Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.678.051 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Dobranocka o Jezusie (07-04-2010)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: chetkowski.blog.polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Nawet komuna nie miała odwagi indoktrynować przy pomocy wieczorynki. Wręcz odwrotnie, zdarzało się, że Reksio, Miś Uszatek, Bolek i Lolek albo Koralgol nie mieli socjalistycznego ducha, lecz całkowicie niezależny. Teraz także dobranocka jest na usługach jedynie słusznego systemu, a to martwi.
Do tekstu..
Sinead O'Connor: katoliczka na wojnie z Kościołem (07-04-2010)
Autor: Henry Chu
Źrodło: Onet/ LA Times Zgłosił/a: Grzesiek
Prawie dwadzieścia lat temu młodziutka irlandzka wokalistka wywołała skandal, niszcząc w czasie programu telewizyjnego zdjęcie Jana Pawła II
Do tekstu..
Ani kościół z narodem, ani odwrotnie (06-04-2010)
Autor: prof. Joanna Senyszyn
Źrodło: Blog Joanny Senyszyn Zgłosił/a: slik
Polscy biskupi zachowują się niczym przywódcy partii. W dodatku stalinowskiej. Straszą, grożą, bezwzględnie narzucają swoją wolę, żądają posłuszeństwa, pouczają. W przeświadczeniu, że wszystko im wolno, bo Naród z Kościołem, a Kościół z Narodem. Każda okazja jest dobra, żeby moralizować i mówić o cudzych grzechach. Własne grzechy, a nawet przestępstwa, księża zamiatają pod krzyż. I drą się w niebogłosy o prześladowaniach za wiarę, gdy ktokolwiek głośno o tym mówi i żąda sprawiedliwej kary.
http://senyszyn.blog.onet.pl/
Głos Kościoła brzmi dość fałszywie (06-04-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
"Przysłuchując się kazaniom podczas mszy rezurekcyjnej, miałam wrażenie, że jedynym problemem Kościoła jest to, że w Polsce i na świecie nie ma dość katolików i katolicyzmu."
Do tekstu..
Asy z astmą. Nowa choroba sportowców. (06-04-2010)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Cała sztuka polega na tym, by dzięki badaniom i testom móc odróżnić doraźną duszność od choroby przewlekłej, która zagraża szczególnie w sportach wytrzymałościowych."
Do tekstu..
Sejm pisze historię. Polityka historyczna posłów. (06-04-2010)
Autor: Marek Henzler
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Nasz parlament nie tylko stanowi prawo. Prowadzi też aktywną politykę historyczną. O rocznicowe uchwały posłowie toczą boje godne walecznych przodków. W III RP posłowie przyjęli już ok. 220 rocznicowych uchwał." Jak politycy tworzą historię.
Do tekstu..
Czesi nam narkotyzują młodzież! (06-04-2010)
Autor: Michał Sutowski
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: waldeck77
Czesi narkotyzują młodzież. Naszą!!! Tysiące gimnazjalistów spragnionych marihuany w każdym kiosku rusza na południe - pieszo, rowerami i wpław (przez Olzę w Cieszynie). O pomyśle legalizacji narkotyków miękkich w Polsce pisze Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej".
Do tekstu..
Wieczność, doczesność i my (05-04-2010)
Autor: Łukasz Długowski
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozmowa o wierze z prof. Romanem Kubickim Filozof, o Bogu i sensie życia w erze komputerowej
Do tekstu..
Casus panny Marek (05-04-2010)
Autor: Bogdan Miś
Źrodło: http://bogdan.wordpress.com Zgłosił/a: zet
Media żyją aferą dopingową Kornelii Marek. Jak na nasze medialne obyczaje - KM traktowana jest nadzwyczaj łagodnie, z wyraźnie zamierzonym "obiektywizmem". No bo jakże to tak - potępić człowieka, który "przyniósł chwałę Polsce"? Może niewielką, ale zawsze?
Do tekstu..
Groźna gruźlica (04-04-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
O tym, że gruźlica wraca, specjaliści "trąbią" już od jakiegoś czasu, sęk w tym, że powraca nie tylko jej najpowszechniejsza, "oswojona" postać.
Do tekstu..
Historie zmartwychwstałych bogów (04-04-2010)
Autor: Katarzyna Pruszkowska
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: waldeck77
Starożytne opowieści, pochodzące z terenów Mezopotamii i Egiptu, które opowiadają o śmierci i zmartwychwstaniu wielkich bogów, pokazują, że ludzie od zawsze poszukiwali zapewnienia, że śmierć nie jest definitywnym końcem ich egzystencji.
Do tekstu..
Fotografia Kirlianowska (03-04-2010)
Autor: Generał Lee
Źrodło: Niewiara i sceptycyzm- blog Zgłosił/a: liliac
"Fotografia Kirlianowska. Wiele ludzi o niej słyszało, wielu z nich przyjmuje to jako dowód istnienia aury. (...) Jak zwykle - otoczka, artykuły w "fachowej" prasie (ezoterycznej oczywiście), słaba edukacja z fizyki i chemii oraz ktoś kto lubi zarabiać pieniądze na robieniu zdjęć i nakładaniu kolorów na nie."
Do tekstu..
Perfidny kolonializm czy wspaniała ochrona środowiska (03-04-2010)
Autor: Jacek Pawlicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Największy morski rezerwat na świecie powstanie wokół należącego do Wielkiej Brytanii archipelagu Czagos, 1,6 tys. km na południe od wybrzeży Indii. Rafa koralowa wokół Czagos to jedno z najlepiej zachowanych środowisk morskich. Pod ochroną znajdzie się obszar liczący 650 tys. km kw. opływający blisko 60 atoli Czagos." Niestety, pomysł budzi kontrowersje natury politycznej.
Do tekstu..
Biblioteki: reaktywacja (03-04-2010)
Autor: Ewa Winnicka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Polska wieś zastygła cywilizacyjnie: nie czyta gazet ani książek, słabo się uczy, nie chodzi do kina ani do teatru. Jest obwieszona talerzami satelitarnymi, obstawiona dyskotekami, ale zamiera w niej życie społeczne, nie mówiąc o umysłowym. Jest pomysł, żeby to zmienić za pomocą wiejskich i gminnych bibliotek.
Do tekstu..
Pętla wokół Iranu (02-04-2010)
Autor: Mariusz Zawadzki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Chlodwig
W ostatniej dekadzie handlujące z Teheranem firmy uzyskały od rządu USA kontrakty i zwolnienia z podatków warte w sumie 108 mld dol. Teraz przedstawiciele rządu tłumaczą im, że muszą wybierać - interesy z Ameryką albo z Iranem. I jak się można spodziewać, koncerny najczęściej wybierają to pierwsze.
Do tekstu..
Czy baraminologia to sztuka tworzenia baranów? (01-04-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Liczba rodziców uczących swoje dzieci w domu wzrasta w Stanach. W tej chwili uważa się, że uczniów podlegających homeschoolingowi jest zapewne około 1,5 miliona (tak obliczano w 2007 roku, w porównaniu z jakimś ponad milionem w roku 2003). Pół biedy jednak z samą ideą homeschoolingu - która marna jest, bo rodzice zwyczajnie nigdy nie będą w stanie w taki sam sposób przekazać wiedzy dzieciom, jak wielu nauczycieli; nie mówiąc już o socjalizacji i kontakcie z rówieśnikami - gorzej, że książki przeznaczone do nauki w domu zawierają bzdury." O kreacjonistycznych podręcznikach biologii.
Do tekstu..
"Jestem gejem!" (31-03-2010)
Autor: Sophie Tedmanson
Źrodło: Times/onet.pl Zgłosił/a: Krzysztof Jóźwiak
W krótkim oświadczeniu gwiazdor muzyki pop Ricky Martin w końcu potwierdził to, o czym mówiło się od lat: jest gejem.
Do tekstu..
Angina usuwa zeszkliwionego raka, czyli migdałem gilotynujemy bakterie (31-03-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
Z odkryć "medycyny alternatywnej", czyli jak to angina leczy raka i zapobiega tętniakom. Czeluście otchłani pseudomedycyny penetruje tym razem Sporothrix.
Do tekstu..
Wylecą ze szkoły za zdjęcia, na których się obejmują? (30-03-2010)
Autor: Marcin Markowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Polscy nauczyciele ustalają normy "przyzwoitości", może nieco niekonstytucyjne, może sprzeczne z prawem i logiką, ale co to obchodzi naszych pedagogów?
Do tekstu..
Mniej krzyży w Niemczech (30-03-2010)
Autor: Piotr Jendroszczyk
Źrodło: www.rp.pl Zgłosił/a: slik
Z niemieckich sal sądowych i szkół znikają symbole chrześcijańskie. Rola religii słabnie. - To skandal - mówią obrońcy tradycji. - Krucyfiksy trafią do naszych magazynów - orzekł przewodniczący Sądu Krajowego w Düsseldorfie, wywołując kolejny spór dotyczący symboli religijnych w Niemczech. Sąd w tym mieście przenosi się do nowej siedziby i wykorzystał przeprowadzkę, by pozbyć się wiszących w salach sądowych krzyży. - To skandal - mówią obrońcy tradycji. - Miejsca publiczne powinny być wolne od symboli religijnych.
Do tekstu..
ODWRACANIE PEDOFILA ORNATEM (29-03-2010)
Autor: prof. Joanna Senyszyn
Źrodło: Blog Joannay Senyszyn Zgłosił/a: slik
Katoliccy hierarchowie idą w zaparte. Przynajmniej niektórzy. Udają, że nie rozumieją istoty pedofilskiej afery w Kościele. I odwracają pedofila ornatem. Powtarzają, jak mantrę, że prawdziwymi ofiarami są duchowni. Niewinni pasterze, którzy kochają swoje małe owieczki. Miłością wprawdzie nie zawsze czystą, ale głęboką i namiętną. Oto abp Życiński przekroczył granice wszelkiej przyzwoitości. Zamiast przyznać się do afer w polskim Kościele i na kolanach, ze skruchą błagać o przebaczenie za to, że jego koledzy po fachu uprawiają czynną pedofilię, a Episkopat Polski pedofilskich przestępców w sutannach ukrywa, metropolita lubelski twierdzi bezczelnie, że "nasi księża przeżywają bolesne sytuacje, gdy ponoszą psychologiczne konsekwencje dramatów, na które nie mieli wpływu".
http://senyszyn.blog.onet.pl/
W Puszczy słychać piły (29-03-2010)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Skoro to najwspanialszy las Europy, którym chwalimy się na prawo i lewo (ostatnio przed brytyjskim następcą tronu księciem Karolem), to należy mu się specjalne traktowanie. Zapewnienie ptakom spokoju w okresie lęgowym to minimum tego, co powinniśmy zrobić. Ale tego nie robimy. Okres lęgowy już się zaczął, a urzędnicy nie kiwnęli palcem, by wstrzymać barbarzyńską wycinkę."
Do tekstu..
Zostawcie ptaki w spokoju! (29-03-2010)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W Puszczy Białowieskiej na ptaki zakładające rodziny czeka jazgot pił i wycinka drzew, w których mogłyby założyć gniazda. - To niezgodne z prawem barbarzyństwo i pora z nim skończyć - apelują naukowcy i organizacje pozarządowe. (...) Prace leśne są też nielegalne, bo łamią art. 5 unijnej dyrektywy ptasiej, który zabrania płoszenia chronionych europejskim prawem gatunków w okresie rozrodu. - To może w końcu zaprowadzić Polskę przed unijny Trybunał Sprawiedliwości - mówi Adam Bohdan." Czy znów samowola urzędnicza i nieudolność ministerialna sprowadzi na Polskę grzywny?
Do tekstu..
Benedykt XVI przestanie być papieżem? Przez pedofilów! (28-03-2010)
Autor: Daniel Nogal
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: slik
Takie dywagacje snują zachodnie media, z BBC na czele. Coraz częściej usłyszeć można na Zachodzie głosy, że w obliczu narastającej lawiny pedofilskich afer w Kościele katolickim, Benedykt XVI winien ustąpić z papieskiego tronu. Podobne sugestie nasiliły się ostatnio, gdy pojawiły się podejrzenia, że w latach dziewięćdziesiątych obecny papież, a wówczas kardynał stojący na czele Kongregacji Doktryny Wiary, zlekceważył doniesienia o księdzu-pedofilu z USA. http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8590308.stm
Do tekstu..
Nieujawniona masakra - 321 ofiar Armii Bożego Oporu (28-03-2010)
Autor: (tbe) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Co najmniej 321 osób zginęło w nieujawnionej jak dotąd masakrze w Kongo pod koniec 2009 roku - poinformowała monitorująca łamanie praw człowieka organizacja Human Rights Watch w opublikowanym raporcie. Według raportu wiele osób zostało też okaleczonych - odcięto im uszy i wargi, by zmusić tych, którzy przeżyli do zachowania masakry w tajemnicy. Pracownica Human Rights Watch zajmująca się Afryką Anneke Van Woudenberg nazwała tę rzeź "jedną z najgorszych, jakie kiedykolwiek popełniło ugrupowanie Armia Bożego Oporu (ang. Lord's Resistance Army) w swej krwawej, 23-letniej historii". [...] Przywódcy Armii Bożego Oporu głosili początkowo, że walczą o ustanowienie teokracji w Ugandzie. Z czasem ich bojówki zaczęły siać terror również w Sudanie, Republice Środkowej Afryki i Kongo.
Do tekstu..
U.S.News@WorldReport (28-03-2010)
Autor: Bonnie Erbe
Źrodło: usnnnews.com Zgłosił/a: sedona
Temat gorący nie tylko u nas.
Do tekstu..
IV Manifest Humanistyczny (27-03-2010)
Autor: Paul Kurtz
Zgłosił/a: MA
NEO-HUMANIST STATEMENT OF SECULAR PRINCIPLES AND VALUES: PERSONAL, PROGRESSIVE, AND PLANETARY
http://paulkurtz.net/
"Skandal pedofilski nie osłabił autorytetu papieża" (27-03-2010)
Autor: Sylwia Wysocka, PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył, że "ostatnie ataki mediów" w sprawie skandalu pedofilii wyrządziły "niewątpliwe szkody", ale nie osłabiły autorytetu papieża i zaangażowania Kongregacji Nauki Wiary w walce z tą "plagą". W komentarzu, rozpowszechnionym przez Radio Watykańskie ks. Lombardi wyraził opinię, że zrozumiałe jest zainteresowanie mediów sprawą nadużyć seksualnych w wielu krajach. "A sposób, w jaki Kościół podchodzi do tej sprawy ma zasadnicze znaczenie dla jego moralnej wiarygodności" - dodał. - W rzeczywistości przypadki, na jakie zwrócono uwagę opinii publicznej, pochodzą generalnie z odległego okresu, nawet sprzed dziesiątków lat, ale uznanie ich i zadośćuczynienie ich ofiarom jest ceną przywrócenia sprawiedliwości
Do tekstu..
Prasa: podarcie w strzępy zdjęcia Jana Pawła II okazało się prorocze. (26-03-2010)
Autor: Los Angeles Times, PAP, RZ
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: slik
Sinead O'Connor rozgłos zyskała po tym, jak w programie "Saturday Night Life" podarła na strzępy zdjęcie Jana Pawła II. Nazwała go "wrogiem" i wezwała ludzi do obrony molestowanych dzieci. Występ ten okazał się proroczy. Dziś Kościół katolicki na świecie, także w jej rodzinnej Irlandii, musi stawić czoła fali oskarżeń o nadużywanie przemocy i molestowanie seksualne nieletnich. Obecnie O'Connor komentuje ostatni list papieża z przeprosinami z moletowanie.
Do tekstu..
Utopili kukłę Alicji Tysiąc (26-03-2010)
Autor: PAP / Jacek Bednarczyk
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
21 marca Młodzież Wszechpolska wrzuciła do Wisły kukłę symbolizującą Alicję Tysiąc. Happening zorganizowano w Krakowie, w pierwszy dzień wiosny pod hasłem ,,Tysiące dzieci dziękują za utopienie Alicji Tysiąc".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365