Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.259.546 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 426 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Zawsze intelekt polski obejmował bardzo rozległe horyzonty myślowe. A teraz przeżywamy jeden z najpotężniejszych przewrotów historycznych, a przeto także umysłowych. Trzeba zwracać się do tych, którzy mają odwagę myśleć o rzeczach, o których nikt jeszcze nie myślał, wdawać się w rozmowę z prawdą, przez nikogo jeszcze nie spotkaną i zarejestrowaną, sięgać ramieniem umysłu tam, dokąd nikt jeszcze nie..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Every Two Hours in India, a Woman Dies from an Unsafe Abortion (21-07-2013)
Autor: Anjani Trivedi
Źrodło: Time Zgłosił/a: liliac
"A woman in India dies every two hours because an abortion goes wrong. That seems like an extraordinary number until one visits the sorts of locations where abortions take place - where it can be seen that the possibility for something to go wrong is high indeed. India's expenditure on healthcare is only 3.9% of its gross domestic product, putting it on par with Gabon or the Central African Republic. Rural government clinics are often nothing more than skeletal brick structures with tin roofs and sporadic electricity supply. Women lie on old gurneys or beds if one is available; just as often, they bed down in dark rooms on mud floors scattered with bloody dressings. Less than 20% of these centers provide legitimate abortion facilities, compelling many rural women to seek a
Do tekstu..
"What if you're wrong?" (20-07-2013)
Autor: Richard Dawkins
Źrodło: youtube.com Zgłosił/a: yaqbt7
Pytanie zadane profesorowi Dawkinsonowi przez studentkę Liberty University podczas wykładu w Virginii 23 października 2006 roku
Do tekstu..
Mniej źle przebadanych (20-07-2013)
Autor: Krzysztof Matlak
Źrodło: Dogrywki Zgłosił/a: liliac
"Podobno w niektórych dyscyplinach nie ma sportowców wolnych od dopingu. Są tylko źle przebadani. Najwyraźniej jakość badań ostatnio się poprawia, bo na kilka tygodni przed lekkoatletycznymi mistrzostwami świata w Moskwie liczba faworytów w niektórych konkurencjach trochę się skurczyła. Na starcie setki nie zobaczymy np. Tysona Gaya i Asafy Powella. A podobno nie jest to ostatnie słowo laboratoriów ścigających dopingowy proceder."
Do tekstu..
Wszechobecny. Polska państwem wyznaniowym? (20-07-2013)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Raport Polistrefy zawiera także analizę podręczników do języka polskiego i historii. Wynika z niej, że także program bywa "swoiście" skorelowany z Dyrektorium Katechetycznym. Dwa skrajne przykłady to interpretacja wiersza Wisławy Szymborskiej "Kot w pustym pokoju" jako sytuacji człowieka, który utracił wiarę w obecność Boga, i podsumowanie oświecenia jako epoki, która przyczyniła się "do zmącenia w ludzkich umysłach i zasiała wątpliwości w prawdziwą wiarę""
Do tekstu..
Domestic Eco-Terrorism Has Deep Pockets. And Many Enablers (20-07-2013)
Autor: Jay Byme and Henry I.Miller
Źrodło: Forbes Zgłosił/a: liliac
"The combined damage in North America alone from eco-terrorism was estimated by the FBI to exceed $100 million. These terrorists did not limit their actions to the destruction of property. They planted pipe bombs, mailed packages booby-trapped with razor blades, and physically assaulted scientists at public events. By 2001 the FBI had characterized them as the nation's most active domestic terrorist group. One ELF member remains at large and on the FBI's Most Wanted list today. Following the 9/11 terrorist attacks, these radical domestic acts of violence against agriculture slowed as public tolerance for these crimes wore thin, but the attacks continued overseas with the support of groups like Greenpeace"
Do tekstu..
Usłyszał "Pedały!" Po chwili leżał na chodniku, kopany w głowę (20-07-2013)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Gdyby Andrzej był ciemnoskóry lub był np. Żydem - policja musiałaby przyjąć zgłoszenie, bo prawo chroni przed atakami na tle rasistowskim i wyznaniowym. Wtedy nie wymaga, by szczęka była złamana, a mózg doznał wstrząśnienia"
Do tekstu..
Najsłynniejszy ekonomista, o którym Polakom nie wolno wiedzieć (19-07-2013)
Autor: Mariusz Gierej
Źrodło: blog Zgłosił/a: ZZ
Powstaje pytanie: dlaczego prawie nikt w Polsce nie wie Friedrichu Liscie? Otóż najważniejsza część jego teorii ekonomicznej mówi o tym, że integrować można ze sobą tylko gospodarki krajów na zbliżonym poziomie gospodarczym. W przypadku otworzenia granic między krajem rozwijającym się a rozwiniętym zostaną w pierwszej kolejności zniszczone najbardziej rozwinięte przemysły. W efekcie kraj biedniejszy wyspecjalizuje się w produkcji towarów nisko przetworzonych, na których mało się zarabia, czyli wyspecjalizuje się w biedzie.
Do tekstu..
Ludobójcy w Rwandzie nie słyszeli Jana Pawła II (19-07-2013)
Autor: Wojciech Tochman, Lidia Ostałowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Księża mówią: - To nie ty ciąłeś, to szatan. Niektórzy z ludobójców dostają paranoi: diabeł ciągle w nich jest! Ale to w Rwandzie nie problem, w co drugiej parafii czeka egzorcysta. I jego wioskowe asystentki z plastikowymi miednicami. Tak sobie Kościół radzi z traumą ludobójstwa. Z Wojciechem Tochmanem, reporterem, autorem książki o Rwandzie "Dzisiaj narysujemy śmierć", rozmawia Lidia Ostałowska"
Do tekstu..
New Big-Nosed Horned Dinosaur Found in Utah (19-07-2013)
Autor: Christine Dell'Amore
Źrodło: National Geographic News Zgłosił/a: liliac
"Paleontologists have discovered a new dinosaur, a Triceratops relative with a supersize schnoz that once roamed present-day Utah"
Do tekstu..
Dziki kraj (19-07-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zgwałcona Norweżka została skazana na 16 miesięcy więzienia za "uprawianie seksu pozamałżeńskiego". W Indiach policjanci nie chcieli przyjąć zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa od kobiety zgwałconej i podpalonej przez czterech mężczyzn. Na Litwie mąż który zgwałcił żonę pozostaje bezkarny."
Do tekstu..
Państwo przegrało z globalizacją (18-07-2013)
Autor: Pankaj Mishra
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
Czy masowe protesty są wołaniem o nową polityczną reprezentację i odejście od technokratycznego zarządzania?
Do tekstu..
Mroźna niepewność, czyli wieści z dna Wostoku (18-07-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Zasadniczy problem, z którym mamy tutaj do czynienia, to sposób zabezpieczania próbek w trakcie ich pobierania. Dotyczy to zresztą wszelkiego rodzaju badań, gdy próbki pobierane są w środowiskach do tej pory bardzo odizolowanych. Czy będzie to podlodowe jezioro, czy dna oceanów, czy stacja kosmiczna. W takich sytuacjach zawsze wyniki rewelacyjne będą musiały sprostać nadzwyczajnym testom i oprzeć sie oskarżeniom o zanieczyszczenie. Niemniej jednak nadzwyczajne doniesienia wymagają nadzwyczajnych dowodów, czego autorzy takich prac muszą być świadomi - i robić wszystko, co w ich mocy, aby upewnić się, że badanie przeprowadzono prawidłowo (w granicach możliwości). A jeśli na dnie Wostoku pluskają się jakieś ryby, znajdziemy je prędzej czy później, a autorzy doczekają się zasłużone
Do tekstu..
Zespół Ekspertów Macierewicza to farsa, czyli kto jest kim? (18-07-2013)
Autor: To nie przejdzie
Źrodło: To nie przejdzie Zgłosił/a: liliac
"Kiedy leśnicy piszą o katastrofie Smoleńskiej wiedz, że coś się dzieje! Spodziewałem się raczej analizy składu runa leśnego czy kierunku porostu mchów, ale co kraj to obyczaj. Założycielem pisma jest ... pan Ciszewski (tego już Solidarni 2010 nie piszą), skądinąd utytułowany człowiek, tyle że biometryk leśny. Przypominam, że biometria zajmuje się badaniem zmienności populacji organizmów w środowisku naturalnym. Krótko mówiąc - zrób sobie własne czasopismo dla leśników, zaproś Rońdę i Biniendę do napisania pracy o katastrofie Smoleńskiej i opublikuj ją u siebie. Voila! Masz artykuł naukowy o katastrofie Smoleńskiej!"
Do tekstu..
Norweżka zgwałcona w Dubaju skazana za "seks pozamałżeński" (18-07-2013)
Autor: pk/ja/zp
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Borgïr
Norweżka, która padła ofiarą gwałtu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, została skazana na 16 miesięcy więzienia za m.in. "uprawianie seksu pozamałżeńskiego". Kiedy zgłosiła się na policję, zabrano jej paszport i wsadzono do aresztu.
Do tekstu..
Cieszyć się czy nie? (18-07-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Komisja Europejska autoryzowała do tej pory 67 modyfikacji (events), zezwalając na ich import. Liczba ta powoli, ale sukcesywnie zwiększa się. Przedstawiciele Monsanto podkreślają, że skupią się obecnie tylko na procesie deregulacji odmian GMO uprawianych w Ameryce Południowej i USA, tak by była możliwość ich importu do Unii. Rzeczywiście, może nasi rolnicy będą mieli ograniczone możliwości korzystania z najnowocześniejszych osiągnięć nauki. Ogromne ilości GMO będą importowane na nasz kontynent, tak jak ma to miejsce obecnie (np. ok. 45 milionów ton soi GMO rocznie). Cóż, zarobią na tym rolnicy w innych częściach świata (a pośrednio i Monsanto). W ten sposób przyczynimy się do jeszcze większego rozwoju gospodarczego krajów, z którymi chcemy konkurować"
Do tekstu..
This Smart Scalpel Can Smell Cancer as It Cuts (18-07-2013)
Autor: Adam Clark Estes
Źrodło: gizmodo.com Zgłosił/a: JK
Cancer surgery is invariably difficult, in part, because doctors have always had a hard time determining exactly where the healthy tissue ends and the tumor begins. Dr. Zoltan Takats invented the so-called iKnife system at Imperial College London by taking a normal surgical knife that uses heat to cut through flesh and equipping it with a mass spectrometer that's connected to a computer. The knife cutting through the flesh produces smoke that the mass spectrometer sniffs up and sends to the computer, which can tell if it's cutting through cancer cells or healthy cells.
Do tekstu..
Talib pisze do Malali Yousufzai (18-07-2013)
Autor: PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: TyDraniu
Talib pisze do Malali Yousufzai, by wróciła do Pakistanu i uczyła się w szkole koranicznej.
Do tekstu..
Sondaż: tylko 30 procent Polaków ufa duchownym (18-07-2013)
Autor: -
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Zaledwie 30 procent Polaków ufa duchownym. To jeden z najniższych wskaźników w całej Europie. Wyniki badania European Trusted Brands przeprowadzonego przez Reader's Digest
Do tekstu..
Jak ukraińska Partia Regionów kupowała przychylne teksty u konserwatystów w USA (17-07-2013)
Autor: Michał Kolanko
Źrodło: 300polityka.pl/buzzfeed Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Partia Regionów nie szczędzi sił i środków, by zaprezentować się na Zachodzie z jak najlepszej strony. Serwis BuzzFeed opisuje skomplikowaną, wielopłaszczyznową kampanię, w której amerykańscy konserwatywni blogerzy i publicyści publikowali treści przychylne Janukowyczowi i jego ugrupowaniu. Niektórzy uzasadniali np. uwięzienie Julii Tymoszenko. Obowiązywała stawka 500 dolarów za tekst.
Do tekstu..
Najczęściej nie szczepią dzieci dziennikarki i piosenkarki, panie, które wypadaj (17-07-2013)
Autor: Wojciech Feleszko, Karolina Stępniewska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"...niewielkie dawki związków rtęci jako środków konserwujących, a dokładnie tiomersalu, bardzo dobrze sprawdzały się przez setki lat. Oczywiście w międzyczasie pojawiły się lepsze rozwiązania, ale tradycja lekarska podtrzymywała tę niewielką dawkę rtęci, która jak udowodniły liczne badania - była niegroźna dla zdrowia. Ponieważ podniósł się raban, ponownie wykonano szereg badań naukowych. W Danii kilka lat temu Madsen i współpracownicy zbadali na przykład zachorowalność na autyzm na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Wyniki opublikowało najbardziej prestiżowe czasopismo w pediatrii "Pediatric". Okazało się, że liczba dzieci autystycznych rosła lawinowo od początku lat 90., mimo iż 1991 roku władze duńskie wprowadziły do obowiązkowego kalendarza wyłącznie szczepionki bez
Do tekstu..
Janek Pospieszalski kopie przyjaciół (17-07-2013)
Autor: Kamil Sipowicz
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
Janku, nie raz i nie dwa w twoich wielu domach paliliśmy marihuanę i nie pytałem wtedy jak ją skombinowałeś, kto ci przysłał, ale dziękuj Bogu, że nie rządził wtedy pan Kaczyński z panem Błaszczakiem, Brudzińskim i Hoffmanem. Zawsze mówiłeś, że marihuana bardziej ci służy niż alkohol, bo zdaję się to z etylowym narkotykiem miałeś największe problemy. Najbrzydszym twoim kłamstwem odnośnie mojej osoby jest to co powtarzają za tobą prawicowe media.
Do tekstu..
Lemański do przyjaciela, księża skandaliści na Ukrainę (17-07-2013)
Autor: Antoni Bohdanowicz
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"Choć w przeszłości hierarchowie kościelni działali bardzo opieszale, to ze sprawą księdza Wojciecha Lemańskiego uporali się błyskawicznie. Ledwie co wydali decyzję o odwołaniu go z funkcji proboszcza parafii w Jasienicy, a już wysyłają następcę. Tymczasem do dziś pozostają nierozwiązane sprawy byłego Franciszkanina Romana Komaryczki, Piotra Natanka, czy całego szeregu księży pedofilii."
Do tekstu..
Nazwać obrońców praw zwierząt antysemitami, to tak jak nazywać faszystów ... (17-07-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Od czasu zakazu rytualnego uboju zwierząt znacząco powiększyła się grupa antysemitów. Więcej, grupa ta otwarcie została ukonstytuowana (czy raczej naznaczona) - to obrońcy praw zwierząt. Walcząc z bestialstwem rytualnego zabijania, narazili się żydowskim władzom religijnym w Polsce oraz politykom w Izraelu, którzy murem stanęli zarówno za wolnością religijną, jak i handlową, czyli eksportem umęczonego rytualnie mięsa do krajów muzułmańskich. Dziwna to reakcja.
Do tekstu..
HPV goes up, HPV goes down, and America struggles with the vaccine’s image (17-07-2013)
Autor: Beth Skwarecki
Źrodło: PLOS blogs Zgłosił/a: liliac
"Worldwide, half a million women get cervical cancer each year and half of those die from it. Eighty-five percent of those deaths are in low and middle income countries. A review published in March details successes and failures of HPV vaccine campaigns. Spain, Scotland, England, Portugal and Australia all have over 70% coverage. In Rwanda, an aggressive public health campaign combined with donations of the vaccine from Merck resulted in 99% coverage."
Do tekstu..
O wyższości rozwodu nad "stwierdzeniem nieważności małżeństwa" (16-07-2013)
Źrodło: mixed.blox.pl Zgłosił/a: ramichael
Disclaimer na początku: używam terminów rozwód kościelny i unieważnienie małżeństwa z pełną premedytacją i bez cudzysłowu, więc zanim mi jakiś uświadamiacz wyskoczy z informacją, że "w Kościele Katolickim nie ma rozwodów", niech lepiej doczyta do końca. Otóż w Kościele rozwody są, jak wszędzie, tylko się nie nazywają rozwodami.
Do tekstu..
Władze kościelne ścięły ponad 300 drzew w parku narodowym (16-07-2013)
Autor: mk/jaś
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: liliac
"Lokalne władze kościelne wycięły ponad 300 starych i cennych drzew w lesie na obrzeżu parku narodowego w pobliżu Rio de Janeiro - podają brazylisjkie media. Zrobiono to w ramach przygotowań przed pielgrzymką Franciszka I. Sprawę nagłośniły lokalne władze."
Do tekstu..
Jezus bez gaci (16-07-2013)
Autor: Skiba
Źrodło: skiba.bloog.pl Zgłosił/a: waldeck77
Zdjęcia nagiej Radwańskiej to bardzo grzeczne fotki, a mocniej rozebrane dziewczyny widzi każdy z nas na plaży czy w dyskotece. Nie przeszkodziło to wielu konserwatywnym komentatorom oblać się rumieńcem, a sama Agnieszkę oblać kubłem pomyj w postaci obelg i docinków
Do tekstu..
od kiedy wiesz, że jesteś inna? jak rozmawiać z otoczeniem o in vitro i adopcji? (16-07-2013)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka Zgłosił/a: liliac
"Oto więc mały tutorial dla rodzin, które powstały w wyniku leczenia metodami wspomaganego rozrodu bądź są rodzicami adopcyjnymi. Jako materiał posłużą nam w głównej mierze notatki sporządzone przeze mnie w listopadzie 2012 roku, kiedy to Polska obchodziła 25lecie metody IVF, co - jak się należało spodziewać - przyciągnęło zainteresowanie wielu mediów mogących wreszcie przeegzaminować nie tylko samych rodziców, ale również ich dzieci. Dołożyłam też kilka nowszych kontaktów medialnych i pogrupowałam je zagadnieniami, więc każda rodzina znajdzie coś dla siebie. Wszystkie cytowane poniżej pytania padły naprawdę w kierunku rodziców i dzieci"
Do tekstu..
Posłanka Pawłowicz i Ewa T. (16-07-2013)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie Zgłosił/a: liliac
"Teksty moich znajomych z Dużego Formatu ostatnio budzą dyskusje o etyce w mediach. W rożnych zakątkach internetu uczestniczyłem w rozmowach np. o tym, czy to było etyczne, że Szczygieł zdemaskował przeszłość Ewy T. albo że Wójcik pozwolił posłance Pawłowicz swobodnie się wygadać nie uprzedzając jej, że to może kiedyś się ukazać w "Dużym Formacie". Odniosę się do tego tutaj zbiorczo."
Do tekstu..
Rolnicy nawozili pola już 8000 lat temu (16-07-2013)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Naukowcy prowadzili analizy izotopowe 124 próbek roślin uprawnych z 13 neolitycznych stanowisk z Wielkiej Brytanii, Grecji, Bułgarii, Niemiec i Danii. Najstarsze próbki miały 8000 lat, a najmłodsze 4400. Łącznie znajdowało się w nich 2500 ziaren jęczmienia, pszenicy, soczewicy i grochu. Specjaliści zidentyfikowali na nasionach i kłosach duże ilości azotu-15, izotopu, który powszechnie występuje w gnoju. Jego powszechna obecność wskazuje, że już pierwsi europejscy rolnicy wiedzieli, że odchody zwierząt hodowlanych poprawiają żyzność ziemi. Dla naukowców jest to ogromna niespodzianka, gdyż zawsze zakładano, że zwyczaj nawożenia pól pojawił się dopiero w epoce żelaza albo w czasach rzymskich, a więc zaledwie 2000-3000 lat temu"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365