Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.940.456 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 275 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Człowiek mądry więcej pożytku wyciągnie z posiadania wrogów, niż głupiec z posiadania przyjaciół."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Bractwo prawicy (14-05-2007)
Autor: Łukasz Zboralski
Źrodło: Metro Zgłosił/a: KB
Marek Jurek i główni członkowie nowej partii Prawicy RP są związani z tajemniczym klubem monarchistów. Jego członkowie za największe zło uważają demokrację, a na konkursach szermierczych wręczają sobie zamiast nagrody imitację kielicha św. Graala.
Do tekstu..
Kto nas wybawi od wybawicieli (13-05-2007)
Autor: Wojciech Jagielski
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
Ulicami Kabulu idą amerykańscy żołnierze - w wielkich hełmach, w mundurach bojowych, w ochraniaczach na łokciach i kolanach. Zamorskie straszydła. - Wszystkich traktują jak wrogów - szepczą przechodnie. I coraz bardziej mają ich dość W szóstym roku po obaleniu talibów niewiele zostało z euforii, z jaką jesienią 2001 r. Afgańczycy witali wkraczające do ich kraju obce wojska. Niedawnych wybawców zaczyna się postrzegać jako najeźdźców. Cudzoziemcy widzą zaś w Afgańczykach niewdzięczników. Przepaść niezrozumienia się powiększa, a dawne nadzieje zastąpiło rozgoryczenie.
Do tekstu..
Dekoder TV Trwam (13-05-2007)
Autor: Butelka
Źrodło: Onet.pl Teledyski Zgłosił/a: PF
Metalowy utwór o dekoderze TV Trwam.
Do tekstu..
Bóg mówi z billboardów (13-05-2007)
Autor: Joanna Jureczko, Jacek Zawadzki
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: G.K.
Akcją pod hasłem "Sumienie ruszyło" "Gość Niedzielny" zachęcał do dobrego przeżywania Wielkiego Postu (fot. Gość Niedzielny) "No i cóż muszę zrobić, żebyś mnie zauważył? Wykupić ogłoszenie w gazecie? - Bóg". Wykupić ogłoszenie, zejść na billboardy, założyć stronę w Internecie, wysyłać SMS...
Do tekstu..
Kochać bez grzechu (13-05-2007)
Autor: C.G., oprac. M.J.
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: waldmarc
Seks przedmałżeński w Polsce to dziś norma. Po rozpakowaniu pakietu wiary wyraźnie widać: nie kupujemy ascezy, ograniczeń i poświęcenia. Socjologowie nazywają to zjawisko religijnością selektywną, a my, Polacy, jesteśmy w selekcji znakomici. Polacy wybierają te normy religijne, które pasują do ich stylu życia. Nie pasuje - ignorujemy.
Do tekstu..
Niegrzeczne dzieci (13-05-2007)
Autor: Andrzej Dominiczak
Źrodło: Bez Dogmatu/lewica.pl Zgłosił/a: jarekland
Skuteczne przeciwdziałanie przestępczości młodzieży, tak jak w przypadku każdego innego problemu, nie może opierać się na wyssanych z palca teoriach - musi odnosić się do rzeczywistych badań. Jak już wspomnieliśmy wyżej, wbrew temu, w co wierzy minister edukacji, do większości napadów, kradzieży i chuligańskich wybryków popełnianych przez osoby nieletnie dochodzi w godzinach popołudniowych, gdy młodzi ludzie pozostawieni są sami sobie. Odkrycie tego faktu już w latach dziewięćdziesiątych spowodowało, że w wielu miastach amerykańskich, w których wprowadzono dawniej godzinę policyjną dla młodzieży, zaniechano jej egzekwowania. Stworzono za to rozbudowaną sieć instytucji opiekuńczo-kulturalnych, wolnościowych i atrakcyjnych, wyposażonych w komputery, filmoteki i instrumenty muzyczne
http://lewica.pl/?id=13720
Nasza tolerancja (10-05-2007)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Sławir
Tolerancyjność Polaków to temat owiany wieloma legendami, drażliwy dla wszystkich, niezależnie od sposobu życia czy poglądów politycznych.
Do tekstu..
Kilroy tu był (10-05-2007)
Autor: Łukasz Dziatkiewicz
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: zet
Od ponad 60 lat Kilroy zostawia swoje ślady w przeróżnych zakątkach globu, a nawet poza nim (dokładniej rzecz biorąc raz - na Księżycu). Hitler miał wierzyć, że to amerykański superszpieg. Z kolei Stalin, po wizycie w poczdamskim wychodku dla vipów, ponoć wypytywał o niego swoich ludzi.
Do tekstu..
Włatcy móch i piersza komónja (08-05-2007)
Autor: Sowizdrzał Sopocki
Źrodło: megaclip.pl Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
nie ma co czytać - trza obejrzeć :-) !
Do tekstu..
Polityczne RPG (08-05-2007)
Źrodło: Polityczne RPG Zgłosił/a: Maxim Gwiazda
Jesteś młodym, inteligentnym człowiekiem, któremu nie jest obojętne to, co się dzieje wokół niego i jak funkcjonuje świat w którym żyje? Czytasz gazety, oglądasz wiadomości, masz podstawowe wiadomości z historii i wiedzy o społeczeństwie, pisujesz czasem na różnych forach internetowych dotyczących spraw społecznych? Oglądasz na szklanym ekranie twarze polityków, słuchasz o projektach kolejnych ustaw i zastanawiasz się, jak właściwie zmieni to życie Twoje i Twoich bliskich, jak zmieni to Twój kraj? Myślisz sobie - a gdyby tak samemu spróbować? Gdyby móc powalczyć o Polskę swoich marzeń, o stwor
http://www.prpg.pl/forum
Oko w oko z diabłem (08-05-2007)
Autor: Ima Sanchis
Źrodło: Lavanguardia Zgłosił/a: jarekland
Anioły i diabły są obok nas - mówi egzorcysta José Antonio Fortea, prałat z okolic Madrytu.
Do tekstu..
W szkole o seksie (07-05-2007)
Autor: Richard Garner
Źrodło: The Independent/ Onet Zgłosił/a: grzesiek
Szkoły, które promują abstynencję seksualną, mogą narażać swych uczniów na większe ryzyko niechcianej ciąży lub choroby przenoszonej drogą płciową, twierdzą inspektorzy kontrolujący brytyjskie szkoły.
Do tekstu..
Erotyka IV RP (06-05-2007)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Moraliści IV RP wyrugowali z języka polskiego wiele terminów związanych ze sferą seksu i w ich miejsce wprowadzili nowe. Niektórym zaś powszechnie znanym słowom nadali zupełnie inny sens.
Do tekstu..
Cała prawda o zombie. (06-05-2007)
Źrodło: interia Zgłosił/a: Kawowy
będę wdzięczny za "racjonalny"głos na ten jak by się moło wydawać groteskowy temat,który został jak najbardziej serio potraktowany na zdawałoby się opinotworczym portalu,a napewno odwiedzanym przez wielkie gromady ludkow ktore chlona wszelkiego rodzaju absurdy bez zmrozenia oka.
Do tekstu..
Oto Polak (03-05-2007)
Autor: Edmund Lewandowski
Źrodło: Polityka/gazeta.pl Zgłosił/a: jarekland
Już dawno cudzoziemcy dostrzegali u nas przepaść między religijnością a moralnością. W 1777 r. francuski jezuita Hubert Vautrin zanotował: "Polacy, podobnie jak prostacy wszystkich krajów, przywiązują się raczej do słów niż do ducha praw kościelnych. Religia jest dla nich kultem czysto zewnętrznym, który obarczają nieskończenie wielką ilością przesądów. Moralność zaś jest dla nich czymś najbardziej nieznanym". W 1793 r. śląski lekarz Johann Kaush zdziwiony był kontrastem między wielką pobożnością a niską moralnością w naszym społeczeństwie. Spostrzegł, że Polacy noszą nie tylko szkap
Do tekstu..
South Park: Red Hot Catholic Love (01-05-2007)
Źrodło: Southparkzone.com Zgłosił/a: JR
"Dangerous Lives of Altar Boys" you say? Not on Priest Maxi's watch. Even if it means traveling to the Vatican and enduring the real-life challenges of a 4K video game, circa 1982. Oh, and Cartman craps out of his mouth.
Do tekstu..
Kochaj bliźniego swego (01-05-2007)
Autor: Uwe Wesel
Źrodło: Suddeutsche Zeitung Zgłosił/a: zet
W większości kultur kazirodztwo uważane było za tabu, a osoby, które je przekroczyły, karano śmiercią lub wygnaniem. Do dziś nie istnieje jednak żaden spójny zakaz podejmowania współżycia seksualnego między osobami spokrewnionymi - zamiast tego mamy zbiór różnych wyobrażeń, konwencji i mitów.
Do tekstu..
Młodzi Sikhowie obcinają włosy (29-04-2007)
Autor: Amelia Gentleman, The new York Times
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
Coraz więcej młodych Sikhów buntuje się przeciw tradycji i decyduje się obciąć zapuszczane przez całe życie włosy. Robią to, bo chcą wyglądać modnie i nowocześnie, a także aby nie mylono ich z Talibami. Ocenia się, że z długich włosów zrezygnowała już połowa młodych Sikhów w Indiach. Dlatego, żeby tradycja nie wyginęła, prowadzone są kursy, które uczą, jak wiązać turban, żeby wyglądać modnie.
Do tekstu..
Ojciec Dyktator (28-04-2007)
Autor: Waldemar Chamala
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: waldmarc
18 kwietnia 1947 roku, na mocy wyroku Sądu Krajowego w Bratysławie, ksiądz Jozef Tiso, były prezydent Republiki Słowackiej, został powieszony. Przez 6 lat stał na czele "niepodległego" państwa, które już po kilku miesiącach stało się de facto niemieckim protektoratem. Ribbentrop, zeznając na procesie norymberskim, powiedział o nim: "Hitler miał do Tisy zaufanie i lubił go osobiście". Tymczasem w ostatnich latach, szczególnie wśród słowackiego kleru, można dostrzec próby rehabilitacji dyktatora, ukazania go jako postaci tragicznej, człowieka zastraszonego, a nawet uznania
Do tekstu..
Ash: Polska nie jest ofiarą historii (28-04-2007)
Źrodło: TVN24.pl Zgłosił/a: jarekland
Polska wciąż ma szansę dołączyć do przywódców Unii Europejskiej. Ale ta szansa jest zaprzepaszczana, bo wasz rząd nie ma żadnych propozycji pozytywnych dla Europy - mówi wybitny brytyjski historyk i politolog Timothy Garton Ash. Według Asha jednym z przykładów takiej negatywnej dla Polski polityki są kontrowersje związane z ustawą lustracyjną i możliwością utraty mandatu europarlamentarzysty przez Bronisława Geremka.
Do tekstu..
Kochaj bliźniego swego (27-04-2007)
Autor: Uwe Wesel
Źrodło: Suddeutsche Zieintug Zgłosił/a: jarekland
W większości kultur kazirodztwo uważane było za tabu, a osoby, które je przekroczyły, karano śmiercią lub wygnaniem Do dziś nie istnieje jednak żaden spójny zakaz podejmowania współżycia seksualnego między osobami spokrewnionymi - zamiast tego mamy zbiór różnych wyobrażeń, konwencji i mitów.
Do tekstu..
Z kurzu ludzkiego (27-04-2007)
Autor: Marek Ostrowski
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: Mamut
Od 1982 r. - nieszczęśliwych walk w Libanie - narastał ruch pokojowy, coraz więcej ludzi zaczęło się wykręcać od wojska. Na morale źle wpłynęła pierwsza wojna w Zatoce, kiedy Izraelczycy siedzieli w domach, szmatami zatykając szpary w oknach. Ale dopiero ostatnia interwencja w Libanie (armia pełniła funkcje policjanta na Zachodnim Brzegu), latem ubiegłego roku, gdzie nie osiągnięto żadnych wytyczonych celów, a stosunkowo wysokie były straty wśród cywilów z powodu bombardowań Hezbollahu, spowodowała spadek zaufania do armii. Niegdyś sondaże pokazywały 95 proc., w 2006 r. - moż
Do tekstu..
Nie rezygnujmy z pracy (25-04-2007)
Autor: Leslie Bennetts
Źrodło: Onet.pl/Kobieta Zgłosił/a: Pandorra
akiś czas temu doprowadzały mnie do szału artykuły o kobietach rezygnujących z pracy, żeby całkowicie poświęcić się wychowaniu dzieci. Media traktowały takie decyzje, jak gdyby nie chodziło tylko o styl życia, ale magiczne remedium na stres związany z łączeniem ról, błyskawiczne rozwiązanie uwalniające kobiety z kieratu i zapewniające sielankę ich domowemu ognisku. Szkoda, że nikt nie wspominał o tym, jak niebezpieczny może być taki wybór. Media rzadko opisywały finansowe zagrożenia związane z pozostawaniem na utrzymaniu męża. Podobnie zaniedbywano temat odwrotny, czyli powrót do kariery.
Do tekstu..
Progam donacji zwłok (22-04-2007)
Autor: Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej
Źrodło: Śląska Akademia Medyczna Zgłosił/a: 42
Program Donacji Zwłok, prowadzony przez Katedrę Anatomii Prawidłowej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach i Memoriał o. Bocheńskiego jest pierwszym w Polsce projektem mającym na celu informowanie i pozyskiwanie świadomych donatorów. Jednocześnie program zabezpiecza właściwe traktowanie ciała w trakcie jego sekcjonowana przez studentów i lekarzy, zapewnia także pochówek zgodny z wyznaniem i życzeniem ofiarodawcy.
Do tekstu..
Fałszywa historia Polski (22-04-2007)
Autor: Michał Radoryski
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: waldmarc
Ilość fałszu na temat ojczystej historii, jakim faszeruje się nas przez całe życie, jest przeogromna. Nie chodzi tu o żadne stereotypy czy mity narodowe, ale o zwyczajne kłamstwa, które kładzie się do głowy ludziom młodym i starym, bez różnicy.
Do tekstu..
Walka o życie poczęte coraz bardziej się zaostrza (22-04-2007)
Autor: Rafał Madajczak
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: waldmarc
Polityka prorodzinna staje się coraz bardziej agresywna. Jak to się skończy?
Do tekstu..
Święta rzeka truje (21-04-2007)
Autor: Julien Bouisson
Źrodło: Le Monde Zgłosił/a: jarekland
Ganges - najświętsza z rzek, czczona przez Hindusów, wielokrotnie przywoływana w Wedach, Puranach i w dwóch hinduskich epopejach Ramajana i Mahabharata niesie zagrożenie i choroby.
Do tekstu..
To my płacimy za ich dzieci (17-04-2007)
Autor: Kamil Łukowski
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Czy w Polsce można żyć w dostatku, nic nie robiąc? Nie, nie można. Można za to żyć w dostatku i robić tylko jedno - dzieci. Państwo polskie wydaje horrendalne sumy na opiekę dla ludzi, których jedynym sposobem na przeżycie jest produkcja dzieci.
Do tekstu..
Ostatni taki Europejczyk (17-04-2007)
Autor: Przemysław Szubartowicz
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: MA
Trudno powiedzieć, dlaczego nad śmiercią Piotra Kuncewicza, wybitnego krytyka i znawcy literatury, pisarza i eseisty, zapanowała grobowa cisza medialna. To przykre, a i obrzydliwe, że nawet po śmierci nie potrafimy doceniać ludzi, którzy całym swoim życiem zapracowali na dozgonny szacunek i wdzięczność. Że Piotr kibicował lewicy, choć w ostatniej dekadzie PRL związany był z opozycją? Że był masonem? Że głosił odważne i niełatwe sądy o współczesnej Polsce? Cóż, widać oryginalność i osobność nie są dziś w cenie, zwłaszcza dla polskich niby-elit intelektualnych.
Do tekstu..
Twardy naród (16-04-2007)
Autor: Agnieszka Mróz
Źrodło: Relaz.pl - magazyn Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
O polskim ruchu anarchistycznym, społeczeństwie obywatelskim oraz o sytuacji w Czeczenii opowiada dla Relaza Marek Kurzyniec, działacz Komitetu Wolny Kaukaz i Federacji Anarchistycznej.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365