Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.167.932 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 415 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii
Marcin Kruk - Człowiek zajęty niesłychanie
Kubek wyznawcy Latającego Potwora S.:
Ars Regia Nr 19

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wiemy, skąd się wzięła w puli memów... Przypuszczalnie powstała wiele razy na drodze niezależnych mutacji. W każdym razie z pewnością jest bardzo stara. W jaki sposób się replikuje? Słowem mówionym i pisanym, wspomaganym przez wspaniałą muzykę i wielkie dzieła sztuki. Czemu ma tak wysoką przeżywalność?... Udziela prawdopodobnie brzmiącej odpowiedzi na głębokie i dręczące pytania o sens istnienia...
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Polscy politycy na usługach kazachskiego oligarchy? (14-02-2014)
Autor: Maciej Jarkowiec, Wiktor Bater
Źrodło: Wprost.pl Zgłosił/a: Arsamene
"Pytam, czy ODF otrzymuje jakieś pieniądze od Abliazowa. - Nie otrzymuje. - Z jakich środków finansuje swoją działalność? - Z darowizn, m.in. od Urzędu Miasta Lublina".
Do tekstu..
LUNARSAIL, czyli crowdfundingowa misja księżycowa (13-02-2014)
Autor: Michał Moroz
Źrodło: kosmonauta.net Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
LUNARSAIL jest nazwą projektu, którego celem jest wysłanie przy pomocy żagla słonecznego małego satelity na orbitę okołoksiężycową. Otwarty projekt jest finansowany społecznie.
Do tekstu..
Kulisy infoafery (13-02-2014)
Autor: Robert Zieliński
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Arsamene
"Amerykańskie koncerny stworzyły system korumpowania Polaków odpowiedzialnych za cyfryzację kraju".
Do tekstu..
Przewoźnicy doprowadzą PKP do upadku? (13-02-2014)
Autor: Konrad Majszyk
Źrodło: gazetaprawna.pl Zgłosił/a: JK
Przez cztery lata - od 2009 do 2013 r. - PKP pobierały od przewoźników kolejowych zawyżone stawki za dostęp do torów. Teraz firmy walczą o zwrot nadpłat. Potencjalna kwota roszczeń to nawet 15 mld zł. Lawina pozwów ruszyła. Roszczenie złożył już przewoźnik DB Schenker. Przewozy Regionalne będą walczyć o pół miliarda złotych - trwa przygotowanie pozwu. Z wnioskami wystąpiły Lotos Kolej, Freightliner i CTL. W rozkroku stoi giełdowy gigant PKP Cargo, bo spółce, kontrolowanej przez PKP, trudno wystąpić z pozwem przeciwko Skarbowi Państwa.
Do tekstu..
Nuclear fusion breakthrough raises hopes for ultimate green energy source (12-02-2014)
Autor: Ian Sample
Źrodło: theguardian.com Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
US researchers have achieved a world first in an ambitious experiment that aims to recreate the conditions at the heart of the sun and pave the way for nuclear fusion reactors.
Do tekstu..
Drukarki 3D, czyli trójwymiarowy sukces Polaków (12-02-2014)
Autor: Miłosz Węglewski
Źrodło: biznes.newsweek.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Drukarki 3D rozpalają wyobraźnię fanów nowych technologii. A tu jeszcze do światowej elity ich producentów wchodzi przebojem firma dwóch młodych Polaków.
Do tekstu..
Próbują nas szantażować igrzyskami (12-02-2014)
Autor: Mateusz Zimmerman, Tomasz Leśniak
Źrodło: onet.sport Zgłosił/a: Arsamene
"W Krakowie przeznacza się ponad milion złotych na telewizyjną reklamówkę, a potem mówi mieszkańcom, że miliona nie można wydać na referendum, bo to za drogo - mówi Tomasz Leśniak w rozmowie z Onetem".
Do tekstu..
Fosforen, materiał który ekscytuje naukowców (12-02-2014)
Autor: Marcin Włudyka
Źrodło: materialyinzynierskie.pl Zgłosił/a: całka
Fosforen (z ang. phosphorene) to określenie przyjęte dla materiału zbudowanego z pojedynczej warstwy atomów fosforu. Podobnie jak w grafenie, siatka ma układ heksagonalny, lecz jest nieco bardziej pofałdowana ze względu na wiązania. Kolejny członek rodziny materiałów o grubości jednego atomu ma jednak szczególną cechę - jest naturalnym półprzewodnikiem. Badacze z Purdue University w Stanach Zjednoczonych oraz Fudan University w Chinach poinformowali o badaniach pasma wzbronionego w warstwach fosforenu, które potencjalnie mogą zostać wykorzystane do budowy tranzystorów w nanoelektronice.
Do tekstu..
Indukcja pluripotencji za pomocą czynników stresowych (11-02-2014)
Autor: Ewa Sankowska
Źrodło: biotechnologia.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Indukcja pluripotencji za pomocą czynników stresowych - nowy sposób otrzymywania komórek ma Japońscy naukowcy donoszą o nowym sposobie otrzymywania komórek macierzystych, który jest już szeroko oceniany na świecie jako osiągnięcie przełomowe.
Do tekstu..
Pomnik papieża i jego sekretarza (11-02-2014)
Autor: Marek Rabij
Źrodło: polska.newsweek.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Żeby zebrać pieniądze na największy pomnik Jana Pawła II, kardynał Dziwisz angażuje firmy państwowe, wydaje książki, a nawet wykorzystuje fiolki z krwią papieża. Gigantyczny majątek krakowskiego Kościoła pozostaje nietknięty.
Do tekstu..
How did I get here? (10-02-2014)
Autor: theguardian.com
Źrodło: theguardian.com Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Is the universe around us an inevitable consequence of some master equation, some theory of everything? Or was there an element of chance in how it formed, and if so how big were those chances? Most people would like a theory in which we were not ridiculously unlikely.
Do tekstu..
Astronomers discover oldest star: Formed shortly after the Big Bang... (10-02-2014)
Autor: sciencedaily.com
Źrodło: sciencedaily.com; The Australian National University Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
A team of astronomers has discovered the oldest known star in the Universe, which formed shortly after the Big Bang 13.7 billion years ago. The discovery has allowed astronomers for the first time to study the chemistry of the first stars, giving scientists a clearer idea of what the Universe was like in its infancy.
Do tekstu..
Massive neutrinos solve a cosmological conundrum (10-02-2014)
Autor: sciencedaily.com
Źrodło: sciencedaily.com; University of Manchester Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Scientists have solved a major problem with the current standard model of cosmology identified by combining results from the Planck spacecraft and measurements of gravitational lensing in order to deduce the mass of ghostly sub-atomic particles called neutrinos
Do tekstu..
Galileo works, and works well (10-02-2014)
Autor: esa.int
Źrodło: esa.int Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
The in-orbit validation of Galileo has been achieved: Europe now has the operational nucleus of its own satellite navigation constellation in place - the world's first civil-owned and operated satnav system.
Do tekstu..
Jak przeklinali nasi przodkowie? (10-02-2014)
Autor: Sebastian Adamkiewicz
Źrodło: odkrywcy.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Przekleństwa, obelgi, bluźnierstwa, wulgaryzmy nie są domeną wyłącznie współczesnego języka. W epoce staropolskiej przeklinano na potęgę, a najbardziej znane polskie słowo na "k" było używane nie rzadziej niż na współczesnej przeciętnej polskiej ulicy. Co ciekawe, za nazwanie dziewczęcia... "kobietą" można było tęgo oberwać!
Do tekstu..
Ogólnopolskie Okłamywanie w sprawie wynagrodzeń (10-02-2014)
Autor: Łukasz Piechowiak
Źrodło: Blogbank.pl Zgłosił/a: Arsamene
"Zrobiło mi się słabo i pociemniało przed oczami. To wszystko na widok danych odnośnie wysokości wynagrodzeń (...)"
Do tekstu..
Majątek podzielił koalicję (10-02-2014)
Autor: Ewa Gajewska, Łukasz Grzesiczak
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: JK
Kwestia zwrotu majątku kościelnego - kukułcze jajo podrzucone przez były prawicowy gabinet - zajmuje czeską opinię publiczną i polityków. Jest także linią demarkacyjną na lewej stronie czeskiej sceny politycznej, dzielącą komunistów i socjaldemokratów. Zwrot mienia Kościołów i związków wyznaniowych uchwalono w ubiegłym roku, lecz nadal ustalenia te są podważane. Zwrot mienia Kościołom wywołuje sprzeciw także katolików. Część wiernych przestaje dawać na tacę. Premier Bohuslav Sobotka apelował, aby Kościoły zrzekły się części roszczeń. Bez skutku.
Do tekstu..
Kukliński: fakty przeczą mitom (10-02-2014)
Autor: Robert Walenciak
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: JK
Kukliński był zupełnie inny niż filmowy Jack Strong. Ale to film będzie tworzył jego obraz. Tak zostało zaplanowane. Kukliński szpiegował od zawsze. Najpierw kolegów dla polskich służb, potem dla CIA. Był megalomanem. A także urodzonym blagierem, wielokrotnie zmieniającym swój życiorys i snującym na temat swoich możliwości kosmiczne historie. Kochał kobiety. Zawsze miał dużo pieniędzy, co u syna pracownicy pegeeru mogło dziwić. W życiorysie Kuklińskiego jest zadziwiająco wiele białych plam, zagubionych dokumentów, zaskakujących awansów. Już na przełomie lat 1952-1953 teczka personalna Kuklińskiego została bardzo mocno przetrzebiona. Stwierdzono brak ponad 20 dokumentów! Wielce prawdopodobna jest hipoteza, że Ryszard Kukliński służył także Rosjanom. Od 1962 r. był nie tylko zwykłym oficerem
Do tekstu..
Istota dzisiejszej dehumanizacji (09-02-2014)
Autor: Radosław S. Czarnecki
Źrodło: kulturaswiecka.pl Zgłosił/a: JK
Profesor Maria Szyszkowska zwraca celnie uwagę w swych licznych tekstach i wystąpieniach na problem zasadniczy współczesnej cywilizacji i kultury zarażonej wirusem neoliberalizmu i wynikających z niego bezpośrednio egoizmu, egocentryzmu, egotyzmu, narcyzmu. Wielu myślicieli w minionym stuleciu zauważało i przestrzegało przed nadmierną jedno-wymiarowością - tu komercjalizacją i ekonomizacją - opisu świata i jednostki (jak również - wspólnotowości człowieka). Prowadzi to w efekcie do dehumanizacji nie tylko osoby ludzkiej i jej wytworów (mających służyć mu do rozwoju i postępu - jakie to współcześnie nie modne, passe określenia) ale stosunków interpersonalnych, kultury, wszelkiej jej działalności.
Do tekstu..
Mega-Doughnuts: CERN to Study Plan for 100-Kilometer Atom-Smashers (09-02-2014)
Autor: news.sciencemag.org
Źrodło: news.sciencemag.org Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
If you thought atom-smashers couldn't get any bigger, think again. European particle physicists will draw up plans for a pair of circular particle colliders, to be built one after the other, that would measure 80 to 100 kilometers in circumference and smash particles at unprecedented energies, officials at the European particle physics laboratory CERN announced today.
Do tekstu..
Księża Caritasu z zarzutami. W grę wchodzą miliony złotych (08-02-2014)
Autor: Piotr Halicki,KT
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Niewłaściwe dysponowanie środkami oraz fałszowanie dokumentów i podpisów - to zarzuty dla dwóch księży, byłych dyrektorów Caritasu. Zamieszani są również inni pracownicy placówki. W grę wchodzą miliony złotych. Sprawa została skierowana do Sądu Okręgowego w Płocku - poinformowała gazeta.pl.
Do tekstu..
O własności intelektualnej (08-02-2014)
Autor: Mateusz Machaj
Źrodło: nczas.com Zgłosił/a: hyperion
spojrzenie libertarianina na wydumana kwestię "własności intelektualnych"
Do tekstu..
Zmiana szybkości cyklu komórkowego- klucz do zmiany zaprogramowanego życia... (08-02-2014)
Autor: Edyta Bańcyr
Źrodło: biotechnologia.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Naukowcy z Yale University odkryli, że dojrzałe komórki mogą powracać do swojego stanu "młodzieńczego" po zmodyfikowaniu szybkości cyklu komórkowego. Okazuje się, że odpowiednie "przyspieszenie" cyklu komórkowego, może znieść barierę, która wyznaczała jedną, określoną ścieżkę życiową danej komórki. Po "przyspieszeniu" cyklu, komórki stają się podatne na wszelkie zmiany, w tym- w przeistoczenie się w komórki pluripotentne.
Do tekstu..
Ku zmianie nawyków (07-02-2014)
Autor: Igor Rotberg
Źrodło: psychologia-spoleczna.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Arystoteles mówił, że jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy, a doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem. Wiele wieków później Ralph Waldo Emerson, pisarz i filozof, również zwrócił uwagę na nawykowe myślenie, mówiąc, że "jesteśmy tym, o czym przez cały dzień myślimy".
Do tekstu..
Kepler powrócił (07-02-2014)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: kopalniawiedzy.pl; NASA Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Najbardziej zasłużony łowca planet, Teleskop Keplera, znowu działa. Teleskop zaobserwował pierwszą egzoplanetę od miesięcy. Obiekt wielkości Jowisza został odkryty przez inny teleskop, ale fakt, że zauważył go też Kepler potwierdza, iż wprowadzone przez inżynierów NASA modyfikacje spowodowały, że teleskop urządzenie działa na tyle precyzyjnie, by odnajdować planety.
Do tekstu..
Seks, kłamstwa i marketing szeptany (07-02-2014)
Autor: Adam Szudra
Źrodło: pierwszymilion.forbes.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Najszybciej rozwijające się marki na świecie nie inwestują już w klasyczną reklamę. Rozwój serwisów społecznościowych sprawił, że rekomendacja konsumentów stała się dla nich najbardziej znaczącym kanałem w kształtowaniu decyzji zakupowych. Jak wykorzystać jej potencjał?
Do tekstu..
Autyzm da się wyleczyć u dziecka... przed porodem? (07-02-2014)
Autor: Margit Kossobudzka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Przełomowe odkrycie dotyczące autyzmu. Naukowcy odkryli, w jaki sposób może powstawać ta choroba.
Do tekstu..
Sfotografowano włókna kosmicznej sieci (06-02-2014)
Autor: cza/ agt/
Źrodło: odkrywcy.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Za pomocą 10-metrowego Teleskopu Kecka astronomowie uzyskali obrazy wielkiego obłoku gazu rozświetlonego przez bardzo odległy kwazar. Badacze przypuszczają, że to włókno kosmicznej sieci, której istnienie przewidują symulacje komputerowe - ogłosiło amerykańskie W.M. Keck Observatory. Wyniki badań opublikowano w "Nature".
Do tekstu..
British girl leads Guardian campaign to end female genital mutilation (05-02-2014)
Autor: Alexandra Topping
Źrodło: theguardian.com Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
A 17-year-old British student is calling on Michael Gove to help end female genital mutilation in the UK.
Do tekstu..
Your memory is no video camera: It edits the past with present experiences (05-02-2014)
Autor: sciencedaily.com
Źrodło: sciencedaily.com ;Northwestern University Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Your memory is a wily time traveler, plucking fragments of the present and inserting them into the past, reports a new study. In terms of accuracy, it's no video camera. Rather, memory rewrites the past with current information, updating your recollections with new experiences to aid survival. Love at first sight, for example, is more likely a trick of your memory than a Hollywood-worthy moment.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365