Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.709.915 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) wiele religii nie obiecuje zbawienia ani wyzwolenia duszy, a nawet niewiele mówi o tym, co nas czeka po śmierci. Wyznawcy tych religii nie widzą związku pomiędzy postawą moralną za życia i późniejszymi losami duszy.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Glacier loss on Kilimanjaro continues unabated (26-11-2009)
Autor: L. G. Thompson, H. H. Brecher i in.
Źrodło: PNAS Zgłosił/a: lontri
Jeżeli zmiany zachodzące w ziemskim klimacie utrzymają swój kierunek, lodowcom Kilimandżaro grozi zupełne zniknięcie w ciagu kliku najbliższych dekad. Będzie to wydarzenie zupełnie wyjątkowe, biorąc pod uwagę, że pokrywa lodowa w niektórych miejscach masywu utrzymywała się nieprzerwanie od blisko 12 000 lat. Obrazuje to dynamikę zmian, jakim podlega obecnie klimat Ziemi.
Do tekstu..
Burza w szklance CO2? (25-11-2009)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Od kilku dni w mediach trwa awantura o globalne ocieplenie. Hakerzy ujawnili tysiące prywatnych e-maili, jakimi wymieniali się w ciągu ostatnich 13 lat czołowi brytyjscy i amerykańscy klimatolodzy.
Do tekstu..
Apel o przeciwstawienie się pomysłowi cenzurowania dostępu do Internetu w Polsce (25-11-2009)
Autor: Jacek Sierpiński
Źrodło: Jacek Sierpiński Zgłosił/a: Jacek Sierpiński
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, w którym znajdują się zapisy przewidujące cenzurowanie (blokowanie) określonych stron internetowych na żądanie policji i służb specjalnych. Analiza tych zapisów + apel o przesyłanie negatywnych opinii na ich temat do instytucji mogących spowodować ich wykreślenie podczas procesu ustawodawczego.
Do tekstu..
Buddyjskie skarby z nepalskiej doliny (24-11-2009)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
Naskalne malowidła i liczne buddyjskie manuskrypty odkryto w pomieszczeniach wykutych w wysokiej ścianie skalnej w trudno dostępnej nepalskiej dolinie. Artykuł na podstawie National Geographic. Linkuje galerię zdjęć i film nakręcony podczas wyprawy w 2008 r.
Do tekstu..
Czy kolędy mogą kogoś urazić? (24-11-2009)
Autor: Dominika Wielowieyska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
O krzyżach w szkołach, Świętach i kolędach. Wypowiedź katoliczki wcale nie głupia.
Do tekstu..
Troja się dwoi (23-11-2009)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: Polityka.pl- Historia Zgłosił/a: liliac
Trzy tysiące lat po upadku Troi znów wybuchła wojna o "Ilion o murach warownych". Tym razem pomiędzy niemieckimi naukowcami.
Do tekstu..
Cała prawda o grypie 2009/2010 i pandemii (22-11-2009)
Autor: dr med. Jacek Mrukowicz, Medycyna Praktyczna
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Najważniejsze pytani i odpowiedzi na temat grypy- pisze dr med. Jacek Mrukowicz, redaktor naczelny Medycyny Praktycznej-Pediatrii i suplementów "Szczepienia", dyrektor Polskiego Instytutu Evidence Based Medicine w Krakowie
Do tekstu..
O krzyżu w Sejmie. List do kancelarii. (22-11-2009)
Autor: Elvgreen.pl
Źrodło: http://wiadomosci.onet.pl/ Zgłosił/a: liliac
Głos chrześcijański przeciw krzyżowi w Sejmie. "Rozgorzała dyskusja na temat krzyży w szkołach i nie gaśnie. Jakoś omija krzyż w sejmie. Nikt mnie się nie pytał czy chcę aby tam wisiał. Jestem Chrześcijaninem (choć nie wiem czy jeszcze Katolikiem) i mam wątpliwości. Wyjaśnię dlaczego. Krzyż w Sejmie obraża moje religijne uczucia. Najzwyczajniej w świecie. Uważam to za bezczeszczenie symbolu religijnego, który jest dla mnie ważny, poza tym jego obecność tam jest świadomym zaprzeczeniem idei chrześcijańskich. Chrystus powiedział wyraźnie: "Bogu co boskie, cesarzowi co cesarskie". "
Do tekstu..
Metoda krzyży dokonanych (22-11-2009)
Autor: Maciej Lipiński
Źrodło: ekumenizm.pl Zgłosił/a: Sławek Dutkiewicz
Obiektywnie na temat wojny o krzyż w Stalowej Woli.
Do tekstu..
Klasa dla krzyża (21-11-2009)
Autor: Katarzyna Wiśniewska, Aleksandra Pezda
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Biorąc pod uwagę prawa mniejszości religijnych oraz ateistów, proponujemy, aby dyrekcja wyznaczyła klasę, w której krzyż znajdzie należne Mu miejsce" - napisali rodzice do dyrektorki szkoły. Walka o krzyże- tym razem z drugiej strony.
Do tekstu..
Polska Cyfrowa, czyli czego nie ma, ale (zdaniem rządu) się stanie (21-11-2009)
Autor: Przemysław Poznański
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Donald Tusk zastał Polskę analogową, a zostawi cyfrową - taki wniosek wysnuć można z deklaracji jakie padały w sobotę podczas podsumowania dwóch lat rządu. O planach i obietnicach "internatyzacji" Polski.
Do tekstu..
Jak dobrze gwałcić dzieci? Pedofil radzi (20-11-2009)
Autor: B. Dreśliński, Gazeta.pl; M. Engelhard, T. Nowak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Gdzie znaleźć dziecko? Co zrobić, żeby zgwałcony chłopczyk nie powiedział nic rodzicom? Czy sperma szkodzi dzieciom? - takie między innymi dyskusje toczą się w ogólnoświatowej sieci TOR wypełnionej po brzegi dziecięcą pornografią. Sieci, która zapewnia swoim użytkownikom całkowitą anonimowość i bezkarność. Policja jest bezsilna.
Do tekstu..
Ziemia dla Kościoła. Grunt to dobry mecenas (20-11-2009)
Autor: Magdalena Kursa
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Od lat były funkcjonariusz SB Marek Piotrowski i Komisja Majątkowa zwracająca mienie Kościołowi współpracowali w niczym niezakłóconej symbiozie. Do wtorku, gdy ABW wkroczyła do domu i firm Piotrowskiego.
Do tekstu..
Zaufajmy nauce, a nie klimatycznym znachorom (19-11-2009)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
W polskich mediach w sprawie ocieplenia prym wiodą klimatyczni znachorzy, którzy opierając się na wątpliwej jakości źródłach, plotą brednie o klimacie, mącąc w głowie ludziom i próbując odwieść polityków od kluczowych decyzji. Obawiam się, że jeszcze długo tak będzie, bo łatwiej nam uwierzyć w spiski niż w naukę.
Do tekstu..
Ten zamek jest mój, a ten obok - brata (19-11-2009)
Autor: Krystyna Naszkowska z Jarosławem Laseckim
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Na przekór konserwatorowi postanowiliśmy odtworzyć zamek, tak jak wyglądał w czasach swej świetności, za króla Kazimierza Wielkiego. O pięknej inicjatywie obywatelskiej.
Do tekstu..
Przeciw plugastwu - w obronie plugastwa (19-11-2009)
Autor: Artur Domosławski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Nie jest skandalem pozwolenie na manifestację neofaszystów. Skandalem jest to, że policja nęka tych, którzy próbowali neofaszystom sprzeciwić się, przeszkodzić, napiętnować. (...) Polskie państwo i jego organy bezpieczeństwa wykazują zadziwiającą tolerancję wobec manifestowania ideologii takich jak nazizm i faszyzm przy równoczesnej fobii na inne idee antysystemowe - egalitarne, równościowe, emancypacyjne. Pamiętam, że gdy w Warszawie odbywało się Europejskie Forum Ekonomiczne i do stolicy Polski zjechali z zamiarem manifestowania alterglobaliści z całej Europy, policja nachodziła ich i szykanowała. Teraz nękała młodzież antyfaszystowską, anarchistów i ludzi, którzy chcieli powiedzieć neofaszystom "No pasaran" - neofaszyści tymczasem mogli w najlepsze maszerować pod ochroną prawa
Do tekstu..
Warszawa: wyjątkowy sadyzm sióstr zakonnych (19-11-2009)
Autor: Uwaga TVN
Źrodło: http://wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: liliac
Traumatyczne spomnienia wychowanek placówek opiekuńczych prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie. Do tego samego Zgromadzenia należy zakonnica, która znęcała się nad swoją upośledzoną podopieczną w Studzienicznej.
Do tekstu..
11 listopada: Policja napadła, czy była napadnięta? (19-11-2009)
Autor: Grzegorz Szymanik
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Dwóch z 14 zatrzymanych w Święto Niepodległości antyfaszystów nadal jest w areszcie. Spośród zwolnionej dwunastki pięcioro ma zarzuty napaści na funkcjonariusza. Tymczasem organizatorzy antyfaszystowskiej pikiety oskarżają policję o nadużywanie przemocy wobec zatrzymanych.
Do tekstu..
Ksiądz katelecheta (18-11-2009)
Autor: Sławomir Mizerski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
W cieniu toczonej we Włoszech debaty na temat obecności krzyża w szkołach trwa w Polsce dyskusja na temat nasilającej się obecności księży i zakonnic w serialach TVP
Do tekstu..
Stan wojenny trzeba zrobić (18-11-2009)
Autor: Wojciech Orliński rozmawia z Jackiem Dukajem
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
O pamięci historycznej oraz roli popkultury w jej utrzymywaniu i współtworzeniu. O nowej książce Dukaja ("Wroniec") rozmawia z autorem WO.
Do tekstu..
Chciwości Kościoła nie ma końca (17-11-2009)
Autor: elvgreen
Źrodło: http://wiadomosci.onet.pl/waszymzdaniem Zgłosił/a: liliac
Chrześcijanin o chciwości Kościoła i jego specyficznym podejściu do zasady wzajemności.
Do tekstu..
Dekrucyfikacja (16-11-2009)
Autor: Adama Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Powiało absurdem. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok na korzyść obywatelki włoskiej domagającej się, by szkoła publiczna respektowała jej prawa jako rodzica i osoby niewierzącej. Poszło o wiszące w każdej klasie krucyfiksy - znak uprzywilejowania wiary katolickiej, deklarowanej przez większość, kosztem innych wiar oraz systemów wartości takich jak humanizm czy ateizm wyznawanych przez mniejszości. Rodzicom owych uczniów zależy, by szkoła - a zatem i państwo, bo szkoła jest publiczna, a nie prywatna czy wyznaniowa i chodzą do niej zarówno wierzący, jak i niewierzący - uszanowała ich wolę i prawo do wychowywania własnych dzieci tak, jak uważają za słuszne i dobre dla nich - po laicku.
Do tekstu..
Lepszy martwy niż uderzony (16-11-2009)
Autor: Paulina Łukaszewska
Źrodło: http://pies.onet.pl Zgłosił/a: liliac
Refleksja nad racjonalnym podejściem do tresury zwierząt w świetle książki Jona Katza "Dobry pies". Czy "polityczna poprawność" w odniesieniu do zwierząt ma jakikolwiek sens?
Do tekstu..
Przeciw klimatycznym nieukom (16-11-2009)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare- blog Zgłosił/a: liliac
Prasa o globalnym ociepleniu. Czyli jak rozmawiać z kimś, kto myśli, że się na tym zna.
Do tekstu..
Kartezjusz otruty prze duchownego? (16-11-2009)
Autor: Mathias Schulz, Der Spiegel
Źrodło: portalwiedzy.onet.pl Zgłosił/a: Elżbieta Binswanger-Stefańska
Czy Kartezjusz, prekursor Oświecenia, został otruty? Pewien bawarski profesor ujawnia personalia podejrzanego o morderstwo. Jest nim osoba duchowna. Ebert po raz pierwszy wskazuje zabójcę. Jego zdaniem wolnomyśliciel został zabity przez księdza François Viogué, który mieszkał z nim pod jednym dachem: - Do zamachu doszło przy pomocy zatrutej hostii.
Do tekstu..
Proces o usunięcie krzyża w Stalowej Woli (15-11-2009)
Autor: (meg)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Krzewiński

Do tekstu..
Cuda i cudactwa (15-11-2009)
Autor: Katarzyna Wiśniewska i Jan Turnau
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
O wydarzeniach w Sokółce radzę myśleć krytycznie. Nawet jeśli władze kościelne oświadczyłyby, że w komunikancie jest włókno ludzkiego mięśnia sercowego, katolik ma prawo w to nie wierzyć. Do zbawienia nie jest to konieczne - mówi ks. prof. Alfons Skowronek*
Do tekstu..
Polska szkoła krzyżem stoi (15-11-2009)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: BelferBlog (blogi Polityki) Zgłosił/a: liliac
Zdjęcie krzyży ze szkolnych ścian nie uczyni z nas społeczeństwa świeckiego ani nie zamieni szkół w świeckie placówki. Edukacja jest bardzo mocno przesiąknięta religijnością. Jeden zdjęty krzyż wiosny nie czyni. Należałoby zrobić o wiele więcej, np. zlikwidować ceremonie religijne w szkole.
Do tekstu..
Spodniami dokonuję aborcji, czyli komuś mocno zaszkodziły damskie portki (15-11-2009)
Autor: Sporothrix
Źrodło: blog Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"kobiece spodnie, noszone dzisiaj, czy to długie, czy krótkie, skromne lub nie, obcisłe czy luźne, zwykłe czy tzw. spódnicospodnie, są zamachem na istotę kobiecości, odbiciem radykalnego buntu przeciwko porządkowi ustanowionemu przez Boga." Cytaty z tekstów słynnego biskupa Richarda Williamsona.
Do tekstu..
Prowincja biegnie do tyłu (14-11-2009)
Autor: Dorota Jarecka, Ryszard Ziarkiewicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Prowincjonalizm to niechęć do sztuki współczesnej i przenoszenie konfliktów na płaszczyznę osobistą. Tak można uciąć każdy ideowy spór - mówi Ryszard Ziarkiewicz, kurator sztuki współczesnej zwolniony z Muzeum w Koszalinie. Dyrektor Muzeum, Jerzy Kalicki: zadaniem muzeum jest budowa tożsamości, dlatego jeśli ma do wyboru zakup wiejskiej skrzyni i dzieło współczesne, wybierze skrzynię.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365