Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.698.356 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Nagminną słabością przekonań pozanaukowych jest jawna dysproporcja między stopniem ich uzasadnienia a stopniem pewności, z jaką są żywione.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
International Perspectives on Theism-Belief About God Across Time and Countries (19-04-2012)
Autor: NORC
Źrodło: NORC Zgłosił/a: Pawel_L
International surveys about the depth of people's belief in God reveal vast differences among nations, ranging from 94 percent of people in the Philippines who said they always believed in God, compared to only 13 percent of people in the former East Germany. Yet the surveys found one constant-belief in God is higher among older people, regardless of where they live.
Do tekstu..
Misja kardynała Nycza: Pieniądze (19-04-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska, Renata Grochal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Czy dzięki swemu negocjatorowi Kościół dostanie od państwa więcej pieniędzy? To może być majstersztyk Episkopatu
Do tekstu..
Polacy w Holandii pożywką dla populistów (19-04-2012)
Autor: Maciej Przybycień
Źrodło: emito.net Zgłosił/a: Piątkowski
- Po przyjeździe pracownicy są zwykle całkowicie uzależnieni od agencji. (...) Brakuje hoteli robotniczych, pracowników upycha się domach, przyczepach kempingowych często nieprzystosowanych do ilości osób, która w nich mieszka. To rodzi napięcia. Mieszkający w sąsiedztwie Holendrzy skarżą się, że Polacy hałasują, piją, rozrabiają, kradną - o sytuacji Polaków w Holandii z Małgorzatą Bos-Karczewską, redaktor naczelną Polonia.nl, rozmawia Maciej Przybycień.
Do tekstu..
Ale GMO! (19-04-2012)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Jak fundacja Instytut Spraw Obywatelskich robiła wodę z mózgu obywatelom. I to za publiczne pieniądze."
Do tekstu..
The Cross of Papal Infallibility (19-04-2012)
Autor: Stephen D. Mumford
Źrodło: churchandstate.org.uk Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
For me, no other single statement better summarizes the world population problem. To protect the dogma of infallibility, the Vatican has been forced to undermine the political will of governments which have been striving to deal with overpopulation.
Do tekstu..
Teraz zagłada (18-04-2012)
Autor: Marcin Rojszczak
Źrodło: wiz.pl Zgłosił/a: marcin1902
Konstrukcja bomby nuklearnej nie jest dziś tajemnicą i jedynie brak dostępu do materiałów rozszczepialnych i zaawansowanych technologii może uniemożliwić terrorystom uzyskanie najgroźniejszej broni XX wieku.
Do tekstu..
Dlaczego Gowin? (18-04-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Dlaczego Donald Tusk, który był (jest?) liberałem, centrystą i człowiekiem zdrowego rozsądku (na tym chyba polega jego przewaga nad PiS), wziął sobie za ministra sprawiedliwości osobę, która w kwestiach równości zachowuje się jak przedstawiciel Młodzieży Wszechpolskiej? Trudno powiedzieć.
Do tekstu..
"To może Viagrę wydawajmy tylko w celach prokreacyjnych?" (18-04-2012)
Autor: ps, PAP
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Politycy Ruchu Palikota skrytykowali pomysł wprowadzenia klauzuli sumienia dla aptekarzy. Robert Biedroń podkreślił, że nie powinno dochodzić do sytuacji, w których aptekarze będą dzielili klientów ze względu na swój światopogląd. - A może Viagrę też wydawajmy tylko w celach prokreacyjnych? - ironizował Andrzej Rozenek"
Do tekstu..
Attacks on climate science by former NASA staff shouldn't be taken seriously (18-04-2012)
Autor: Dana Nuccitelli
Źrodło: The Guardian Zgłosił/a: liliac
"if climate contrarians want their opinions to be taken seriously, they should engage in real science within the peer-review system that works for every scientific field. That is how science advances - not through letters filled with empty rhetoric, regardless of how many inexpert retirees sign them"
Do tekstu..
Rączka w prawo, nóżka w lewo (18-04-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Zdaniem Gowina koncepcja płci kulturowej jest niekompatybilna z polską konstytucją, zapewne dlatego, że człowiek to zwierzę, a płeć to jedynie biologia. Przyjęcie konwencji, w której obowiązuje taka definicja płci, "otworzy drogę środowiskom feministycznym". A ja myślałam, że po prostu zdrowemu rozsądkowi. Każdy, kto kiedyś widział, powiedzmy, film sprzed trzydziestu lat, wie, że role męskie i kobiece zmieniają się, że do biologii dokłada się kultura i że gender istnieje, tak jak język i różne formy społecznego życia. Ktoś, kto to kwestionuje, powinien protestować przeciwko karaniu za zabójstwo, bo zabijanie przecież mamy we krwi. Jak biologia, to biologia.
Do tekstu..
Muzułmański lord zawieszony przez Partię Pracy (18-04-2012)
Autor: EuroIslam.
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
Lord Ahmed, pierwszy muzułmański członek brytyjskiej Izby Lordów (od 1988), został zawieszony w prawach członka przez Labour Party. Przyczyną była wypowiedź Ahmeda, w której zaoferował nagrodę 10 mln funtów za "pochwycenie" prezydenta Obamy i jego poprzednika, George'a W. Busha
Do tekstu..
O. Rydzyk przed marszem na stolicę: róbcie transparenty w różnych językach (18-04-2012)
Autor: Jacek Hołub
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Szef Radia Maryja wzywa przed sobotnią manifestacją w Warszawie "przeciw dyskryminacji katolików" i nieprzyznaniu koncesji na cyfrowy multipleks TV Trwam: Róbcie małe transparenty w różnych językach, że jest dyskryminacja, żądamy wolności.
Do tekstu..
Polscy naukowcy na tropie ewolucyjnego wyścigu zbrojeń (18-04-2012)
Autor: Anna Ślązak
Źrodło: Nauka w Polsce Zgłosił/a: Pawel_L
Drapieżnictwo wpływa na ewolucję niektórych organizmów; może ją napędzać albo prowadzić do wymarcia nieprzystosowanych form. Mechanizm ten, na przykładzie morskich jeżowców i liliowców, opisali w prestiżowym amerykańskim czasopiśmie "PNAS" polscy naukowcy.
Do tekstu..
Afghan schoolgirls poisoned in anti-education attack (17-04-2012)
Autor: Mohammad Hamid
Źrodło: Reuters Zgłosił/a: Tohver
About 150 Afghan schoolgirls were poisoned on Tuesday after drinking contaminated water at a high school in the country's north, officials said, blaming it on conservative radicals opposed to female education.
Do tekstu..
Psychopatia - druga strona ewolucyjnej monety? (17-04-2012)
Autor: Radosław Zyzik
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: mieczysławski
Najnowsze badania sugerują, że psychopatia nie musi być zaburzeniem struktury osobowości o charakterze trwałym, czyli odstępstwem od normy. Być może jest ona jedynie odrębną strategią ewolucyjną, którą można zidentyfikować u 2-3% członków społeczeństwa. Ewolucja może być więc monetą o dwóch stronach - z moralnością na awersie i psychopatią na rewersie.
Do tekstu..
Matka Polka i inne role (17-04-2012)
Autor: Ewa Woydyłło, Martyna Bunda
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Rozmowa z psycholożką Ewą Woydyłło o tym, dlaczego od wielu tygodni sprawa Madzi z Sosnowca tak angażuje ludzi i czego możemy się z niej dowiedzieć o współczesnym społeczeństwie"
Do tekstu..
Uniwersytet Przyrodniczy zainstaluje odpromienniki żył wodnych? (17-04-2012)
Autor: Paulina Jęczmionka
Źrodło: Głos Wielkopolski Zgłosił/a: Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon
Po zachorowaniu na raka trzech osób spośród kadry Centrum Kultury Fizycznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pracownicy domagają się zainstalowania odpromienników żył wodnych. Twierdzą, że prace trwają. Rektor uczelni nic o tym nie wie.
Do tekstu..
Najostrzejsze zęby świata (17-04-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Konodonty przez długie lata rozpalały wyobraźnię paleontologów. Największe emocje mamy już chyba za sobą, ale te tajemnicze skamieniałości potrafią nas wciąż zaskoczyć. Od niedawna mogą poszczycić się rekordem rodem z Księgi Guinessa - zwierzątka te miały najostrzejsze zęby jakie znamy. Brzeg ząbka był 20 razy cieńszy od ludzkiego włosa, ale nacisk jaki wywoływał był porównywalny z siłą ludzkich szczęk"
Do tekstu..
Ryszard Legutko przegrał proces. Musi przeprosić uczniów. (17-04-2012)
Autor: PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Jarosław Kubaszewski
Krakowski sąd okręgowy uznał we, że europoseł i były minister edukacji Ryszard Legutko powinien przeprosić dwójkę wrocławskich licealistów - autorów petycji o usunięcie symboli religijnych ze szkoły - za nazwanie ich "rozwydrzonymi smarkaczami". Zdaniem sądu, Legutko ponad wszelką wątpliwość naruszył dobra osobiste powodów; jego wypowiedzi pod ich adresem były nadmierne i niestosowne, choć z racji wieku, doświadczenia i pozycji powinien był zachować powściągliwość i rozwagę
Do tekstu..
Baboons can learn to recognize words (17-04-2012)
Autor: Leila Haghighat
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Even though they speak no language, baboons can achieve one of the first steps in reading - the ability to distinguish real words from nonsense on the basis of the arrangement of their letters"
Do tekstu..
Pokuta (17-04-2012)
Autor: Wojciech Cieśla
Źrodło: onet.pl, Newsweek Polska Zgłosił/a: JK
"Cały Poznań wie. Wszyscy pamiętają. (Ale co zrobić? Przecież Kościół jest miłosierny. Arcybiskup, który siał zgorszenie, paraduje po mieście z podniesioną głową. Celebruje ważne msze. Chadza w procesjach. Odprowadza w ostatnią drogę Marię i Lecha Kaczyńskich. Ściska dłoń Benedykta XVI."
Do tekstu..
Trup musi mówić (17-04-2012)
Autor: Wojciech Jagielski, Juliusz Ćwieluch
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
O Afganistanie, rzemiośle dziennikarskim i wojennym piarze - mówi Wojciech Jagielski.
Do tekstu..
Nie mówię o aborcji. Mówię: Ma pani wybór (16-04-2012)
Autor: Grzegorz Sroczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"...nie ma powodu, aby ośrodki akademickie wykonywały legalne aborcje za resztę Polski, ten zabieg nie wymaga III stopnia referencyjności. Ale jeśli zostało mało czasu - pacjentka jest w 22., 23. tygodniu ciąży - często przyjmuję. Te kobiety przychodzą późno, bo zostały odesłane już z kilku innych miejsc. Są przestraszone, zagubione, odsyłanie ich byłoby nieludzkie i oznaczało de facto przymus urodzenia. Mam w swoich zbiorach dokument - odbijankę między kolejnymi ordynatorami. Ścigają się w udowadnianiu, który z nich bardziej nie umie przerwać ciąży. A oczywiście umie każdy"
Do tekstu..
Pikieta pod biurem Janusza Palikota. "Promuje aborcję" (16-04-2012)
Autor: ag
Źrodło: gazeta.pl Rzeszów Zgłosił/a: Pabloss
Fundacja PRO - prawo do życia i jej oddział rzeszowski organizują dziś pikietę pod rzeszowskim biurem Janusza Palikota przy ul. Jagiellońskiej. Pikieta rozpocznie się o godz. 15. Podobne pikiety odbędą się jeszcze w czterech miastach w Polsce.
Do tekstu..
Gdy pęknie fejs, obryzga wszystko (16-04-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Giełdowy debiut Facebooka, który ma mieć miejsce gdzieś w maju (konkretnej daty jeszcze nie wyznaczono), dotyczyć będzie każdego. Także tych, którzy nie mają tam konta i nie zamierzają mieć. Także tych, którzy nie interesują się giełdą"
Do tekstu..
Życie in SPE (16-04-2012)
Autor: Olga Orzyłowska-Śliwińska
Źrodło: wiz.pl Zgłosił/a: marcin1902
Jajko wydaje się nam takie zwyczajne. Składa się przecież "tylko" z żółtka, białka i skorupki. Warto jednak przyjrzeć się mu dokładniej.
Do tekstu..
Jak kultura jest kształtowana przez naukę (16-04-2012)
Autor: Program 2 Polskiego Radia, Hanna Maria Giza
Źrodło: www.polskieradio.pl Zgłosił/a: grzegorz
"Ludzie kultury często nie zdają sobie sprawy, że w 90 proc. jest ona kształtowana przez naukę. W kulturowym odbiorze przyjmuje się od nauki sygnały, które nie wynikają z jej istoty, są dla niej niejako uboczne - twierdzi ks. prof. Michał Heller. (...)Zapraszamy do wysłuchania tej dyskusji. Gośćmi Hanny Marii Gizy byli: ks. prof, MIchał Heller - fizyk, kosmolog i teolog, prof. Ewa Bartnik - genetyk oraz prof. Włodzimierz Pawluczuk - socjolog, etnolog i religioznawca"
Do tekstu..
Ile Kościół dostanie od wiernych? (16-04-2012)
Autor: Sebastian Ogórek
Źrodło: finanse.wp.pl Zgłosił/a: slik
Polacy nie chcą płacić na Kościół ze swoich podatków. Z naszej sondy, w której głos oddało prawie 100 tys. internautów, wynika, że pieniędzy nie przekazałoby aż 61 proc. ankietowanych. A to oznacza, że Kościół na zmianach straci. Rząd proponuje, by zastąpić Fundusz Kościelny dobrowolnym przekazywaniem przez podatników 0,3 proc. PIT.
Do tekstu..
Ruszył ziemię (16-04-2012)
Autor: Adam Zubek
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Wszystkie mapy są nieaktualne już w dniu ich powstania - kontynenty wędrują, morza i oceany, a nawet ich dno, zmieniają swój kształt, przemieszczają się bieguny magnetyczne. Dzieje się tak bez przerwy."
Do tekstu..
Golden Rice is an effective source of vitamin A (15-04-2012)
Autor: G.Tang, J.Qin, G.Dolnikowski, R.Russel, M.Grusak
Źrodło: The American Journal of Clinical Nutrition Zgłosił/a: liliac
"Genetically engineered "Golden Rice" contains up to 35 microgram Beta-carotene per gram of rice.(...)Beta-Carotene derived from Golden Rice is effectively converted to vitamin A in humans"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365