Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.138.269 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 304 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Karl Heinz Bohrer - Absolutna teraźniejszość
Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
Stanisław Lem - Dzienniki gwiazdowe
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta
Wiktor Trojan - Axis Mundi

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wartości nieprzemijające nie mają niestety terminu realizacji."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Antyfeministyczne bingo p.2 (14-05-2013)
Autor: szprota
Źrodło: szprotest Zgłosił/a: liliac
"Jak widać z przykładu poprzedniej notki, także osoby inteligentne i z dostępem do zasobów ulegały stereotypom i uproszczeniom, gdy mowa o feminizmie. Wspominałam w niej o stereotypizacji drugofalowego feminizmu, jako że wśród lekko już rozeznanych w tematyce ludzi nadal zdarza się demonizować drugą falę jako tę, która miała największy odpał na seksualizację, ujednolicenie ról społecznych bez brania pod uwagę indywidualnych predyspozycji i przysłowiowe lanie w pysk za przepuszczenie w drzwiach. Takiego feminizmu właściwie nigdy nie było."
Do tekstu..
Ks. Sowa kpi u Olejnik z obrońcy abp. Głódzia. "Jak znam życie... (14-05-2013)
Autor: mig
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Jak znam życie, ksiądz kanonik niedługo zostanie prałatem, skoro tak fajnie potrafi wybronić obecność danieli w ogrodzie arcybiskupa - powiedział w Radiu ZET ksiądz Kazimierz Sowa.
Do tekstu..
Wrócił do życia po 40 minutach śmierci klinicznej (14-05-2013)
Autor: mk\mtom\k
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Australijscy lekarze zdołali "ożywić" mężczyznę, który od 40 minut znajdował się w stanie śmierci klinicznej. Dokonali tego dzięki nowej technice resuscytacji i nowym urządzeniom. "
Do tekstu..
Szymielewicz: Kto tu gra na emocjach? (13-05-2013)
Autor: Katarzyna Szymielewicz
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Zwolennicy komercjalizacji naszych danych apelują o "racjonalną debatę" - jakby ich wizja recesji nie miała nic wspólnego z emocjami.
Do tekstu..
W psychologii jest mnóstwo szarlatanerii, wróżenia z fusów (13-05-2013)
Autor: Karolina Głowacka, Tomasz Witkowski
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: liliac
Zajmuję się przypadkami ludzi, którym psychologowie rozbili rodziny, których doprowadzili nawet do kalectwa, którzy utracili swoją pozycję zawodową - mówi psycholog, dr Tomasz Witkowski. Niedawno wyszła jego książka "Zakazana psychologia"
Do tekstu..
Actimel dla arcybiskupa, marchew dla danieli (13-05-2013)
Autor: ws/par
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
Czy Gdańsk stać na rozdawanie ziemi Kościołowi Katolickiemu? pytali podczas konferencji prasowej posłowie Ruchu Palikota Armand Ryfiński i Piotr Bauć. Przed budynkiem Kurii Metropolitarnej w Gdańsku wysypali dwa worki marchewki dla danieli hodowanych przez abp Sławoja Leszka Głódzia.
Do tekstu..
Oszukaństwo w perspektywie (13-05-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Czy jest zatem tak źle, jak może się wydawać z procentowych statystyk? Chyba nie. Co nie oznacza oczywiście, że powinniśmy siedzieć cicho, zadowoleni z siebie, i udawać, że nic się nie dzieje. Nauka jednak, na szczęście, jest dziedziną samo-poprawiającą się. A coraz większa liczba internetowych whistle-blowerów zwiększa tylko presję na autorów, zmuszając ich do bardziej starannego wykonywania badań."
Do tekstu..
Awantura na plebanii. Francuski dziennikarz donosi na policję na proboszcza (13-05-2013)
Autor: Andrzej Kraśnicki jr
Źrodło: szczecin.gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Ekipa francuskiej telewizji France24 złożyła na policji doniesienie na szczecińskiego proboszcza. Twierdzą, że w niedzielę zostali przez niego uwięzieni na plebanii i poturbowani. Zdarzenie widać na filmie nagranym ukrytą kamerą
Do tekstu..
Świat na opak wywrócony! (12-05-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Obserwując życie polityczne, mam coraz częściej wrażenie, że żyję w jakimś świecie na opak wywróconym. W świecie tym parlament ochoczo i z poświęceniem pełni funkcje religijne i moralne, a Kościół - ekonomiczne. Polscy parlamentarzyści, a nawet członkowie rządu, z gorliwością troszczą się o Prawdę, zbawienie obywateli oraz (zwłaszcza) obywatelek i o to, by instytucje, prawo i relacje międzyludzkie funkcjonowały zgodnie z boską wolą i werdyktem Kościoła katolickiego. Tymczasem Kościół katolicki zajmuje się przede wszystkim ekonomią i skutecznym powiększaniem własnych zasobów. Jego "słudzy" są doskonałymi menedżerami wykorzystującymi luki prawne, serwilizm decydentów i ogólne posłuszeństwo ludu, by bogactwo Kościoła mnożyć, świątynie budować, tereny zawłaszczać, władzę krzy
Do tekstu..
Resolving the Radio Background of the Universe (12-05-2013)
Autor: Nicole Gugliucci
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Heinrich Olber asked in the early 19th century, why, if the universe was static and infinite, was the night sky dark? Nowadays we know that the universe had a beginning in the Big Bang and has been expanding ever since, making Olber's Paradox a bit of a moot point.
Do tekstu..
Podwójna helisa: historia sławy i grzechu (12-05-2013)
Autor: Kaja Malanowska
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Otwieram Świąteczną Gazetę Wyborczą i oczom własnym nie mogę uwierzyć, bo zaraz na drugiej stronie czytam, że odkrywcami struktury chemicznej DNA byli James Watson i Francis Crick. Autorka tekstu, pani Margit Kossobudzka, referuje pokrótce sześćdziesiąt lat historii genetyki, nie zdając sobie najwyraźniej sprawy z tego, że dopuszcza się jednocześnie fałszowania przeszłości. W każdej porządnej encyklopedii można dziś przeczytać, że odkrywcami struktury chemicznej DNA byli James Watson, Francis Crick i Rosalind Franklin. A mimo to większość osób potrafi wymienić tylko dwa pierwsze nazwiska. Dlaczego? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba cofnąć się ponad pół wieku, do momentu, kiedy w 1938 roku młodziutka Rosalind Franklin wbrew woli ojca rozpoczęła naukę w Newnham College, jednej z
Do tekstu..
Ruch Palikota chce obowiązkowych badań księży rozdających komunię (12-05-2013)
Autor: Marcin Dzierżanowski
Źrodło: www.wprost.pl Zgłosił/a: slik
Księża udzielający komunii mogą przenosić choroby zakaźne - uważają posłowie Ruchu Palikota. Dlatego, jak ustalił "Wprost", chcą wprowadzić obowiązek posiadania przez nich aktualnych książeczek sanepidu. - To poziom, do którego nie można schodzić! - oburza się rzecznik episkopatu.
Do tekstu..
Lekarz kwestionuje cud wybrany do kanonizacji męczenników z Apulii (12-05-2013)
Autor: (ip)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Uzdrowienie włoskiej zakonnicy z choroby nowotworowej, które uznano za cud za wstawiennictwem 800 męczenników z Apulii, kanonizowanych przez papieża Franciszka, to zasługa nauki i terapii, jaką przeszła - uważa jej lekarz. To nie był cud - dodaje.
Do tekstu..
Akademickie dziadowanie (12-05-2013)
Autor: Antoni A. Kamiński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W sytuacji powszechnej mizerii finansowej niemal wszyscy naukowcy dorabiają. Uczą w kilku szkołach (około 80 proc. nauczycieli akademickich pracuje na dwóch etatach), szukają różnych dodatkowych zajęć, często odległych od ich naukowych zainteresowań, gotowi są przyjąć wszelkie chałtury. Ten stan powoduje, że są chronicznie przemęczeni, sfrustrowani, wypaleni."
Do tekstu..
Szkoła, rzeźnia talentów (12-05-2013)
Autor: Klara Klinger, Edyta Gruszczyk-Kolczyńska
Źrodło: dziennik.pl Zgłosił/a: Unulfo
Z prof. Edytą Gruszczyk-Kolczyńską Rozmawia Klara Klinger. "W grupie 5-latków co piąte dziecko jest wybitnie uzdolnione, w grupie 6-latków co czwarte dziecko wykazuje się wysokimi uzdolnieniami matematycznymi. W grupie pierwszoklasistów wybitne uzdolnienia wykazywał tylko co ósmy uczeń. Miało to miejsce już po ośmiu miesiącach nauki w szkole"
Do tekstu..
Polskie mrzonki o potędze (12-05-2013)
Autor: Andrzej Krajewski
Źrodło: dziennik.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Już dwa razy wyprawialiśmy się na gospodarczy podbój Afryki, usiłując dokonać go za pomocą: cementu, maczet i nocników. Ale do trzech razy sztuka".
Do tekstu..
Stężenie 400 ppm dwutlenku węgla w atmosferze osiągnięte (11-05-2013)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Kiedy w Polsce obchodziliśmy Dzień Flagi, w obserwatorium na Hawajach zarejestrowano rekordowy poziom stężenia dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze. Wieczorem, 2 maja 2013 r., po zachodzie słońca, kiedy ustała fotosynteza, stężenie CO2 w atmosferze dobiło do rekordowego poziomu 400 ppm czyli do 0.04%. To najwyższa wartość od czasu zainstalowania czujników w 1958 r. Mało tego, to największe stężenie w ciągu ostatnich 800 tys. lat"
Do tekstu..
"Ekolodzy" kontra "biohakerzy" (11-05-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Uważam, że pomysł stworzenia świecących drzew jest zajefajny. Nasza technologia, codzienna technologia, zbyt długo oparta była o tryby, metale i szkło. Tworzenie w żywej tkance jest zwyczajnie cool, na czasie, i stosowne, jako krok na przód. Hasło dla tej twórczości - biologia syntetyczna. Akcja ze zbieraniem funduszy na Kickstarterze to interesujący przykład, gdy śmiałe przedsięwzięcie technologiczne , próbujące wykorzystać najnowsze zdobycze biotechnologii, przeprowadzanie jest nie przez jakąs wielką, złą korpo, ale niezależny zespół pasjonatów. Ekooszołomów to nie zadowala. Gdy już nie mogą przywalić z (nieistotnego) argumentu o złych i krwiożerczych biotech_kapitalistach, odwołują się do (swoich rzeczywistych?) przesłanek spod znaku eko-mistycyzmu: nie wiemy, nie rozumiemy
Do tekstu..
3D-Printed Robot Assembles Itself (11-05-2013)
Autor: Nic Halverson
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Robots - they grow up so fast. First, all they want is to be tethered and have roboticists and engineers put them together and tighten their screws. These days, robots are behaving like rebellious teenagers. They might as well being saying "Leave me alone, I can assemble myself."
Do tekstu..
Schroniska - Seryjni mordercy psów? (10-05-2013)
Autor: Igor T. Miecik
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: czarny_kot
Część schronisk dla bezdomnych psów to w rzeczywistości obozy śmierci. Dowody na to zebrać nietrudno. Trudniej w Polsce ukarać kogoś za zarabianie na mordowaniu zwierzaków.
Do tekstu..
Antykoncepcja głupcze. (10-05-2013)
Autor: Joanna Podgórska.
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Według danych opublikowanych właśnie przez CBOS nie mniej niż co czwarta, ale nie więcej niż co trzecia Polka przynajmniej raz w życiu usunęła ciążę. To kubeł zimnej wody na głowy tych, którzy wierzą w oficjalne informacje, że w Polsce dokonuje się kilkuset zabiegów rocznie.
Do tekstu..
Are the Muslim countries doing enough... (10-05-2013)
Autor: Amjad Ali Arain i in.
Źrodło: Academic Research International Zgłosił/a: Unulfo
"In a nutshell Islamic countries are not well prepared for tomorrow and there is urgent need to make education the first priority with a focus on human capital formation and brain capital development".
Do tekstu..
Who owns science, owns society (10-05-2013)
Autor: Jaime A. Teixeira da Silva
Źrodło: Maejo Int. J. Sci. Technol. Zgłosił/a: Unulfo
"In their day-to-day survival mode, people tend to quickly forget how deeply their lifestyles are determined by, enveloped in, and to a certain extent controlled by science".
Do tekstu..
Nauka – dyskurs czy propaganda? (10-05-2013)
Autor: Anna Michalska
Źrodło: Argument : Biannual Philosophical Journal Zgłosił/a: Unulfo
"W momentach naukowych przełomów zakwestionowaniu podlegają same wartości i prawidła (schematy argumentacyjne, normy ewaluacji twierdzeń itd.), które fundowały wizję metody naukowej obowiązującą w danym okresie".
Do tekstu..
Aborcja - fakty i mity (10-05-2013)
Autor: Katarzyna Bratkowska, Kazimiera Szczuka
Źrodło: http://seksualnosc-kobiet.pl Zgłosił/a: liliac
Wszyscy są zgodni co do tego, że aborcja jest złem? Nie wszyscy. Choć tak wypada u nas, w Polsce, mówić. Wystarczy przekroczyć granice Polski, żeby znaleźć się w krajach, w których aborcję uważa się za przysługujący kobiecie, na mocy jej decyzji, zabieg.
Do tekstu..
Recenzja książki Natashy Walter "Żywe lalki. Powrót seksizmu." (10-05-2013)
Autor: justylla
Źrodło: Feminoteka Zgłosił/a: liliac
"Lalki, małe kuchnie, mini żelazka, pralki versus samochody, młotki, żołnierzyki, pistolety. Jeden zestaw dla dziewczynek, drugi dla chłopców. Kobiety są bardziej empatyczne, dlatego powinny zajmować się dziećmi. Mężczyźni to urodzeni przywódcy i nie okazują emocji. No, ale w końcu jesteśmy równi - wszyscy mamy wolny wybór. Czyżby? Czy kobiety żyjące w świecie stereotypów, które, nie da się ukryć, są często wykorzystywane przeciwko nim, mają szanse być na równi z mężczyznami? Czy na prawdę mamy wolny wybór? Czy seksizm to tylko stary slogan feministek?"
Do tekstu..
Czym się różnimy od innych narodów (10-05-2013)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Prasę czytamy ponad trzy razy rzadziej niż przeciętny mieszkaniec Unii. Tylko co dziesiąty z nas codziennie czyta jakąś gazetę na papierze albo w Internecie. Sześć razy rzadziej niż Szwedzi, pięć razy rzadziej niż Holendrzy, cztery razy rzadziej niż Niemcy, trzy razy rzadziej niż Anglicy i Francuzi oraz dwa razy rzadziej niż Czesi"
Do tekstu..
„Superchwast” (10-05-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Zacznijmy od początku, czyli definicji. Nie ma czegoś takiego jak superchwast. Przeciwnicy zwalczający GMO twierdzą, że superchwasty pojawiły się z powodu wprowadzenia do upraw GMO. Jest to ich jeden z koronnych dowodów "przeciw", dowodzący o szkodliwości tego typu upraw. Szczęśliwie (lub nie) nie jest to prawda. W takim razie o czym mówią aktywiści zwalczający GMO wspominając o superchwastach. Hmm... wydaje mi się, że zdecydowana większość pewnie sama nie wie. Niemniej słowo "superchwast" brzmi groźnie i chyba o to głownie chodzi?"
Do tekstu..
Palomares - zagubiona bomba wodorowa (10-05-2013)
Autor: Marcin Łukasz Makowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Andaluzja, najgęściej zaludniony rejon w południowej Hiszpanii, słynie z flamenco, oliwek i gór Sierra Nevada. Gdyby nie łut szczęścia, byłaby miejscem najtragiczniejszej katastrofy nuklearnej w dziejach, największym na świecie cmentarzyskiem."
Do tekstu..
Pięć mln zł na Madonnę? Posłowie PiS chcą tyle samo na koncert religijny (10-05-2013)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Po ujawnieniu informacji, że ministerstwo sportu dołożyło prawie pięć milionów zł do koncertu Madonny, grupa posłów z Andrzejem Jaworskim (PiS) na czele oczekuje takiej samej kwoty na koncert muzyki chrześcijańskiej - również na Stadionie Narodowym.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365