Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.885.123 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 472 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"- Zapomina pan o Bogu. - On mnie nie interesuje. Bóg toleruje rzeczy, których nie sposób tolerować. Jest nieodpowiedzialny i niekonsekwentny. Nie jest dżentelmenem."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Ptaki noszą Maskę Zorro żeby lepiej widzieć (23-02-2012)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Teorii, po co zwierzętom maski, jest cała masa. Niektóre mówią o tym, że chodzi o zamaskowanie oczu i uchronienie ich przed atakami drapieżnika. Inna twierdzi, że u zwierząt polujących może chodzić o to, by ofiara nie widziała dokładnie, w którą, a raczej czy dokładnie w jej stronę patrzy myśliwy. Niedawna publikacja w renomowanym piśmie "Behavioral Ecology" proponuje inne wyjaśnienie."
Do tekstu..
Czy Greenpeace jest sponsorowany przez Monsanto? (23-02-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Wbrew pozorom utrzymywanie bardzo rygorystycznych wymagań w stosunku do GMO, w moim odczuciu zbyt rygorystycznych, sprzyja korporacjom. Tylko je stać na wprowadzenie na rynek nowych odmian genetycznie modyfikowanych odmian zbóż."
Do tekstu..
Jaki byłby świat według Kempy i ojca Rydzyka? (23-02-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Byłby to świat, w którym Radio Maryja budziło by nas radosną pogadanką Macierewicza lub Wolniewicza o Żydach, masonach, zdrajcach i Smoleńsku, a usypiało "Rozmowami niedokończonymi". Gdzie w kioskach można by znaleźć wyłącznie "Nasz Dziennik", "Gazetę Polską", "Niedzielę"
Do tekstu..
Error Undoes Faster-Than-Light Neutrino Results (23-02-2012)
Autor: Edwin Cartlidge
Źrodło: news.sciencemag.org Zgłosił/a: JK
"It appears that the faster-than-light neutrino results, announced last September by the OPERA collaboration in Italy, was due to a mistake after all. A bad connection between a GPS unit and a computer may be to blame."
Do tekstu..
Prof. Tadeusz Gadacz: filozofia i horyzonty poznania (22-02-2012)
Autor: Olga Woźniak
Źrodło: www.gazeta.pl Zgłosił/a: Jan Grabiński
Rozmowa z prof. Tadeuszem Gadaczem o naszych horyzontach poznawczych.
Do tekstu..
Non possumus (22-02-2012)
Autor: Tadeusz Bartoś
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: horacy
Ciekawy artykuł o funkcjonowaniu sądów kościelnych oraz o przyczynach ich nieskuteczności
Do tekstu..
6 zabitych po spaleniu Koranu. Karzaj apeluje o spokój (22-02-2012)
Autor: mk, jak/tr,mtom/k/PAP, Reuters, BBC
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj zaapelował w środę do rodaków o spokój po tym, gdy co najmniej sześć osób zginęło podczas protestów, do których doszło po spaleniu egzemplarzy Koranu na terenie prowadzonego przez NATO więzienia. Wcześniej w środę tłum demonstrantów wznoszących okrzyki "Śmierć Ameryce", "Śmierć Karzajowi" starł się z policjantami blokującymi dostęp do bazy Sojuszu pod Kabulem."
Do tekstu..
Ksiądz zaprosił "miłego chłopca" do siebie - zginął (22-02-2012)
Autor: (jks)
Źrodło: nasygnale.pl Zgłosił/a: slik
Na 10 i pół roku więzienia skazał Sąd Okręgowy w Gdańsku Eryka B. oskarżonego o zabójstwo 39-letniego księdza. Po dokonaniu tego czynu mężczyzna ukradł duchownemu ponad 500 zł oraz złoty łańcuszek. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami.[]Proces toczył się od listopada. Został utajniony jeszcze przed odczytaniem aktu oskarżenia.
Do tekstu..
Problem rozdmuchany przez media (22-02-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie Zgłosił/a: liliac
"Istotą problemu nie jest oczywiście to, że Kościół Katolicki cechuje się statystycznie ponadprzeciętną liczbą gwałcicieli tylko to, że udowodniono mu jako organizacji celowe i świadome ukrywanie przestępców w własnych szeregach."
Do tekstu..
Bojkotować czy nie, czyli koszty publikacji (22-02-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Od ponad trzech tygodni trwa zataczająca coraz szersze kręgi akcja społeczna dotycząca bojkotu czasopism wydawanych przez holenderską firmę Elsevier - jednego z największych wydawców na rynku pism naukowych i fachowych."
Do tekstu..
Panie Halina i Agnieszka idą na emeryturę, czyli reforma w praktyce (22-02-2012)
Autor: Marek Borowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Mówiąc o konieczności podwyższenia wieku emerytalnego, trzeba używać precyzyjnych, uzasadnionych i zrozumiałych argumentów. Inaczej nieufna opinia publiczna utwierdzi się w przekonaniu, że cała ta reforma to uleganie obcym modom albo spisek, by wyciągnąć ludziom pieniądze z kieszeni"
Do tekstu..
Jak zostałem biskupem (22-02-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Śniło mi się, że znalazłem się w pałacu biskupim, pośród złota i purpury. Niby że miałem ciąć gałęzie w parku przy pałacu (trudniłem się takimi rzeczami w czasach taternickiej młodości), ale już w następnej scenie awansowałem na samego biskupa. Księża i zakonnice kłaniali mi się w pas, a tego, co mówili, wywnioskowałem, że jestem przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Musiała spłynąć na mnie w tym śnie jakaś szczególna łaska, bo nagle z libertyna, masona i ateisty stałem się chrześcijaninem."
Do tekstu..
Obrzucony jajkami za karykaturę Mahometa (22-02-2012)
Autor: las\mtom\k\PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Szwedzki plastyk i karykaturzysta Lars Vilks został obrzucony jajkami w czasie wykładu na uniwersytecie w Karlstad w środkowej Szwecji. Swoimi rysunkami kilka lat temu, jak twierdzili niektórzy muzułmanie, obraził Mahometa."
Do tekstu..
"Super-Ziemia" jednak istnieje. Jest na niej życie? (22-02-2012)
Autor: Martin Ruszkiewicz
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: JK
"Astronomowie potwierdzili istnienie planety, na której znajdują się duże ilości wody. Planeta - na razie - jest jedyna w swoim rodzaju."
Do tekstu..
Do rany przyłóż... (22-02-2012)
Autor: Jan Stradowski
Źrodło: www.focus.pl Zgłosił/a: marcin1902
Do rany przyłóż podczerwień, ultradźwięki, nanocząstki i bioszkło. To najbardziej obiecujące nowe metody przyśpieszające gojenie i regenerację tkanek.
Do tekstu..
GMO nowej generacji (21-02-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Obecnie uprawiane genetycznie modyfikowane zboża, zostały wytworzone za pomocą transgenezy. Technika ta polega na modyfikacji roślin, poprzez umieszczenie w nich genów organizmów zazwyczaj niespokrewnionych, takich jak bakterie, wirusy czy odległe filogenetycznie gatunki roślin."
Do tekstu..
Biorą birety (21-02-2012)
Autor: Adam Szostkiewicz, Piotr Kowalczuk
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Kardynałów z prawem wyboru papieża powołanych przez Benedykta XVI jest już więcej niż tych, których mianował Jan Paweł II. Rosną szanse, że nowy papież będzie białym Europejczykiem, może Włochem."
Do tekstu..
Boskie przywileje (21-02-2012)
Autor: Ulrike Sauer
Źrodło: Süddeutsche Zeitung; religia.onet.pl Zgłosił/a: slik
Włoskie duchowieństwo głośno piętnuje oszustwa podatkowe szeregowych obywateli, porównując je do "wrzodu, niszczącego zdrową tkankę społeczną". Tymczasem Kościół katolicki we Włoszech chętnie wymiguje się od zobowiązań na rzecz skarbu państwa. Sprawa może trafić przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości.
Do tekstu..
Abdusamatow i epoka lodowa (21-02-2012)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Gdy już myślałem że udało mi się uniknąć tego tematu, polskie portale (z trzytygodniowym opóźnieniem) podchwyciły sensacyjne doniesienia o rosyjskich naukowcach przewidujących nadejście epoki lodowej."
Do tekstu..
Rosjanie ożywili roślinę sprzed 30 tys. lat (21-02-2012)
Autor: mk\mtom\k
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: marcin1902
Rosyjscy naukowcy zdołali wyhodować wyjątkową roślinę. Okaz Silene stenophylla wyrósł z owocu, który 30 tysięcy lat temu schowała w swojej norze syberyjska wiewiórka.
Do tekstu..
Częstochowa przyklęka na lewej nodze (21-02-2012)
Autor: Jan Dziadul
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Stolicą polskich pielgrzymek rządzi lewica. To widać i słychać. Nowa władza chce ograniczyć wpływy klasztoru i przywrócić miastu świeckie oblicze. Próbuje opodatkować pielgrzymów, będzie refundować zapłodnienie in vitro. Powstań z kolan, Częstochowo! - hasło, pod jakim walczyli w 2009 r. przeciwnicy ówczesnego prezydenta, powoli wchodzi w życie."
Do tekstu..
Sąd: Kościół nadal może zgłaszać roszczenia majątkowe (21-02-2012)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Parafie, zakony, kurie mogą dochodzić w sądach także tych roszczeń majątkowych z okresu PRL, których nigdy wcześniej nie zgłosiły Komisji Majątkowej - wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego"
Do tekstu..
Jak religia znikała z koncesji TV Puls. A posłanki PiS nie protestowały (21-02-2012)
Autor: w
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Posłanki PiS, które teraz domagają się obecności TV Trwam na multipleksie cyfrowym, zasiadając w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, zgodziły się na ograniczenie, a potem usunięcie zapisu o społeczno-religijnym charakterze z koncesji TV Puls"
Do tekstu..
Dzieci jak muły. "Jak trenować dziecko" w prokuraturze (21-02-2012)
Autor: dp/tr/PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak skierował do prokuratury wniosek dotyczący książki propagującej bicie dzieci. - To uprzedmiotowienie dziecka, nie do zaakceptowania w XXI wieku - powiedział. Warszawska prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w tej sprawie. Chodzi o książkę "Jak trenować dziecko" autorstwa Michaela i Debi Pearl, wydaną przez Oficynę Wydawniczą VOCATIO."
Do tekstu..
AIDS alternatywy (21-02-2012)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: http://czajniczek-pana-russella.blogspot.com/ Zgłosił/a: Shavo
O kosztach teorii spiskowych w walce z AIDS
Do tekstu..
Afgańska rybka (20-02-2012)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Jak widać, wartość dzieła leży nie w nim samym, a w odbiorcy, którego gust kształtują nie tylko charakter i osobiste preferencje, ale i kontekst cywilizacyjny, w którym funkcjonuje. Niektórzy z nas mają większą łatwość w zrzucaniu bagażu swej epoki w kontakcie ze sztuką minionych dziejów, inni, tak jak i ja, muszą sobie ciągle o nim przypominać."
Do tekstu..
Uporczywa terapia dzieci (20-02-2012)
Autor: Sławomir Zagórski, Tomasz Dangel
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Grupa ekspertów Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego opracowała zalecenia dla lekarzy dotyczące zaniechania i wycofywania się z uporczywego leczenia podtrzymującego życie u dzieci"
Do tekstu..
abp Józef Michalik: Kościół jest atakowany przez środowiska masońskie (20-02-2012)
Autor: GK/PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik w liście pasterskim na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu podkreśla, że Kościół jest dziś "planowo atakowany" przez "różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie"."
Do tekstu..
Alan Turing's 1950s tiger stripe theory proved (20-02-2012)
Autor: physorg.com
Źrodło: physorg.com Zgłosił/a: JK
"Researchers from King's College London have provided the first experimental evidence confirming a great British mathematician's theory of how biological patterns such as tiger stripes or leopard spots are formed."
Do tekstu..
Ruch Palikota chce komisji nadzwyczajnej ws. Komisji Majątkowej (19-02-2012)
Autor: -
Źrodło: PAP; wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Klub Ruchu Palikota na najbliższym posiedzeniu Sejmu złoży wniosek o powołanie komisji nadzwyczajnej ds. zbadania działalności Komisji Majątkowej - poinformował w piątek poseł Ruchu Roman Kotliński. Politycy Ruchu Palikota w trakcie konferencji, zorganizowanej przy wejściu do sejmowej kaplicy, rozwinęli duży baner z napisem "7: nie kradnij". Przykleili też na drzwiach kaplicy planszę z rzymską cyfrą siedem, która - według rzecznika klubu Andrzeja Rozenka - miała symbolizować siódme przykazanie Dekalogu. "Postanowiliśmy zaprotestować właśnie w tym miejscu, ponieważ kaplica ta jest symbolem zawłaszczania przez Kościół Katolicki przestrzeni publicznej i państwowej" - powiedział Rozenek. Jak ocenił, nie ma najmniejszego powodu, by w Sejmie była kaplica, ponieważ w okolicy z
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365