Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
147.254.629 wizyt
Ponad 1061 autorów napisało dla nas 7284 tekstów. Zajęłyby one 28740 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 3442 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Fakt nauczania religii w murach szkolnych sprawia, że w świadomości ucznia zaciera się nawet intuicyjnie dlań uchwytna różnica między statusem wiedzy i wiary.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Americans Are Science Illiterate (14-08-2012)
Autor: Cameron English
Źrodło: PolyMic Zgłosił/a: coreless
Czy polityczne zaangażowanie naukowców może podkopywać zaufanie opinii publicznej do nauki?
Do tekstu..
The biological impacts of the Fukushima nuclear accident on the pale grass blue (14-08-2012)
Autor: Zespół autorów
Źrodło: Nature Zgłosił/a: coreless
Wystawienie na działanie materiałów radioaktywnych mogło przyczynić się do wzrostu ilości mutacji u motyli bytujących na obszarze dotkniętym skażeniem.
Do tekstu..
Kryzys męskości w PO? (14-08-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Rządząca partia przeżywa poważny kryzys, nie ma on charakteru politycznego, lecz płciowy. Co i rusz któryś z działaczy PO (przedtem Dunin, teraz Żałek) wyraża osobiście lub w postaci projektu ustawy lęki przed utratą męskości.
Do tekstu..
Wszyscy są korzystający (14-08-2012)
Autor: Edyta Gietka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
piękna normalność, w małej skali...
Do tekstu..
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o czarnych dziurach (14-08-2012)
Autor: Adam Adamczyk
Źrodło: atezy.blogspot.com Zgłosił/a: Kajtek91
Pierwsza z dwóch części popularnonaukowego tekstu o różnych problemach dotyczących czarnych dziur.
Do tekstu..
Witamina C i choroba noblistów (14-08-2012)
Autor: Hubert Taler
Źrodło: Mity nauki Zgłosił/a: liliac
"I tutaj opowiem o tajemniczej chorobie noblistów. Otóż choroba noblistów (Nobel disease) to choroba objawiająca się skłonnością do dziwnych wierzeń, nieracjonalnych przekonań oraz wiarą w to, że w każdej dziedzinie nauki jest się wybitnym"
Do tekstu..
Karabin maszynowy PiS: Prof. Krystyna Pawłowicz (14-08-2012)
Autor: Aleksandra Pawlicka
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: liliac
"Mieliśmy już narzeczoną Jarosława Kaczyńskiego i aniołki prezesa. Była też kąsająca w jego imieniu posłanka Kempa. Ale to już historia. Dziś pierwszą damą PiS jest prof. Krystyna Pawłowicz."
Do tekstu..
Kura i ziarno (14-08-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Wojciecha Orlińskiego Zgłosił/a: liliac
...tego typu przekręty finansowe potrafią wywrócić scenę polityczną. Historia pokazuje, że najboleśniej walą w ugrupowania liberalne, bo poszkodowani potem kojarzą aferzystów z liberalnymi postulatami "deregulujmy, ułatwiajmy zakładanie, nie traktujmy każdego biznesmena jak potencjalnego złodzieja".
Do tekstu..
Posłanka PiS: śmierci Madzi winne feministki (14-08-2012)
Autor: sand
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Tragiczna śmierć Madzi jest efektem stylu życia, który propagują feministki, buntu przeciwko tradycyjnej hierarchii wartości, w której najważniejsza jest rodzina, brak egoizmu - mówiła prof. Krystyna Pawłowicz w wywiadzie dla Wp.pl."
Do tekstu..
Koniec przerabiania lektur (14-08-2012)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego Zgłosił/a: liliac
"Po takim szkoleniu absolwent nabiera przekonania, że literatura stanowi zbiór potwornych banałów i że więcej ożywczego tchnienia płynie ze starych skarpetek niż z jakiegokolwiek arcydzieła. Piszę o tym, ponieważ ze zdumieniem obserwuję, jak moja 7-letnia córka, której stopa jeszcze nie postała w szkole, pochłania książki. Zastanawiam się, ile trzeba lekcji, aby odrzuciła je ze wstrętem."
Do tekstu..
Ile naprawdę kosztuje religia w szkołach. Ruch Palikota zatrwożony (14-08-2012)
Autor: Sławomir Skomra, Lublin
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Poseł Ruchu Palikota Michał Kabaciński pyta wójtów i burmistrzów, ile wydają na religię w szkołach.Większość burmistrzów i wójtów udziela odpowiedzi. - Pierwsze wnioski są zatrważające. Są gminy mające pięć, sześć tysięcy mieszkańców, które na nauczanie religii wydają 250 tys. zł rocznie. Na dwa etaty. A tymczasem w szkole nie ma stołówki albo jest problem z cateringiem dla dzieci
Do tekstu..
Angielski kościół sprzedaje "cudowne leki" na raka (14-08-2012)
Autor: (www.dailymail.co.uk/IB)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Angielski kościół Victorious Pentecostal Assembly (VMB) sprzedaje oliwę z oliwek i sok z czarnej porzeczki jako lekarstwa na raka oraz HIV. Działania zgromadzenia prawdopodobnie łamią brytyjskie prawo - informuje dailymail.co.uk. Zdaniem pastora i jednocześnie założyciela placówki Alex'a Omokudu specyfiki są "cudownym lekiem", który pomaga leczyć poważne choroby. W sklepie owe mikstury kosztują mniej niż 6 GBP, natomiast kościół sprzedaje je za podwójną cenę, ponieważ są pobłogosławione przez pastora.
Do tekstu..
Skarga na aptekę za odmowę sprzedaży środków antykoncepcyjnych (14-08-2012)
Autor: Monika Adamowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Kowalski
"Maja Nizio, p.o. zachodniopomorskiego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, mówi, że to pierwsze takie zgłoszenie w ich historii: - W Polsce była dyskusja o klauzuli sumienia, ale na razie zgodnie z prawem aptekarz nie może ze względu na nią odmawiać sprzedaży produktów. Czekamy na opinie prawne z głównego inspektoratu. Zwrócę się do apteki o wyjaśnienia - informuje"
Do tekstu..
Cała historia Amber Gold. Tak działała spółka (13-08-2012)
Źrodło: Dziennik Zgłosił/a: Marvel90
Dziś firma Amber Gold zamknęła działalność. Klienci zastanawiają się, czy odzyskają pieniądze. Oto cała historia spółki i jak doszło do sytuacji, gdy firma nagle przestaje działać.
Do tekstu..
Kamerdyner papieża będzie sądzony za przecieki i kradzież (13-08-2012)
Autor: PAP, wp.pl
Źrodło: (pp) Zgłosił/a: slik
Były kamerdyner papieża Benedykta XVI, Paolo Gabriele, oskarżony o przecieki i kradzież, odpowie przed sądem - ogłosił Watykan. Na ławie oskarżonych zasiądzie też jego wspólnik, ekspert komputerowy, Claudio Sciarpelletti. Stolica Apostolska po raz pierwszy ujawniła, że Gabriele miał wspólnika.
Do tekstu..
Pierwszy generał w amerykańskiej armii przyznał się do homoseksualizmu (13-08-2012)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Podczas uroczystości awansowania 49-letniej Tammy S. Smith na generała brygady, generalską gwiazdę wpięła jej w mundur żona. To pierwszy coming out w amerykańskich siłach zbrojnych na tym szczeblu"
Do tekstu..
Efekt Halo (13-08-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Niedawno pisałem o publikacji chińskich naukowców, z której wynikało, że uprawa genetycznie modyfikowanej odmiany bawełny Bt przyczynia się do wzrostu liczebności owadów drapieżnych na polu (które nie giną w wyniku oprysku insektycydami). Przyczynia się to do spadku szkodników nie tylko na polach genetycznie modyfikowanej odmiany ale również na sąsiednich polach, gdzie uprawiana jest konwencjonalna bawełna. W efekcie na obu polach rolnicy wykonują mniej oprysków insektycydami"
Do tekstu..
Pojednanie w cieniu Pussy Riot (13-08-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Bogurodzico, zostań feministką" - śpiewały Pussy Riot. Może polskie feministki przypomną Cyrylowi o łamanych w Rosji prawach artystek. Na przykład śpiewając mu "diabelską" piosenkę
Do tekstu..
Co z jakością przekonań religijnych? Ja obserwuję wzrost fundamentalizmu... (13-08-2012)
Autor: Prof. Stanisław Obirek
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
"Nie jest najlepiej we współżyciu ateistów i ludzi religijnych w Polsce" - pisze dla TOKFM.pl w komentarzu do badań nad religijnością prof. Stanisław Obirek. Według instytutu WIN-Gallup International w Polsce w ostatnich siedmiu latach nie nastąpił wyraźny spadek osób deklarujących, że są religijne. "Ale liczy się jakość religijności i ateizmu" - dodaje antropolog kultury.
Do tekstu..
Pomnik Szalonego Konia (12-08-2012)
Zgłosił/a: kiryl
Pomnik Szalonego Konia (ang. Crazy Horse Memorial) - monument poświęcony wodzowi Dakotów Oglala Szalonemu Koniowi (Tasunka Witko) i Indianom. Kuty w skale góry Thunderhead w Górach Czarnych (ang. Black Hills) w hrabstwie Custer stanu Dakota Południowa.
Do tekstu..
Pawłowicz: katolicy nie powinni głosować na PO i prezydenta Komorowskiego (12-08-2012)
Autor: Jacek Nizinkiewicz
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
PO i Bronisław Komorowski mają problem z Kościołem. Zaczęło się od wzniecenia walki o krzyż na Krakowskim Przedmieściu. Pan prezydent i partia rządząca działają wbrew naukom Kościoła. Chociażby opowiadając się za in vitro. Stanowisko Kościoła w tej kwestii jest jasne. Byli bliscy współpracownicy PO i pana prezydenta z KRRiT chcą zniszczyć media o. Tadeusza Rydzyka. Sam pan premier Tusk chce podciąć finansowe podstawy funkcjonowania Kościoła przez likwidację Funduszy Kościelnego i wprowadzenia odpisu od podatku na poziomie 0,3 proc. Jak widać celem PO jest zniszczenie Kościoła katolickiego w Polsce
Do tekstu..
Niemcy. W brunatnym bastionie budzi się opór przeciwko neonazistom (12-08-2012)
Autor: Anna Widzyk
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Marvel90
Ponad dwa tysiące osób utworzyło w minioną sobotę w Pasewalku na północnym wschodzie Niemiec dwukilometrowy łańcuch ludzkich rąk, by zaprotestować przeciwko festynowi neonazistów. Był to pierwszy tak liczny protest w regionie, uchodzącym za bastion brunatnych.
Do tekstu..
6 powodów, dla których nie obchodzi cię globalne ocieplenie (12-08-2012)
Autor: Piotr Siergiej
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Globalne ocieplenie - największe zagrożenie przed jakim stoi nasza cywilizacja nie wywołuje żywego odzewu w społeczeństwie. Dlaczego jesteśmy obojętni?"
Do tekstu..
Uprzejmie donoszę, że kury za głośno pieją (12-08-2012)
Autor: Katarzyna Reizer
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Donosów do skarbówki z roku na rok jest więcej. Ludzie skarżą się też do innych instytucji. - Nic tak nie boli jak patrzenie na powodzenia sąsiadów czy nielubianej rodziny. Nic tak nie cieszy jak ludzka krzywda, o którą możemy się postarać, pisząc donos - komentuje socjolog Krzysztof Prendecki"
Do tekstu..
Kanada: kpią z turysty z USA. Zagadnięty w parku chciał wyciągać broń (12-08-2012)
Autor: mar, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Skarga amerykańskiego turysty, policjanta z miasta Kalamazoo w USA, któremu kanadyjskie prawo nie zezwoliło na wjazd z bronią u boku, stała się w tych dniach tematem niezliczonych żartów i komentarzy na kanadyjskich portalach internetowych"
Do tekstu..
(R-)ewolucyjne badania edukacyjne (12-08-2012)
Autor: Bogusław Śliwerski
Źrodło: pedagog Zgłosił/a: coreless
Po co wydaje się setki tysięcy złotych na badania, dzięki którym socjolodzy dowiedzą się, jakim potencjałem i umiejętnościami dysponują dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole?
Do tekstu..
Księstwo Głogowskie PiS (12-08-2012)
Autor: Michał Kokot
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldeck77
"Głogów - tu znajdziesz pieniądze" - to hasło reklamowe miasta. Wygląda na to, że najłatwiej znajdują je działacze PiS oraz ich rodziny, bo stołki w urzędach i miejskich spółkach obsadzili w niespotykanym gdzie indziej stopniu. Członkiem tej partii jest prezydent Głogowa Jan Zubowski
Do tekstu..
MICHALIKOWY PREZENCIK DLA KACZYŃSKIGO (12-08-2012)
Autor: prof. Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Abp Michalik przykłada posmoleńskim jeźdźcom, a zwłaszcza Macierewiczowi, bo to nic nie kosztuje, a stanowi ładny prezencik. Wbrew powszechnej opinii, tylko pozornie dla Tuska, a w rzeczywistości dla Kaczyńskiego.
Do tekstu..
Patent Microsoftu wypełni e-booki reklamami (11-08-2012)
Autor: Rafał Kowalewski
Źrodło: Instalki.pl Zgłosił/a: Marvel90
Czytanie to przyjemność... nie ma to jak relaks przy dobrej książce - czytając ulubioną lekturę nie narażamy się na product placement i reklamy kontekstowe. Czyżby?
Do tekstu..
Ksiądz w areszcie za molestowanie (11-08-2012)
Autor: K. Grodek
Źrodło: http://www.gazetapowiatowa.pl Zgłosił/a: slik
W ubiegły piątek ksiądz Jacek S. z parafii wojskowo-cywilnej pw. Św. Józefa Oblubieńca został zatrzymany za molestowanie nieletniej. Prokuratura przedstawiła mocne dowody a sąd przychylił się do jej wniosku o trzymiesięczny areszt dla podejrzanego. Zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza Jacka S. wpłynęło do Prokuratury Rejonowej w Legionowie w ubiegłym tygodniu. Po przeprowadzeniu czynności podjęto decyzję o zatrzymaniu księdza.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365