Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.918.984 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wolność nie istnieje na zewnątrz, wolność istnieje tylko wewnątrz człowieka"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Skarga na ksenofobię w Radiu Maryja: "odebrać koncesję" (18-01-2013)
Autor: Jacek Hołub
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Radio Maryja propaguje treści nawołujące do nienawiści - twierdzą tropiciel patologii w rozgłośni i redaktor portalu Lewica.pl. I domagają się, by Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ukarała stację ojca Rydzyka i odebrała jej status nadawcy społecznego
Do tekstu..
Podczas wizyty w Rzymie Elżbieta II nie spotka się z papieżem Benedyktem XVI (18-01-2013)
Autor: (pp)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
W trakcie wizyty na początku marca w Rzymie brytyjska królowa Elżbieta II nie odwiedzi Watykanu i nie spotka się z papieżem Benedyktem XVI - podało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Nie wyjaśniono dlaczego nie dojdzie do spotkania.
Do tekstu..
''Wydaje się, że Ukraina jest utkana z księży, którzy zostali zesłani za dzieci (18-01-2013)
Autor: psm
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: slik
Wydaje się, że teraz Ukraina jest utkana z księży, którzy zostali tam zesłani za dzieci, które płodzą, lub którym pomagają nie przeżyć po urodzeniu - mówiła w Radiu TOK FM o sprawie ks. G. prof. Monika Płatek. Duchowny, który nie udzielił pomocy kobiecie rodzącej jego dziecko, został wysłany na misję na Ukrainę.
Do tekstu..
Przeszczep kupy (18-01-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Przez ostatnie blisko 50 lat stosowano (czy raczej testowano) jednak terapię o tyle obrzydliwą, o ile skuteczną, polegającą mianowicie na tzw. przeszczepie kału. Generalnie chodzi o to, aby u pacjentów zarażonych C.difficile odbudować w jakiś sposób normalną florę bakteryjną jelit zanim C.difficile zdąży przejać kontrolę nad układem pokarmowym. W tym celu pobierano próbki kału (w miarę możliwości od krewnych pacjentów), które po przetestowaniu na różne potencjalne świństwa (na podobnej zasadzie bada się krew do transfuzji) i obróbce były dostarczane przewodem wgłąb jelit. U pacjentów zazwyczaj obserwuje się dość szybki powrót do zdrowia i brak nawrotów infekcji C.difficile"
Do tekstu..
Torturują cię? Poproś o zaświadczenie! (18-01-2013)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
Poznałam Czeczena mieszkającego bez papierów pod Warszawą, który nie umiał udowodnić, że obie nogi stracił faktycznie na froncie, a zespół stresu pourazowego, który uczynił go na lata bezsennym, to faktycznie wynik walki o życie we własnej wiosce. Nie miał oficjalnych druków na to, że armia rosyjska zamordowała jego braci i przyjaciół, a ich kobiety były przez oficerów gwałcone.
Do tekstu..
Polska szkoła jest seksistowska (18-01-2013)
Autor: Mariola Chomczyńska-Rubacha, Maciej Czarnecki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Ostatnio ministerstwo zaprosiło mnie, by zrobić spotkanie dla rzeczoznawców podręczników. Prowadziliśmy burzliwe dyskusje, bo twierdzili, że podręczniki są wolne od stereotypów, indoktrynowania. Gdy podawałam im konkretne przykłady zadań, machali ręką: to przesada!"
Do tekstu..
Izrael - Żyd wśrod narodów świata (18-01-2013)
Autor: Tadeusz Markiewicz
Źrodło: Nowy obywatel Zgłosił/a: Andrzej Koraszewski
Analiza postrzegania Izraela przez świat. Autor jest politologiem, który obecnie kontynuuje studia w Hajfie.
Do tekstu..
Sędzia umyła ręce w sprawie krzyża w Sejmie [list] (17-01-2013)
Autor: komarrek
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Czy jeżeli ktoś zakradnie się w nocy na salę sejmową i zawiesi na ścianie symbol Latającego Potwora Spaghetti albo indiański Łapacz Snów, to też wszyscy zgodnie mamy uznać, że powinien tam zostać?
Do tekstu..
Katolickie szpitale w Kolonii odmówiły pomocy zgwałconej kobiecie (17-01-2013)
Autor: WP.PL
Źrodło: WP.PL Zgłosił/a: Piątkowski
Dwa katolickie szpitale w Niemczech, prowadzone przez zakon sióstr celitek, odmówiły pomocy zgwałconej kobiecie. Szpitale tłumaczyły się, że nie mogą jej zbadać, ponieważ musiały by jej przepisać tabletki wczesnoporonne. - Unikajcie katolickich szpitali - radzą tymczasem niektórzy politycy, dodając, że cała sprawa pokazuje "cyniczną moralność Kościoła katolickiego".
Do tekstu..
KRRiT liczy na ochronę konkursu na nadawanie na multipleksie (17-01-2013)
Autor: (bart)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
KRRiT liczy, że instytucje, które stoją w Polsce na straży praworządności, zapewnią ochronę przebiegu konkursu na nadawanie na multipleksie tak, "aby Rada mogła działać zgodnie z prawem i bez pozbawionych podstaw oskarżeń i pomówień" - brzmi czwartkowe oświadczenie Rady.
Do tekstu..
National Geographic kończy 125 lat (17-01-2013)
Autor: pmw/ tot/ gma
Źrodło: naukawpolsce.pap.pl Zgłosił/a: liliac
"Najbardziej prestiżowe pismo ilustrowane poświęcone podróżom, odkryciom, przyrodzie i osiągnięciom nauki kończy w tym roku 125 lat. Towarzystwo National Geographic Society zostało założone 13 stycznia 1888 r. w Waszyngtonie"
Do tekstu..
Pyskówka nad przemocą (17-01-2013)
Autor: Martyna Bunda, Joanna Drosio-Czaplińska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Mamy nowy temat do całorocznych ideologicznych wojen. Do aborcji, związków partnerskich i in vitro dołączyła przemoc w rodzinie. W grudniu Polska podpisała europejską konwencję o zapobieganiu przemocy i od razu rozpoczął się spór o preambułę. Jest w niej mowa o tym, że przemoc w domu może być wspierana przez kulturę, religię i zwyczaje."
Do tekstu..
Nowy polimer produkujący energię z wilgoci (17-01-2013)
Autor: Łukasz Partyka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Zespół dr. Mingming Ma zaprojektował nowy rodzaj plastikowych folii, które produkują niewielkie ilości energii, przyłączając obecną w otoczeniu parę wodną. Działają jak mięśnie - rozszerzają się, gdy absorbują wodę i kurczą, gdy ją oddają. Na płaskiej wilgotnej powierzchni skrawki takiej folii wiją się jak żywe stworzonka, nieustannie pobierając i zwracając wodę do otoczenia."
Do tekstu..
Talidomid (17-01-2013)
Autor: Kuba Grom
Źrodło: Nowa Alchemia Zgłosił/a: liliac
"...wymagane stały się nie tylko kilkufazowe badania kliniczne ale też ścisłe określenie grupy, dla której znane są dane medyczne. Gdy kilka lat temu zachorowałem i przepisano mi antybiotyk, w ulotce pisano, że nie powinny go stosować matki ciężarne i dzieci do 12 lat - czy dlatego że dla nich lek był szkodliwy? Nie, po prostu dla tych grup nie ma informacji medycznych o bezpieczeństwie, lepiej więc traktować go jak szkodliwy i nie podawać, niż narażać się na to, że rzecz wyjdzie dopiero w praniu."
Do tekstu..
Łykamy dwa miliardy tabletek przeciwbólowych (17-01-2013)
Autor: Wojciech Moskal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Co gorsza, coraz częściej nie kupujemy ich w aptece, lecz w osiedlowej Biedronce czy Lidlu. Prawie jedna piąta Polaków spożywa więcej niż 52 tabletki przeciwbólowe rocznie - wynika z najnowszego raportu sporządzonego na zlecenie firmy Reckitt Benckiser."
Do tekstu..
Rosja: duchowny ukarany za słowo "przepraszam" (16-01-2013)
Autor: iar
Źrodło: onet Zgłosił/a: Ungeheuer
W lutym ubiegłego roku zespół Pussy Riot zaśpiewał w cerkwi pieśń "Bogarodzico przegoń Putina". Wokalistki dostały za to po 2 lata łagru. Gdy trafiły do aresztu, prawosławny duchowny z podmoskiewskiego Pawłowska zamieścił na swoim blogu przeprosiny. Zwracając się do Pussy Riot poprosił o wybaczenie za "wściekłą nienawiść" części prawosławnych wiernych. Sprawa trafiła do moskiewskiej eparchii. Tam uznano blogerski wpis Swierdłowa za niedopuszczalny. Prawosławnemu duchownemu zabroniono przez 5 lat odprawiania nabożeństw.
Do tekstu..
CICHO NIECH SIEDZI BP PIERONEK (16-01-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Bp Pieronek, jak wszyscy kościelni hierarchowie, od lat jest nieodmiennie bezczelny i arogancki. No, może troszkę mniej niż inni. Ostatnio było o nim ciszej, a że jest próżny, postanowił o sobie przypomnieć. W najgorszym stylu, czyli wracając do ulubionej przez katolicki kler mowy nienawiści.
Do tekstu..
KONIEC MITU O PATRIOTYCZNYM KOŚCIELE (16-01-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Dziś już wiadomo, że Komisja Majątkowa działała na szkodę Polski i Polaków, a jedynie w interesie obcego państwa. Częściowo także w interesie świeckich i duchownych oszustów, którzy w zamian za korzyści materialne dokonywali różnego rodzaju szwindli z oddawaną Kościołowi ziemią.
Do tekstu..
Który z posłów przyjmuje księdza po kolędzie? (16-01-2013)
Autor: Dominika Leonowicz
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Kto przyjmuje księdza po kolędzie, a kto "domokrążcom" odmawia? Kto czuje się odpowiedzialny za finanse Kościoła, a kto nie wierzy w przejrzystość wydatkowanych pieniędzy "z ofiary"? Zobacz film i przekonaj się, jaki stosunek do kolędowych wizyt mają: Paweł Olszewski (PO), Stefan Niesiołowski (PO), Leszek Miller (SLD), Łukasz Gibała (RP), Armand Ryfiński (RP), Stanisław Żelichowski (PSL), Marek Sawicki (PSL), Patryk Jaki (SP) oraz Mariusz Błaszczak (PiS).
Do tekstu..
Kilka mitów o fotoradarach (16-01-2013)
Autor: galopujący major
Źrodło: Galopujący major Zgłosił/a: liliac
"...na skuteczność fotoradarów (redukcję wypadków, kolizji, spadek śmiertelności itd.) wskazują choćby badania Pillngtona i Kinray; Péreza, Dell'Olmo, Tobiasa, Borrella; Wilsona,Willisa, Hendrikza, Bellam'ego; Chena, Wilsona, Meckle, Coopera; Hooke'a, Knoxa, Portasa (uwaga pdf); Shiny'ego, Washingtona, Schalkwyka (fotoradar ruchomy) Goldenbelda, van Schagena (ruchomy na wsi). Oczywiście wszystkie te badania mają swoje wady i ograniczenia, ale mimo wszystko to trochę więcej niż palec wujka Zdziśka wyssany z otchłani wujka Mietka"
Do tekstu..
Parlamentarzyści - reprezentanci narodu biskupów (16-01-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Katolicki biskup Wojciech Polak zapowiedział, że Episkopat przygotuje dokument na temat in vitro. "Chcemy przypomnieć o obowiązkach, jakie mają osoby stanowiące prawo, czyli posłowie i senatorowie" - powiedział. Innymi słowy biskupi przygotowują instrukcję głosowania zgodną z ideologią Kościoła katolickiego: in vitro = aborcja = związek partnerski = eutanazja (kolejność dowolna). Niestety wielu parlamentarzystów usłużnie spełni ich żądanie."
Do tekstu..
Agent Orange na polskich polach (16-01-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Na pewno słyszeli Państwo o straszliwej broni biologicznej - Agent Orange. Jeśli państwo o niej jeszcze nie słyszeli to zapewniam, że za sprawą organizacji zwalczających GMO niedługo będzie znów o tym głośno. Przepis jest prosty: bierzemy Agent Orange, tysiące ofiar wojny w Wietnamie, dodajemy firmę Monsanto (mogą być też inne korporacje), całość podlewamy sosem o nazwie GMO i wynik jest prosty: GMO = ZŁO."
Do tekstu..
Kilka pytań na kanwie programu o "księdzu-melomanie" (16-01-2013)
Autor: Wojciech Lemański
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
Obejrzałem wczoraj program przypominający tragiczne zdarzenia w jednej z poznańskich plebanii, w wyniku których przy porodzie zmarło dziecko miejscowego wikariusza.(...)wypowiedzi niechlubnego bohatera, nawet jeśli wyrwane z kontekstu i zmontowane do potrzeb krótkiego programu w TV, przerażają. Przeraża również wytrwałe milczenie Kościoła na ten temat. Milczy biskup poznański, milczy poznańska kuria, rzecznik Episkopatu odsyła do Poznania, a poznańscy księża nabierają wody w usta.
Do tekstu..
Po prostu odc. 2 (16-01-2013)
Autor: Tomasz Sekielski
Źrodło: vod.pl Zgłosił/a: slik
Wstrząsająca historia romansu, w którym występują: ona, ksiądz i dziecko. Romans zakończył się tragicznym finałem - porodem na jednej z poznańskich plebanii, którego dziecko nie przeżyło. Ksiądz nie wezwał pomocy. Pozwolił na to, by kobieta rodziła sama, bez opieki medycznej. Gdy wybuchł skandal, ksiądz zniknął. Odnaleźliśmy go na Ukrainie. Wciąż jest duchownym, prawi kazania o moralności oraz etyce, a jego zachowanie nadal budzi wiele kontrowersji. Oprócz tego w programie: ogromne pieniądze, jakich można dorobić się na nielegalnym handlu używaną odzieżą i FOZZ, od której zaczęły się wszystkie afery.
Do tekstu..
Mała Orkiestra Wyuczonej Wrogości (16-01-2013)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Pytanie Jerzego Owsiaka "Dlaczego pan mnie tak nienawidzi?" skierowane do Tomasza Terlikowskiego podczas przypadkowego spotkania w gmachu TVN, wciąż ma zastanawiająco wielu adresatów. Od lat stoi ono przed dużą częścią katolickiej prawicy.
Do tekstu..
Świeckie świeczniki (16-01-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Dziwny to kraj, w którym przestrzeganie zasad konstytucji jest nagradzane, jakby stanowiło akt heroizmu. Dziwne to państwo, które głosi równy szacunek dla wszystkich wyznań, a uprzywilejowuje jedno. Dziwna to demokracja, która nie troszczy się o mniejszości, a wzmacnia religijną większość; wreszcie: dziwna to religia, która nie zadowala się sferą sacrum (obfitą w kościoły i zawodowe przywileje), lecz dąży do zawładnięcia sferą profanum.
Do tekstu..
Premier z Watykanu (16-01-2013)
Autor: Aleksandra Pawlicka
Źrodło: onet.pl, Newsweek Polska Zgłosił/a: JK
"Jako premier okładała podwładnych torebką. Jako minister sprawiedliwości broniła ojca Rydzyka. Kiedy była ambasadorem, mówiono o niej: Dziwisz w spódnicy. Hanna Suchocka po 12 latach w Watykanie wraca do kraju."
Do tekstu..
List otwarty do przeciwnika eutanazji (15-01-2013)
Autor: Bohdan Chwedeńczuk,
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Zacznijmy od tego, co bezsporne. Lekarze Szpitala Uniwersyteckiego w Brukseli zezwolili na jednoczesną eutanazję dwóch głuchoniemych bliźniaków, 45-latków z Antwerpii.
Do tekstu..
Watykan ukrywa pedofilów. Przenosi sprawców z parafii do parafii (15-01-2013)
Autor: Agnieszka Zakrzewicz
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Czy to możliwe, aby ksiądz-pedofil został przeniesiony do wspólnoty dla dzieci trudnych lub upośledzonych? Możliwe - bo to najlepszy sposób by zabezpieczyć Kościół przed wybuchem skandalu. Zdarzyło się to nie raz - także we Włoszech. Tymczasem włoska prokuratura rozpoczęła dochodzenie przeciwko byłemu biskupowi diecezji Savony, oskarżonemu o tuszowanie przestępstw pedofilii.
Do tekstu..
The 12 cognitive biases that prevent you from being rational (15-01-2013)
Autor: George Dvorsky
Źrodło: io9.com Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
12 błędów poznawczych, które sprawiają, że nie jesteśmy racjonalni.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365