Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.660.657 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"...powiem o kimś, że umie myśleć naukowo, kiedy potrafi myśli swe formułować jasno, wyrażać jasno, kiedy uznaje i wypowiada tylko te przekonania, które uzasadnić potrafi, kiedy i od siebie, i od drugich z nałogu już wymaga, żeby uzasadniali to, co głoszą, kiedy potrafi ocenić logiczną wartość rozumowań, które napotka, kiedy skutkiem tego nie pyta, kto mówi, ale pyta, co kto mówi i jak to uzasadnia,..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Dzieci Mickiewicza (21-08-2012)
Autor: Jacek Kowalczyk
Źrodło: kowalczyk.blog.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Adam Mickiewicz wielkim poetą był, ale jego słynne: "czucie i wiara silniej mówi do mnie, / Niż mędrca szkiełko i oko" (ballada "Romantyczność") odbija się w naszym społeczeństwie czkawką i jeszcze długo tak będzie - bo w humanistycznej edukacji szkolnej wciąż większy nacisk kładziemy na trzech wieszczów niż, powiedzmy, Bolesława Prusa
Do tekstu..
"Nasz Dziennik'' przeprasza TVN za "paszkwilanctwo'' (21-08-2012)
Autor: sand
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Za nazwanie TVN paszkwilanckim wrogiem polskiego patriotyzmu, za uchybianie zasadom etyki dziennikarskiej, "Nasz Dziennik" przeprasza. Po wyroku sądu
Do tekstu..
Religie a dzieci (21-08-2012)
Autor: Hans Rosling
Źrodło: TED Zgłosił/a: Rowan
Hans Rosling zadaje pytanie: Czy w niektórych religiach współczynnik urodzeń jest wyższy niż w innych? Jaki ma to wpływ na globalny wzrost populacji? Na TEDxSummit w Doha w Katarze Hans przedstawia wykresy danych związanych z religiami, obejmujące długi okres historii. Z typowym dla siebie humorem i wnikliwością dochodzi do zaskakującego wniosku o współczynniku dzietności na świecie.
Do tekstu..
Szkocka batalia o małżeństwa homoseksualne (21-08-2012)
Autor: Jacek Pawlicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Szkoccy nacjonaliści weszli na wojenną ścieżkę z Kościołem katolickim. Kością niezgody jest planowana legalizacja małżeństw osób tej samej płci uznawana przez hierarchów za "akt kulturowego wandalizmu".
Do tekstu..
Wiele hałasu o prezerwatywę. Okładka z Azealią Banks zakazana już w 7 krajach (21-08-2012)
Autor: marz
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
O Azealii Banks dużo się mówi, w kwestiach muzycznych, ale nie tylko. Biseksualna wokalistka z nowojorskiego Harlemu, jedna z najgorętszych nowych gwiazd na scenie muzycznej tego roku, przyzwyczaiła nas już do kontrowersji. Ale ostatnie zdjęcie na okładce brytyjskiego magazynu Dazed & Confused jest zdecydowanie najgłośniejszym skandalem z Azealią w roli głównej. Poszło o malinową prezerwatywę.
Do tekstu..
"Co to za partia, która musi mobilizować struktury parafialne...?" (21-08-2012)
Autor: tg
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Ani TV Trwam, ani inteligencja Jarosława Kaczyńskiego nie pomogą PiS pozyskać nowych wyborców - komentatorzy w "Poranku TOK FM" rozmawiali o przyszłości PiS
Do tekstu..
Szymanowski - marsz w Europę (21-08-2012)
Autor: Jacek Hawryluk
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Sytuacja bez precedensu: po raz pierwszy zachodnia orkiestra symfoniczna - w rankingu dziennikarzy miesięcznika "Gramophone" czwarty zespół na świecie - zagrała cztery symfonie Karola Szymanowskiego, w tym dwie pierwsze, które trudno usłyszeć nawet na koncertach w Polsce. Dokonała tego London Symphony Orchestra pod batutą Walerija Giergijewa, od czwartku do niedzieli podczas Festiwalu w Edynburgu"
Do tekstu..
Chirurg w roli laryngologa, czyli ostre cięcie na dyżurach (21-08-2012)
Autor: Judyta Watoła
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Chirurg ma zostawić chorych na oddziale i jeździć karetką do innych szpitali, anestezjolog - nie czuwać przy pacjentach na intensywnej terapii, tylko schodzić na izbę przyjęć. Takie skutki coraz częściej ma oszczędzanie na szpitalnych dyżurach"
Do tekstu..
Bezcenne pudełeczko bezpieczeństwa (21-08-2012)
Autor: Stefan Karczmarewicz
Źrodło: Medycyna i okolice Zgłosił/a: liliac
"O takich przypadkach bywa co pewien czas głośno. Giną ludzie, często młodzi, w dobrej formie, przy bezradności świadków, dla których nic nie zapowiadało tragedii. Wreszcie mamy narzędzie, dające nadzieję, że tego rodzaju dramatów można będzie łatwiej uniknąć"
Do tekstu..
Spawning coral monitored for effects of climate change (21-08-2012)
Autor: Melissa Gaskill
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"As waters warm, researchers keep a wary eye on reef life cycles"
Do tekstu..
Połowa Polaków wierzy w naukowe bzdury (21-08-2012)
Autor: Piotr Zagórski, Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Ludzie żyli w czasach dinozaurów, zwykłe pomidory nie mają genów, a atomy są mniejsze od elektronów. W te bzdury wierzy ponad połowa Polaków. Jesteśmy jednym z gorzej wykształconych krajów Europy"
Do tekstu..
Playboy Interview: RICHARD DAWKINS (21-08-2012)
Autor: Chip Rowe
Źrodło: Playboy Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Bardzo dobry wywiad z Richardem Dawkinsem. Niby nic nowego, ale dużo profesjonalniej niż w "poważnych" czasopismach. No, i można mieć wymówkę, żeby przejrzeć Playboya ;)
Do tekstu..
Ogromne problemy Kościoła w Niemczech (21-08-2012)
Autor: Thomas Klatt / Iwona D. Metzner
Źrodło: onet.pl, Deutsche Welle Zgłosił/a: JK
"Kościół katolicki w Niemczech traci wiernych. W kościołach jest więcej pogrzebów niż chrztów. Niektórzy decydują się na radykalny krok zerwania z Kościołem. Co skłania do opuszczania Kościoła, a co do pozostania w nim?"
Do tekstu..
Pierwsza książka zapisana w DNA (21-08-2012)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: mirek
"Tej książki jeszcze nie ma w sprzedaży, ale już istnieje w 70 mld kopii. A wszystkie mieszczą się w małej fiolce, bo po raz pierwszy w dziejach literatury zapisane są w alfabecie DNA"
Do tekstu..
Rydzyk strzela do Tuska z Amber Gold (20-08-2012)
Autor: Jacek Hołub
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Media ojca Rydzyka z upodobaniem donoszą o "dziwnych powiązaniach" syna premiera, Michała Tuska, z parabankiem Amber Gold. W końcu głos w tej sprawie zabrał sam ojciec dyrektor, szydząc: - Ten Amber Gold, łącznie z synem premiera, który tam działał. No i co? Wszystko bardzo dobrze jest, nic się nie stało. Boże, oni są pokrzywdzeni nawet, tatuś z synkiem. Tacy biedni!
Do tekstu..
...po "prawdziwym gwałcie" prawie nie zachodzi się w ciążę (20-08-2012)
Autor: mint
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Akin stwierdził, że z tego co wie od lekarzy, to ciąże w wyniku gwałtu zdarzają się bardzo rzadko. I dodał, że w przypadku "prawdziwego gwałtu" organizm kobiety ma sposoby, by próbować "wyłączyć" ten proces"
Do tekstu..
Powtórka z rozrywki (20-08-2012)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"Otchłań ma to do siebie, że jest niezwykle płodna oraz dysponuje mnóstwem czasu. Czyli wciąż i wciąż publikuje swoje bzdury, które czytać hadko, ale które ukazują się z podziwu godną regularnością. Otchłani nic nie przekona, ma ona swoje zdanie i nie zmieni go za nic. Co innego postronni obserwatorzy i czytelnicy. Oni mogą szukać informacji. Parę informacji więc."
Do tekstu..
Cyryl i metody (20-08-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Loose blues Zgłosił/a: liliac
"Bardzo bym sobie życzył, aby Polacy z Rosjanami żyli bliżej. To ważna sprawa, ale księżom ani popom nic do tego. Niechaj żaby nie podstawiają swych upierścienionych łapek, gdzie konie kują"
Do tekstu..
Future vaccines for a globalized world (20-08-2012)
Autor: Lorne A Babiuk, Volker Gerdts
Źrodło: Emerging Microbes & Infections Zgłosił/a: liliac
"Vaccination continues to have a major impact on the health of humans and animals. Furthermore, vaccination of animals is proving to be effective in reducing transmission to humans. Understanding linkages between innate and adaptive immunity are improving formulations of new, as well as existing, vaccines, making them more effective"
Do tekstu..
Janusz Palikot: wizyta Cyryla I w Polsce to zamach i hańba (20-08-2012)
Autor: Dominika Leonowicz
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
To był cichy zamach na świecki charakter państwa za zgodą prezydenta Komorowskiego i innych polityków. To wstyd i hańba - tak wizytę Cyryla I w Polsce komentuje Janusz Palikot (RP).
Do tekstu..
Bilion klatek na sekundę. Przyszłość fotografii dzieje się na naszych oczach (20-08-2012)
Autor: Olga Drenda
Źrodło: fotoblogia.pl Zgłosił/a: Reshca
"Einstein byłby dumny" - napisał pewien internauta po obejrzeniu prezentacji wynalazku Ramesha Raskara. Opracowana przez niego technologia pozwalałaby - w teorii - zarejestrować fale świetlne."
Do tekstu..
Jak "cywilizowano" Indian (20-08-2012)
Autor: Agnieszka Zakrzewicz, Rzym
Źrodło: www.przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: slik
Kevin Annett, były pastor protestancki ze Zjednoczonego Kościoła Kanady, od lat opowiada o zbrodniach popełnianych na kanadyjskich Indianach w chrześcijańskich szkołach z internatem. Informuje międzynarodową opinię publiczną o systematycznej przemocy fizycznej i seksualnej wobec indiańskich dzieci, elektrowstrząsach, eksperymentach medycznych, masowej sterylizacji i morderstwach. W ciągu ponad 100 lat przez te szkoły przeszło ok. 150 tys. dzieci. Według Annetta zginęło 50 tys. Ostatnie siedem placówek działało jeszcze w 1993 r.
Do tekstu..
Chrześcijańska i obiektywistyczna koncepcja małżeństwa (20-08-2012)
Autor: Michał
Źrodło: Obiektywizm.pl Zgłosił/a: coryza
Chrześcijaństwo małżeństwo obdziera z godnosci, czyni go bezosobową fabryką. Ayn Rand proponowała zupełnie inne podejście.
Do tekstu..
A Fuller Picture of the Higgs Boson (20-08-2012)
Autor: Albert De Roeck
Źrodło: physics.aps.org Zgłosił/a: JK
"Two collaborations at the Tevatron have combined data from their searches for the Higgs boson and report evidence of a new particle decaying into heavy quark pairs. This could be the first experimental evidence that the same mechanism that gives mass to the carriers of the weak force also underlies the mass of quarks."
Do tekstu..
Pakistan disabled girl arrested for blasphemy (20-08-2012)
Autor: BBC
Źrodło: BBC Zgłosił/a: Piątkowski
Pakistani police have arrested a mentally disabled 11-year-old girl after a mob accused her of desecrating pages of the Koran.
Do tekstu..
Pascal’s Wager and alternative medicine (19-08-2012)
Autor: Edzard Ernst
Źrodło: BMJ Group Blogs Zgłosił/a: liliac
"Alternative cancer cures are alternative for a reason: they are implausible, so much so that the chances of them doing more good than harm approach zero"
Do tekstu..
Hiszpański dług u królowej Bony. Nie zażądamy zwrotu (19-08-2012)
Autor: Sławomir Skomra
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Polska nie będzie upominać się o zwrot setek milionów złotych, których równowartość królowa Bona pożyczyła Hiszpanii"
Do tekstu..
Kłopoty unii polsko-litewskiej (19-08-2012)
Autor: Jerzy Besala
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Spór o rolę króla Jagiełły i wielkiego księcia Witolda w unii absorbuje nie tylko historyków: nadal ma przełożenie na współczesne relacje polsko-litewskie. Kłopoty zaczęły się od terminu applicare w dokumencie unii krewskiej z 1385 r. Polacy interpretowali go jako włączenie, wcielenie, a Litwini jako połączenie z Polską"
Do tekstu..
Amerykanie kochają "kałasznikowy" i ratują fabrykę w Iżewsku (19-08-2012)
Autor: Bartosz Sendrowicz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Gdyby nie amerykańscy myśliwi i kolekcjonerzy broni, produkująca słynny karabin maszynowy AK-47 fabryka w rosyjskim Iżewsku miałaby ogromne kłopoty. Bo dziś Amerykanie kupują niemal tyle samo "kałasznikowów", co rosyjskie wojsko i policja łącznie."
Do tekstu..
Nastolatka zmarła, bo zakaz aborcji opóźnił jej chemioterapię (19-08-2012)
Autor: p
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Marcin P.
Matka ciężarnej nastolatki z Dominikany chorej na białaczkę oskarża lekarzy o przyczynienie się do śmierci córki. Lekarze opóźnili rozpoczęcie chemioterapii ze względu na ciążę dziewczyny - donosi CNN.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365