Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
147.113.699 wizyt
Ponad 1060 autorów napisało dla nas 7281 tekstów. Zajęłyby one 28729 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 3388 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Ralph Waldo Emerson - Szkice 1.
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Vern L. Bullough, Bonnie Bullough - Women and Prostitution: A Social History
Wojciech Giełżyński - Prywatna historia XX wieku
Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
Anatol France - Kościół a Rzeczpospolita

Złota myśl Racjonalisty:
Czy zbyt nowoczesne byłoby spostrzeżenie, że nie ma w Dekalogu ani słowa na temat ochrony dzieci przez okrucieństwem i przemocą, nic o gwałcie, nic o niewolnictwie i nawet zająknięcia o ludobójstwie? (..) niektóre z tych wymienionych przewin w innych miejscach są wręcz rekomendowane.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Okulary owulacyjne (16-05-2012)
Autor: Anna Błońska
Źrodło: kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: joikini
"Z badań wiemy, że poza różowymi okularami optymistów istnieją także piwne okulary, przez które po wypiciu alkoholu inni ludzie zaczynają się wydawać bardziej atrakcyjni. Do spisu gogli, których nie powstydziłby się powoli niejeden optyk, należy dołączyć jeszcze jedne - owulacyjne"
Do tekstu..
Naukowcy dowodzą - ludzie prawicy nie są zbyt inteligentni (16-05-2012)
Autor: Mariusz Wysocki
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: Pawel_L
W do bólu konserwatywnej i zamkniętej na inność Polsce, podobne badania muszą budzić szok, ale liczby (ponoć) nie kłamią - ludzie prawicy nie są zbyt lotni.
Do tekstu..
Seria samobójstw księży (16-05-2012)
Autor: Rzeczpospolita, wp.pl
Źrodło: Rzeczpospolita/wp.pl Zgłosił/a: marcin1902
W diecezji tarnowskiej - najbardziej religijnym regionie kraju, gdzie jest najwięcej powołań, 70% wiernych chodzi na niedzielną mszę św., a 24% przyjmuje komunię św. - kapłani najczęściej odbierają sobie życie. Od 2006 r. samobójstwo popełniło tam 8 księży - ustaliła "Rzeczpospolita".
Do tekstu..
Cała Polska tłumaczy Gowinowi, co to "gender" (15-05-2012)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Problem nie polega więc na tym, że Gowin się uparł, bo czegoś nie zrozumiał, a my musimy z nim koniecznie porozmawiać, żeby zrozumiał. Problem polega na tym, że ktoś taki jak Gowin jest w Polsce Ministrem Sprawiedliwości. Następny spór będzie dotyczył konwencji bioetycznej. Wtedy to dopiero sobie z Gowinem porozmawiamy"
Do tekstu..
Jądro ateizmu tuż za granicą Polski (15-05-2012)
Autor: Michał Gostkiewicz, infografika Filip Połoska
Źrodło: gazeta.pl wiafomości Zgłosił/a: agata
Gdyby NRD wciąż istniała, tuż za polską zachodnią granicą znalazłoby się państwo, w którym większość społeczeństwa to ateiści. Według raportu Uniwersytetu w Chicago 52 proc. mieszkańców wschodnich landów Niemiec deklaruje, że nie wierzy w Boga. Ateistami jest też prawie 40 proc. Czechów i...3,3 proc. Polaków.
Do tekstu..
Rafalski, odwagi! czyli Ziemkiewicz heroiczny (15-05-2012)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Śledzę od jakiegoś czasu uważnie heroiczną wojnę Rafała Ziemkiewicza z literaturą polską, dokładniej z polską literaturą znaną i cenioną. Jest to w pojęciu Ziemkiewicza literatura mierna, żadna, o niczym, a jej sukces, krajowy i zagraniczny, nie byłby możliwy bez wsparcia, jakżeby inaczej, złowrogiego salonu"
Do tekstu..
Doktorze, daj przykład (15-05-2012)
Autor: Sławomir Zagórski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wiadomo, że szewc bez butów chodzi, a najgorzej leczą się sami lekarze. Wiadomo też, że znacznie łatwiej udzielać komuś zbawiennych rad, niż samemu je stosować. "Proszę nie palić, zdrowo się odżywiać, no i koniecznie się ruszać" - takie rady często słyszymy w lekarskich gabinetach. Ale czy można je traktować poważnie, jeśli pan doktor sam ma spory brzuszek, a na jego biurku leży otwarta paczka papierosów? - Skoro on pali i nie szkodzi mu, mnie też się uda - myśli pacjent"
Do tekstu..
Po co to GieEmO – pszenica i skrobia oporna (15-05-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Naukowcom udało się stworzyć tradycyjnymi technikami hodowli odmianę jęczmienia zawierającą zwiększone ilości skrobi opornej (komercyjna nazwa BarleyMax). Badacze zaplanowali również stworzenie genetycznie zmodyfikowanej odmiany pszenicy o podobnych cechach. Do tego celu wykorzystali zjawisko interferencji RNA (tzw. "wyciszania" genów) oraz inżynierię genetyczną"
Do tekstu..
Ludzie honoru w kraju cywilizowanym (15-05-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie Zgłosił/a: liliac
"Postulat, żeby zarząd zaczynał oszczędności od siebie, wynika z przesłanek ogólnohumanistycznych. To nie jest skrajna lewicowość, tylko takie bardzo tradycyjne, oldskulowe dobro i zło. Tylko w naszym kapitalizmie łupanym to jest uważane za coś szokującego, w Japonii tak się robi od dawna"
Do tekstu..
Farmaceutka nie chciała sprzedać pigułek: "Zrobiła wykład o antykoncepcji (15-05-2012)
Autor: ps
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Ciupuś
"Klauzula sumienia dla aptekarzy już działa - portal świdnica24.pl opisuje przypadek klientki Euro-Apteki w świdnickim Tesco, której farmaceutka nie chciała sprzedać pigułek antykoncepcyjnych. Przy innych klientach zrobiła jej wykład o zgubnych skutkach antykoncepcji. "
Do tekstu..
"L'Osservatore Romano": Ideologia gender to wynik manipulacji (15-05-2012)
Autor: mar, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Alicja Duda
"L'Osservatore Romano" ocenia, że ideologia gender "podstępnie zakradła się do międzynarodowych deklaracji, nie respektując ducha m.in. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 roku". Według watykańskiego dziennika ideologia ta jest wynikiem manipulacji.
Do tekstu..
Kobieca ręka (14-05-2012)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Niezależnie od tych zagadnień możemy jednak uznać, że świat ateńskich rzemieślników nie był wyłącznie domeną mężczyzn. Ciekawe, ile zachowanych do naszych czasów waz malowała kobieca ręka?"
Do tekstu..
Śmiech delfina (14-05-2012)
Autor: Włodzimierz Kalicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Henryk IV od wielu lat żyje w cieniu zamachu na swe życie. Wielokrotnie próbowano go zamordować, raz nawet zajrzał śmierci w oczy"
Do tekstu..
Ekshumują ciało bossa z rzymskiej bazyliki (14-05-2012)
Autor: ab\mtom\k\PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"W bazylice św. Apolinarego w Rzymie otwarto na wniosek prokuratury grób bossa przestępczej bandy Enrico De Pedisa. Zapadła jednocześnie decyzja o definitywnym usunięciu szczątków z tego miejsca. Ekshumacja to element śledztwa w sprawie porwania córki pracownika Watykanu Emanueli Orlandi, za którym mógł stać gangster."
Do tekstu..
"Surowi rodzice" zmuszają do pracy i modlitwy (14-05-2012)
Autor: Dorota Zawadzka
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Kowalski
"Propagowanie takich wzorców w mediach stwarza wrażenie, że są one właściwe. Widz a w szczególności rodzic może więc uznać te fatalne, niedopuszczalne, okrutne, przynoszące szkody „działania wychowawcze“ za słuszne i jedynie skuteczne. Tak nie jest. Nie wolno bowiem karać pracą, zmuszać do modlitwy czy jedzenia. Nie można poniżać. Trzeba szanować i rozmawiać. trzeba wspierać w rozwiązywaniu problemów. "Surowi rodzice" podchodzą do młodych ludzi bez szacunku, jedynie nakazują i zakazują. Nie słuchają, nie rozmawiają, obrażają i niestety nie wspierają. Moim zdaniem zam
Do tekstu..
Szedł grzech przez wieś (14-05-2012)
Autor: Adam Szary
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
Ojciec Patryka usłyszał przed sklepem: "Pamiętaj, jeśli twój syn nie wycofa oskarżenia przeciwko proboszczowi, to i z ciebie pedała zrobimy".
Do tekstu..
Laurka (13-05-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Europa posiada obecnie jedną z największych liczbę instytutów i uczelni na świecie, w których pracuje duża liczba utalentowanych ludzi z głowami pełnymi świetnych pomysłów. Kraje europejskie są bogate i dysponują dużymi środkami finansowymi, które przeznaczają na badania. Jest to niewyobrażalne i niewybaczalne wręcz jak marnowany jest potencjał drzemiący w naszych jednostkach naukowych. A na końcu wszyscy są zdziwieni, że USA, Chiny, Brazylia czy Indie powoli "odjeżdżają" Europie. Nikt jeszcze nie wymyślił lepszego sposobu na zwiększenie konkurencyjności gospodarki, jak inwestowanie w rozwój, badania i najnowocześniejsze technologie"
Do tekstu..
lekarze, odwagi! Słów parę o liberalizmie w medycynie (13-05-2012)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka - blog Zgłosił/a: liliac
"O leczeniu, również o leczeniu niepłodności, można i należy mówić odpowiedzialnie, bez przemilczeń, za to mając na uwadze skutki długoterminowe i - przede wszystkim - prawa człowieka: pacjenta i jego rodziny. Tylko pod takim stanowiskiem, w moim poczuciu, człowiek uczciwy może się w spokoju ducha i rozumu podpisać. Wpędzanie debaty w skrajności i wpieranie zaangażowanym stronom, iż ich moralną powinnością jest "w imię sprawy" zamknąć oczy na nadużycia, i skoncentrować się na pozytywach ideologicznych (czy to ideologii konserwatywnej czy liberalnej) jest jednocześnie zgodą na to, aby okupacja infantylizmu trwała dalej"
Do tekstu..
Co można zrobić za 2,6 mln zł? (13-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
W młodości niezmiernie bawił mnie dowcip o warszawiaku, który przyjeżdżał do Zakopanego i prosił bacę o sprzedanie mu psa. Baca mówił, że chętnie, ale pies kosztuje dwa miliony. Po latach pies stawał się coraz starszy, ale baca ceny nie obniżał. Któregoś lata warszawiak przyjeżdża, psa nie ma, pyta więc bacę: "Co z nim?". "Sprzedałem". "Za dwa miliony?!". "Wziąłem dwa koty po milion".
Do tekstu..
Maleńczuk: Lech Kaczyński na wielu wystąpieniach państwowych był podpity (13-05-2012)
Autor: Jacek Nizinkiewicz
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: marcin1902
"Lech Kaczyński narobił takiego obciachu, że ten obciach ciągnie się za nim do dzisiaj. Teraz zwala się wszystko na Jarosława, bo nie pamiętamy już jaki był Lech. Lech był ciapowaty, wiecznie podpity i wykłócający się o samolot." - wywiad z Maciejem Maleńczukiem
Do tekstu..
Abp Michalik: Struktury zła "przycinają" Kościół. (12-05-2012)
Autor: mar, PAP
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: agata
"Do pomagania Kościołowi, zamiast odwracania się od niego, wezwał na Jasnej Górze abp Józef Michalik. Ocenił, że w Polsce i Europie działają "struktury zła" chcące - jak mówił - "przycinać" Kościół: - Zobaczmy, jak traktowany jest Kościół dzisiaj w Polsce. Są pewne wyspecjalizowane i specjalizujące się pisma czy telewizje, które w tym gustują, cieszą się, że mogą - prawdziwe czy fałszywe - najczęściej kłamstwa na ten Kościół zarzucać"
Do tekstu..
Holandia ustanawia prawem neutralność sieci (12-05-2012)
Autor: Joanna Sosnowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Ustawodawcy w Holandii przyjęli właśnie ważną ustawę, według której dostawca internetu nie będzie mógł blokować, przyspieszać lub zwalniać ładowania się poszczególnych stron internetowych, niezależnie od ich zawartości i tematyki (czy będzie to porno, strona z torrentami czy portal internetowy). Holandia jako pierwszy kraj w Europie zapisała ustawową neutralność sieci"
Do tekstu..
Pozwolili strzelać do kormoranów, ofiarami będą bieliki (12-05-2012)
Autor: Piotr Zapotoczny
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu wydała zgodę na płoszenie i odstrzał 245 kormoranów oraz 154 czapli. Problem w tym, że strzały i petardy obrócą się przeciwko ledwo odratowanym i chronionym bielikom i orlikom krzykliwym"
Do tekstu..
Kościół sprzedał deweloperowi kawałek wylotówki. Jak? (12-05-2012)
Autor: Michał Wojtczuk
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Deweloper żąda, by ratusz odkupił od niego za prawie 2,5 mln zł kawałek drogi wojewódzkiej. - Jak oni ją zdobyli? Przepisy nie pozwalają na sprzedawanie ulic - dziwią się prawnicy. Całe zamieszanie spowodowała decyzja Komisji Majątkowej, która przyznaje odszkodowania Kościołowi"
Do tekstu..
MydłoGate - reklama podprogowa po polsku (11-05-2012)
Autor: ToNiePrzejdzie
Źrodło: http://www.tonieprzejdzie.pl/2012/05/11/mydlogate-czyli-reklama-podprogowa-po-polsku/ Zgłosił/a: Allajah
Polsat i Wykop wzajemnie się oskarżają. Czy reklama podprogowa działa? Ciekawy artykuł.
Do tekstu..
Postęp biologiczny w rolnictwie w erze genomiki i modyfikacji genetycznych (11-05-2012)
Autor: Marek Świtoński, Stefan Malepszy
Źrodło: portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Postęp biologiczny w rolnictwie jest obecnie osiągany w coraz większym stopniu za pomocą genomiki i inżynierii genetycznej. Niestety, praktyczne wykorzystanie w polskim rolnictwie możliwości, jakie dają modyfikacje genetyczne, jest znikome"
Do tekstu..
Łamiąca wiadomość, czyli upadek prasy papierowej (za oceanem) (11-05-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Założony w 1877 roku "Washington Post" zdobył w swojej historii 47 nagród Pulitzera - ale żadnej w tym roku. Do dzisiaj uważany jest za symbol dziennikarstwa wysokiej jakości. Nie można o nim przecież mówić bez wspomnienia o aferze Watergate, wydobytej na światło dzienne dzięki dwóm dzielnym młodym reporterom Carlowi Bernsteinowi i Bobowi Woodwardowi.(...)Gdyby Woodward i Bernstein dzisiaj zaczynali pracę w "Washington Post", przydzielono by ich do "agregacji newsów" od Sasa do Lasa, jednego dnia o życiu w Hiszpanii, jakości Ku-Klux-Klanu i strajkach na Marsie. Dzisiaj Watergate przeszłoby bezkarnie"
Do tekstu..
Soaring rents but Ghana gets it right on vaccinations (11-05-2012)
Autor: Rebecca Coombes
Źrodło: BMJ blogs Zgłosił/a: liliac
"It's boom time in Ghana right now. The country's economy soared by 14% in 2011 thanks to new oil receipts-earning it a listing as the world's fastest growing economy. This prosperity is a mixed blessing say the locals. Rents in the capital city Accra are approaching London levels-$2000 a month for an apartment in a decent area-fuel prices have rocketed, and food is expensive. But in the baking heat of the capital city's Independence Square yesterday I witness a bit of African history made possible by Ghana's emerging confidence"
Do tekstu..
Profesorowie szczerzy do bólu, bo na emeryturze (11-05-2012)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: Niebo w płomieniach Zgłosił/a: liliac
"Trudno oprzeć się wrażeniu, czytając te słuszne skądinąd uwagi zacnych profesorów i znanego reportera o naszej edukacji czy kondycji mediów, że dziś odwaga mocno potaniała. Bo ich głosy pojawiają się w chwili, gdy już nic nie mają do stracenia: jedni, bo idą na emeryturę, inni, gdy zmieniają redakcję. I dlatego ostatnie zdanie musi brzmieć gorzko: największym problemem rodzimego życia publicznego i intelektualnego jest pełzający konformizm"
Do tekstu..
Skatepark w kościele. Kryzys wiary w Europie (11-05-2012)
Autor: pk//gak/TVN24
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Ubywa wiernych, pustoszeją kościoły katolickie w całej Europie. Najbardziej jest to widoczne we Francji i Niemczech, gdzie opuszczone kościoły są po prostu burzone lub wystawiane na sprzedaż. Budynki kościelne zamieniają się w magazyny, restauracje, mieszkania, a nawet parki rozrywki."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365