
Autor: Paweł Pałasiński
Źrodło: Rocznik Filozoficzny Ignatianum Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Czy wola mocy w przypadku poznania człowieka nie jest wolą iluzji? Czy tworzenie różnych koncepcji świata, wartości i celów przez ludzi nie jest chęcią zakłamania pierwotnego doświadczenia świata jako czegoś niepoznawalnego, chaotycznego i niedającego się opanować - czyli jako stawania się?".
Do tekstu..
Czy warto inwestować w małe elektrownie wiatrowe? (14-06-2017)
Autor: W. Radzikowska-Juś, S. Owczarek
Źrodło: Biuletyn WAT Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Inwestycja w niewielkie wiatraki prądotwórcze może być opłacalna. Jednak zastosowanie nieodpowiedniej turbiny w obszarze o niekorzystnych warunkach wietrznych może przełożyć się na wysokie straty i dalszą nieopłacalność inwestycji pomimo dofinansowań. Dlatego na podkreślenie zasługuje fakt, że decyzja o przeprowadzeniu inwestycji powinna być poprzedzona rzetelną analizą, której przykład został przedstawiony w niniejszej pracy".
Do tekstu..
USA wobec wyzwania terroryzmu (14-06-2017)
Autor: Alfred Skorupka
Źrodło: Rocznik Filozoficzny Ignatianum Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Dżihad i McŚwiat, przejawiają się niekiedy w tym samym kraju i w tej samej chwili. Zdarza się, iż Dżihad nie tylko buntuje się przeciw McŚwiatowi, ale z nim współdziała, a McŚwiat nie tylko Dżihadowi zagraża, lecz odradza go i wzmacnia. Tworzą własne przeciwieństwa i potrzebują się wzajemnie. Dżihad i McŚwiat mają jednak wspólną cechę: wydają wojnę suwerennemu państwu, a tym samym podkopują jego demokratyczne instytucje".
Do tekstu..
Problem form kultu w Grecji epoki mykeńskiej (01-06-2017)
Autor: Szymon Huptyś
Źrodło: Meander Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Nasza wiedza na tematy tak podstawowe, jak panteon bóstw w epoce mykeńskiej, jest doprawdy znikoma. Naukowcy na podstawie jednej zaledwie przesłanki są w stanie zbudować daleko idące hipotezy. Mają one tę wadę, że każda kolejna z nich zakłada całkowitą poprawność poprzedniej, również wątpliwej. Tworzy się zatem swoista piramida idei bardzo odległych od tych, które jesteśmy uprawnieni stawiać wobec ubogiego materiału źródłowego".
Do tekstu..
Ateńskie procesy o bezbożność (01-06-2017)
Autor: Jakub Filonik
Źrodło: Meander Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Najwcześniejszym procesem religijnym po 399 roku p.n.e. przekazanym nam przez źródła wydaje się oskarżenie o nielegalne usunięcie pnia lub ogrodzenia świętej oliwki przez nieznanego obywatela ateńskiego, zachowane w siódmej mowie z korpusu mów Lizjasza. Nie pada tam wprost oskarżenie o bezbożność, ale przemilczenie w mowie obrończej dokładnej treści lub formy oskarżenia nie jest niczym niezwykłym, a z treści mowy jasno jednak wynika, że czyn ten stanowił w Atenach poważne przestępstwo religijne sądzone przez Radę Areopagu".
Do tekstu..
Od Zarysu teorii nonsensu do czystego nonsensu (28-05-2017)
Autor: Krzysztof Obremski
Źrodło: Przestrzenie Teorii Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Podobnie jak dawny panegiryk ma mechanizmy dźwigni panegirycznej swoiste dla poszczególnych odmian gatunkowych (panegiryk królewski, panegiryk magnacki, panegiryk biskupi itd.), również poezja czystego nonsensu powinna być czytana ze świadomością jej zróżnicowania, może nie tyle genologicznego, ile socjolingwistycznego".
Do tekstu..
Europejskie dylematy Wielkiej Brytanii (28-05-2017)
Autor: Marek Mikołajczyk
Źrodło: Przegląd Zachodni Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Jest jeszcze zbyt wcześnie, by odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Brytyjczycy wybrali Brexit. Autor artykułu starał się wykazać, że decyzja ta nie tyle była skutkiem problemów, które pojawiły się w ostatnim czasie, chociaż bez wątpienia nie należy ich pomijać, co raczej swego rodzaju zwieńczeniem brytyjskiej polityki dystansu i nieufności wobec Europy prowadzonej od zakończenia II wojny światowej, a której korzenie sięgają jeszcze głębiej".
Do tekstu..
Jawne i niejawne w Dybuku... (28-05-2017)
Autor: Małgorzata Lipska
Źrodło: Adeptus Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"An-ski napisał Dybuka, opierając się na podaniach i opowieściach chasydzkich, a także na podstawie materiału zebranego w latach 1912-1914 podczas wyprawy zleconej przez Żydowskie Towarzystwo Badań Folkloru i Etnografii w Sankt Petersburgu. Wspólnie z grupą etnografów podróżował po żydowskich miasteczkach Wołynia i Podola, gromadząc ludowe opowieści, legendy, informacje o zwyczajach i praktykach religijnych, a także rejestrując piosenki i pieśni".
Do tekstu..
Macron – Rothschild’s Choice (01-05-2017)
Źrodło: South Front Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"With his sudden appearance in politics Macron got off at an incredible rate. Journalists literally carry him in their arms. Women's magazines call him a new sex symbol and a dream for any French woman. Influential newspapers highlight the advantages of his centrist position. Sociologists predict his victory. And no one reveals something serious to discredit him".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365