Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.709.331 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Anatol France - Kościół a Rzeczpospolita
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy

Złota myśl Racjonalisty:
"Ludzie, zauważyłem, lubią takie myśli które nie zmuszają do myślenia."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Mamuśki w pracy (28-11-2011)
Autor: Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, Dorota Merecz-Kot
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wrogiem matek są same matki. To przez matki cwaniaczki te z nas, które chcą poważnie traktować swoją pracę i jednocześnie realizować się w roli matki, stają się, za przeproszeniem, towarem wysokiego ryzyka na rynku pracy - rozmowa z Dorotą Merecz-Kot, psycholożką z Instytutu Medycyny Pracy"
Do tekstu..
Koniec doktorantów (28-11-2011)
Autor: zlanauka
Źrodło: zlanauka.bloog.pl Zgłosił/a: JK
"Niestety, w sposób przygnębiający sprawdzają się czarne scenariusze skutków zmian w nauce i na uczelniach. Wczoraj dostałem wiadomość o kolejnym doktorancie, który zrezygnował ze studiów na rzecz pracy zawodowej niezwiązanej z nauką. Uzasadnienie to samo, co we wszystkich tego rodzaju przypadkach w ostatnim czasie - problematyczność pogodzenia pracy zawodowej z intensywną pracą naukową, zbędność w niej zasług uczelnianych, a jednocześnie zbyt małe (i niepewne) stypendium, by oddać się jedynie nauce."
Do tekstu..
To była inna POLSKA (28-11-2011)
Autor: Krzysztof Pilawski
Źrodło: Przegląd Tygodnik Zgłosił/a: wuesjot
Spośród 32,1 mln ówczesnych mieszkańców ponad 10 mln za język ojczysty uznało inny język niż polski. Dla 3,2 mln obywateli językiem ojczystym był ukraiński, dla prawie 2,5 mln - jidysz, dla 1,2 mln - ruski (starobiałoruski), dla prawie miliona - białoruski, dla 740 tys. - niemiecki, dla ćwierć miliona - hebrajski, dla 138 tys. - rosyjski, dla 83 tys. - litewski. Ponad 700 tys. spośród 1,13 mln mieszkańców Polesia nazwało język ojczysty tutejszym. Określenie tutejszy pojawiło się w czasie spisu w 1921 r. - oznaczało nie tylko język, ale i narodowość.
Do tekstu..
Chcę odwołać mój chrzest! (28-11-2011)
Autor: Stephanie Le Bars
Źrodło: Religia Onet Zgłosił/a: MA
Pewien normandzki emeryt oburzony pozycją, jaką Kościół katolicki zajmuje wobec używania prezerwatyw, zażądał „unieważnienia” swojego chrztu. Sąd przyznał mu rację i nakazał wymazanie zapisu o sakramencie z kościelnych ksiąg pod groźbą grzywny w wysokości 15 euro za każdy dzień zwłoki.
Do tekstu..
Radni z Lublina: bronimy krzyża. (27-11-2011)
Zgłosił/a: ras
Specjalne stanowisko ,,w obronie krzyża wszędzie tam gdzie jest on dziś atakowany, wyszydzany i gdzie podejmuje się próby jego usunięcia" wydała dziś Rada Miasta Lublin. Radni apelują też do rodaków, aby pozostawali na co dzień wierni nauczania Jana Pawła II.
Do tekstu..
Kościół podjął "nieludzką decyzję". Co wybierze ksiądz? (27-11-2011)
Autor: (ib)
Źrodło: IAR, wp.pl Zgłosił/a: slik
Holenderski ksiądz z parafii rzymskokatolickiej w Eindhoven ma jeszcze tylko trzy dni na dokonanie wyboru - jego długoletnia partnerka czy kapłaństwo. Zdaniem przyjaciół pary, decyzja Kościoła jest "nieludzka". Para jest ze sobą niemal 50 lat i nigdy tego nie ukrywała. Diecezja tolerowała ich związek przez dziesięciolecia, ale teraz zagroziła, że ksiądz zostanie pozbawiony święceń kapłańskich, jeśli "nie odprawi partnerki".
Do tekstu..
Imperium duszy i biznesu, czyli cena nirwany (27-11-2011)
Autor: Robert Stefanicki
Źrodło: Wyborcza.biz Zgłosił/a: zet^2
W dawnych czasach osiągnięcie duchowej doskonałości kojarzyło się ze spartańskim stylem życia. Mistycy odrzucali wygody, a nawet - jak Budda - całe królestwa i zamykali się na lata w odosobnieniu, by w ciszy medytować nad życiem i śmiercią. Nie dbali o poklask tłumów. Uczniowie sami ich znajdowali i do nich dołączali, ujęci przykładem i mądrością mistrzów.
Do tekstu..
Nie jestem gejowskim pisarzem (27-11-2011)
Autor: Michael Cunningham, Justyna Sobolewska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Rozmowa z Michaelem Cunninghamem, autorem bestsellerowych "Godzin", o jego najnowszej powieści "Nim zapadnie noc", istocie małżeństwa i zwodniczości piękna."
Do tekstu..
Hofman: są teologiczne uzasadnienia kary śmierci (27-11-2011)
Autor: ktom\mtom
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"- Są teologiczne uzasadnienia, w wyjątkowych sytuacjach, kary śmierci. I my tylko o takich mówimy. O bestialskich morderstwach popełnianych dla przyjemności - tłumaczył w "Faktach po Faktach" Adam Hofman, dlaczego PiS zamierza wprowadzić do kodeksu karnego taką karę. Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości w swoich uzasadnieniach powołał się na encyklikę papieża Jana Pawła II."
Do tekstu..
Nauka w ryzach kultury (27-11-2011)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: Piękno neurobiologii Blog Jerzego Vetulaniego Zgłosił/a: wuesjot
Olbrzymi potencjał mózgu współczesnego człowieka, Homo sapiens recens, którego ewolucja zresztą wcale się nie zakończyła, ale zdaje się przyspieszać, umożliwił wypracowanie dwóch strategii służących do podboju świata - nauki i kultury. Jak powiedziano, obie wielkie strategie służące ostatecznie człowiekowi do zdobywania dominującej pozycji wśród innych gatunków - nauka i kultura, składają się na cywilizację, ale chociaż finalnie ze sobą współpracują - często znajdują się w konflikcie.
Do tekstu..
Benedykt XVI o pedofilii: to plaga społeczeństwa (26-11-2011)
Autor: (tw)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Benedykt XVI stwierdził, że pedofilia dotyka wszystkich poziomów społeczeństwa. Dlatego, powiedział papież w przemówieniu do amerykańskich biskupów, od wszystkich instytucji należy wymagać przestrzegania standardów, jakich oczekuje się od Kościoła. W przemówieniu wygłoszonym do biskupów, składających wizytę w Watykanie, Benedykt XVI przywołał swą pielgrzymkę do Stanów Zjednoczonych w 2008 roku. - Jej celem było dodanie odwagi katolikom z Ameryki w związku ze skandalem i zagubieniem, spowodowanym przez kryzys seksualnego wykorzystywania w minionych dekadach - podkreślił.
Do tekstu..
'Harry Potter and yoga are evil', says Catholic Church exorcist (26-11-2011)
Autor: Nick Squires
Źrodło: telegraph.co.uk Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Father Gabriele Amorth, who for years was the Vatican's chief exorcist and claims to have cleansed hundreds of people of evil spirits, said yoga is Satanic because it leads to a worship of Hinduism and "all eastern religions are based on a false belief in reincarnation".
Do tekstu..
Zapomniał o Bogu. Amerykanie oburzeni (26-11-2011)
Autor: jak/iga/ABC News
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"W cotygodniowym internetowym przemówieniu do narodu, traktującym tym razem o najbardziej amerykańskim święcie - Święcie Dziękczynienia - prezydent Barack Obama zapomniał podziękować Bogu. Amerykańscy internauci nie mogą wyjść ze stanu osłupienia."
Do tekstu..
Historia prawdziwa: bohater pracy (26-11-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Zdumiewająca doprawdy to postać i nie sposób zająć się wszelkimi aspektami życia i działalności tego giganta myśli i czynu. Dla nas powinno być ważne, że otrzymał wszystkie nieomal najwyższe polskie odznaczenia. Czy zasłużył, nie ma sensu dziś dociekać. Nie ma się zresztą czego wstydzić, inne narody nie były pod tym względem lepsze i wiedząc o jego słabości, obwieszały go bez umiaru. W ojczyźnie miłowano go do tego stopnia, że nazwano jego imieniem osiem miast, jedną górę i jedną wyspę. Tylko jedną i to dziwi, bo wysp w ojczyźnie ojca narodu był przecież dostatek. Gdy zmarł, za jego trumną szły trzy bataliony królów, prezydentów i dyktatorów. W pierwszym rzędzie konduktu pogrzebowego dojrzeć można było zgodnie pogrążonych w smutku Helmuta Schmidta, Saddama Husseina, Jassira Arafata,
Do tekstu..
Flipper to nie bagatela, czyli dwieście lat, panie Szczepanie! (26-11-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wydarzenie takie jak Qulturalne Mistrzostwa Polski w Grze na Flipperach (19-20 listopada, warszawska klubospółdzielnia CDQ) nie może przejść nieodnotowane w tej rubryce. To, co my nazywamy "flipperami", a świat anglojęzyczny nazywa "pinballem", jest bowiem fascynującą ilustracją subtelnych związków łączących popkulturę z demokracją."
Do tekstu..
Ewolucja skafandra kosmicznego (26-11-2011)
Autor: Krzysztof Pielesiek
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Od pierwszych kombinezonów lotniczych, przez skafandry z serii Gemini i Apollo, a kończąc na przyszłościowych rozwiązaniach. Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała zdjęcia, na których ukazano ewolucję skafandrów kosmicznych. Osoby interesujące się podbojem kosmosu nie powinny przegapić fotografii, wśród których znalazło się także słynne zdjęcie Buzza Aldrina na Księżycu. To, co pokazała NASA uzupełniamy zdjęciami radzieckich rozwiązań. Zobacz jak ubierali się astronauci podczas podboju kosmosu."
Do tekstu..
Watykan opracowuje dokument ws. seksu przed ślubem (25-11-2011)
Autor: (tw)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Stolica Apostolska, która opracowuje obecnie specjalny dokument w sprawie przygotowania do małżeństwa, ponawia w nim swoje energiczne "nie" wobec pożycia przedmałżeńskiego - poinformował bp Jean Laffitte, sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny. Według bpa Laffitte, dokument watykański ma pomóc rodzinom w powrocie do "tradycyjnego rozróżnienia" między "trzema fazami" przygotowania do życia w małżeństwie. Określa je jako "przygotowanie wstępne (wczesne)", "bliskie" i "bezpośrednie".
Do tekstu..
Róbta warsiaską Wiki!, czyli druga młodość wymarłych języków (25-11-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Z fascynacją obserwuję więc, jak w XXI wieku ten proces zaczyna się odwracać. Encyklopedia Ślunsko już w zasadzie powstaje - bo przecież Wikipedię w dowolnym języku może założyć każdy. Ślunsko Wikipedyjo już na swojej "przodńoj zajcie" wita nas komunikatem "Witumy do Wikipedyje, swobodnyj yncyklopedyje". Haseł jest dopiero dwa tysiące, nie ma jeszcze niestety Szekspira ("Wyńiki sznupańo: Szekspir. Myśloł żeś: szteker?"), ale widzę tu fantastyczny potencjał rozwojowy."
Do tekstu..
Brian Cox o wszechświecie, Wielkim Wybuchu i Zderzaczu Hadronów (25-11-2011)
Autor: Bartosz Zajączkowski
Źrodło: zajaczkowski.org Zgłosił/a: liliac
"W 2010 roku Prof. Cox przeprowadził wykład dla młodzieży poświęcony Wielkiemu Wybuchowi, naszemu układowi słonecznemu, rozszerzającemu się wszechświatowi oraz temu jak ważna jest nauka we współczesnym świecie, jak ciekawa oraz dlaczego warto wiązać z nią swoją przyszłość. Zachęcam do bliższego zapoznania się z tą kilkudziesięcio-minutową prelekcją udostępnioną w pięciu częściach na kanale YouTube University of Manchester..."
Do tekstu..
Wodoodporne palce (25-11-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"O materiałach superhydrofobowych, czyli takich, które bardzo, ale to bardzo nie lubią wody, pisałem kiedyś przy opisywaniu problemów z cieknącymi szyjkami czajników. Dzisiaj do tematu króciutko powrócę z okazji pracy opublikowanej pod koniec lata tego roku w piśmie Langmuir. Grupa Chińczyków opisała bowiem syntezę pokryć z superhydrobowego polimeru, które mogą służyć do zabezpieczenia wyeksponowanych powierzchni maszyn czy budynków na przykład przeciw oblodzeniom, wpływowi deszczów, wpływowi mikrobów itd., itp."
Do tekstu..
Wchłonęliśmy neandertalczyków - dlatego zniknęli (25-11-2011)
Autor: ew/pap/Discovery.com
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: JK
"Surowy klimat i związana z tym konieczność odległych wędrówek mogły doprowadzić do zniknięcia neandertalczyków. Częściej spotykali nasz gatunek i zostali przez niego wchłonięci - spekulują naukowcy."
Do tekstu..
Inteligentne kotlety (25-11-2011)
Autor: Łukasz Gruszczyński, Joanna Solska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"O międzynarodowych wojnach żywnościowych, jakie wywołać mogą szynka z klonów lub herbata trująca bakterie - mówi Łukasz Gruszczyński."
Do tekstu..
11-latka zgwałcona w szkole. Nikt nic nie wie. Dyrektorka milczy (24-11-2011)
Autor: Anna Gmiterek-Zabłocka, TOK FM
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"11-letnia dziewczynka została brutalnie zgwałcona na terenie szkoły przez trzech chłopców z o rok starszej klasy. Dyrekcja lubelskiej podstawówki próbuje ten fakt ukryć - nie powiadomiła o tym ani kuratora ani Wydziału Oświaty Urzędu Miasta."
Do tekstu..
(Kolejny) złoty środek na raka (24-11-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Problem z rakiem polega na tym, że jest społecznie, że tak to ujmę, niedoprecyzowany. Nasze rozumienie tej choroby sprowadza się w najgorszym wypadku do coś we mnie rośnie i jak mam szczęście, to mi to wytną, a jak nie mam szczęścia, to nie wytną i kojfnę. W nieco lepszym i mam nadzieję częstszym przypadku jest to coś się stało niektórym komórkom w moim ciele i nie chcą przestać rosnąć. To ostatnie jest w istocie definicją nowotworu (nawiasem mówiąc nie każdy nowotwór to rak), nie daje nam jednak dobrej perspektywy, aby ocenić jak szerokie jest to pojęcie."
Do tekstu..
Lynn Margulis (24-11-2011)
Autor: Charley Eiseman
Źrodło: BugTracks Zgłosił/a: liliac
"Many fellow scientists thought the endosymbiotic theory was crazy when she proposed it, and she had a hard time getting her initial paper on the subject published. Throughout her career, she wasn't afraid to promote other seemingly crazy ideas about symbiosis and evolution."
Do tekstu..
Chiny zatrzymają relikwie Jana Pawła II (24-11-2011)
Autor: Autor: atab, gsad;
Źrodło: PAP/tvp.info Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
Kosmyk włosów papieża Polaka w połowie listopada dotarł do katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Hongkongu. Teraz diecezja ogłosiła, że zostanie tam na stałe - poinformował dziennik "South China Morning Post".
Do tekstu..
Błędy w budowie mózgu przyczyną zachowań psychopatycznych? (24-11-2011)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: JK
"Badania obrazowe dowodzą, że istnieje istotna różnica w budowie mózgu pomiędzy osobami ze zdiagnozowaną psychopatią a innymi ludźmi. Naukowcy z University of Wisconsin-Madison uważają, że może to wyjaśniać zachowanie psychopatów. Zauważono u nich bowiem mniejszą niż zwykła liczbę połączeń pomiędzy brzuszno-przyśrodkową korą przedczołową (vmPFC), która odpowiada za empatię i poczucie winy, a amygdalą, regulującą strach i lęk."
Do tekstu..
Skłodowska z PRL (24-11-2011)
Autor: Edyta Gietka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Janina Adamczyk to matka Ludwika. Ludwik to płyn do mycia naczyń. A ich wspólna historia to alegoria polskich transformacji."
Do tekstu..
Missouri ice cream shop owner feels the heat after briefly barring atheists (23-11-2011)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
heat after briefly barring atheists ANDY Drennen, 28, got a double scoop of the humps when he realised that a convention in his hometown of Springfield, Missouri, was, in fact, a gathering of non-believers. He was so pissed off over the Skepticon event
Do tekstu..
Afghan woman's choice: 12 years in jail or marry her rapist and risk death (23-11-2011)
Autor: Nick Paton Walsh, Masoud Popalza
Źrodło: cnn.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Kabul (CNN) -- The ordeal of Gulnaz did not simply begin and end with the physical attack of her rape. The rape began a years-long nightmare of further pain, culminating in an awful choice she must now make. Even two years later, Gulnaz remembers the smell and state of her rapist's clothes when he came into the house when her mother left for a brief visit to the hospital.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365