Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.719.530 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Nie czytaj chłopie nic, czego ci ksiądz do czytania nie poleci, boć lepiej ci bez książki i gazety wejść do królestwa niebieskiego, niż z książką i gazetą goreć w ogniu piekielnym.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Francois Englert i Peter W. Higgs dostali Nobla z fizyki. Za "boską cząstkę (08-10-2013)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Englert i Higgs mieli największe szanse na Nagrodę Nobla w tym roku. Ponad pół wieku temu przewidzieli istnienie mikroskopijnej cząstki, zwanej "boską". Została ona odkryta w zeszłym roku i była już ostatnim kawałkiem puzzli, dzięki któremu nasz obraz mikroskopowej struktury materii składa się w spójną całość. Wszystkie pozostałe elementarne cegiełki materii (zwane leptonami, kwarkami i bozonami cechowania) zostały odkryte jeszcze w XX wieku. Wspaniale wyjaśniały niemal każdy aspekt rzeczywistości, przynajmniej tej na Ziemi (pomińmy na razie kwestię tajemniczej ciemnej materii i ciemnej energii w kosmosie)."
Do tekstu..
W Niemczech sakramenty dla rozwodników. Oprócz drugiego ślubu kościelnego (08-10-2013)
Autor: Michał Wilgocki, Tomasz Bielecki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół w Niemczech chce znieść zakazy przystępowania do sakramentów dla rozwodników. Do tej pory osoby, które się rozwiodły i wzięły ślub, nie mogły przystępować do komunii, podczas spowiedzi nie dostawały rozgrzeszenia, nie pozwalano im chrzcić dzieci. Rewolucja zaczyna się w archidiecezji fryburskiej - informuje "Deutsche Welle"
Do tekstu..
Druga szansa dla pedofilów. Wymażą ich przestępstwa? (08-10-2013)
Źrodło: onet.pl, "Dzien­nik Ga­ze­ta Praw­na" Zgłosił/a: JK
Mi­ni­ster­stwo spra­wie­dli­wo­ści chce, by po 25 la­tach od wy­ko­na­nia kary ska­za­nie za pe­do­fi­lię ule­ga­ło za­tar­ciu. Kon­tro­wer­syj­ny po­mysł dzie­li praw­ni­ków - in­for­mu­je "Dzien­nik Ga­ze­ta Praw­na".
Do tekstu..
Kościół walczy z gender? Prof. Środa: "Gender jest związane z hasłem równoś (07-10-2013)
Autor: Piotr Markiewicz
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
"Widmo gender. Ostrzega przed nim Kościół, rozwijając coraz agresywniej atak na rzekomą ideologię gender, czyli uderzając de facto w demokratyczny postulat równości. Do działań dołączył właśnie prezydent Białegostoku, bo po co komu równość w mieście?" - zastanawia się we "Wprost" prof. Magdalena Środa.
Do tekstu..
Terlikowski przegrał proces z Alicją Tysiąc. Musi przeprosić i zapłacić 10 tys. (07-10-2013)
Autor: Rafał Hetman
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
Tomasz Terlikowski przegrał proces z Alicją Tysiąc w sądzie pierwszej instancji, musi teraz przeprosić kobietą i zapłacić 10 tys. złotych odszkodowania. Tysiąc pozwała publicystę, ponieważ poczuła się obrażona, kiedy Terlikowski zarzucił jej "moralną obrzydliwość". Będzie apelacja.
Do tekstu..
Petycja w kwestii rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti (07-10-2013)
Autor: Artur Mykowski, Piotr Podoba
Źrodło: petycje.pl Zgłosił/a: JK
Petycja do Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski w kwestii rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti
Do tekstu..
Work on 'cell traffic' and disease triggers wins Nobel prize (07-10-2013)
Autor: Niklas Pollard
Źrodło: reuters.com Zgłosił/a: JK
Three U.S.-based scientists won the 2013 Nobel medicine prize on Monday for their work on how hormones and enzymes are transported within and outside cells, giving insight into diseases such as diabetes and Alzheimer's.
Do tekstu..
Koncern farmaceutyczny lobbował w sprawie e-papierosów? Afera w Parlamencie Euro (07-10-2013)
Autor: Michał Wąsowski
Źrodło: NaTemat.pl Zgłosił/a: Małyska
"Rzecz dotyczy tego, jak sklasyfikować e-papierosy: czy jako leki, czy jako produkty tytoniowe. W pierwszym przypadku produkcja i rozprzestrzenianie elektronicznych papierosów zostały by znacznie spowolnione - producenci bowiem podlegaliby wielu różnym regulacjom, musieliby spełniać restrykcyjne standardy bezpieczeństwa i w wielu innych kwestiach. Zaś jako produkt tytoniowy e-papierosy byłyby dalej produkowane i sprzedawane bez większych przeszkód czy obostrzeń."
Do tekstu..
Komórkowa logistyka (07-10-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Szwedzka Akademia przyznała dzisiaj Nagrodę Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny. Nagroda powędrowała do trzech naukowców prowadzących obecnie badania w Stanach Zjednoczonych - do Jamesa Rothmana z Yale, Randy'ego Schekmana z Berkeley oraz Thomasa Südhofa ze Stanforda - i została im przyznana za "odkrycia dotyczące maszynerii regulującej transport pęcherzykowaty, główny system transportowy naszych komórek". Zacznijmy zatem od tego, dlaczego transport pęcherzykowaty jest tak istotny."
Do tekstu..
Jak napisać gówniany esej filozoficzny: Krótki przewodnik dla studentów (07-10-2013)
Autor: James Lenman
Źrodło: academia.edu Zgłosił/a: liliac
"Zawsze zaczynaj swój esej mniej więcej w ten sposób: "Od zamierzchłych czasów problem wolnej woli był rozważany przez wielu spośród największych i najbardziej głębokich myślicieli w historii filozofii". Zawsze kończ swój esej mniej więcej w ten sposób: "Na podstawie powyższych argumentów można więc zauważyć, że istnieje wiele różnych punktów widzenia na problem wolnej woli."
Do tekstu..
Joanna Senyszyn: Biskupi mówią, że nie wiedzieli o pedofilii, bo nie chcą płacić (07-10-2013)
Autor: Joanna Senyszyn, Kamil Sikora
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
Joanna Senyszyn przekonuje, że Janusz Palikot stracił przez zmianę nazwy to, co ma najcenniejsze - rozpoznawalność. Ostro krytykuje też biskupów za ukrywanie aborcji w Kościele. - Polscy biskupi, musieli wiedzieć o pedofilii w polskim Kościele. A jeżeli nie wiedzieli, to dowodzi tylko ich ignorancji i braku zainteresowania - mówi w "Bez autoryzacji".
Do tekstu..
Life without health insurance in the US (07-10-2013)
Autor: Tracey Pérez Koehlmoos
Źrodło: BMJ blogs Zgłosił/a: liliac
"If you are a UK citizen, you probably think we are barbarians. Go ahead and say it, "How can you be a wealthy nation spending so much on healthcare and everyone does not have the right to go to the doctor when they are sick?" I hear this all the time. However, the wheels of change are starting to roll as different elements of the Affordable Care Act (a.k.a. Obamacare) are brought to life, although the changes are not without controversy."
Do tekstu..
Świeże rzodkiewki prosto z Księżyca (07-10-2013)
Autor: Krzysztof Kowalski
Źrodło: rp.pl/NASA Zgłosił/a: Małyska
"Na zlecenie NASA amerykańska firma Orbitec skonstruowała przenośną szklarenkę - lekką, łatwą do złożenia. Na stacji liczy się każdy centymetr powierzchni, dlatego szklarenka ma rozmiary kuchenki mikrofalowej. W stanie nieważkości nie musi stać, zostanie przymocowana do ściany taśmą klejącą. Pod sztucznym oświetleniem LED urośnie w niej sałata. Jej okres wegetacyjny wynosi 28 dni, a spożywanie nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów."
Do tekstu..
"Ojcze Święty Franciszku, ten list jest krzykiem wszystkich skrzywdzonych d (07-10-2013)
Autor: Karolina Głowacka
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"- Wasza Świątobliwość, zdarzenia z dzieciństwa odcięły mnie od zdolności czystego kochania i zaufania. Jestem rozchwiany emocjonalnie, czuję, że jestem nic nie warty, nie godny miłości. Kto przywróci mi dzisiaj utracone dzieciństwo, utraconą niewinność? Nikt! Ten list jest krzykiem wszystkich skrzywdzonych dzieci w Polsce - pisze do papieża Franciszka Marcin K., ofiara molestowania seksualnego przez księdza."
Do tekstu..
Ateiści mają uczucia! (06-10-2013)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Małyska
"Aż tu nagle dyrektor Wydziału Oświaty, Piotr Burek stwierdził, że popełniła błąd i obiecał, że plakat wróci na swoje miejsce. Więcej! Pani dyrektor, zamiast odwołać się do miejscowego biskupa, wydała oświadczenie, w którym przyznaje, że powołała się na statut szkoły w sposób niezasadny i przeprasza wszystkich, którzy poczuli się dotknięci jej decyzją. "Nie było moim zamiarem urażanie niczyich uczuć" - pisze. I jest to chyba pierwszy w historii III RP przypadek, gdy urzędnik państwowy przyznał, że osoby niewierzące mają uczucia, które można urazić."
Do tekstu..
"Czułem wstyd i poniżenie". Ofiara proboszcza pedofila, były ksiądz (06-10-2013)
Autor: rf//gak
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Małyska
"Chciał zmienić oblicze Kościoła, bo w dzieciństwie sam był ofiarą księdza pedofila. Były ksiądz Lesław Juszczyszyn opowiada o trudnych doświadczeniach z dzieciństwa i o problemie pedofilii w Kościele. - Jestem wściekły, kiedy hierarchowie, którzy powinni zatroszczyć się o najsłabszych i najmłodszych, tak naprawdę troszczą się o funkcjonariuszy Kościoła - mówi Juszczyszyn."
Do tekstu..
Arifa Bibi Stoned To Death In Pakistan For Possessing A Cell Phone (06-10-2013)
Autor: Dominic Kelly
Źrodło: opposingviews.com Zgłosił/a: JK
A young mother of two has been put to death in Pakistan for possessing a cell phone. Arifa Bibi was sentenced to death by stoning by a Pakistani tribal court, and was executed on July 11 at the hands of her family. Her uncle, cousins and other family members threw stones at the woman until she died, all because she had a mobile phone.
Do tekstu..
Największa polska katastrofa (06-10-2013)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Polska jest jak pobojowisko, gdzie wszystko, co nowe, wygląda jak wyrzucone na śmietnik, bo nasz kraj ma tożsamość wysypiska śmieci. Owszem, na wysypisku da się żyć, nawet można w nim coś ciekawego wygrzebać, można się na śmietniku poczuć jak u siebie i bezpiecznie, ale wysypisko ma to do siebie, że jednak cuchnie, a przestrzeń naszych miast i miasteczek, wreszcie niebywałych zupełnie wylotówek z tych miast nie tylko kopie po oczach, ale też najzwyczajniej śmierdzi. Jeśli chce się zrozumieć Polskę, to wystarczy zwiedzić główne wylotówki z Warszawy, choćby tę przez Raszyn i Janki w kierunku Katowic i Krakowa - tam jest podana na billboardach definicja Polski, jej kompleksów prowincji i aspiracji do wielkoświatowości zarazem, jest to wszystko bardzo inspirujące literacko."
Do tekstu..
Brzydka nasza Polska cała. 82 proc. Polaków to się podoba (06-10-2013)
Autor: Michał Wybieralski, Filip Springer
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Kiedy zaczynałem pisać o polskiej przestrzeni, wydawało mi się, że przez nasze niedouczenie spowodowane m.in. niewielką liczbą godzin plastyki w szkołach. Ja w ogóle nie pamiętam tego przedmiotu. I przez to, że w ostatnich latach było wiele ważniejszych spraw do uporządkowania. Podejrzewałem też, że może być to reakcja na szarzyznę PRL. Podczas zbierania materiału oczy otwierały mi się coraz szerzej. W Polsce jest tak brzydko, bo sprzedaliśmy naszą przestrzeń. Skomercjalizowaliśmy ją. Na tej brzydocie zarabia wiele branż i ludzi. Nasza nikła wiedza o estetyce i odreagowanie PRL tylko to ułatwiły. Nie czujemy, że przestrzeń publiczna należy również do nas. Za nasze uznajemy tylko to, co znajduje się w obrębie działki czy mieszkania"
Do tekstu..
Polscy naukowcy pracują nad stworzeniem sztucznej pszczoły (06-10-2013)
Autor: IAR, bk
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: Małyska
"Z wyglądu nie przypominają swojego naturalnego odpowiednika, ale mają być od niego bardziej wydajne, ponieważ nie będzie szukać jedzenia. Sztuczne pszczoły mają pomóc w rolnikom w zapylaniu roślin. Pierwsze testy mają odbyć się w czasie przyszłorocznych wakacji."
Do tekstu..
"Po zabiegu żyję normalnie". Nie bój się badań profilaktycznych (06-10-2013)
Autor: Anna Gmiterek-Zabłocka, TOK FM
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"Boją się usunięcia piersi. Tego, że partner przestanie je akceptować, że życie kompletnie się zmieni i nie wrócą do pracy. Kobiety, które nie chcą się badać i nie chodzą na mammografię. W Polsce regularnie bada się niespełna połowa pań, podczas gdy na przykład w Skandynawii jest to 80-90 procent. U nas czasami górę biorą stereotypy. Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi."
Do tekstu..
Lokatorzy bez prawa do remontu i wyburzeń (05-10-2013)
Autor: naima
Źrodło: wordpress.com Zgłosił/a: ramichael
Do kogo należy ciało? Oczywista intuicja jest taka, że do nosiciela/nosicielki, mieszkańca. Że to on lub ona podejmuje decyzje odnośnie serwisu tego ciała, jego wyglądu i sposobu użytkowania. W idealnym świecie jedyną instancją władną decydować o sposobie wykorzystania danego ciała byłby ten, kto w nim mieszka, i to on/ona używał/a/by go w sposób zgodny ze swoim wyobrażeniem i potrzebami.
Do tekstu..
Denis Diderot and science: Enlightenment to modernity (05-10-2013)
Autor: Charles T. Wolfe
Źrodło: theconversation.com Zgłosił/a: JK
"Today (October 5) is 300 years since the birth of Denis Diderot, a prominent Enlightenment philosopher, art critic, and writer, who died on July 31, 1784, aged 70. A key Enlightenment figure, many of Diderot's ideas were avant-garde and foreshadowed many concepts in modern science."
Do tekstu..
Maria Skłodowska-Curie: cudowny rok 1898 (05-10-2013)
Autor: Jerzy Kierul
Źrodło: Nie od razu naukę zbudowano Zgłosił/a: liliac
"Rok 1898 był prawdziwym annus mirabilis - cudownym rokiem w naukowym życiu Marii Skłodowskiej-Curie. Zaledwie rok wcześniej zaczęła samodzielną pracę doświadczalną z myślą o doktoracie. Zajęła się tematem "promieniowania uranowego", którego nie kontynuował nawet odkrywca owego zjawiska, Henri Becquerel, uznając, że są ciekawsze sprawy. Wynikiem wstępnej intensywnej pracy Marii, do której włączył się też jej mąż Pierre, było ni mniej ni więcej tylko odkrycie dwóch nowych pierwiastków, i to pierwiastków osobliwych, bo radioaktywnych (określenie "radioaktywność" pochodzi od Marii Skłodowskiej-Curie). Młoda uczona szukając tematu do doktoratu stworzyła nową dziedzinę nauki: badanie promieniotwórczości. Nic dziwnego, że poświęci tej dziedzinie resztę naukowej
Do tekstu..
Za Biblię do więzienia i groźne pocałunki (05-10-2013)
Autor: Ewa Tomaszewicz
Źrodło: queer.pl Zgłosił/a: liliac
"Każdy, kto śledzi internetowe dyskusje, z pewnością nieraz spotkał się z zestawem dyżurnych argumentów wysuwanych przez przeciwników równouprawnienia osób LGBTQ. "W Holandii zamykają homofobów w gettach!", "Jak przejdzie ustawa zakazująca mowy nienawiści, to skończy się jak w Szwecji, gdzie za cytowanie, co Biblia mówi o homoseksualności, wsadzają ludzi do więzienia!", "W Kalifornii już nie wolno używać słów mama i tata. Co dalej? Odbieranie dzieci parom różnopłciowym?" - te i podobne zatrważające wiadomości bezrefleksyjnie powtarzają kolejni dyskutanci (i, niestety wcale nierzadko, również dziennikarze czy politycy). Czy zdają sobie sprawę z tego, że są nieprawdziwe?"
Do tekstu..
Who's Afraid of Peer Review? (05-10-2013)
Autor: John Bohannon
Źrodło: Science Zgłosił/a: liliac
"Any reviewer with more than a high-school knowledge of chemistry and the ability to understand a basic data plot should have spotted the paper's short-comings immediately. Its experiments are so hopelessly flawed that the results are meaningless. I know because I wrote the paper. Ocorrafoo Cobange does not exist, nor does the Wassee Institute of Medicine. Over the past 10 months, I have submitted 304 versions of the wonder drug paper to open-access journals. More than half of the journals accepted the paper, failing to notice its fatal flaws. Beyond that headline result, the data from this sting operation reveal the contours of an emerging Wild West in academic publishing."
Do tekstu..
Nagrody Nobla. Wielcy skandaliści, wygrani i przegrani (05-10-2013)
Autor: Opracował Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Na oficjalnej stronie noblowskiej - nobelprize.org - rozpoczęło się już odliczanie godzin do pierwszego tegorocznego werdyktu - Nagrody Nobla z medycyny, która zostanie ogłoszona w poniedziałek. Te najbardziej prestiżowe nagrody na świecie mają już ponad stuletnią historię, swoich bohaterów, rekordzistów, ekscentryków i przegranych. Przypominamy też największe wpadki oraz najbardziej pokrzywdzonych, m.in. Polaka, który nie dostał Nobla z powodu niedyskrecji szwedzkich dziennikarzy."
Do tekstu..
Nie skrzywdziłem tych dzieci - podejrzewany o pedofilię ksiądz Wojciech Gil... (04-10-2013)
Autor: gaw, mw, KAI
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Jeżeli przepraszam, to przepraszam za moją naiwność i brak odpowiedzialności w tym, że za bardzo tym ludziom zaufałem. Gangi narkotykowe chcą mnie skompromitować - zapewnia ks. Wojciech Gil, podejrzewany o czyny pedofilskie, których miał się dopuszczać podczas pracy jako misjonarz na Dominikanie. Wywiad z duchownym pokazuje stacja TVP Info
Do tekstu..
"Polacy poszaleli" (04-10-2013)
Autor: Krzysztof Lepczyński
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: Artur@R
Czego chcemy od państwa? Minimalnego dochodu, opieki lekarskiej, studiów, mieszkania, pracy i to zgodnej z kwalifikacjami - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Innymi słowy, dobrobytu. I niewiele w zamian. - Polacy poszaleli - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski.
Do tekstu..
Billboard fundacji "Wolność od religii" wróci przed lubelską szkołę. (04-10-2013)
Autor: Anna Gmiterek-Zabłocka
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"Dyrektorka jednej ze szkół w Lublinie kazała zdjąć billboard fundacji "Wolność od religii" - billboard z rozdzielonymi grubą kreską budynkami Sejmu i kościoła, jako symbolem rozdziału państwa i Kościoła. Plakat wisiał na nośniku, który jest ustawiony na terenie należącym do szkoły, tuż przy ogrodzeniu. Szkoła uznała, że to godzi w jej statut. - Dyrektorka popełniła błąd - mówi nam dyrektor Piotr Burek z Wydziału Oświaty. I dodaje, że billboard wróci na swoje miejsce."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365