Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.009.231 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 484 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Anatol France - Kościół a Rzeczpospolita
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy

Złota myśl Racjonalisty:
Połowy dokonał, kto zaczął.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Dyson (19-03-2011)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"I już nie chodzi o to, że Dyson ekspertem i pionierem w sprawach zmian klimatu ani nie jest, ani nie był nim 30 lat temu; tylko że jego podział na naukowców od "realnego świata" i tych od "modeli komputerowych" jest bardzo naiwny. Jeśli jest jakaś grupa geofizyków, która powinna znać się na "wszystkim", to są to właśnie modelarze, którzy w swoich badaniach muszą być świadomi różnic i błędów w danych obserwacyjnych z różnych źródeł; założeń kryjących się za rekonstrukcjami wartości wymuszeń radiacyjnych; mechanizmów transportu i frakcjonacji różnych izotopów w atmosferze i oceanach"
Do tekstu..
O tajemniczej reakcji, która dwóm Ruskim sławę dała (19-03-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"W najnowszym numerze Soft Matter badacze z grupy Krystyn Van Vliet z MIT publikują wyniki swoich badań nad oscylującymi żelami polimerowymi. Cała ta dziedzina opiera się właśnie na reakcji Biełousowa-Żabotyńskiego (RBZ): w przeciewieństwie do całej gamy polimerów, które zmieniają cyklicznie swoje właściwości pod wpływem np. temperatury albo zmiany pH, żele badane przez grupę Van Vliet zmieniają cyklicznie swoje właściwości... bez powodu. Czy też raczej bez zewnętrznego bodźca, bo powód oczywiście jest i jest nim reakcja BZ."
Do tekstu..
"Złote żniwa" Grossa. Przeorany patriotyzm czy manipulacja? (19-03-2011)
Autor: AGKO
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"To, o czym mówi prof. Gross, to jest wierzchołek. Dochodzimy do tematów, które były niezagospodarowane. Jako historyk w większości mogę się pod nimi podpisać - uważa z kolei historyk prof. Jan Grabowski z Kanady. Podał, że z badań historyków wynika, że z gett, obozów i transportów uciekło w czasie wojny ok. 250 tys. Żydów. Przeżyło wojnę ok. 50 tys. Co się stało z resztą? Zdaniem prof. Grabowskiego, w większości zginęli wydani przez Polaków Niemcom. Jego książka na ten temat ma się wkrótce też ukazać w Polsce."
Do tekstu..
Może Bóg nie istnieje, ale teoria Darwina niczego nie dowodzi (19-03-2011)
Autor: Ewa Furtak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała Zgłosił/a: Ag-nes
W cieszyńskim Domu Narodowym odbędzie się konferencja organizowana przez luterańską parafię. Okazuje się, że jeden z zaproszonych prelegentów głosi kontrowersyjne poglądy. Po proteście organizatorzy usunęli ze swojej strony logo Domu Narodowego.
Do tekstu..
Female hormone could be key to male contraceptive (18-03-2011)
Autor: Ewen Callaway
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
O tym, jak plemnikom pomaga progesteron i jak sterować męską płodnością przy pomocy żeńskich hormonów płciowych.
Do tekstu..
W katolickiej szkole handlowali świadectwami (18-03-2011)
Autor: Izabela Izebska, Dariusz Jędryszka
Źrodło: www.dziennikwschodni.pl Zgłosił/a: slik
Kilka osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym kupowania świadectw ukończenia katolickiej szkoły przy ul 1 Maja w Lublinie. Prokuratura podejrzewa też, że doszło tam do wyłudzenia samorządowych pieniędzy.
Do tekstu..
Dla kogo Panteon Narodowy? (18-03-2011)
Autor: PAP
Źrodło: polskieradio.pl/ Zgłosił/a: Drobner
O tym kto spocznie w kryptach zadecyduje kapituła, w skład której wejdą prezydent Polski, marszałkowie Sejmu i Senatu, metropolita krakowski oraz prezydent Krakowa.
Do tekstu..
Setki tysięcy lat wśród śniegów. Bez ognia (18-03-2011)
Autor: ew/livescience.com
Źrodło: polskieradio.pl/ Zgłosił/a: Drobner
Praludzie dotarli na "zimne" szerokości geograficzne jeszcze przed opanowaniem ognia. To oznacza setki tysięcy lat dojmującego chłodu!
Do tekstu..
Gross i wydawnictwo Znak pod lupą prokuratury (18-03-2011)
Autor: mtw/PAP
Źrodło: radiozet.pl Zgłosił/a: Drobner
Krakowska prokuratura sprawdzi, czy wydawnictwo Znak i Jan Tomasz Gross znieważyli naród polski. Zawiadomienie w tej sprawie złożył do Prokuratury Generalnej mieszkaniec Wrocławia, który uważa, że Znak publikuje książki szkalujące Polskę i Polaków.
Do tekstu..
Zabić bardziej (18-03-2011)
Autor: Nick Turse, Tomdispatch.com
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Drobner
Zdalnie sterowane pociski, wszystkowiedzące sterowce, skaczące roboty... Historia uczy, że pewnego dnia te maszyny zostaną użyte do zabijania słabo wyposażonych bojowników i nieuzbrojonej ludności cywilnej.
Do tekstu..
Wiosenny seks wśród zwierząt: podryw na chatę i inne strategie (18-03-2011)
Autor: Katarzyna Burda, Marta Koton-Czarnecka
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: Drobner
Strategia na chatę, podryw na przystojnego kumpla - zwierzaki w wiosennym tańcu godowym stosują te same sztuczki co ludzie.
Do tekstu..
Wyrok ws. krzyża. "To symbol zasadniczo bierny" (18-03-2011)
Autor: PAP
Źrodło: onet Zgłosił/a: Pabloss
Włochy wygrały przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, który rozpatrywał ich odwołanie od poprzedniego orzeczenia Trybunału, sprzeciwiającego się obecności krzyży w szkołach. Trybunał w uzasadnieniu podkreślił, że krzyż jest "symbolem zasadniczo biernym" i nie ma wpływu na uczniów.
Do tekstu..
Polowanie na geny (18-03-2011)
Autor: Mario Capecchi; Małgorzata Brączyk
Źrodło: focus.pl Zgłosił/a: Drobner
Nowe techniki medyczne już wkrótce pozwolą nam na regenerowanie kończyn czy leczenie chorób psychicznych poprzez przeszczepy szpiku.
Do tekstu..
Krzyże zostaną w szkołach. Włochy wygrały w Strasburgu (18-03-2011)
Autor: zew, PAP
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: Drobner
Włochy wygrały przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, który rozpatrywał ich odwołanie od poprzedniego orzeczenia Trybunału, sprzeciwiającego się obecności krzyży w szkołach.
Do tekstu..
Cohn-Bendit: Potrzebujemy wspólnej polityki imigracyjnej (18-03-2011)
Autor: rozmawiają Maciej Szlinder i Maciej Mikulewicz
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Powinniśmy wymagać czegoś od wszystkich, którzy żyją na tej samej ziemi, w tym samym społeczeństwie. Mamy obowiązek wspólnego budowania. Także imigranci - nie bardziej i nie mniej niż inni. Wielokulturowe społeczeństwo jest szansą dla każdego, ale trzeba postawić sprawę jasno: wiąże się ono ze zmianami. Zmienią się pod jego wpływem imigranci, zmienią się też przyjmujący ich Europejczycy.
Do tekstu..
Wyzywam na pojedynek NLP-erów z całego świata! (18-03-2011)
Autor: Tomasz Witkowski
Źrodło: strona autora Zgłosił/a: MA
Fakty zebrane przeze mnie w tym artykule z pewnością oburzą niejednego wyznawcę NLP, dlatego już dzisiaj wyzywam ich wszystkich na pojedynek - napiszcie rzetelną krytykę mojego artykułu i opublikujcie ją na łamach PPB lub w czasopiśmie naukowym o podobnej pozycji.
Do tekstu..
Wojewódzki dostał list od katolika. (18-03-2011)
Autor: Mrock
Źrodło: plotek.pl Zgłosił/a: slik
Do redakcji programu Kuby Wojewódzkiego przyszła kartka pocztowa zaadresowana jak się można domyśleć do samego Kuby. Autor podpisał się jako "Polak Katolik".[..] Kuba na początku czytania listu powiedział: List przyszedł moi drodzy. Zacytuję, autentyk: Bydlak Kuba Wojewódzki, TVN Warszawa i doszło.
Do tekstu..
USA: duchowny bił rodzinę kijem od motyki (18-03-2011)
Autor: RC
Źrodło: onet.pl; CNN Zgłosił/a: slik
Syn znanego z antygejowskich wypowiedzi pastora Freda Phelps'a, z Kansas, wyznał, że duchowy przywódca baptystów bił swoją żonę i dzieci nierzadko do momentu kiedy zaczynali krwawić - donosi serwis CNN. - Myślę, że to co robił było najczystszym złem - stwierdził syn pastora Natan Phelps, który w dniu swoich 18. urodzin zerwał kontakty z ojcem. Jest on siódmym z dwanaściorga dzieci pastora. Obecnie zajmuje się pisaniem książki o swojej rodzinie.
Do tekstu..
Early neuropsychological treatment reduces after-effects in patients with acquir (18-03-2011)
Autor: Alfonso Caracuel Romero
Źrodło: CORDIS Wire Zgłosił/a: coreless
Researchers at the University of Granada have proved that patients suffering traumatic brain injury (TBI) and ictus must receive neuropsychological treatment at hospital without delay. Early intervention within the first six months reduces further injury in the cognitive (attention, memory, planning, etc), emotional (irritability, lack of motivation, etc) and behavioural areas (impulsiveness, aggressivity, etc.)
Do tekstu..
Kamień,papier, nożyce (18-03-2011)
Autor: Gabriel Dance and Tom Jackson
Źrodło: New York Times Zgłosił/a: Rafal Kaminski
Sztuczna inteligencja, sprawdź czy przebiegłość twojego umysłu pokona ją! Wybierz opcję "weteran". Owocnych bojów!
Do tekstu..
Całkiem niekulawa nauka (17-03-2011)
Autor: Olga Woźniak
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Jak stworzyć miejsce dla ludzi, których ulubionym zajęciem jest kontestacja? Jak przyciągnąć do nauki tych, którym kojarzy się ona z nudą lekcji i drętwymi gadkami? To spore wyzwanie
Do tekstu..
Uniwersytet się buduje. W każdej sali krzyż (17-03-2011)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
"Gdy po prawej widzę godło, a po lewej krzyż, to rozumiem, że to Polska dla katolików." Uniwersytet Rzeszowski zafundował sobie za unijne pieniądze nowy kampus. A wraz z nim pojawiły się też problemy, gdy w salach pojawili się robotnicy i wraz z godłem państwowym zaczęli wieszać krzyże.
Do tekstu..
Gene therapy offers hope for Parkinson's disease (17-03-2011)
Autor: Ewen Callaway
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
Badanie z podwójnie ślepą próbą oceniające skutki terapii genowej w chorobie Parkinsona. Efekty są obiecujące.
Do tekstu..
Tusk dla rodzin (17-03-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Dobrze się stało, że premier zabrał wreszcie głos i powiedział o tym, o co pytali wszyscy, a mianowicie: co zrobił i co robi rząd? Forma zabierania głosu - atrakcyjna, reakcje i komentarze - obfite, ciąg dalszy - bardzo pożądany, zwłaszcza że treść jakaś mizerna.
Do tekstu..
Wywiad – o mózgu człowieka i jego dalszej ewolucji (17-03-2011)
Autor: Andrzej Kobos, Jerzy Vetulani
Źrodło: Piękno neurobiologii - blog Zgłosił/a: liliac
"W mózgu poza neuronami są komórki glejowe, podtrzymujące neurony, ale tylko te, które pracują. W mózgu nie ma zasiłku dla bezrobotnych. Neuron zarabia na życie pracując, gdyż dzięki pracy zapewnia w swojej okolicy większe ukrwienie i tą drogą większy dopływ tlenu i substancji odżywczych. Podczas myślenia zwiększa się przepływ krwi przez myślące okolice; widzimy to na skanie mózgu."
Do tekstu..
Quake sparks nuclear crisis (17-03-2011)
Autor: Geoff Brumfiel & David Cyranoski
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"For his part, Grimes says that he believes the event actually proves the safety of nuclear power plants. Despite being more than 30 years old, and having faced the largest earthquake ever recorded in Japan and a towering tsunami, the reactors at Fukushima Daiichi have, so far, largely contained their dangerous radioactive fuel. "Actually, it's a success," Grimes says, then adds: Although do I think the general public will be able to see that?"
Do tekstu..
Antynuklearny mit założycielski (17-03-2011)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: niedowiary - blog (szalonych) naukowców Zgłosił/a: liliac
"Przyrodnicy też miewają większą niż przeciętna świadomość tego, jak wiele jest źródeł promieniowania poza elektrowniami atomowymi. Wielu przyrodników przyznaje więc, że chcąc rozwoju, jest się skazanym na energię jądrową i ważniejsze od protestów jest kontrolowanie i minimalizowanie ich niepożądanych skutków."
Do tekstu..
"To wszystko przez Kościół" - nie bał się tego powiedzieć (17-03-2011)
Autor: Joanna Stanisławska, Jan Tomasz Gross
Źrodło: wiadomosci.wp.pl Zgłosił/a: liliac
"Moje książki są właśnie poszukiwaniem balansu. Istnieje olbrzymia literatura na temat ratowania Żydów, działalności Żegoty czy Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Zajęliśmy się w "Złotych żniwach" ciemnymi stronami relacji polsko-żydowskich, bo do tej pory były nieopisanie w historiografii. Pisząc o nich, nie konstruujemy obrazu wypaczonego, ale obraz, który był do tej pory wypaczony, dopełniamy."
Do tekstu..
Energia atomowa w Polsce - dyskusja, której nigdy nie było (17-03-2011)
Autor: Tomasz Gasidlo
Źrodło: krytyka polityczna Zgłosił/a: kogut59
Artykuł napisany 1.03.2011 Wśród krajów rozpoczynających budowę elektrowni jądrowych znajdują się Polska, Czechy, Kazachstan, Węgry oraz Gruzja. Światowymi liderami nowych technologii raczej byśmy ich nie nazwali.
Do tekstu..
Rośnie mur między księżmi a społeczeństwem (17-03-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Kowalski
Ojciec Ludwik Wiśniewski znów punktuje Kościół: za wykluczanie, potępianie inaczej myślących, za to, że często "nie podnosił człowieka, ale go przygniatał"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365