Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.008.015 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 484 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre - w tym cel rozumnego życia."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Starsi panowie i Tacyt (02-06-2013)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Z niesmakiem obserwuję coraz większą popularność szkoły "czarnych starszopanistów", która humor Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory interpretuje wprost, jako hołd dla manier przedwojennych panów we fraku, z cylindrem i kwiatkiem w butonierce"
Do tekstu..
Nowogardzianie spowiadali się przebierańcom (02-06-2013)
Autor: Paweł Palica
Źrodło: radioszczecin.pl Zgłosił/a: JK
Dwóch młodych mężczyzn udających księży udzielało spowiedzi w konfesjonale kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - informuje Julita Filipczuk z Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie.
Do tekstu..
GMO Box Office – Maj (01-06-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Najnowsze wieści z pola inżynierii genetycznej, m.in.:" Chiny. Naukowcy opracowali genetycznie modyfikowaną kukurydzę o zmienionych właściwościach odżywczych (zwiększona ilość białka i lizyny) oraz o zwiększonej tolerancji na stres zasolenia" i "Brazylia. Naukowcy opracowują genetycznie modyfikowana soję, która produkuje białko wykorzystywane do walki z wirusem HIV"
Do tekstu..
Cheerios Ad Starring Interracial Family Ignites Racist Hate Storm (01-06-2013)
Autor: Jorge Rivas
Źrodło: colorlines.com Zgłosił/a: liliac
"It's been 46-years since the Supreme Court unamously ruled that prohibiting marriage between people classified as "white" and people classified as "colored" was unconstitutional. The case, Loving vs. Virginia, led to a decision that ruled all race-based legal restrictions on marriage in the United States was unconstitutional. Despite the court ruling and more than half a century of interracial couples on TV, the bigotry (at least online) is still alive and thriving."
Do tekstu..
Posłanka PO dała się nabrać dziennikarzowi "Rz". Wyśmiała program włas (01-06-2013)
Autor: ("Rzeczpospolita",jsch;GK)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
- To zupełnie nierealne pomysły. Czyste chciejstwo. Człowiek składający takie obietnice okłamuje Polaków! - stwierdziła w rozmowie z "Rzeczpospolitą" posłanka PO Ligia Krajewska. Nie wiedziała, że w ten sposób ocenia... program własnej partii.
Do tekstu..
"Atak pogaństwa w Boże Ciało", bo na Ursynowie… grali w piłkę no (01-06-2013)
Autor: Michał Mańkowski
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
"Boże Ciało już co prawda za nami, ale do internetu zaczyna przebijać się coraz więcej obrazków z tego, jak Polacy obchodzili czwartkowe święto. Była już kapliczka przed Biedronką, która błyskawicznie rozchodzi się po Facebooku, teraz jest "atak pogaństwa" - tak autor filmu nazwał grupkę chłopaków grających w piłkę nożną w pobliżu procesji."
Do tekstu..
Poród może zabić matkę i chore dziecko. Aborcja zabroniona (01-06-2013)
Autor: zś/tr
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
Salwador - katolickie państwo w którym całkowicie zakazana jest aborcja - kontra ciężko chora kobieta, której płód ma w połowie niefunkcjonujący mózg. Mimo bardzo poważnego zagrożenia życia dla matki i dziecka sędzia nie ma żadnych wątpliwości: kobieta nie może usunąć ciąży.
Do tekstu..
Czy samozatrudnienie zbawi Polskę? (31-05-2013)
Autor: Maria Skóra
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Spośród 3 mln. samodzielnych przedsiębiorców tylko 1/5 stanowią pracodawcy. Reszta zatrudnia wyłącznie siebie.
Do tekstu..
Pacjent ma zawał, a karetka jedzie 1,5 godziny! (31-05-2013)
Autor: IAR
Źrodło: dziennik.pl Zgłosił/a: Unulfo
"1,5 godziny trwał transport pacjenta z zawałem serca między szpitalem a kliniką oddalonymi od siebie o 300 metrów".
Do tekstu..
Nieżyciowa ustawa śmieciowa. Co nam przyniesie? (31-05-2013)
Autor: Agnieszka Oleszkiewicz, Piotr Pytlakowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"1 lipca wchodzi w życie rewolucyjna ustawa śmieciowa. Kilka tygodni, które pozostało, to czas na dopięcie ostatniego guzika. Ale samorządy wciąż mocują się z guzikiem pierwszym. Będzie wielka wsypa?"
Do tekstu..
Rodzina idealna na przykładach krajowych (31-05-2013)
Autor: Naima
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"Mit rodziny jako cudownego tworu, który z leniwych, głupich, agresywnych, prymitywnych bądź obojętnych ludzi chwilę po zaślubinach i chrzcinach jest zdolny stworzyć sielankowe środowisko sprzyjające wzrastaniu w dobrobycie dzieci i dorosłych jest potwornie głupi i strasznie niebezpieczny. Rodzina nie jest lepsza niż ludzie, którzy ją stworzyli. Samo urodzenie dziecka/donoszenie ciąży nie sprawia w nadprzyrodzony sposób, że wzrasta ilość dobra we wszechświecie. Dziecko trzeba wykarmić, ubrać, obuć, ukoić lęki, opowiedzieć tysiące bajek, odpowiedzieć na tysiące pytań, nalepić setki plasterków, przytulać, pocieszać, wspierać i wysłuchiwać. Dziecko, współmałżonek/partner, rodzic, chora i ogarnięta demencją ciotka czy dziadek z protezą stawu biodrowego to nie rozkoszne ilustracje z pisemk
Do tekstu..
Wzmocnijmy nasz układ odpornościowy (albo i nie) (31-05-2013)
Autor: Wahwah
Źrodło: Blog Atopowy Zgłosił/a: liliac
"Dziś zwrócimy nasze sceptyczne oko na jeden z najpopularniejszych ostatnimi laty chwytów marketingowych: sprzedaż produktów i usług z zapewnieniem że "wzmocnią nasz układ immunologiczny". Brzmi ono prosto i atrakcyjnie. Któż by nie chciał układu immunologicznego z supernapędem, zdolnego do zwalczenia dowolnej choroby, od kataru począwszy a na raku skończywszy? Czy rzeczywiście można kupić taką zdolność w pigułce?"
Do tekstu..
Zapytamy prezydenta, czy zgadza się ze słowami kard. Stanisława Dziwisza (31-05-2013)
Autor: (ib)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Szef SLD Leszek Miller zapowiedział wystosowanie listu do prezydenta z pytaniem, czy Bronisław Komorowski zgadza się ze słowami kard. Stanisława Dziwisza poświęconymi - według przewodniczącego Sojuszu - "prymatowi prawa bożego nad prawem stanowionym". W ocenie szefa SLD, nie wolno bagatelizować słów metropolity krakowskiego o - jak mówił Miller - prymacie prawa bożego nad prawem stanowionym. - To jest norma istniejąca w państwie wyznaniowym, gdzie prawo stanowione przez parlament wynika z doktryny religijnej. To jest Iran Chomeiniego, a nie nowoczesne państwo polskie
Do tekstu..
Rolnicy skarżą do KE bezprawny zakaz uprawy GMO (31-05-2013)
Autor: farmer.pl
Źrodło: farmer.pl Zgłosił/a: liliac
"W związku z wprowadzeniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej dwóch rozporządzeń Rady Ministrów w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810 oraz w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego ziemniaka Amflora, organizacje rolnicze stanowczo protestują przeciwko łamaniu prawa Unii Europejskiej i ograniczenia ich swobody gospodarczej" - czytamy w komunikacie Koalicji na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa.
Do tekstu..
Atom by Atom, Bond by Bond, a Chemical Reaction Caught in the Act (31-05-2013)
Autor: Paul Preuss
Źrodło: newscenter.lbl.gov Zgłosił/a: JK
Berkeley Lab scientists make the first-ever high-resolution images of a molecule as it breaks and reforms chemical bonds
Do tekstu..
Wagner i Żydzi (30-05-2013)
Autor: Maciej Kucharski
Źrodło: dwutygodnik.com Zgłosił/a: liliac
"Wystawa jest częścią dużego projektu realizowanego od 2006 roku przez historyka Hannesa Heera, dziennikarza muzycznego Jürgena Kestinga i projektanta Petera Schmidta. Pieniądze hojnie wyłożyła Fundacja Axela Springera. Autorzy ekspozycji do tej pory w Hamburgu, Berlinie, Stuttgarcie, Darmstadt i Dreźnie ukazywali usunięcie Żydów z niemieckiego życia operowego w latach 1933-1945. Bayreuth potraktowali jednak w sposób specjalny. Tutaj ekspozycja stanęła w samym sercu Wagnerowskiego królestwa, a poza tym prezentowana jest w 80. rocznicę przejęcie władzy w Niemczech przez nazistów."
Do tekstu..
Kolejna powtórka z rozrywki czyli wielbłąd polskiej nauki (30-05-2013)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"Nudna uwaga na koniec. Nie wszystko, co ktoś tam opublikował w czymś, co nazwał sobie "recenzowanym czasopismem naukowym", ma ręce i nogi. Szukając rzetelnych informacji w necie, patrzmy nie tylko na sam artykuł, na statystykę w nim zawartą czy ślepe próby. Zwracajmy także uwagę na na jakość czasopisma, na to, kto je wydaje czy jaki zespół opublikował badania."
Do tekstu..
Pozytywni - mają HIV, ale nie zamierzają rezygnować z udanego życia (30-05-2013)
Autor: Aleksandra Krzyżaniak-Gumowska
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: czarny_kot
O HIV myślę tylko raz dziennie, kiedy muszę wziąć tabletki. Cztery na jeden raz. Da się z tym żyć.
Do tekstu..
Zakonnice wciąż chcą ponad milion złotych. Za rurę pod ich działką (30-05-2013)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
iostry urszulanki odrzucają propozycję ugody w sprawie rury ciepłowniczej biegnącej pod ich szkołą, która znajduje się w centrum Poznania. - Ta propozycja jest nie do przyjęcia - wyjaśnia prawnik sióstr. Siostry ze Zgromadzenia Urszulanek Unii Rzymskiej prowadzą w Poznaniu niepubliczne gimnazjum i liceum. Odebraną w latach 50. nieruchomość siostry odzyskały dopiero po upadku PRL. Odkryły wtedy, że w połowie lat 70., w betonowym tunelu pod ziemią, położono magistralę ciepłowniczą.
Do tekstu..
Człowiek Motyl: "W kryzysie. Chrzciny, śluby za darmo" (30-05-2013)
Autor: sasza
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
W kryzysie należy się jednoczyć, wszyscy powinniśmy ponosić jego skutki - mówi Paweł Hajncel, łódzki artysta. Kolejny już raz, podczas obchodów święta Bożego Ciała, zorganizował happening. Tym razem nawoływał Kościół do solidarności w trudnych gospodarczo czasach. Kościół w kryzysie razem z Wiernymi. Msze, chrzciny, pogrzeby, śluby ZA DARMO! - takiej treści transparent mijali wierni podczas procesji Bożego Ciała.
Do tekstu..
Co trzeci Polak nie rozumie urzędowych pism (30-05-2013)
Autor: Łukasz Orłowski/ ola/k
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
Lubią wyrazy obce, a modne. Nie czytają tego, co sami napisali. Nie umieją, nie chcą albo boją się pisać prosto - to zdanie polskich językoznawców o autorach urzędowych tekstów. "Workshopy" a nie "warsztaty", czy "mapy drogowe" zamiast "harmonogramów" to tylko zabawne przykłady. - Prawdziwym problemem jest brak odpowiedzialności urzędników za napisane słowa i wykluczenie społeczne tych, którzy ich nie rozumieją - wskazuje prof. Radosław Pawelec, językoznawca UW. Jakie błędy najczęściej popełniają dziś urzędnicy i dlaczego tak trudno z nimi walczyć?
Do tekstu..
Masakra (30-05-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Przedstawianie procesu likwidacji jaskrawej, antydemokratycznej dyskryminacji części obywateli jako procesu "kompromisowego" w którym się coś negocjuje jest jakąś poznawczą aberracją. Szczególnie, że prześladowana mniejszość zwyczajnie nie ma z czego rezygnować. Dosłownie z niczego. Nie możesz oddać czegoś czego nie masz. Lesbijki i geje nie mają nic do oddania "heteroseksualnej większości". Mogą jedynie liczyć na poczucie przyzwoitości, empatię i poszanowanie dla podobno demokratycznych, równościowych praw i wartości. "Kompromis" oznacza przyznanie, że tej empatia, przyzwoitości i poszanowania dla demokracji nie ma. Nie ma go u fundamentalistów i konserwatystów, którzy pragną dalej dręczyć i poniżać, nie ma go u obojętnej większości, która ma to w
Do tekstu..
Oto najlepsze "Święto wiosny"! (30-05-2013)
Autor: Dwójka
Źrodło: Program 2 Polskiego Radia Zgłosił/a: liliac
"Pomimo tego, że premiera najbardziej znanego baletu Igora Strawińskiego została bardzo źle przyjęta przez publiczność, dziś - po stu latach od pierwszego wystawienia - jest on uznawany za jeden z najważniejszych utworów XX wieku. W "Płytowym Trybunale Dwójki" wybraliśmy najlepszą interpretację "Święta wiosny"." Tekstowi towarzyszy nagranie godzinnej audycji radiowej "Dwójki".
Do tekstu..
"Święto wiosny", czyli dynamit (30-05-2013)
Autor: Anna S. Dębowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Równo sto lat temu - 29 maja 1913 r. - odbyło się w Paryżu prawykonanie "Święta wiosny" Igora Strawińskiego, jednego z najbardziej buntowniczych dzieł muzycznych"
Do tekstu..
Pet Drone Follows You Around Like A Shadow. (30-05-2013)
Autor: Nic Halverson
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Artificially intelligent drone could be your new best friend as it tags along tweeting photos of you and your friends or calling the cops if you're about to get mugged.
Do tekstu..
"Cała prawda o majątku Kościoła katolickiego w Polsce" (30-05-2013)
Autor: -
Źrodło: KAI Zgłosił/a: slik
31 procent dóbr zabranych Kościołowi na terenach obecnej Rzeczpospolitej pozostaje w rękach państwa - ukazuje raport przygotowany przez ks. prof. Dariusza Walencika na zlecenie Komisji Konkordatowych Rządu i Episkopatu. Dokument wykazuje też, że od 63 lat polskie państwo nie stosuje się do uchwalonego przez siebie ustawodawstwa, które nakazuje przekazywanie na cele kościelne dochodów z zagarniętych dóbr.
Do tekstu..
Czy CO2 chłodzi atmosferę? (29-05-2013)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Po internetach krąży prześmieszny tekst "Globalne ocieplenie obalone: raport NASA wskazuje, że dwutlenek węgla chłodzi atmosferę", którego polskim źródłem, podobnie jak swego czasu mem o "zimie tysiąclecia", jest dziwny portal wypełniony teoriami spiskowymi na temat szczepionek, NWO, grupy Bildelberg, czy czym tam się teraz Żydzi do spółki z Jaszczurami aktualnie zajmują. Źródłem oryginalnym jest natomiast strona internetowa (z nieznanych przyczyn zwana przez polskie źródła "gazetą") Principia International Scientific, o której trochę więcej napiszę na końcu."
Do tekstu..
Don’t Fear GM Crops, Europe! (29-05-2013)
Autor: G. Masip et al
Źrodło: The Scientist Zgłosił/a: liliac
"EU politicians will not come off the fence on the subject of GM crops for fear of upsetting a small but vocal minority. The main opponents are the environmental lobby, who would rather accept the unnecessary use of hazardous chemical pesticides rather than acquiescing to the growth of GM crops, the safety of which has been proven by more than 15 years of cultivation around the world with not a single reported adverse effect. The European organic lobby also opposes GM crops, seeking to protect their price premiums for products which are now known to be no more healthy or beneficial than any other crop. The de facto moratorium on GM agriculture in Europe is an economic issue, not a safety issue as these opponents would like the public to believe."
Do tekstu..
Kraju Polan powstań z kolan! (29-05-2013)
Autor: Armand Ryfiński
Źrodło: ryfinski.blog.pl Zgłosił/a: slik
Arcybiskup Józef Michalik zadeklarował dziś "gotowość Kościoła do uregulowania sprawy In Vitro". Publicyści i dziennikarze widzą w tym wielki przełom i kompromis. Moim zdaniem nie ma, co tak się cieszyć z tej gotowości. Józef Michalik zapewne chciałby uchwalić prawo dotyczące In Vitro, jednak tak, aby całkowicie tej metody zakazać.
Do tekstu..
Brunatny ogon kręci psem (29-05-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Krótka migawka, którą oglądam gdzieś w sieci - relacja z debaty o związkach partnerskich na Uniwersytecie Gdańskim. Pod ścianą horda skandująca w rytm kibolskich przyśpiewek: "zakaz pedałowania". Potem "precz z komuną" (bo komuna to już nie Żydzi, tylko geje). Horda bucząca i skrzecząca, a przed nią rząd za rzędem twarze bez wyrazu, chyba że ktoś uśmiecha się pod nosem.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365