Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.752.115 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Friedrich Nietzsche - Antychryst
Anatol France - Bogowie pragną krwi

Złota myśl Racjonalisty:
(..) w świecie ontycznie irracjonalnym nie mogłyby funkcjonować żadne argumenty i każdy, kto posługuje się jakimikolwiek argumentami, tym samym zakłada, że świat nie jest irracjonalny.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
"System terroru" w klasztornym internacie. Raport o elitarnej szkole (07-03-2013)
Autor: //gak
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"W internacie klasztoru Ettal w Bawarii stosowano wobec uczniów przemoc, a także wykorzystywano ich seksualnie - napisał w czwartek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na wyniki raportu, opracowanego na zlecenie władz klasztoru. "
Do tekstu..
Arabska Wiosna - szanse i zagrożenia. Bliski Wschód po dwóch latach od wybuchu r (07-03-2013)
Autor: wp.pl
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Gdy na początku 2011 r. część świata arabskiego pogrążyła się w chaosie społecznych niepokojów i rewolucji, przyjęło się na Zachodzie postrzegać te zmiany z dużą nadzieją. Wiązało się to głównie z samym charakterem protestów i postulatami demonstrantów, odwołującymi się do demokracji, wolności oraz podstawowych praw człowieka.
Do tekstu..
Prosto w oczy (07-03-2013)
Autor: Armand Ryfiński
Źrodło: blog.pl Zgłosił/a: jarekland
Relacje Państwo - Kościół wyglądają tak: Kościół od nas bierze grunty, budynki, pieniądze, a my w zamian dajemy Kościołowi nieruchomości, świadczenia, ulgi, pieniądze i wpływy.
Do tekstu..
Budżetowi cudotwórcy (07-03-2013)
Autor: Andrzej Krajewski
Źrodło: onet.pl, Forbes Zgłosił/a: JK
"Podczas poprzedniego światowego kryzysu Polskę przed bankructwem ratowali kombinator, brat marszałka oraz alkoholik. Nie zakończyło się to katastrofą, bo ostatni z nich potrafił czynić finansowe cuda."
Do tekstu..
Biskupi atakują in vitro i bronią religii w szkole (06-03-2013)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W Episkopacie powstał właśnie nowy dokument o bioetyce. Wczoraj zaakceptowali go wszyscy hierarchowie, którzy obradowali w Warszawie. Episkopat opublikuje go dopiero po Wielkanocy, wiadomo już jednak, że znajdzie się w nim ostre potępienie metody sztucznego zapłodnienia i apel do polityków, żeby nie popierali in vitro. Abp Michalik podkreślał, że w tej metodzie "przekraczane jest prawo Boże, bo poczęcie powinno się odbywać w sposób naturalny, między mężczyzną a kobietą".
Do tekstu..
Naukowcy obalają mit Matki Teresy (06-03-2013)
Autor: mw
Źrodło: wiadomosci.gazeta.pl Zgłosił/a: Hodża
Utrzymywane w tajemnicy konta bankowe i nierozliczone miliony dolarów ujawniają badania przeprowadzone przez naukowców z Kanady. Badacze zwracają też uwagę na brak odpowiedniej opieki lekarskiej oraz zachowania standardów medycznych i higieny w przytułkach prowadzonych przez Matkę Teresę. Stawiają tezę, że jej beatyfikacja została przeprowadzona dzięki skutecznej kampanii w mediach.
Do tekstu..
Stanowisko w sprawie oświadczenia wydanego przez Akademicki Klub Obywatelski im. (06-03-2013)
Autor: Komitet Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN
Źrodło: Forum Akademickie Zgłosił/a: Ungeheuer
Odpowiedź naukowców PAN na bredzenie kaczystów.
Do tekstu..
Pokój między Izraelem a Palestyńczykami to mrzonki (06-03-2013)
Autor: Paweł Szymon Kowalczyk
Źrodło: izrael.org Zgłosił/a: Koraszewski
Paweł Szymon Kowalczyk opisuje swoje doświadczenie z Jerozolimy i powody dla których perspektywy trwałego pokoju między Izraelem a Palestyńczykami wydają mu się mroczne.
Do tekstu..
Nowi barbarzyńcy (06-03-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Informacja o skandalicznej wypowiedzi Lecha Wałęsy dopadła mnie w Brukseli. Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75968,13510819,Nowi_barbarzyncy.html#ixzz2MkKyW7K5
Do tekstu..
Jane Wright, Oncology Pioneer, Dies at 93 (05-03-2013)
Autor: Bruce Weber
Źrodło: nytimes.com Zgłosił/a: JK
"Dr. Jane C. Wright, a pioneering oncologist who helped elevate chemotherapy from a last resort for cancer patients to an often viable treatment option, died on Feb. 19 at her home in Guttenberg, N.J. She was 93."
Do tekstu..
„Ogień” był bandytą (05-03-2013)
Autor: Leszek Konarski
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: liliac
"Postawienie Kurasiowi pomnika w Zakopanem i zrobienie z jego odsłonięcia patriotycznej uroczystości o randze państwowej tak bardzo zdenerwowało Słowaków mieszkających po obu stronach polskiej granicy, że odpowiednik polskiego IPN, Ústav Pamäti Národa w Bratysławie, postanowił zająć się sprawą nowego polskiego Janosika. Nie mogli pojąć, jakim sposobem człowiek, który był zwolennikiem czystek etnicznych, który chciał Polski bez Słowaków, Rusinów i Żydów, który terroryzował, zabijał i okradał ludność na terenie polsko-słowackiego pogranicza, został szlachetnym bohaterem, mordującym wyłącznie przedstawicieli władzy ludowej"
Do tekstu..
GMO Box Office – Luty (05-03-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Lutowe GMO-newsy, m.in. "Uzyskano transgeniczne rośliny tytoniu produkujące szczepionkę przeciw wściekliźnie. Naukowcy zaprojektowali i efektywnie wyprodukowali zrekombinowane, humanizowane monoklonalne przeciwciała z liści tytoniu. Jest to tani sposób na produkcję szczepionek, które mogłyby pomóc ludziom w krajach rozwijających się. Według WHO wścieklizna występuje w 150 krajach i zabija 55000 osób rocznie, głównie w Azji i Afryce."
Do tekstu..
Ach, te zwodnicze tytuły “Gościa”, hihi (05-03-2013)
Autor: Bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
Słynne badanie Regnerusa. "Czego więc dowiedzieliśmy się z badania? Najwyraźniej tego, że rodziny, w których rodzice są różnej orientacji seksualnej, są bardziej nieszczęśliwe od innych. Well, duh!"
Do tekstu..
Księżom dyrektorom płockiego Caritasu grozi do 10 lat więzienia (05-03-2013)
Autor: Agencja Gazeta
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Mieli pomagać inwalidom, a przepuścili miliony? - Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w płockim Caritasie wszczęliśmy w roku 2007 na podstawie doniesień prasowych - przyznaje rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku Iwona Śmigielska-Kowalska. - Wszystko dotyczy okresu pomiędzy rokiem 2006 a 2008.
Do tekstu..
"Imigrantom wszystko wolno? Multikulturalizm to kompletne nieporozumienie (05-03-2013)
Autor: mm
Źrodło: tok fm Zgłosił/a: Piątkowski
- Multikulturalizm oznacza: przybywający do Europy imigranci mogą kultywować tu swoje wartości w niezmienionej formie. W Wielkiej Brytanii takie podejście doprowadziło do istnego "anything goes", czyli "imigrantom wszystko wolno" - mówi w rozmowie z "Kulturą Liberalną" Bassam Tibi, światowej sławy politolog pochodzenia syryjskiego.
Do tekstu..
Chasing the Higgs Boson (05-03-2013)
Autor: Dennis Overbye
Źrodło: nytimes.com Zgłosił/a: JK
"At the Large Hadron Collider near Geneva, two armies of scientists struggled to close in on physics' most elusive particle."
Do tekstu..
Ciąża na trwałe zmienia budowę stopy (05-03-2013)
Autor: Anna Błońska
Źrodło: http://kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: Mirek
"ciąża prowadziła do permanentnych zmian w budowie i wielkości stóp - opowiada dr Neil Segal z University of Iowa."
Do tekstu..
UK Supreme Court blow for Catholic Church, which tried to evade responsibility (04-03-2013)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
THE Supreme Court this week refused to hear a case from the Catholic Church in which it claimed it could not be held responsible for abuse committed by one of its priests because he was not an "employee". This means the Catholic Church can now be financially liable for child abuse by priests working under its control.
Do tekstu..
Physics Nobelist and biotech pioneer Donald Glaser dies at 86 (04-03-2013)
Autor: Robert Sanders
Źrodło: newscenter.berkeley.edu Zgłosił/a: JK
"Donald Arthur Glaser, a Nobel-prize winning physicist who reinvented himself as a biotech pioneer and later dove into the field of neurobiology, died in his sleep Thursday morning, Feb. 28, at his home in Berkeley. He was 86."
Do tekstu..
Steven Weinberg: 'I wanted to be on the in – privy to all the secrets of p (04-03-2013)
Autor: Brian Clegg
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: JK
"The Nobel prize-winning physicist on his quest to write the universal textbook, containing all the laws of nature"
Do tekstu..
ks. Oko i rzetelne dane naukowe (04-03-2013)
Autor: Kac
Źrodło: Z każdej strony Zgłosił/a: Majki
"Ks. Dariusz Oko w programie "Tomasz Lis na żywo" próbował sprawiać wrażenie, że jego opinia podparta jest rzetelną wiedzą naukową. Prześledźmy jego logikę i argumenty z odniesieniami do źródeł."
Do tekstu..
Małżeństwo wychodzi z mody (04-03-2013)
Autor: Martyna Bunda
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: kika
To nie ze związkami partnerskimi jest problem. To sama instytucja małżeństwa i prawo rodzinne wymagają gruntownej przebudowy. Bo przestały chronić współczesną rodzinę.
Do tekstu..
First Documented Case of Child Cured of HIV (04-03-2013)
Autor: sciencedaily.com
Źrodło: sciencedaily.com Zgłosił/a: JK
"Dr. Deborah Persaud of Johns Hopkins University today described the first documented case of a child being cured of HIV. The landmark findings were announced at the 2013 Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections in Atlanta, GA."
Do tekstu..
Zagadka ks. Longchamps de Berier (03-03-2013)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Gra w klasy Zgłosił/a: liliac
"Swoją odpowiedź duchowny kończy sugestią, że dla oburzonego i jego dziecka miejsce w Kościele zawsze czeka. To też niebywałe. Chodź dziecię, ja cię uczyć każę wiary, nawet jeśli tego sobie nie życzysz. Ludzie o takiej formacji i mentalności są dziś eksponowani w polskim katolicyzmie jako autorytety. Jaka szkoda, że ród LdB porzucił wiarę przodków."
Do tekstu..
Technologia w walce z opornym nadciśnieniem tętniczym – nowa nadzieja (03-03-2013)
Autor: Stefan Karczmarewicz
Źrodło: Medycyna i okolice Zgłosił/a: liliac
"Nadciśnienie tętnicze może posadzić w wózku inwalidzkim, pozbawić mowy, albo po prostu zabić. W opornych przypadkach farmakologia nie wystarczy do jego opanowania. Tu pojawiła się nowa terapia - odnerwienie tętnic nerkowych."
Do tekstu..
DuPont pracuje nad pszenicą GMO (03-03-2013)
Autor: farmer.pl
Źrodło: farmer.pl Zgłosił/a: liliac
Badania nad genetycznie modyfikowaną pszenicą to nie tylko "przerażające" Monsanto, ale też DuPont, Dow AgroScience i Syngenta. "Koncern szerzej ma zająć się możliwościami pozyskania zmodyfikowanej genetycznie pszenicy. Celem badań jest otrzymanie rośliny, która będzie odporniejsza na choroby, da wyższe pony, a także będzie bardziej wytrzymała na warunki pogodowe, zwłaszcza suszę. - Prace prowadzone będą w ośrodku badawczym firmy w Jahnston w stanie Iowa. Jak na razie jest to dopiero początek drogi do otrzymania odmiany, która mogłaby trafić do szerokiego stosowania."
Do tekstu..
Saramonowicz o słowach księdza de Berier: ciemnotę powinno się piętnować .. (03-03-2013)
Autor: (kd)
Źrodło: onet.pl; Newsweek Zgłosił/a: slik
Segregowanie ludzi na podstawie wydumanych różnic w budowie czaszek czy kształcie nosa - kilkadziesiąt lat temu świat przerabiał już takie szaleństwo - mówi scenarzysta Andrzej Saramonowicz, odnosząc się do słów ks. Franciszka Longchampsa de Beriera o "dotykowej bruździe", po której można rozpoznać dziecko spłodzone metodą in vitro. - Uważam, że ciemnotę powinno się piętnować w zarodku, zwłaszcza jeśli w nikczemny sposób powołuje się na specjalne związki z Bogiem - dodaje Saramonowicz.
Do tekstu..
Naukowcy o zakochanych (03-03-2013)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Mirek
"Co dzieje się w naszym mózgu, kiedy usta szepczą "kocham"?"
Do tekstu..
colaska (02-03-2013)
Źrodło: www.colaska.pl Zgłosił/a: wanderer
"Jedyny ranking parafii i cen usług kościelnych w Polsce."
http://www.colaska.pl
Uprawy GMO w roku 2012 (02-03-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Jak co roku organizacja ISAAA (The International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications) opublikowała raport dotyczący stanu upraw genetycznie modyfikowanych roślin na świecie za rok 2012. Rok 2012 był kolejnym już rokiem, w którym wzrosła powierzchnia upraw GMO na świecie. Łącznie uprawiano 170,3 mln hektarów genetycznie modyfikowanych roślin. W stosunku do roku 2011 odnotowano wzrost o 6% (10,3 mln hektarów). Powierzchnia Polski dla porównania to 31 mln hektarów. W stosunku do roku 1996 kiedy rozpoczęto uprawy GMO na szeroką skalę, powierzchnia upraw wzrosła do dziś ponad stokrotnie."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365