Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
147.224.219 wizyt
Ponad 1060 autorów napisało dla nas 7282 tekstów. Zajęłyby one 28737 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 3424 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
W teologii znajdujemy stulecia wysiłków inteligentnych mężczyzn i kobiet, by swoją ewidentnie irracjonalną wiarę przedstawić jako coś logicznego i spójnego.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Krzyk mózgowy – jak szczepi Internet (15-03-2012)
Autor: globalnysmietnik
Źrodło: Globalny Śmietnik Zgłosił/a: liliac
"Krzyk mózgowy jest to oczywiście objaw znany medycynie, występujący w podręcznikach neurologii. Jest on opisywany jako nieartykułowany, niekontrolowany krzyk, który pojawia się u osób z ciężkimi chorobami ośrodkowego układu nerwowego. A co na temat krzyku mózgowego mówi polska Wikipedia i za nią wiele innych internetowych krynic mądrości?"
Do tekstu..
Danuta Wałęsa "największą Manifą"? No bez przesady (15-03-2012)
Autor: adrem
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Danuta Wałęsa nie jest ani człowiekiem roku, ani kobietą roku, nie ma też nic wspólnego z Manifą - jak wychwalał ją w laudacji. Przekaz Manify jest prosty: kobieta ma jak mężczyzna od dziecka prawo rozwijać się, pracować na swoją niezależność, decydować o sobie i być świadoma swoich decyzji. Danuta Wałęsa to żywe zaprzeczenie tego modelu
Do tekstu..
Jak się ceni Kościół (15-03-2012)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
Ani Kościoła, ani państwa nie stać na dalsze udawanie Greka w sprawie kościelnych finansów. Już 15 marca rząd zaczyna dyskusję z Kościołem o przyszłości Funduszu Kościelnego.
Do tekstu..
Gorsi od Piłata czy może tylko obrona religii w szkole? (15-03-2012)
Autor: Marzena Chincz
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół w Polsce ma postawę gorszą od Piłata. Nie tylko umywa ręce od poczynań swoich żołnierzy, ale i nie nakłada obowiązku ich zwalniania ze swoich szeregów. Generalnie oświadczenie Episkopatu nic nowego nie wnosi poza wypowiedzeniem brzydkiego slowa "pedofilia". Jeśli media nie wyciągną na światło dzienne kolejnego biskupa Paetza , będzie on zasilał szergi duchowienstwa z domniemaniem niewinności, bo tajemnica spowiedzi jest święta. Choć ważniejsze wydaję sie zwarcie szeregów dla obrony przed atakami z zewnątrz. Swoich sie broni i nie mówi na zewnątrz co sie dzieje w świętym domu. Nikomu też nic do tego. Zawsze jednak ofiary pedofili moga liczyć na zapewnienie pomocy oraz moralne zadośćuczynienie. Czyli innymi słowy będziemy się za Was modlili, ale nie oczekujcie niczego inneg
Do tekstu..
Ewolucja jest w nas (15-03-2012)
Autor: Piotr Stanisławski, Bogusław Pawłowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: d'Alhaerthe
"Korzyść-niekorzyść, dobre-złe to raczej aksjologia niż reguła czy mechanizm procesów ewolucyjnych. Mamy skłonność do wartościowania, jednak proszę pamiętać, że ewolucja tak nie działa. Dla niej nie ma dobrego czy złego. Zresztą my też powinniśmy być powściągliwi w ocenach. Wszystko zależy od warunków środowiskowych - to w nich dana cecha może być korzystna lub nie"
Do tekstu..
Prof. Seralini a konflikt interesów (15-03-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Jak napisałem na wstępie, nie jest istotne kto i za czyje pieniądze wykonuje swoje badania. Ważne jest JAK to robi. Niestety profesor Seralini robi to w sposób, delikatnie mówiąc, słaby"
Do tekstu..
Rząd: 0,3 proc. podatku na Kościoły i związki wyznaniowe (15-03-2012)
Autor: jk//mat/PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Likwidacja Funduszu Kościelnego, składki dla duchownych płacone przez kościoły i związki wyznaniowe, możliwość przeznaczenia 0,3 proc. podatku dla kościoła - to propozycje rządu, które padły w czwartek na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Konferencji Episkopatu Polski."
Do tekstu..
Chiny: naukowcy odkryli nowy gatunek człowieka (15-03-2012)
Autor: MS
Źrodło: onet.pl, The Guardian Zgłosił/a: marcin1902
Ludzkie szczątki znalezione w Chinach mogą być pozostałościami po nieznanym dotąd gatunku człowieka - informuje "The Guardian".
Do tekstu..
Computer modelling: Brain in a box (15-03-2012)
Autor: M. Mitchell Waldrop
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Officially, the Swiss Academy of Sciences meeting in Bern on 20 January was an overview of large-scale computer modelling in neuroscience. Unofficially, it was neuroscientists' first real chance to get answers about Markram's controversial proposal for the Human Brain Project (HBP) - an effort to build a supercomputer simulation that integrates everything known about the human brain, from the structures of ion channels in neural cell membranes up to mechanisms behind conscious decision-making."
Do tekstu..
Krytyczne podejście do koncepcji Ericha von Dänikena (15-03-2012)
Autor: Marcin Miczek
Źrodło: miczek.pl Zgłosił/a: marcin1902
Tekst jest streszczeniem referatu wygłoszonego na zebraniu studenckiego Naukowego Koła Fizyków w Politechnice Śląskiej w Gliwicach.
Do tekstu..
Częstochowa prosi Sejm: pozwólcie nam na in vitro (15-03-2012)
Autor: Dorota Steinhagen
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: kika
Częstochowa nie będzie mogła dofinansować zabiegów in vitro, jeśli Sejm nie zmieni prawa - orzekli magistraccy urzędnicy. Prestiżowe przedsięwzięcie obecnych władz miasta zależy więc od woli parlamentarzystów a w tak delikatnej kwestii jest ona nieprzewidywalna.
Do tekstu..
Jak się ceni Kościół (15-03-2012)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Ani Kościoła, ani państwa nie stać na dalsze udawanie Greka w sprawie kościelnych finansów. Już 15 marca rząd zaczyna dyskusję z Kościołem o przyszłości Funduszu Kościelnego."
Do tekstu..
Czytanie dzieciom wymaga opłat za prawa autorskie (sic!) (15-03-2012)
Autor: Marcin Maj
Źrodło: di.com.pl Zgłosił/a: JK
"Chodzi o czytanie książek dzieciom, które są zapraszane do biblioteki. Książkę czyta ochotnik-amator, a słucha go grupa najwyżej kilkunastu dzieci, ale zdaniem belgijskiej organizacji SABAM takie "upublicznianie dzieł" wymaga odprowadzenia odpowiednich opłat do organizacji zbiorowego zarządzania."
Do tekstu..
Boni kontra biskupi - potyczka o pieniądze duchownych (15-03-2012)
Autor: -
Źrodło: Rzeczpospolita, wp.pl Zgłosił/a: slik
Episkopat chce rozmawiać z rządem o całościowym uregulowaniu kwestii związanych z finansowaniem działań Kościoła na rzecz społeczeństwa, a nie tylko o Funduszu Kościelnym, zgodnie z zapisami w Konkordacie - pisze "Rzeczpospolita". Z Funduszu Kościelnego finansowane są m.in. emerytury duchownych. Zmiany zapowiadał premier Donald Tusk w swoim expose. Dziś projekt zmian ma zaprezentować stronie kościelnej minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
Do tekstu..
"Kościół zdecydował - nie będą tego tolerować" (14-03-2012)
Autor: (db), (ib)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Episkopat Polski przyjął dokument ws. wytycznych postępowania w przypadkach pedofilii w Kościele. Jak zapowiadano, jego głównym założeniem jest brak tolerancji w takich przypadkach Dokument zacznie obowiązywać dopiero po zatwierdzeniu przez Watykan. - Dokument zawierający wytyczne postępowania w przypadku pedofilii, który przyjął Episkopat Polski, pozostaje w ścisłym związku z linią Watykanu - poinformował przewodniczący KEP abp Józef Michalik.
Do tekstu..
"Kościół powinien się tego wstydzić" (14-03-2012)
Autor: (db)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Politycy Ruchu Palikota apelują, by rząd przedstawił opinii publicznej swoje stanowisko na spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, na którym mowa będzie m.in. o zmianach w Funduszu Kościelnym. Chcą też upublicznienia stenogramów z tego spotkania. - Kościół powinien się wstydzić za to, że bierze pieniądze bezprawnie, bezpodstawnie z naszych kieszeni - powiedział rzecznik Ruchu Palikota, Andrzej Rozenek.
Do tekstu..
Homing in on the Higgs Boson (14-03-2012)
Autor: Howard E. Haber
Źrodło: physics.aps.org Zgłosił/a: JK
"There are encouraging hints that the Higgs boson may have been observed at the Large Hadron Collider."
Do tekstu..
Prof. Seralini historii ciąg dalszy (14-03-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Tego typu prace są powszechnie krytykowane wśród naukowców. Natomiast bardzo często są wykorzystywane przez aktywistów organizacji zwalczających GMO jako dowód szkodliwości, niestety bez głębszej refleksji nad merytoryczną wartością takich eksperymentów. Organizacje te wykorzystują niewiedzę społeczeństwa podpierając się "fałszywymi" ekspertami, takimi jak Prof. Seralini."
Do tekstu..
Jacek Kurski sprzedaje ciemnemu ludowi Grenlandię (14-03-2012)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"A skąd moje wzruszenie? Nie dlatego, że ktoś opowiada bzdury o klimacie, bo do tego już przywykłem. Piękne jest to, że w polityce tak niewiele się zmienia i w sobotni poranek 2012 r. można usłyszeć, jak polski polityk wciska polskim słuchaczom ten sam kit, który inny polityk wcisnął ciemnym wikingom tysiąc lat wcześniej"
Do tekstu..
Po manifie: czyli kto jest niepoważny? (14-03-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Feministki, i nie tylko, doskonale bawiły się na manifie. Były pieśni (np. o ministrze Gowinie), hasła, przebieranki, znaczki (z ptaszkiem), performance. Jechały trzy platformy, z których jedną wypełniały manifowe dzieci (któryś z przechodniów powiedział, że to dzieci feministek uratowane przed aborcją). Na manifie dokonano symbolicznego przecięcia pępowiny łączącej pokarmowo (ekonomicznie i politycznie) państwo i Kościół, kler i polityków. Śmiechu było sporo. Po manifie - sporo krytyk.
Do tekstu..
Muzułmańska imigracja to narzędzie dżihadu (14-03-2012)
Autor: EuroIslam, Jagoda Gwizd
Źrodło: EuroIslam Zgłosił/a: Piątkowski
Paul Weston, szef partii British Freedom, przestrzega Amerykę przed popełnieniem tych samych błędów wobec ekspansji islamu, jakie popełniła Europa, a w szczególności Wielka Brytania.
Do tekstu..
PAN grozi likwidacja? (14-03-2012)
Autor: Ewa Łosińska
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: JK
"Z powodu nowych przepisów i malejących dotacji zamkniemy podwoje - alarmują naukowcy z Akademii Nauk"
Do tekstu..
Correcting Human Mitochondrial Mutations (14-03-2012)
Autor: ScienceDaily
Źrodło: sciencedaily.com Zgłosił/a: JK
"Researchers at the UCLA stem cell center and the departments of chemistry and biochemistry and pathology and laboratory medicine have identified, for the first time, a generic way to correct mutations in human mitochondrial DNA by targeting corrective RNAs, a finding with implications for treating a host of mitochondrial diseases."
Do tekstu..
Brytyjczyk mruganiem domaga się eutanazji (13-03-2012)
Autor: Jacek Pawlicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Moje życie jest "pozbawione godności i nie do zniesienia", dlatego proszę o zgodę na eutanazję - poprosił sąd całkowicie sparaliżowany Brytyjczyk. A sędziowie zgodzili się sprawę rozpatrzyć
Do tekstu..
Kościelne śluby dla duńskich homoseksualistów (13-03-2012)
Autor: mk, pap
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Rząd Danii ogłosił, że już latem będzie można zawrzeć małżeństwo homoseksualne w kościele i w urzędzie
Do tekstu..
Czy Kościół boi się wampirów? (13-03-2012)
Zgłosił/a: Rowan
Krwiożercze bestie w podartych łachmanach, eleganccy arystokraci o bladych twarzach czy wielkie nietoperze. Wizerunek wampira w kulturze popularnej jest naprawdę bogaty. A jak wyglądały wampiry, których tak bardzo bali się mieszkańcy XI-wiecznego Krakowa? I co na ich temat ma do powiedzenia Kościół?
Do tekstu..
Dziesięć tez o pedofilii w polskim Kościele (13-03-2012)
Autor: RC
Źrodło: onet.pl, Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: marcin1902
Pedofilia w Kościele jest problemem, który szczególnie bulwersuje opinię publiczną. Wiedzą o tym duchowni z całego świata i dlatego Polski Episkopat został poproszony przez Watykan o przygotowanie wytycznych dotyczących postępowania w przypadkach pedofilii wśród księży.
Do tekstu..
Test energetyków, czyli jak nas kołują (13-03-2012)
Autor: Sebastian Ogórek
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: marcin1902
Miliony Polaków zaczynają dzień nie od kawy, ale od napoju energetyzującego. Najtańsze kosztują około 1,5 zł za puszkę, za najdroższe na stacjach benzynowych trzeba zapłacić 7-8 zł, a w barach 10 zł i więcej. A wszystkie są niemal identyczne! Za co więc tak przepłacamy?
Do tekstu..
Pytania do antyszczepionkowców (13-03-2012)
Autor: bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
"W latach 1962-65 przez Europę i USA przetoczyła się epidemia różyczki, swój szczyt osiągając w Stanach w latach 1964-65. A trzeba wam wiedzieć, drodzy antyszczepionkowcy, że ta choroba, choć łagodna dla dzieci, jest wręcz fatalna dla płodów. Jeśli kobieta w ciąży zarazi się różyczką do jedenastego tygodnia, ma 90-procentowe szanse, że jej nienarodzone dziecko dozna tzw. zespołu różyczki wrodzonej, zwanego również zespołem Gregga. Jaki efekt przyniosła epidemia różyczki w USA? 11 tysięcy kobiet poroniło lub usunęło ciążę, 20 tysięcy dzieci urodziło się z zespołem Gregga, z czego 2100 umarło, 12 tysięcy ogłuchło, 3580 straciło wzrok, a 1800 doznało opóźnień w rozwoju umysłowym. I mam takie pytanie: na pewno o coś takiego wam chodzi?"
Do tekstu..
Globalne ocieplenie: obalmy nareszcie mity (13-03-2012)
Autor: Piotr Siergiej, Szymon Malinowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Czy dwutlenek węgla na pewno podgrzewa atmosferę? Czy jest go więcej przez ludzi? A może winę za zmiany klimatu ponoszą wulkany, słońce albo po prostu fauna i flora świata? Wątpliwości rozwiewa profesor Szymon Malinowski - kierownik Zakładu Fizyki Atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365