Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.913.170 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Gdybym został królem świata, to bym się nazywał Walery Armata… Pewnie nic bym nie robił. Uważam, że najlepiej się ludziom nie wcinać. Pozostawić ich samym sobie, z ich własną aktywnością. Wtrącać im się w jak najmniej rzeczy. Zapewnić szeroko pojęte bezpieczeństwo, możliwość osądzania tych, którzy szkodzili by innym i nic więcej. Pozostawić sobie wpływ na wojsko, policję i sądy, a do niczego..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Ksiądz po kolędzie, w domu popłoch (19-01-2012)
Autor: Paulina Waleczek
Źrodło: blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Ja w szlafroku, mało nie padłam trupem. Uciekłam się ubierać, ksiądz został na progu z gałami wywalonymi! Obie nawoływałyśmy, by łaskawie wszedł do pokoju. Nie bardzo wiedział, do którego pokoju iść i wszedł do mojego, a ja w popłochu targałam na siebie sukienkę. Z wrażenia nie założyłam bielizny![]
Do tekstu..
Katolicy chcą powołać partię Błękitna Polska (19-01-2012)
Autor: (meg, mj)
Źrodło: Rzeczpospolita, wp.pl Zgłosił/a: slik
Katoliccy konserwatyści planują powołać ruch Błękitna Polska. Ma stać się partią polityczną broniącą praw wierzących - informuje "Rzeczpospolita". Jak pisze "Rz" na swojej stronie internetowej, w kwietniu w Warszawie osoby związane z organizacjami i środowiskami katolickimi organizują Zjazd Katolickiej Polski. Będą na nim chciały powołać ruch społeczny Błękitna Polska. Błękit jako kolor maryjny ma symbolizować jego zawierzenie opiece Maryi.
Do tekstu..
"Ja się dziwię, że katolicy was jeszcze utrzymują" (18-01-2012)
Autor: nsz\ktom\\mtom\PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"- Jesteśmy dyskryminowani i wykluczani, tylko katolicy nie mają telewizji - mówił podczas posiedzenia senackiej komisji kultury i środków przekazu o. Tadeusz Rydzyk. Zaznaczył przy tym, że katolicy są szczególnie traktowani przez KRRiT od początku jej istnienia."
Do tekstu..
The Royal Society opens up permanently (18-01-2012)
Źrodło: www.isgtw.org Zgłosił/a: JK
"The Royal Society, publishers of the World's oldest peer-reviewed journal, have made their archive permanently free, with 60,000 historical scientific papers available online and downloadable by pdf. This collection includes some of the greatest works in science spanning some 350 years."
Do tekstu..
Psychiatrzy cenzurują niewygodny blog (18-01-2012)
Autor: szescstopni
Źrodło: Szescstopni's blog Zgłosił/a: liliac
"Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (American Psychiatric Association, APA) znalazło nowy sposób, by chronić się przed naukowcami krytykującymi nadchodzące piąte wydanie ich leciwej krowy mlecznej, DSM. Diagnostyczny i statystyczny podręcznik zaburzeń umysłowych pojawił się pierwszy raz w 1952 roku i od tego czasu stał się jednym z podstawowych narzędzi psychiatrów, najpierw w Stanach Zjednoczonych, a następnie w całym świecie zachodnim."
Do tekstu..
Zamordowano ich za czary - Kościół za to przeprosi? (18-01-2012)
Autor: Tygodnik Powszechny, wp.pl
Źrodło: Tygodnik Powszechny, wp.pl Zgłosił/a: slik
Jeżeli chlubimy się wszelkim dobrem, które chrześcijaństwo wniosło do cywilizacji, kultury, a także życia każdego z nas - musimy również uczciwie wyznać nadużycia, które popełniono w imię Ewangelii i Kościoła. Dotyczy to także procesów o czary - mówi w "Tygodniku Powszechnym" bp Tadeusz Pieronek.
Do tekstu..
Atheism 2.0 (18-01-2012)
Autor: Alain de Botton
Źrodło: TED Zgłosił/a: Pawel_L
What aspects of religion should atheists (respectfully) adopt? Alain de Botton suggests a "religion for atheists" -- call it Atheism 2.0 -- that incorporates religious forms and traditions to satisfy our human need for connection, ritual and transcendence.
Do tekstu..
Multicellular Life Evolves in Laboratory (18-01-2012)
Autor: Brandon Keim
Źrodło: Wierd Science Zgłosił/a: Pawel_L
An evolutionary transition that took several billion years to occur in nature has happened in a laboratory, and it needed just 60 days.
Do tekstu..
Powstanie nowy system finansowania Kościoła (18-01-2012)
Autor: KDP
Źrodło: PAP, onet.pl Zgłosił/a: slik
W połowie marca podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu zostanie powołany zespół, który opracuje nowy system finansowania Kościoła katolickiego w Polsce - poinformował podczas spotkania z dziennikarzami abp Stanisław Budzik. Jak podkreślił hierarcha, "Kościół jest instytucją społecznie pożyteczną i buduje jedność wśród społeczeństwa".
Do tekstu..
Ksiądz zrobił dziecko 17-latce i kazał je usunąć (17-01-2012)
Autor: ŁUW
Źrodło: Super Express Zgłosił/a: maruda
Ksiądz sypiał z niepełnoletnią chórzystką, zaszła w ciążę. Ksiądz opłacił jej aborcję.
Do tekstu..
Rewizje w Kościele. Szukają księży pedofili (17-01-2012)
Autor: krk
Źrodło: PAP, onet.pl Zgłosił/a: slik
Belgijskie władze przeprowadziły dzisiaj rewizje w diecezjach antwerpskiej i hasselckiej oraz w siedzibie arcybiskupstwa Mechelen-Bruksela w ramach śledztwa dotyczącego nadużyć seksualnych wobec małoletnich ze strony duchownych Kościoła katolickiego. Przeszukania rozpoczęły się w diecezji antwerpskiej z udziałem sędziego śledczego Wima De Troya, któremu towarzyszyli śledczy policji federalnej. Rzecznik diecezji oświadczył, że śledczy "skonfiskowali dokumenty i poprosili o nazwiska wielu osób".
Do tekstu..
Dodawanie jabłuszek (17-01-2012)
Autor: Jacek Dehnel
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: liliac
"Już któryś raz z rzędu spotykałem się z takim rozumieniem literatury: książka to coś pomiędzy pigułką nasenną a kąpielą z bąbelkami o aromacie cytrusowym. Odpręży, uśpi, zrelaksuje. To samo powtarza się nieraz na spotkaniach z czytelnikami: panie bibliotekarki otwierając albo kończąc wieczór mówią o tym, że książki niosą odprężenie, że "tak na tej sali odpoczęliśmy", że "te słowa były kojące i wszyscy z pewnością wyjdziemy w lepszym nastroju". Ba, i żebym jeszcze mówił coś kojącego - ale nie, nie jestem terapeutą, moje poglądy na świat niespecjalnie rozpraszają życiowe lęki. Tylko literatura jest odbierana jako maszynka do masażu, a pisarz - jako jej, bo ja wiem, przedłużenie, nakładka?"
Do tekstu..
Niemodyfikowane genetycznie (17-01-2012)
Autor: szescstopni
Źrodło: Szescstopni's blog Zgłosił/a: liliac
"Praktycznie wszystkie rośliny i zwierzęta, które jemy, są GMO, czyli zmodyfikowane genetycznie (Genetically Modified Organisms). Ich DNA zostało zmanipulowane po to, żeby nam bardziej smakowały, dawały więcej energii i były łatwiejsze do zjedzenia. Ten spisek ma już co najmniej kilkadziesiąt lat i nie ma ani jednej żywej osoby, która by nie jadła czegoś zmodyfikowanego. Nawet grzybom nie udało się uniknąć ingerowania w ich DNA. Jedynym elementem niemodyfikowanym są składniki mineralne, takie jak sól kuchenna."
Do tekstu..
Ludwig Bomer-Całujcie mnie wszyscy w dupę 2 (17-01-2012)
Autor: Ludwig Bodmer
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: kika
dzisiejsze treści w wierszu wzorowanym na twórczości Tuwima
Do tekstu..
Fantastyczny Pan Feynman (17-01-2012)
Autor: Marcin Łukasz Makowski
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: Artur@R
Wspomienie o R. Feynmanie - życie, osobowość, osiagnięcia.
Do tekstu..
Płacić za religię w przedszkolu (17-01-2012)
Autor: Olga Szpunar
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Przemek J.
W ramach pięciu bezpłatnych godzin pobytu dziecka w przedszkolu rząd nie przewidział lekcji religii. Rodzice muszą więc za nie dodatkowo płacić - uznały władze Zakopanego. Górale zaczęli protestować, a inne samorządy dopiero teraz zastanawiają się, jak rozwiązać problem. Ministerstwo im w tym nie pomaga.
Do tekstu..
Can a vaccine cure Haiti's cholera? (16-01-2012)
Autor: Katherine Harmon
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Two years after the earthquake and thousands of deaths later, the debate about whether to use the cholera vaccine in Haiti continues."
Do tekstu..
Virginia lawmaker:Children with disabilities are God's punishment to women (16-01-2012)
Autor: Amanda Terkel
Źrodło: thinkprogress.org Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
On Thursday, Virginia State Delegate Bob Marshall (R) spoke at a press conference against state funding for Planned Parenthood. He blasted the organization for supporting a women's right to choose, saying that God punishes women who have had abortions by giving them disabled children
Do tekstu..
ACLU: How can you simultaneously defend sharia and rights? (16-01-2012)
Autor: Maryam Namazie
Źrodło: freethoughtblogs.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
'I am interested to know how the ACLU intends to square the circle on this, and how you can simultaneously support the application of sharia law in US Courts while claiming to stand up for the rights of women and fight against gender-based violence and discrimination.'
Do tekstu..
Bakterie pomagają nam trawić sushi (16-01-2012)
Autor: szescstopni
Źrodło: Szescstopni's blog Zgłosił/a: liliac
"Dbajmy więc o swoje bakterie, bo one dbają o nas."
Do tekstu..
Odkodować lęk (16-01-2012)
Autor: Katarzyna Stachowicz
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Poszukiwanie skutecznego leku przeciwlękowego trwa już dziesiątki lat. Farmakoterapia lęku jest dziedziną psychofarmakologii rozwijającą się bardzo dynamicznie. W ostatnich kilkudziesięciu latach wykazano istotną rolę niemal wszystkich układów neurotransmisyjnych w patogenezie lęku oraz w mechanizmie działania leków przeciwlękowych."
Do tekstu..
Jest wyrok sądu: Doda winna obrazy uczuć religijnych (16-01-2012)
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
5 tys. kary grzywny musi zapłacić Dorota "Doda" Rabczewska za obrazę uczuć religijnych - taki wyrok wydał w poniedziałek mokotowski sąd.
Do tekstu..
Mniej demosu, więcej etosu! (16-01-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Medialny przekaz sprowadza się dziś niemal wyłącznie do szukania wynajdywania, wymyślania lub "dodmuchiwania" sensacji. Media eksploatują temat w trzy dni (do granic szaleństwa) i rzucają się na inny. Wydawcy są przekonani, że tylko w ten sposób można zwiększyć słupki oglądalności, bo lud (demos) to gawiedź żądna krwi, ofiar, skandalu. Ludzie, którzy zarządzają mediami uważają, że nie ma już inteligentnych widzów, że przed ekranami siedzi tępa i znudzona gawiedź, której - jak lwom na pożarcie - trzeba dostarczać sensacji.
Do tekstu..
Europe's Inexorable March Towards Islam (16-01-2012)
Autor: http://www.stonegateinstitute.org
Źrodło: http://www.stonegateinstitute.org Zgłosił/a: Piątkowski
"Post-Christian Europe became noticeably more Islamized during 2011. As the rapidly growing Muslim population makes its presence felt in towns and cities across the continent, Islam is transforming the European way of life in ways unimaginable only a few years ago. What follows is a brief summary of some of the more outrageous Islam-related controversies that took place in Europe during 2011."
Do tekstu..
Niesiołowski: telewizja Trwam jest trucizną, źródłem kłamstwa i nienawiści (15-01-2012)
Autor: Jacek Nizinkiewicz
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Telewizja Trwam jest trucizną, źródłem kłamstwa i nienawiści. Kłamstwem jest twierdzenie, że Rydzyk nikogo nie popiera, bo popiera PiS. Łamie koncesję, dlatego że warunkiem koncesji było nienadawanie reklam, a telewizja Rydzyka nadaje reklamy. Powinno zabrać się koncesję Telewizji Trwam, a nie tylko cyfrówkę. Radio Maryja i Telewizja Trwam powinny stracić koncesję na nadawanie. KRRiT w interesie Polski i polskiego Kościoła powinna podjąć decyzję o zabraniu koncesji mediom Rydzyka[]
Do tekstu..
Zakonne Towarzystwo pozywa Skarb Państwa. Za grzechy Komisji Majątkowej (15-01-2012)
Autor: Katarzyna Młynarczyk
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Pierwsze prawne reperkusje nieprawidłowości w Komisji Majątkowej MSWiA. Działające przy krakowskim zakonie albertynek Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta domaga się od Skarbu Państwa 27 mln zł. Powód? Komisja przekazała mu rekompensatę za majątek utracony w czasach PRL-u na podstawie sfałszowanej opinii biegłych.
Do tekstu..
Europrostytucja 2012 (15-01-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Nawet jeśli między meczami kibic ma bardzo dużo czasu, to najczęściej spędza go na piwie i seksie.
Do tekstu..
Dwie legendy księdza Skargi (15-01-2012)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Uformowały się dwie legendy królewskiego kaznodziei Piotra Skargi. Czarna i złota. Złota wzięła górę. Jej ukoronowaniem jest uchwała sejmowa powołująca jezuitę na jednego z patronów 2012 r. (obok Janusza Korczaka i Józefa Ignacego Kraszewskiego).
Do tekstu..
O naturze rzeczy. II. Czytanie w łóżku (ale nie książek) (15-01-2012)
Autor: Jacek Dehnel
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: liliac
"Ze śmiercią Franciszka Starowieyskiego straciliśmy nie tylko jednego z najwybitniejszych polskich rysowników (i, zarazem, jednego z ostatnich polskich artystów, który naprawdę umiał rysować - jednym pociągnięciem węgla potrafił z wydobyć z tła żywą, muskularną łydkę czy łokieć) ale i wspaniałego gadułę, który wprawdzie sam nie pisał, ale pozwalał notować swoje gawędy."
Do tekstu..
Czy dinozaury miały problem z utrzymaniem erekcji? (15-01-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Erekcja nie jest problemem, ale utrzymanie jej dłużej niż przez parę sekund, to już problem. Chodzi oczywiście o erekcję u strusi. Wydaje się, że te strusie problemy mogą być odziedziczone po przodkach strusi i ogólnie ptaków - dinozaurach. Tym samym rozwiązanie zagadki strusiej erekcji przybliżyć może nas do odpowiedzi na pytanie: Jak robiły TO potężne dinozaury?"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365