Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
190.585.531 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 686 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Tylko ludzie intelektualnie rozwinięci są wolni."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Sinead O'Connor: katoliczka na wojnie z Kościołem (07-04-2010)
Autor: Henry Chu
Źrodło: Onet/ LA Times Zgłosił/a: Grzesiek
Prawie dwadzieścia lat temu młodziutka irlandzka wokalistka wywołała skandal, niszcząc w czasie programu telewizyjnego zdjęcie Jana Pawła II
Do tekstu..
Ani kościół z narodem, ani odwrotnie (06-04-2010)
Autor: prof. Joanna Senyszyn
Źrodło: Blog Joanny Senyszyn Zgłosił/a: slik
Polscy biskupi zachowują się niczym przywódcy partii. W dodatku stalinowskiej. Straszą, grożą, bezwzględnie narzucają swoją wolę, żądają posłuszeństwa, pouczają. W przeświadczeniu, że wszystko im wolno, bo Naród z Kościołem, a Kościół z Narodem. Każda okazja jest dobra, żeby moralizować i mówić o cudzych grzechach. Własne grzechy, a nawet przestępstwa, księża zamiatają pod krzyż. I drą się w niebogłosy o prześladowaniach za wiarę, gdy ktokolwiek głośno o tym mówi i żąda sprawiedliwej kary.
http://senyszyn.blog.onet.pl/
Głos Kościoła brzmi dość fałszywie (06-04-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
"Przysłuchując się kazaniom podczas mszy rezurekcyjnej, miałam wrażenie, że jedynym problemem Kościoła jest to, że w Polsce i na świecie nie ma dość katolików i katolicyzmu."
Do tekstu..
Asy z astmą. Nowa choroba sportowców. (06-04-2010)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Cała sztuka polega na tym, by dzięki badaniom i testom móc odróżnić doraźną duszność od choroby przewlekłej, która zagraża szczególnie w sportach wytrzymałościowych."
Do tekstu..
Sejm pisze historię. Polityka historyczna posłów. (06-04-2010)
Autor: Marek Henzler
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Nasz parlament nie tylko stanowi prawo. Prowadzi też aktywną politykę historyczną. O rocznicowe uchwały posłowie toczą boje godne walecznych przodków. W III RP posłowie przyjęli już ok. 220 rocznicowych uchwał." Jak politycy tworzą historię.
Do tekstu..
Czesi nam narkotyzują młodzież! (06-04-2010)
Autor: Michał Sutowski
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: waldeck77
Czesi narkotyzują młodzież. Naszą!!! Tysiące gimnazjalistów spragnionych marihuany w każdym kiosku rusza na południe - pieszo, rowerami i wpław (przez Olzę w Cieszynie). O pomyśle legalizacji narkotyków miękkich w Polsce pisze Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej".
Do tekstu..
Wieczność, doczesność i my (05-04-2010)
Autor: Łukasz Długowski
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozmowa o wierze z prof. Romanem Kubickim Filozof, o Bogu i sensie życia w erze komputerowej
Do tekstu..
Casus panny Marek (05-04-2010)
Autor: Bogdan Miś
Źrodło: http://bogdan.wordpress.com Zgłosił/a: zet
Media żyją aferą dopingową Kornelii Marek. Jak na nasze medialne obyczaje - KM traktowana jest nadzwyczaj łagodnie, z wyraźnie zamierzonym "obiektywizmem". No bo jakże to tak - potępić człowieka, który "przyniósł chwałę Polsce"? Może niewielką, ale zawsze?
Do tekstu..
Groźna gruźlica (04-04-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
O tym, że gruźlica wraca, specjaliści "trąbią" już od jakiegoś czasu, sęk w tym, że powraca nie tylko jej najpowszechniejsza, "oswojona" postać.
Do tekstu..
Historie zmartwychwstałych bogów (04-04-2010)
Autor: Katarzyna Pruszkowska
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: waldeck77
Starożytne opowieści, pochodzące z terenów Mezopotamii i Egiptu, które opowiadają o śmierci i zmartwychwstaniu wielkich bogów, pokazują, że ludzie od zawsze poszukiwali zapewnienia, że śmierć nie jest definitywnym końcem ich egzystencji.
Do tekstu..
Fotografia Kirlianowska (03-04-2010)
Autor: Generał Lee
Źrodło: Niewiara i sceptycyzm- blog Zgłosił/a: liliac
"Fotografia Kirlianowska. Wiele ludzi o niej słyszało, wielu z nich przyjmuje to jako dowód istnienia aury. (...) Jak zwykle - otoczka, artykuły w "fachowej" prasie (ezoterycznej oczywiście), słaba edukacja z fizyki i chemii oraz ktoś kto lubi zarabiać pieniądze na robieniu zdjęć i nakładaniu kolorów na nie."
Do tekstu..
Perfidny kolonializm czy wspaniała ochrona środowiska (03-04-2010)
Autor: Jacek Pawlicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Największy morski rezerwat na świecie powstanie wokół należącego do Wielkiej Brytanii archipelagu Czagos, 1,6 tys. km na południe od wybrzeży Indii. Rafa koralowa wokół Czagos to jedno z najlepiej zachowanych środowisk morskich. Pod ochroną znajdzie się obszar liczący 650 tys. km kw. opływający blisko 60 atoli Czagos." Niestety, pomysł budzi kontrowersje natury politycznej.
Do tekstu..
Biblioteki: reaktywacja (03-04-2010)
Autor: Ewa Winnicka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Polska wieś zastygła cywilizacyjnie: nie czyta gazet ani książek, słabo się uczy, nie chodzi do kina ani do teatru. Jest obwieszona talerzami satelitarnymi, obstawiona dyskotekami, ale zamiera w niej życie społeczne, nie mówiąc o umysłowym. Jest pomysł, żeby to zmienić za pomocą wiejskich i gminnych bibliotek.
Do tekstu..
Pętla wokół Iranu (02-04-2010)
Autor: Mariusz Zawadzki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Chlodwig
W ostatniej dekadzie handlujące z Teheranem firmy uzyskały od rządu USA kontrakty i zwolnienia z podatków warte w sumie 108 mld dol. Teraz przedstawiciele rządu tłumaczą im, że muszą wybierać - interesy z Ameryką albo z Iranem. I jak się można spodziewać, koncerny najczęściej wybierają to pierwsze.
Do tekstu..
Czy baraminologia to sztuka tworzenia baranów? (01-04-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Liczba rodziców uczących swoje dzieci w domu wzrasta w Stanach. W tej chwili uważa się, że uczniów podlegających homeschoolingowi jest zapewne około 1,5 miliona (tak obliczano w 2007 roku, w porównaniu z jakimś ponad milionem w roku 2003). Pół biedy jednak z samą ideą homeschoolingu - która marna jest, bo rodzice zwyczajnie nigdy nie będą w stanie w taki sam sposób przekazać wiedzy dzieciom, jak wielu nauczycieli; nie mówiąc już o socjalizacji i kontakcie z rówieśnikami - gorzej, że książki przeznaczone do nauki w domu zawierają bzdury." O kreacjonistycznych podręcznikach biologii.
Do tekstu..
"Jestem gejem!" (31-03-2010)
Autor: Sophie Tedmanson
Źrodło: Times/onet.pl Zgłosił/a: Krzysztof Jóźwiak
W krótkim oświadczeniu gwiazdor muzyki pop Ricky Martin w końcu potwierdził to, o czym mówiło się od lat: jest gejem.
Do tekstu..
Angina usuwa zeszkliwionego raka, czyli migdałem gilotynujemy bakterie (31-03-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
Z odkryć "medycyny alternatywnej", czyli jak to angina leczy raka i zapobiega tętniakom. Czeluście otchłani pseudomedycyny penetruje tym razem Sporothrix.
Do tekstu..
Wylecą ze szkoły za zdjęcia, na których się obejmują? (30-03-2010)
Autor: Marcin Markowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Polscy nauczyciele ustalają normy "przyzwoitości", może nieco niekonstytucyjne, może sprzeczne z prawem i logiką, ale co to obchodzi naszych pedagogów?
Do tekstu..
Mniej krzyży w Niemczech (30-03-2010)
Autor: Piotr Jendroszczyk
Źrodło: www.rp.pl Zgłosił/a: slik
Z niemieckich sal sądowych i szkół znikają symbole chrześcijańskie. Rola religii słabnie. - To skandal - mówią obrońcy tradycji. - Krucyfiksy trafią do naszych magazynów - orzekł przewodniczący Sądu Krajowego w Düsseldorfie, wywołując kolejny spór dotyczący symboli religijnych w Niemczech. Sąd w tym mieście przenosi się do nowej siedziby i wykorzystał przeprowadzkę, by pozbyć się wiszących w salach sądowych krzyży. - To skandal - mówią obrońcy tradycji. - Miejsca publiczne powinny być wolne od symboli religijnych.
Do tekstu..
ODWRACANIE PEDOFILA ORNATEM (29-03-2010)
Autor: prof. Joanna Senyszyn
Źrodło: Blog Joannay Senyszyn Zgłosił/a: slik
Katoliccy hierarchowie idą w zaparte. Przynajmniej niektórzy. Udają, że nie rozumieją istoty pedofilskiej afery w Kościele. I odwracają pedofila ornatem. Powtarzają, jak mantrę, że prawdziwymi ofiarami są duchowni. Niewinni pasterze, którzy kochają swoje małe owieczki. Miłością wprawdzie nie zawsze czystą, ale głęboką i namiętną. Oto abp Życiński przekroczył granice wszelkiej przyzwoitości. Zamiast przyznać się do afer w polskim Kościele i na kolanach, ze skruchą błagać o przebaczenie za to, że jego koledzy po fachu uprawiają czynną pedofilię, a Episkopat Polski pedofilskich przestępców w sutannach ukrywa, metropolita lubelski twierdzi bezczelnie, że "nasi księża przeżywają bolesne sytuacje, gdy ponoszą psychologiczne konsekwencje dramatów, na które nie mieli wpływu".
http://senyszyn.blog.onet.pl/
W Puszczy słychać piły (29-03-2010)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Skoro to najwspanialszy las Europy, którym chwalimy się na prawo i lewo (ostatnio przed brytyjskim następcą tronu księciem Karolem), to należy mu się specjalne traktowanie. Zapewnienie ptakom spokoju w okresie lęgowym to minimum tego, co powinniśmy zrobić. Ale tego nie robimy. Okres lęgowy już się zaczął, a urzędnicy nie kiwnęli palcem, by wstrzymać barbarzyńską wycinkę."
Do tekstu..
Zostawcie ptaki w spokoju! (29-03-2010)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W Puszczy Białowieskiej na ptaki zakładające rodziny czeka jazgot pił i wycinka drzew, w których mogłyby założyć gniazda. - To niezgodne z prawem barbarzyństwo i pora z nim skończyć - apelują naukowcy i organizacje pozarządowe. (...) Prace leśne są też nielegalne, bo łamią art. 5 unijnej dyrektywy ptasiej, który zabrania płoszenia chronionych europejskim prawem gatunków w okresie rozrodu. - To może w końcu zaprowadzić Polskę przed unijny Trybunał Sprawiedliwości - mówi Adam Bohdan." Czy znów samowola urzędnicza i nieudolność ministerialna sprowadzi na Polskę grzywny?
Do tekstu..
Benedykt XVI przestanie być papieżem? Przez pedofilów! (28-03-2010)
Autor: Daniel Nogal
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: slik
Takie dywagacje snują zachodnie media, z BBC na czele. Coraz częściej usłyszeć można na Zachodzie głosy, że w obliczu narastającej lawiny pedofilskich afer w Kościele katolickim, Benedykt XVI winien ustąpić z papieskiego tronu. Podobne sugestie nasiliły się ostatnio, gdy pojawiły się podejrzenia, że w latach dziewięćdziesiątych obecny papież, a wówczas kardynał stojący na czele Kongregacji Doktryny Wiary, zlekceważył doniesienia o księdzu-pedofilu z USA. http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8590308.stm
Do tekstu..
Nieujawniona masakra - 321 ofiar Armii Bożego Oporu (28-03-2010)
Autor: (tbe) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Co najmniej 321 osób zginęło w nieujawnionej jak dotąd masakrze w Kongo pod koniec 2009 roku - poinformowała monitorująca łamanie praw człowieka organizacja Human Rights Watch w opublikowanym raporcie. Według raportu wiele osób zostało też okaleczonych - odcięto im uszy i wargi, by zmusić tych, którzy przeżyli do zachowania masakry w tajemnicy. Pracownica Human Rights Watch zajmująca się Afryką Anneke Van Woudenberg nazwała tę rzeź "jedną z najgorszych, jakie kiedykolwiek popełniło ugrupowanie Armia Bożego Oporu (ang. Lord's Resistance Army) w swej krwawej, 23-letniej historii". [...] Przywódcy Armii Bożego Oporu głosili początkowo, że walczą o ustanowienie teokracji w Ugandzie. Z czasem ich bojówki zaczęły siać terror również w Sudanie, Republice Środkowej Afryki i Kongo.
Do tekstu..
U.S.News@WorldReport (28-03-2010)
Autor: Bonnie Erbe
Źrodło: usnnnews.com Zgłosił/a: sedona
Temat gorący nie tylko u nas.
Do tekstu..
IV Manifest Humanistyczny (27-03-2010)
Autor: Paul Kurtz
Zgłosił/a: MA
NEO-HUMANIST STATEMENT OF SECULAR PRINCIPLES AND VALUES: PERSONAL, PROGRESSIVE, AND PLANETARY
http://paulkurtz.net/
"Skandal pedofilski nie osłabił autorytetu papieża" (27-03-2010)
Autor: Sylwia Wysocka, PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył, że "ostatnie ataki mediów" w sprawie skandalu pedofilii wyrządziły "niewątpliwe szkody", ale nie osłabiły autorytetu papieża i zaangażowania Kongregacji Nauki Wiary w walce z tą "plagą". W komentarzu, rozpowszechnionym przez Radio Watykańskie ks. Lombardi wyraził opinię, że zrozumiałe jest zainteresowanie mediów sprawą nadużyć seksualnych w wielu krajach. "A sposób, w jaki Kościół podchodzi do tej sprawy ma zasadnicze znaczenie dla jego moralnej wiarygodności" - dodał. - W rzeczywistości przypadki, na jakie zwrócono uwagę opinii publicznej, pochodzą generalnie z odległego okresu, nawet sprzed dziesiątków lat, ale uznanie ich i zadośćuczynienie ich ofiarom jest ceną przywrócenia sprawiedliwości
Do tekstu..
Prasa: podarcie w strzępy zdjęcia Jana Pawła II okazało się prorocze. (26-03-2010)
Autor: Los Angeles Times, PAP, RZ
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: slik
Sinead O'Connor rozgłos zyskała po tym, jak w programie "Saturday Night Life" podarła na strzępy zdjęcie Jana Pawła II. Nazwała go "wrogiem" i wezwała ludzi do obrony molestowanych dzieci. Występ ten okazał się proroczy. Dziś Kościół katolicki na świecie, także w jej rodzinnej Irlandii, musi stawić czoła fali oskarżeń o nadużywanie przemocy i molestowanie seksualne nieletnich. Obecnie O'Connor komentuje ostatni list papieża z przeprosinami z moletowanie.
Do tekstu..
Utopili kukłę Alicji Tysiąc (26-03-2010)
Autor: PAP / Jacek Bednarczyk
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
21 marca Młodzież Wszechpolska wrzuciła do Wisły kukłę symbolizującą Alicję Tysiąc. Happening zorganizowano w Krakowie, w pierwszy dzień wiosny pod hasłem ,,Tysiące dzieci dziękują za utopienie Alicji Tysiąc".
Do tekstu..
Za Google z Chin wycofuje się drugi gigant internetowy z USA (26-03-2010)
Autor: Maria Kruczkowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Olbrzymia firma GoDaddy, która rejestruje strony internetowe, nadając im adresy w sieci, wycofała się z działalności w Chinach. Jej wiceprezes Christine Jones, zeznając w środę w Kongresie USA, nowe chińskie przepisy o cenzurze w internecie nazwała "mrożącymi krew w żyłach"."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365