Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.970.737 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 280 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Każdy, kto chce być chrześcijaninem, powinien wyłupić oczy własnemu rozumowi.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Police raid Belgian church HQ (24-06-2010)
Źrodło: The Straits Times Zgłosił/a: Pawel_L
BRUSSELS - POLICE raided the headquarters of the Belgian Catholic church following accusations of child sex abuse involving Church figures, a spokesman for Brussels prosecutors told AFP on Thursday.
Do tekstu..
Bunt niekatolików w katolickiej Hiszpanii - o równość wobec prawa (23-06-2010)
Autor: Maciej Stasiński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wyznawcy islamu, protestanci, żydzi, mormoni, świadkowie Jehowy i scjentolodzy domagają się zrównania w prawach z katolikami. Chcą zniesienia ulg podatkowych przy darowiznach na Kościół katolicki"
Do tekstu..
Secretary Clinton Delivers Remarks Celebrating LGBT Pride Month (23-06-2010)
Autor: Hillary Clinton
Źrodło: DipNote Zgłosił/a: coreless
W momencie, gdy wiodące siły polityczne w Polsce z pogardą odcinają się od tematów LGBT Hillary Clinton po raz kolejny udowadnia, że nie ma dla niej w tej sferze tematów tabu.
Do tekstu..
Expert credibility in climate change (23-06-2010)
Autor: William R. L. Anderegg i in.
Źrodło: PNAS Zgłosił/a: coreless
Wiarygodność ekspertów zajmujących różne stanowiska w sprawie antropogenicznych źródeł zmian klimatycznych jako przedmiot naukowej analizy. Pouczające.
Do tekstu..
Kościół na rozdrożu (23-06-2010)
Autor: Tadeusz Bartoś
Źrodło: onet.pl za Newsweek Polska Zgłosił/a: Faith
Bez gruntownych reform instytucji Kościoła katolicyzm w Polsce w ciągu kilkudziesięciu lat zostanie zepchnięty do postaci niewielkich grup zapiekłych, fundamentalistycznych osobników
Do tekstu..
Recovery or Relapse. The Role of G-20 in the Global Economy (23-06-2010)
Autor: Paul Bluestein i in.
Źrodło: BROOKINGS Zgłosił/a: coreless
W kontekście zbliżajacego się szczytu G-20 w Toronto eksperci The Brookings Institution omowaiją rolę krajów G-20 w światowej gospodarce.
Do tekstu..
Gut bacteria may affect your weight (23-06-2010)
Autor: By Amber Dance
Źrodło: latimes.com Zgłosił/a: coreless
Flora bakteryjna zasiedlająca ludzkie ciało może mieć istotny wpływ na jego metabolizm. Czy oznacza to, że otyłość może mieć podłoże bakteryjne?
Do tekstu..
Wirusy umysłu (22-06-2010)
Autor: Olga Woźniak
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Schizofrenia - winiono za nią złe geny, a nawet złe wychowanie. Co ją wywołuje? Naukowcy poważnie podejrzewają... prehistorycznego mikroba, którego nosi w sobie każdy z nas
Do tekstu..
Świąd, trąd i wściekły skorpion,czyli mocz od wielbłąda najlepszą pastą do zębów (22-06-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Nowa terapia przed nami. Znaczy nie tak bardzo nowa, bo już i jogini i naukowcy rosyjscy, i starożytni Czechosłowacy... Za to smacznie bardzo będzie, i aromatycznie, i elegancko, i zdrowo. A zaczynamy od mocnego uderzenia - mocz jest dobry na wszystko!"
Do tekstu..
Królestwo z przypadku (22-06-2010)
Autor: Jarosław Krysik
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Pochodzi pan z Belgii, która nie jest godna miana państwa" - nakrzyczał pod koniec lutego pewien angielski europoseł na Hermana van Rompuya, przewodniczącego Rady Europejskiej. Być może Belgia sprawia wrażenie wcześniaka, ale istnieje już 180 lat, a do niepodległości dojrzewała przez stulecia.
Do tekstu..
Paetz: bez przebaczenia. Watykan i sprawa abp. Paetza (22-06-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Skoro Watykan zdementował pogłoski napływające z wielu źródeł o "odwieszeniu" posądzanego o molestowanie kleryków arcybiskupa, to skąd się one w ogóle wzięły?"
Do tekstu..
Toksyczna herbatka. Ile trzeba do buntu? (22-06-2010)
Autor: Marc Hujer, Thomas Schulz, Der Spiegel
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Ile trzeba, aby zrodził się potężny ruch zbuntowanych, których są już miliony? Wystarczy frustracja i beznadzieja, nienawiść do elit, medialny guru. Na przykładzie amerykańskiego ruchu Tea Party." Jak kończy się "amerykański sen".
Do tekstu..
Czary marek® Dziecko wszystko kupi (22-06-2010)
Autor: Piotr Stasiak
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Przejście z kilkulatkiem przez centrum handlowe bez wydania fortuny na rzeczy, których początkowo wcale nie zamierzaliśmy kupić, zawsze było trudne. Ostatnio jednak stało się zadaniem przekraczającym możliwości rodziców. Właściwie z każdej półki w supermarkecie atakują nas kreskówkowe postacie."
Do tekstu..
Mamy lesmamy (21-06-2010)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Homorodziny w Polsce istnieją. Najwięcej takich, gdzie dwie lesbijki wychowują biologiczne dzieci jednej z nich. Takie sytuacje zdarzały się od lat, ale zawsze trzymane były w tajemnicy. Dziś pojawiają się pionierki, które chcą o tym rozmawiać: z własnymi dziećmi, rodziną, bliskim otoczeniem, a nawet publicznie, choć zazwyczaj anonimowo."
Do tekstu..
Co internet robi nam z mózgiem (21-06-2010)
Autor: Nicholas Carr
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W jaki sposób internet kształtuje nasz mózg? To pytanie bez wątpienia będzie przedmiotem wielu badań w nadchodzących latach. Jednak już dziś sporo na ten temat wiemy lub możemy się domyślać - a informacje te są dość niepokojące. Dziesiątki badań przeprowadzonych przez psychologów, neurobiologów czy pedagogów prowadzą do tych samych wniosków - kiedy łączymy się z siecią, wchodzimy w środowisko, które promuje pobieżną lekturę i brak koncentracji oraz powierzchowne przyswajanie wiedzy. Internet daje nam wprawdzie łatwy dostęp do ogromnej ilości informacji, ale jednocześnie sprawia, że nasze myślenie staje się bardziej powierzchowne i dosłownie zmienia się struktura naszego mózgu."
Do tekstu..
Krew w Kotlinie Fergańskiej (21-06-2010)
Autor: Ludwika Włodek-Biernat
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nawet jeśli bezpośrednim sprawcą kirgiskiej tragedii jest odsunięty od władzy klan Bakijewów, to prowokacja musiała paść na podatny grunt. Kirgizi i Uzbecy żyją blisko siebie. Znają swoje języki, mają podobną kulturę, zdarzają się mieszane małżeństwa. Mimo to, podróżując po Azji Środkowej, często słyszałam, jak przedstawiciele jednej nacji plują na drugą. "Uzbecy są chytrzy, łasi na pieniądze, przebiegli" - mówili Kirgizi. "Kirgizi są tępi i prymitywni" - donosili Uzbecy."
Do tekstu..
Jestem nauczycielką i jestem lesbijką (21-06-2010)
Autor: Marta Konarzewska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
""To wszystko" nie miało jakiegoś wyraźnego początku. Owszem, wezbrało na sile 31 marca, gdy stanęłam po stronie dwóch uczennic, które poczuły się ofiarami nietolerancji. Opublikowały na prywatnym blogu zdjęcia, na których się niby erotycznie obejmują.(...) Pani wychowawczyni, pedagog i wicedyrektor stwierdziły, że to "niegodne reprezentowanie szkoły". Postawiły ultimatum: albo usuwają zdjęcia albo szukają innej szkoły. Dziewczyny znalazły trzecie wyjście. Zawiadomiły prasę. Sprawa zrobiła się głośna i zakończyła pomyślnie - ultimatum wycofano. Mnie poprosiły o wsparcie. Powiedziałam głośno, co myślę o cenzurze i dyskryminacji."
Do tekstu..
Pakistani lawyer petitions for death of Mark Zuckerberg (20-06-2010)
Autor: Cade Metz
Źrodło: The Register Zgłosił/a: Konrad Ungeheuer
Zgodnie z Pakistańskim prawem Mark Zuckerberg i "Andy" (prawdopodobnie kobieta znany tylko pseudonim) dopuścił się przestępstwa obrazy Mahometa za którą grozi mu kara śmierci lub dożywocie(Section 295-C of the penal code reads: "Use of derogatory remark etc, in respect of the Holy Prophet, whoever by words, either spoken or written, or by visible representation, or by any imputation, innuendo, or insinuation, directly or indirectly, defiles the sacred name of the Holy Prophet Muhammad (Peace Be Upon Him) shall be punished with death, or imprisonment for life, and shall also be liable for fine."). Inne powiązane adresy https://boxcrack.net/topic/Pakistan%27s%20Internet%20Crisis http://propakistani.pk/2010/06/16/fir-registered-against-facebook-owners/ http://www.thene
Do tekstu..
Tęcza nad muzeum. Gej mitologiczny (20-06-2010)
Autor: Piotr Sarzyński
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Na wystawie Ars Homo Erotica w warszawskim Muzeum Narodowym mężny Zeus przeobraża się w mitologicznego geja. Ekspozycję poświęcono bowiem wątkom homoseksualnym w historii sztuki."
Do tekstu..
TROBRIANDY: "Życie seksualne dzikich" - wiek później Dar magii ogrodo (20-06-2010)
Autor: Aleksandra Krzyżaniak-Gumowska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Po prawie 100 latach odwiedziliśmy wyspy, gdzie słynny antropolog Bronisław Malinowski zbierał materiały do swej "Życia seksualnego dzikich".
Do tekstu..
Rozmowa z prof. Marinellą Perroni, włoską teolożką Nie ceruję biskupich skarpet (20-06-2010)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Dziś przychodzi moment, by to, co zostało na temat kobiet powiedziane, zostało w końcu wysłuchane przez wszystkich wiernych i przekute w życie - uważa prof. Perroni.
Do tekstu..
Życie ze spiskami (20-06-2010)
Autor: Dean Haglund, Wojciech Orliński
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: waldeck77
Kto zabił Kennedy'ego? Nikt! Najnowsza teoria jest taka, że to było samobójstwo - O teoriach spiskowych z Deanem Haglundem rozmawia Wojciech Orliński
Do tekstu..
Deliver Us From Evil (20-06-2010)
Autor: Amy Berg
Źrodło: iplex.pl Zgłosił/a: waldeck77
Film opowiada historię katolickiego księdza Olivera OGrady, który od 1970 roku do początku lat 90. wykorzystywał seksualnie dzieci
Do tekstu..
Jak spędzano weekendy w dawnej Polsce. Tańcowanie przy ćwiartowaniu (19-06-2010)
Autor: Janusz Tazbir
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Przez stulecia z ambon przypominano wiernym, iż dni wolne od pracy winna zapełniać służba Bogu, nie zaś gra w karty, pijaństwo, tańce czy nieobyczajne piosenki. W 1595 r. Hieronim Powodowski pisał: "A pospolicie zabawa [zajęcia - JT] wszystka ludzka w święta, co miała być strawiona na chwale bożej (...) to się obraca na biesiady, obżarstwo, opilstwo, stroje, tańce, zbytki, wszeteczność"." O rozrywkach w dawnej Polsce.
Do tekstu..
Etyka to nie religia (19-06-2010)
Autor: Janusz A. Majcherek
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Choć więc doświadczenie i praktyka społeczna pokazują, że nie ma związków między religijnością, moralnością i jakością demokracji, większość polskich polityków oraz obywateli bezkrytycznie i niewzruszenie w takie zależności wierzy, nie potrafiąc tych dziedzin odróżnić. To utożsamienie jest tak silne, że gdy w krakowskich szkołach jednak wprowadzono lekcje etyki, do ich prowadzenia posłano księży."
Do tekstu..
Być młodszym o rok za rok (19-06-2010)
Autor: Irena Cieślińska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Mamy dwie wiadomości - dobrą i złą. Dobra jest taka, że - serio - każdy może się odmłodzić. Zła, że nie przychodzi to bez wysiłku" Biologiczne podejście do starzenia się organizmu na podstawie książki napisanej przez gerontologa Henry'ego Lodge'a i jednego z jego pacjentów Chrisa Crowleya (80-latka o ciele i energii 60-latka)"Bądź młodszy za rok".
Do tekstu..
Opolskie nieprzyjazne osobom homoseksualnym (19-06-2010)
Autor: Leszek Frelich
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Nie byłbym zdziwiony, gdyby "w obronie polskiej rodziny" przed Paradą Równości wystąpił Jan Pospieszalski, ale wystąpił Paweł Kukiz. Nie obeszłoby mnie, gdyby wypowiedzi lżące osoby homoseksualne skwitował wolnością słowa ojciec dyrektor Radia Maryja, ale skwitował prezydent Opola - pisze Leszek Frelich.
Do tekstu..
Trybunał nam dzieci bałamuci (19-06-2010)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: www.liberte.pl Zgłosił/a: ramichael
Sprawa wytoczona w 2002 roku Polsce przez Państwa Grzelaków z powodu braku obiecanych i prawem przepisanych lekcji etyki dla uczniów nie uczęszczających na lekcje religii była prosta. Nie ma wątpliwości, że ówczesne przypisy dające uczniom i rodzicom prawo wyboru między lekcjami religii i etyki, a tym bardziej przepisy z 2007 roku, które zniosły to prawo, wprowadzając w to miejsce przymus dokonania w tym względzie wyboru, ani nie są zgodne ze standardami demokratycznymi, ani nie są naprawdę przestrzegane.
Do tekstu..
Vitamin D Status is Not Associated with Risk for Less Common Cancers (18-06-2010)
Autor: NCI Press Officers
Źrodło: National Institutes of Health Zgłosił/a: coreless
Witamina D jednak nie chroni przed rakiem.
Do tekstu..
Rekreacja bez prokreacji. Szwedzki rynek dóbr seksualnych (18-06-2010)
Autor: Tomasz Walat
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Nowe technologie, globalizacja, a nawet wiszące nad światem ocieplenie klimatu powodują szybkie zmiany zachowań seksualnych. Najwięcej pozytywów przynosi Internet."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365