Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.699.291 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Ilekroć jakiekolwiek pozanaukowe autorytety próbowały bądź ingerować w naukę, bądź narzucać jej wynikom interpretacje w imię jakichś ideologii, zawsze źle się to kończyło dla pozanaukowych autorytetów.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
75 lat temu zmarł Franc Fiszer (08-04-2012)
Autor: RZ/PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: liliac
"Tadeusz Boy-Żeleński scharakteryzował Fiszera jako "dzieło sztuki, które on sam skomponował ze swojej osoby". "Nie docenia się dziś takich ludzi. Grecy byli w tym szersi, mieli swój typ filozofów ulicznych, skompromitowany w sofistach, ubóstwiony w Sokratesie" - pisał o Fiszerze Boy"
Do tekstu..
Czy ubytek lodu w Arktyce da się wytłumaczyć indeksem AO? (08-04-2012)
Autor: arctic_haze
Źrodło: Anomalia klimatyczna - Blog o zmianach klimatu Zgłosił/a: liliac
"ResearchBlogging.orgWspominany już tu Roy Spencer wyjaśnił właśnie spadające od kilkudziesięciu lat pokrycie Oceanu Arktycznego lodem. Wyjaśnił go w sposób prosty: zależy to od indeksu cyrkulacji atmosferycznej, Oscylacji Arktycznej. Żadne globalne ocieplenie nie jest potrzebne. Tylko czy miał rację?"
Do tekstu..
Tajemnicze lusterko i rusznica Winnetou (08-04-2012)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Leżący jeleń z wygiętą szyją i rozłożystym porożem pojawia się na wielu dziełach przypisywanym Scytom, którzy onegdaj zamieszkiwali południową Ukrainę i Rosję, i byli, często dość problematycznymi, sąsiadami osiadłych tam Greków. Motyw jelenia pojawia się na złotych ozdobach, elementach końskiej uprzęży a nawet tatuażach ze słynnych syberyjskich grobowców Pazyryk, wykonanych w tak zwanym stylu zwierzęcym"
Do tekstu..
Nowy sondaż. Czy Polacy przekażą część podatków na Kościół? (08-04-2012)
Autor: GK/kalkulatorpolityczny.pl
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Aż 57 procent Polaków nie przekazałoby części swojego podatku na Kościoł lub związki wyznaniowe. Według sondażu i obliczeń serwisu kalkulatorpolityczny.pl taka tendencja oznacza, że gdyby taka możliwość istniała w 2012 roku to Kościół i inne związki wyznaniowe mogą stracić nawet 50 milionów złotych."
Do tekstu..
Przełomowa sprawa: hiszpańska zakonnica oskarżona o kradzież dziecka (07-04-2012)
Autor: red
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Sprawa zakonnicy Marii Gomez Valbueny, która - wg oskarżającej ją matki - odebrała jej córkę za "cudzołóstwo", jest pierwszą, która idzie do hiszpańskiego sądu. Ale na rozpatrzenie czeka ponad tysiąc kolejnych. Minister sprawiedliwości Alberto Ruiz-Gallardón oznajmił ostatnio, że sprawa dzieci skradzionych przez frankistowski reżim z pomocą przedstawicieli Kościoła będzie priorytetem jego urzędu"
Do tekstu..
O wolności chodzenia po ulicy (07-04-2012)
Autor: Jacek Dehnel
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Mdli mnie, proszę Państwa. Mdli mnie od czytania po raz setny rozmaitych łaskawców, którzy wypominają mi, że otrzymałem od wspaniałego społeczeństwa polskiego taki oto przywilej, że wolno mi chodzić po ulicy. Nie wiem, ile już to razy uświadamiano mi, jakie szczęście mnie z tego tytułu spotyka. Że, najwyraźniej, powinienem być wdzięczny słynnej "katolickiej większości" w ogóle i Danucie Wałęsowej w szczególe za to, że nie muszę spędzić życia w więzieniu albo przynajmniej w areszcie domowym"
Do tekstu..
Prawda to luksus. Bez kłamstwa nie ma biznesu (07-04-2012)
Autor: Rafał Woś
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: coreless
"Gdy ktoś twierdzi, że w interesach można kierować się wyłącznie prawdą, to albo właśnie skłamał, albo nie nadaje się na przedsiębiorcę..."
Do tekstu..
I don’t care how treatment works, as long as it helps my patients. (07-04-2012)
Autor: Edzard Ernst
Źrodło: BMJ Group blogs Zgłosił/a: liliac
"Essentially, the argument links two fundamentally different issues: the mechanism of action, and the clinical effectiveness of a treatment. To make things clearer, it might be best to discuss them not in the abstract, but in the context of a concrete form of alternative medicine: homeopathy. About 200 clinical trials of homeopathy have so far been published. Their results are, of course, not entirely uniform but the totality of this evidence fails to show that the effects of homeopathy differ from those of placebo"
Do tekstu..
Pasztet z mutantem (07-04-2012)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Skąd się bierze strach przed GMO, skoro tak zwana naturalna żywność w zasadzie nie istnieje. Naukowcy od dziesiątków lat zmieniają to, co jemy. Tylko teraz nieco innymi metodami"
Do tekstu..
Obżartuchy żyją krócej (07-04-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Restrykcja kalorii to koncept, który mówi, że ograniczenie diety może wydłużyć życie. Nie jest to koncept nowy - pomysł ten znany był już w starożytności. Jednak pierwsze prawidłowo przeprowadzone i opisane badania nad tym zjawiskiem miały miejsce w pierwszej połowie ubiegłego stulecia. Dżentelmen nazwiskiem Clive McCay głodził wówczas biedne gryzonie. Dzisiaj - blisko 80 lat po tych pierwszych publikacjach - okazuje się, że restrykcja kalorii jest w zasadzie jedyną znaną, udokumentowaną metodą wydłużania życia, która nie wymaga modyfikacji organizmów na drodze genetycznej"
Do tekstu..
Spowiednik Tysiąclecia (06-04-2012)
Autor: bhp.org, Edward
Źrodło: bhp.org.pl Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Jeszcze dobrze komży nie ściągnąłeś, już za jaja cię trzymał, już wiedział, kogo będzie brał pierwszego, w tej no... zakrystii.
Do tekstu..
Sposób na agresywnego ucznia (06-04-2012)
Autor: Kuba Kapiszewski
Źrodło: onet.pl, Przegląd Zgłosił/a: marcin1902
"Agresja jest coraz poważniejszym problemem, a jej ofiarami coraz częściej padają nauczyciele. W większości bezbronni wobec zjawiska. Niekoniecznie dlatego, że nie chcą albo nie potrafią czegoś z tym zrobić."
Do tekstu..
Abp Głodziu, zbaw Naród głodówką (06-04-2012)
Autor: Maciej Stasiński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Arcybiskup Kościoła katolickiego ma czelność mówić 23 lat po odzyskaniu przez Polskę wolności i demokracji, że Kościół katolicki jest prześladowany a naród zagrożony unicestwieniem. Winni temu są obłąkani nowi bolszewicy. Mówi więc w istocie tyle, że Tusk to Neron, Lenin, Trocki i Stalin. A katolicy w Polsce za chwilę zawisną przybici na krzyżach, zostaną rozstrzelani lub zesłani do gułagu.
Do tekstu..
Cyrklem w głowie wykształconej... (06-04-2012)
Autor: Piotr Olszówka
Źrodło: Królewskie Psy Zgłosił/a: liliac
"Prawdziwie wzniosły średniowieczny umysł kreślił mapę, żeby uporządkować świat doczesny wedle potrzeb duchowych. Rysowano je głównie po to, aby pouczyć ludzi a nie po to, by rozwiązywać ich przyziemne problemy... Jeśli zapytamy, gdzie jesteśmy - średniowieczny prostak powie nam, że o milę od Krakowa, mąż uczony dokładnie określi nasze miejsce w Bożym planie bez specjalnej troski o doczesną wartość tego planu. Wedle jego wskazań uratujemy duszę... za cenę bezsensownego marszu po polu"
Do tekstu..
Skarbonką Kościołów są wierni (06-04-2012)
Autor: Kazimierz Bem i Jarosław Makowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Państwo nie jest ani od tego, by wyrównywać Kościołom straty w dochodach, ani od tego by zapewnić bezpieczeństwo socjalne duchownym, gdy spada liczba wiernych"
Do tekstu..
Kto nam ukradł Księżyc? (06-04-2012)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Polski kawałek Srebrnego Globu, prezent od prezydenta USA Richarda Nixona podarowany nam w 1973 r., przepadł jak kamień w wodę. A jest to kamień wart miliony dolarów. W dodatku należy do nas wszystkich"
Do tekstu..
"Trwa napinanie przez media antykościelnej fobii" (06-04-2012)
Autor: mig
Źrodło: wiadomosci.gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Bądź, bracie i siostro, przyjacielem kapłanów - prosił wiernych biskup Libera. - Jeśli coś złego usłyszysz o księdzu, to nie ciesz się, to nie przekazuj dalej. Nie wiesz na pewno, czy tak akurat było, jak mówią, a jeśli nawet naprawdę było tak, jak ludzie mówią, to klęknij przed pierwszym Kapłanem, Jezusem Chrystusem, i proś pokornie w ciszy, by ten atakowany, może rzeczywiście winny, kapłan stał się kapłanem na wzór Chrystusa - zwracał się do uczestników Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej.
Do tekstu..
Zmiany w programie liceum: Teraz protestować zaczęli fizycy (06-04-2012)
Autor: Aleksandra Pezda
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Fizycy z Polskiej Akademii Nauk uznają zmiany w programie liceum za "wysoce szkodliwe" i domagają się ich "głębokiej rewizji". Protest podpisał w ich imieniu przewodniczący Komitetu Fizyki PAN prof. Franciszek Krok (również prorektor Politechniki Warszawskiej)."
Do tekstu..
Wygrana przegrana aborcja (05-04-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Idę sobie niedawno na zajęcia, a w holu natykam się na wystawę, coś w rodzaju ściennych gazetek szkolnych. Dużo tych gazetek i kolorowe. Podchodzę bliżej i co wiedzę? Papież, płody, Matka Boska. Rzucam okiem tu i ówdzie, czytam o zbrodniczej ustawie, która dozwala na mordowanie dzieci niewinnych. Szukam informacji o autorze i znajduję drobniutkim drukiem na przedostatniej tablicy, to jakieś stowarzyszenie obrońców życia. Bardzo skromnie podpisane, więc jak nie chce się komuś szukać, to pewno pomyśli, że to uczelnia postanowiła uczcić i poinformować. Początkowo szlag mnie trafia, właściwie nie z powodu płodów, ale Papieża i Matki Boskiej. Bo aborcja aborcją, ustawa jest, jaka jest, ale moglibyśmy się nauczyć w państwowych instytucjach zachowywać neutralność i świętych obrazków nie wieszać.
Do tekstu..
Umiera partner, zostają komórki rozrodcze... i problem (05-04-2012)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Czy można się rozmnażać po śmierci? Technicznie to możliwe. Ale czy moralne jest fundowanie sobie dziecka pamiątki po zmarłym partnerze? Polskie prawo tego nie reguluje, choć sztuczne zapłodnienie oferuje już ponad 40 ośrodków"
Do tekstu..
The split brain: A tale of two halves (05-04-2012)
Autor: David Wolman
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"In June 1979, in a procedure that lasted nearly 10 hours, doctors created a firebreak to contain Vicki's seizures by slicing through her corpus callosum, the bundle of neuronal fibres connecting the two sides of her brain. This drastic procedure, called a corpus callosotomy, disconnects the two sides of the neocortex, the home of language, conscious thought and movement control"
Do tekstu..
Autor bloga leczy się z gejostwa (05-04-2012)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Mroczna Sztuka Ogłupiania Zgłosił/a: liliac
"Cały XX wiek to gejzer pomysłów na to jak wyleczyć homoseksualistów z ich obrzydliwej przypadłości. Lekarstwa doszukiwano się w kastracji, przepłukiwaniu pęcherza oraz w masażu prostaty. Ten ostatni miał zniszczyć w odbycie komórki homoseksualne i zastąpić je zdrowymi, heteroseksualnymi. Jeden z ojców endokrynologii Eugen Steinach własnoręcznie kierował operacją transplantacji jąder siedmiu homoseksualistów, wymieniając ich zwyrodniałe organy jądrami heteroseksualnych dawców. Gejom to jednak nie pomogło. Leczenie przeniesiono na bardziej wyrafinowany poziom - poziom umysłu"
Do tekstu..
Dzieci na ślubnym kobiercu (05-04-2012)
Autor: Helen Roberts
Źrodło: onet.pl za The Sun Zgłosił/a: Rowan
Dziesięć lat temu Vijaylaxmi udało się wymknąć złemu losowi. Teraz młoda kobieta chce poświęcić życie ratowaniu innych dziewczynek przed niebezpieczną tradycją. W Europie taka praktyka może wzbudzić tylko potępienie, lecz w wielu rejonach Indii to społeczna norma, nawet jeśli w 2006 roku wprowadzono prawny zakaz małżeństw poniżej 18. roku życia. Wbrew przepisom tysiące nastolatek co roku wychodzi za mąż wbrew swej woli
Do tekstu..
Nie lękajmy się nie klękać (05-04-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Niezawodny abp Józef Michalik oświadczył niedawno, że "atakowany jest dziś Kościół przez różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie". Pamiętam ten styl z czasów PRL, kiedy jątrzyły "określone koła"."
Do tekstu..
Po Co to GieEmO – pszenica odstraszająca mszyce (04-04-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Do walki z mszycami została zaprzęgnięta inżynieria genetyczna, czyli źródło (przyszłej) zagłady naszej planety oraz narzędzie wykorzystywane do zniewolenia ludzkości. Powstała odmiana pszenicy, która jest przykładem tzw. genetycznie modyfikowanych organizmów drugiej generacji. Nowa odmiana została tak zaprojektowana, aby sama odstraszała mszyce"
Do tekstu..
Skarb w Ministerstwie Edukacji (04-04-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Od wielu miesięcy koalicja kilkudziesięciu stowarzyszeń, organizacji i autorytetów naukowych domaga się od MEN spotkania w sprawie edukacji seksualnej w szkołach. Minister Hall nie życzyła sobie żadnych spotkań, rozmów ani konsultacji (w żadnej sprawie) i ich nie miała. Była to bodaj jedyna działalność, w ramach której odniosła sukces.
Do tekstu..
Używaliśmy ognia już milion lat temu (04-04-2012)
Autor: ew/pap/artdaily.com
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: mrSpock
Co raz to nowsze odkrycia z archeologii rzucają nowe światło na stan wiedzy o nas samych.
Do tekstu..
Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – brakujące ogniwo (04-04-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Brakujące ogniwo ewolucji zagubione było podwójnie: po raz pierwszy zaginęło w odmętach dziejów. Po raz drugi, w odmętach zbiorów prywatnego kolekcjonera. Na nowo dla świata znalezisko zostało odkryte w 2007 roku, a wczoraj magazyn PLoS ONE opublikował pracę opisującą odkrycie"
Do tekstu..
Telefony komórkowe a epidemia raka mózgu (04-04-2012)
Autor: mityadmin
Źrodło: Mity nauki Zgłosił/a: liliac
"Artykuł napisał Lorne Trottier, a zrobił to dlatego, gdyż temat odżył za sprawą agencji IARC (International Agency for Research on Cancer), która w zeszłym roku wystosowała informację prasową, w której poinformowała o umieszczeniu promieniowania komórkowego na tzw. liście 2B czyli "możliwych kancerogenów". Telefony komórkowe dzielą miejsce na tej liście z takimi rzeczami jak ogórki konserwowe, opary benzyny samochodowej, kawa, oraz niklowe monety. Ogółem na liście jest w tej chwili 269 substancji (i, jakby to nazwać, obiektów)"
Do tekstu..
I tylko solidarności żal (03-04-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Po co nam solidarna Polska? Nigdy nie myślałam, że będę zadawać takie pytanie. Słowo "solidarna" ma przecież tyle dobrych znaczeń. Jest nazwą dla postaw bliskich "powszechnej życzliwości", "miłości bliźniego", "troski o ludzi znajdujących się w gorszym położeniu"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365