Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.678.167 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II

Złota myśl Racjonalisty:
"Dlaczego tak często wracamy do męczeństwa tego jednego, przemienionego w abstrakcję cierpienia na krzyżu, a tak rzadko do cierpienia ludzi zabijanych za szukanie prawdy?"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Odtworzą mszę św. w teatrze. Tam jej jeszcze nie było (30-10-2011)
Źrodło: cjg.gazeta.pl Zgłosił/a: maniek1
"Mszę" w inscenizacji artysty Artura Żmijewskiego będzie można zobaczyć w Teatrze Dramatycznym
Do tekstu..
My się nie oburzamy (30-10-2011)
Autor: Iza Żbikowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Na całym świecie młodzi ludzie oburzają się: że nie mają takich szans jak ich rodzice, że nie mają stałej pracy, że nie mogą liczyć na kredyt. Ale wielu ich rówieśników pracuje. Ich nie słychać, bo nie organizują głośnych protestów."
Do tekstu..
Pani marszałek czy marszałkini? (30-10-2011)
Autor: Agnieszka Kublik, Katarzyna Kłosińska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W polszczyźnie jako tako radzą sobie "biolożki" i "chemiczki", pojawiają się nawet "premierki" i "ministerki", ale nie wiadomo, jak przyjmie się nazwa "marszałkini Sejmu" - rozmowa z z dr Katarzyną Kłosińską, językoznawcą z UW, sekretarzem Rady Języka Polskiego"
Do tekstu..
"Europa z naszej winy nie ma swojej tożsamości" (30-10-2011)
Autor: KK
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Krzyż to symbol całej tradycji europejskiej, dla wierzących i niewierzących - podkreślił kard. Gianfranco Ravasi, watykański przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. Według niego wieszanie przy krzyżu innych symboli byłoby kryzysem europejskiej tożsamości. - Europa, z której próbuje się usunąć jej chrześcijańskie korzenie, wydaje się w tej konfrontacji nie mieć swojej tożsamości. Oddalając się od niej jesteśmy szarzy, pozbawieni kolorów. I to nie z winy Islamu, ale z naszej winy - mówił duchowny.
Do tekstu..
I'm A Runner: Wolfgang Ketterle, Ph.D. (30-10-2011)
Autor: Wolfgang Ketterle, Michaeleen Doucleff
Źrodło: runnersworld.com Zgłosił/a: JK
"The Nobel Prize-winning physicist from MIT talks about his 2:50 marathon and how running helps him stay at the top of science."
Do tekstu..
Tips From the Top (30-10-2011)
Autor: Michael Price
Źrodło: sciencecareers.sciencemag.org Zgłosił/a: JK
"Alchemy experiments aren't likely to win a Nobel Prize anytime soon, but that doesn't mean there isn't a magic formula for figuring out what makes Nobel-winning scientists so successful. Science Careers spoke to several of the most recent recipients of the awards in physics, chemistry, and medicine, and identified many elements they all share. Learn from their experiences and advice and you, too, could one day transmute your endeavors into Nobel gold."
Do tekstu..
Nasza jakość (29-10-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Martwi mnie nie ilość Polaków i Polek, ale ich jakość. Odeszli wielcy, ciągle odchodzą. Rozglądam się wokół i widzę coraz mniej wielkich osobowości.
Do tekstu..
"Halloween może być groźne. To kuszenie demonów" (29-10-2011)
Autor: (Przemysław Wronecki, ib)
Źrodło: Naszemiasto.pl; wp.pl Zgłosił/a: slik
Gimnazjum nr 18 przy ul. Kłodnickiej we Wrocławiu w piątek zamieniło się w upiorne gmaszysko. Uczniowie prześcigali się w pomysłach na straszne przebranie - dużo było czarownic i wampirów. Wszystko z okazji Halloween. - Zorganizowaliśmy konkurs na najlepiej przebraną klasę i przedstawienie. Dzieci mogły również spróbować zupy dyniowej, lukrowej gałki oka czy ciasta marchewkowego - opowiada Anna Krupowicz, dyrektorka szkoły.
Do tekstu..
Stankiewicz w Radiu Maryja: Prześladowania, podludzie, indoktrynacja. Polska pod (29-10-2011)
Autor: glosrydzyka
Źrodło: glosrydzyka.blox.p Zgłosił/a: ramichael
Oglądałem film "Trzech kumpli" Ewy Stankiewicz, doskonały dokument o śmierci Stanisława Pyjasa. Gdy teraz słyszę wypowiedzi współautorki tego obrazu, nie mogę zrozumieć co się z nią stało, skąd to szaleństwo i histeria, które każą jej mówić o zagrożeniu demokracji i prześladowaniu kilku milionów "podludzi" - czyli m.in. tzw. obrońców krzyża na Krakowskim Przedmieściu i słuchaczy Radia Maryja.
Do tekstu..
Co ma student w głowie? (29-10-2011)
Autor: Andrzej Krajewski
Źrodło: onet.pl za Newsweekiem Zgłosił/a: liliac
"Ostatnio podczas zajęć na pytanie, co wykopano pod Mont Blanc, studenci po namyśle odpowiadali, że kanał - mówi prof. Marcin Kula, wykładowca elitarnej Akademii Leona Koźmińskiego oraz Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Podobnie jak wielu innych nauczycieli akademickich zauważa, że po reformie systemu oświaty realizowanej od 1999 roku poziom wiedzy, a także umiejętności młodych ludzi drastycznie się obniżył."
Do tekstu..
E. O. Wilson’s Theory of Everything (29-10-2011)
Autor: Howard W. French
Źrodło: theatlantic.com Zgłosił/a: JK
"At 82, the famed biologist E. O. Wilson arrived in Mozambique last summer with a modest agenda-save a ravaged park; identify its many undiscovered species; create a virtual textbook that will revolutionize the teaching of biology. Wilson's newest theory is more ambitious still. It could transform our understanding of human nature-and provide hope for our stewardship of the planet."
Do tekstu..
Milczenie pasterzy (29-10-2011)
Autor: Ks.Wojciech Lemański, Grzegorz Rzeczkowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Kościół hierarchiczny nie żywi się nauczaniem Soboru Watykańskiego II i Jana Pawła II o Żydach. Żywi się za to stereotypami i zatruwa się nimi - mówi ks. Wojciech Lemański, członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów."
Do tekstu..
Tak to już jest (29-10-2011)
Autor: Grzegorz Rosiński, Sebastian Frąckiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Grzegorz Rosiński, jeden z najsłynniejszych europejskich rysowników, współautor komiksu "Thorgal" mówi o swoim dzieciństwie, fascynacji klasyczną literaturą i sztuką oraz belgijskim systemie podatkowym."
Do tekstu..
Royal Society journal archive made permanently free to access (29-10-2011)
Autor: http://royalsociety.org
Źrodło: royalsociety.org Zgłosił/a: JK
"The Royal Society has today announced that its world-famous historical journal archive has been made permanently free to access online. Treasures in the archive include Isaac Newton's first published scientific paper, geological work by a young Charles Darwin, and Benjamin Franklin's celebrated account of his electrical kite experiment."
Do tekstu..
Realna siła kobiet (28-10-2011)
Autor: Renata Grochal
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
Znacznie łatwiej będzie wywalczyć kobietom w nowym Sejmie większy udział we władzach spółek niż liberalizację aborcji czy refundację antykoncepcji
Do tekstu..
Od dwudziestu lat po stronie kobiet (28-10-2011)
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
Od dwóch dekad walczą o prawa kobiet: do godnego traktowania, samodzielnego decydowania o macierzyństwie, do dostępności antykoncepcji. Angażują się w dyskusje, również te kontrowersyjne, niepopularne. Nie boją się bolesnych tematów. Federacja na Rzecz Kobiet ma już 20 lat
Do tekstu..
Myśli i złośli (28-10-2011)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Myśli i złośli. Czyli myśli i złośliwości. Zaczęły się, kiedy zaproszono mnie do TVP Kultura, żebym wziął udział w dyskusji na temat filmu Nanniego Morettiego Habemus papam, o którym napisałem felieton Habemus dupam. I wymowa tego felietonu była taka, jak tytuł. Byłem trochę przestraszony, bo domyślałem się, że drugim gościem programu będzie Tadeusz Sobolewski, który nazwał Habemus papam wielkim filmem.
Do tekstu..
Palikot: Książka Szczuki i Bratkowskiej o aborcji powinna być podręcznikiem (28-10-2011)
Autor: PAP, d
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
uch Palikota będzie domagał się, by "Dużą książkę o aborcji" Kazimiery Szczuki i Katarzyny Bratkowskiej wpisano na listę podręczników MEN - powiedział w piątek Janusz Palikot. Sprzeciwia się też temu, że - jak poinformaowała "Gazeta Wyborcza" sieć Empik przeniosła tę pozycję z działu młodzieżowego do innego.
Do tekstu..
Masza Potocka: wyrafinowane chuligaństwo (28-10-2011)
Autor: Maria Anna Potocka, Agnieszka Kozak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Niezwykle cenię sobie status życiowego masturbanta. Niestety, większość ludzi zależy od drugiej osoby. Żeby istnieć, muszą mieć kogoś przy sobie - rozmowa z Marią Anną (Maszą) Potocką, dyrektor MOCAK-u - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie"
Do tekstu..
Gdańska sawantka (28-10-2011)
Autor: Jacek Dehnel
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: liliac
"Toż to najprawdziwszy Maupassant i Hrabal w jednym.(...) Czy można sobie wyobrazić bardziej sternowski początek niż 'Przybyłam na świat w dzień pocztowy, których wtedy było tylko dwa w tygodniu, a nie jak obecnie siedem. Stąd utrzymywali niektórzy, że moje urodziny nie wypadły ojcu zbyt poręcznie, gdyż przeszkodziły mu w jego sprawach handlowych'."
Do tekstu..
"Kłamano na lekcjach religii". Chcą znów przenieść książkę Szczuki (28-10-2011)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Szczuka i Bratkowska napisały "Dużą książkę o aborcji", która trafiła na młodzieżowe półki w Empikach. Środowiska konserwatywne podniosły larum. Książkę przeniesiono do działu dla dorosłych. Teraz w sieci obrońcy publikacji znów chcą ją przenieść, bo "Empik się pomylił". Tymczasem na stronach www wspomnianej sieci sklepów wrze. Dlaczego? Bo, według Agnieszki Graff, nastolatka z lektury książki "dowie się, jak bardzo ją okłamywano na lekcjach religii".
Do tekstu..
Habemus dupam (28-10-2011)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: http://www.krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Artur@R
Refleksje T.Piątka po obejrzeniu filmu Nanniego Morettiego "Habemus papam"
Do tekstu..
Ksiądz z Gdańska protestuje: powinni tego zakazać (28-10-2011)
Autor: (Anna Werońska, tw)
Źrodło: Naszemiasto.pl; wp.pl Zgłosił/a: slik
Wycinanie lampionów z dyni, przebieranie się za kościotrupy czy wiedźmy i inne zabawy związane z obchodami Halloween na terenie gdańskiego Przymorza powinny być zakazane. Takiego zdania jest ks. Krzysztof Glaza, proboszcz parafii pw. św. Józefa, który namawia rodziców, by nie puszczali swoich dzieci na szkolne zajęcia związane z amerykańskim zwyczajem. Proboszcz przygotował specjalne ulotki, które były rozdawane po niedzielnych mszach. - Jako katolicy nie wyrażamy zgody na udział naszego dziecka w jakichkolwiek zajęciach szkolnych, polegających na kultywowaniu dnia Halloween oraz zwyczajów z nim związanych.
Do tekstu..
Bicie, poniżanie i wpajanie nienawiści do innych religii w szkółkach dla młodych (27-10-2011)
Autor: mil
Źrodło: Policyjni.pl Zgłosił/a: mieczysławski
Tortury, bicie i poniżanie - takie kary stosowane przez nauczycieli wobec uczniów są niemal codziennością w niektórych madrasach w Wielkiej Brytanii. Niestety, tylko nieliczne przypadki wychodzą na jaw.
Do tekstu..
European ban on stem-cell patents has a silver lining (27-10-2011)
Autor: Ewen Callaway
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"A January statement from the Hinxton Group, an influential consortium of scientists and ethicists, had expressed concern that stem-cell biology was becoming so thick with broad patents that key areas of the field were being walled off from scientists and entrepreneurs. "With patents gone, it's much easier to do anything," says Mason."
Do tekstu..
Vatican sexual abuse inquiry into Ealing Abbey given short shrift (27-10-2011)
Autor: Riazat Butt, religious affairs correspondent
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: ramichael
One campaigner said the announcement was a public relations exercise akin to 'putting Dracula in charge of a blood bank'
Do tekstu..
Benedykt XVI "wstydzi się" przemocy w imię religii (27-10-2011)
Autor: (aka)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
W przemówieniu na spotkaniu międzyreligijnym w Asyżu Benedykt XVI wyraził "wstyd", że także w imię wiary chrześcijańskiej "uciekano się do przemocy". Papież mówił, że ludzi religii "musi dogłębnie niepokoić" wykorzystywanie jej przez terroryzm. Benedykt XVI oświadczył, że jako chrześcijanin chciałby powiedzieć: tak, w historii również w imię wiary chrześcijańskiej uciekano się do przemocy. - Uznajemy to z wielkim wstydem - dodał.
Do tekstu..
Kościół który stał się krzyżem (27-10-2011)
Autor: RaCza
Źrodło: blogi.newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół nie tylko nie jest chłopcem do bicia, ale siłą traktowaną coraz częściej jako zagrożenie dla wolności obywatelskich. Dla wielu był i jest powodem nieszczęścia całych narodów i wielu dramatów ludzkich. Kościół niczym krzyż w sejmie po prostu jest tam gdzie go być nie powinno. Mamy prawo tak myśleć, a demokracja daje nam narzędzia do tego żeby o zmianę stanu rzeczy walczyć. Jeżeli ktoś sprowadza korzystanie z prawa do wyrażania opinii i walki o przekonania do sposobu na stres dnia codziennego, mówi bzdury i nie rozumie czym jest demokracja.
Do tekstu..
Empik usunie książkę o aborcji z regału dla młodzieży (27-10-2011)
Autor: Katarzyna Ludwińska
Źrodło: Gazeta Wyborcza, wyborcza.pl Zgłosił/a: Hejdasz
Trzy tysiące internautów podpisało petycję o wycofanie ze sprzedaży ''Dużej książki o aborcji'' lub przynajmniej przeniesienie jej do działu dla dorosłych. I Empik ustąpił - wyniesie książkę z regału dla młodzieży.
Do tekstu..
Order software online 11 trylionów dolarów, 2 godziny i 21 minut (26-10-2011)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
"Zrobione-zapłacone" - to hasło fundacji o szlachetnej nazwie "Zadbać o świat". Chodzi z grubsza o to, żeby państwo wymyśliło sposób na płacenie kobietom za pracę domową. Bo jest to praca nieodpłatna oraz bezskładkowa, czyli po prostu wyzysk.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365