Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.719.895 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie umiemy się odnaleźć, nie umiemy współdziałać. Dlaczego ci, co chcą ukraść samochód dogadują się w minutę, a ci co chcą założyć trawnik, nie mogą dogadać się przez lata?"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Filozof o ateistach (19-09-2012)
Autor: Jacek Kowalczyk
Źrodło: Listy ateisty Zgłosił/a: liliac
"Oczywiście wiem, że jak człowieka o coś pytają, to musi jakoś odpowiedzieć, gdy już zgodził się rozmawiać. Jednak od filozofa oczekiwałbym przede wszystkim trochę więcej precyzji w posługiwaniu się pojęciami, chyba że woli tego nie robić, żeby móc swobodnie przechodzić z jednego pola znaczeniowego na inne."
Do tekstu..
Ładny zapach i miły dotyk (19-09-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Mózgi mamy wszyscy i każdy z nas wie, że jura to czas kiedy na Ziemi dominowały dinozaury. Jednak mało kto łączy te dwa fakty i wie, że razem z dinozaurami dorastali nasi dalecy przodkowie, pierwsze ssaki. I to właśnie budowa ich mózgu była i jest jednym z wyróżników tej grupy taksonomicznej czyli Mammalia."
Do tekstu..
Nie przepadam, ale popieram (19-09-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
To dosyć oczywiste, że prawica nie lubi Kongresu Kobiet. I niekoniecznie mam w tym wypadku na myśli konserwatywnych konserwatystów: baba ma siedzieć w domu, i już. Nie mam też na myśli mizoginów mówiących: poprzewracało się kobitkom w głowach i świat cały chcą na głowie postawić. Prawica, która przynajmniej część postulatów Kongresu mogłaby poprzeć, i tak nigdy tego nie zrobi, bo buduje swoją tożsamość na podziale, w którym wszystko, co choćby z lekka pachnie feminizmem, jest fe. Jest lewacką feminazistowską liberalną ideologią. Oczywiście, gdzieś tam na świecie, istnieje chrześcijański feminizm, nawet z odłamem Catholics for Choice, ale takie sztuczki to nie u nas. Nie warto nad tym zbyt długo się rozwodzić. Ciekawsze jest, czemu lewica tak się na KK dąsa, bo też się dąsa.
Do tekstu..
Wstrząs po otrzęsinach (19-09-2012)
Autor: JOM
Źrodło: lubin.pl Zgłosił/a: ramichael
Cała Polska żyje dziś zdjęciami, na których podczas otrzęsin ksiądz dyrektor lubińskiego gimnazjum salezjańskiego pozwala uczniom na zlizywanie ze swych kolan bitej śmietany. Sprawę odkryli w piątek koledzy z TVL Odra. Od tamtej pory w naszych redakcjach urywają się telefony. Materiał został bowiem dołączony na stronę lubin.pl
Do tekstu..
"Polityka": O. Rydzyk traci wpływy w episkopacie i w PiS (19-09-2012)
Autor: er
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Milczenie ks. Rydzyka w sprawie wspólnego przesłania polskiego Kościoła i rosyjskiej Cerkwi zostało fatalnie przyjęte przez biskupów - pisze tygodnik. I dodaje, że rozchodzą się również drogi dyrektora Radia Maryja i prezesa PiS.
Do tekstu..
Ach ta straszna inżynieria społeczna! (19-09-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W 1981 roku, pod koniec epoki karnawału "Solidarności", "Trybuna Ludu" i inne oficjalne pisma przestrzegały Polaków przed zarazą szerzoną przez nowy związek zawodowy.
Do tekstu..
Przehandlowali ok. 2 tys. niemowląt. Zakonnica z mafii przed sądem (18-09-2012)
Autor: (msz)
Źrodło: wp.pl; IAR Zgłosił/a: slik
W Hiszpanii rozpoczął się pierwszy proces dotyczący tzw. kradzionych dzieci. Od czasów dyktatury Franco do końca lat 80. tysiącom matek odebrano po porodzie dzieci informując, że zmarły. Dzieci były oddawane do adopcji. W procederze miały brać udział zakonnice, lekarze, położne i państwowi urzędnicy, tworzący mafię zarabiającą na handlu dziećmi.
Do tekstu..
Egzorcyści przygotowali medaliony dla Kaczyńskiego i Sakiewicza (18-09-2012)
Autor: gw
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: slik
Otrzymałem medalion ze św. Benedyktem, nad którym pewien ważny duchowny odprawił egzorcyzm. Identyczny medalion chcą przekazać Jarosławowi Kaczyńskiemu - pisze Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Do tekstu..
Na ostatnie pożegnanie księdzu wstęp wzbroniony (18-09-2012)
Autor: Marta Woźniak
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Pogrzeb to zespół obrzędów dotyczących pożegnania zmarłego. Najczęściej jego forma wyrasta z fundamentów religijnych. Problem pojawia się, kiedy nieboszczyk miał (za życia) z Panem Bogiem na pieńku. Charakter ceremonii zazwyczaj zależny jest od religijnych przekonań osób, które ją organizują.
Do tekstu..
Tylko pół miliona dzieci szkoda (18-09-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Nie mamy Złotego Ryżu, ale mamy Greenpeace. Organizacja ta od samego początku blokuje w każdy możliwy sposób rozwój i wykorzystanie tej odmiany w jakimkolwiek projekcie humanitarnym. Dlaczego? Bo Złoty Ryż jest odmianą genetycznie modyfikowaną, do której wprowadzono gen kodujący beta-karoten, substancję identyczną z tymi spotykanymi w "konwencjonalnych" roślinach. Jakie są argumenty? Ponieważ Złoty Ryż ma być udostępniany rolnikom za darmo oraz powstał w ramach projektu humanitarnego, odpadają ulubione argumenty czyli tzw. "Monsantofobia" oraz wieczny problem patentowania odmian GMO."
Do tekstu..
"Ateizm nie jest chorobą" – kampania na ulicach polskich miast (18-09-2012)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: greg
"Bilboardy promujące ateizm zawisną od października w kilku polskich miastach, m.in pod Jasną Górą i w Świebodzinie, gdzie stoi pomnik Chrystusa Króla. – Chcemy udowodnić, że ateizm nie jest chorobą. W przyszłym roku zaprosimy do Polski Richarda Dawkinsa i zorganizujemy duże medialne wydarzenie – mówi naTemat Dorota Wójcik, prezes zarządu fundacji Wolność od Religii, która organizuje akcję."
Do tekstu..
48-letni ksiądz oskarżony o pedofilię (18-09-2012)
Autor: (ap)
Źrodło: wp.pl/PAP Zgłosił/a: JK
"Prokuratura w Rawie Mazowieckiej oskarżyła 48-letniego mężczyznę o pedofilię. Według mediów chodzi o księdza jednej z okolicznych parafii. Duchowny miał dopuścić się przestępstw seksualnych wobec pięciu chłopców poniżej 15. roku życia. Grozi mu do 12 lat więzienia."
Do tekstu..
Uczniowie zlizują bitą śmietanę z kolan księdza-dyrektora. (18-09-2012)
Autor: wg, dpiw
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Materiał, w którym kilkunastoletnie dziewczynki i chłopcy zlizują bitą śmietanę z kolan dyrektora gimnazjum i jednocześnie księdza, pokazała lubińska Telewizja Odra. - Jeśli młodzieży to nie uwłaczało, to nie widzę przeciwwskazań - ocenia kuratorium.
Do tekstu..
Naukowcy znaleźli geny twarzy (18-09-2012)
Autor: Wojciech Moskal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Badacze z Holandii znaleźli pięć genów, od których może zależeć kształt ludzkiej twarzy. Z odkrycia najbardziej cieszą się policjanci
Do tekstu..
HOMEOPATIA PRZERŻNIĘTA (NA PÓŁ) (18-09-2012)
Autor: Andrzej Gregosiewicz
Źrodło: sluzbazdrowia.com.pl Zgłosił/a: Mirek
"Polacy okazali się narodem, który, jako pierwszy w Europie, przejrzał na oczy."
Do tekstu..
O krok od zabawy w Boga (18-09-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Mirek
"W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się właśnie konsultacje społeczne dotyczące zalegalizowania zapłodnienia in vitro z użyciem komórek pochodzących od trzech osób: jednego mężczyzny i dwóch kobiet. Metoda może pomóc parom, których potomstwo zagrożone jest chorobami mitochondrialnymi. Jednocześnie jednak te rozważania otwierają puszkę Pandory w dyskusjach nad moralnymi aspektami zapłodnienia in vitro i badań na zarodkach."
Do tekstu..
Okaleczam Cię, w imię Boga! (18-09-2012)
Autor: Robert Kulig
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Ryzyko śmierci przez wykrwawienie podczas seksu czy porodu i ból towarzyszący przy każdej menstruacji to codzienne problemy milionów kobiet, które przeżyły zabieg obrzezania. Jedna z nich zgodziła się porozmawiać z Onetem i opowiedzieć o swoim dramacie oraz chęci walki o prawa kobiet."
Do tekstu..
Studium obnaża niewiedzę Polaków (17-09-2012)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: www.kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: Artur@R
Hiszpańska Fundacja BBVA opublikowała wyniki swojego "Międzynarodowego studium nt. kultury naukowej". Na jego potrzeby przeprowadzono ankiety w 11 krajach, w każdym z nich przepytując 1500 osób. W badaniach wzięli udział mieszkańcy Włoch, Hiszpanii, Austrii, Czech, Polski, Niemiec, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Danii oraz USA. Ich celem było określenie poziomu szeroko pojętej kultury naukowej.
Do tekstu..
In vitro, czyli o mordowaniu niepełnosprawnych (17-09-2012)
Autor: Ateus
Źrodło: antyteizm.blox.pl Zgłosił/a: ramichael
Spór przeciwników i zwolenników zapłodnienia in vitro pokazuje, do jakiego stopnia arbitralnie ustanowiony dogmat może zniekształcić i wypaczyć ludzką moralność. Jest to również przykład na to, że moralność oparta o wiedzę i naukę prowadzi do realizacji większego dobra niż ta ugruntowana w ignorancji i religijnych przesądach. Ważnym głosem w tym sporze jest niezwykle interesująca książka Zdzisławy Piątek O śmierci, seksie i metodzie in vitro. Książka ta, podkreślając chęć dialogu i nie stanowiąc bezpośredniego ataku na religię, domaga się przestrzegania wolności światopoglądowej i laickości pa
Do tekstu..
Od słów do zmiany społecznej, czyli genderowa ewolucja (17-09-2012)
Autor: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Aleksandra Kaniewska
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Debata o gender pokazała, że duża część społeczeństwa nie do końca rozumie znaczenie tego słowa. Ludzie są straszeni gender jakby to był diabeł, który ma rozbijać rodziny Rozmowa Aleksandry Kaniewskiej z Agnieszką Kozłowską-Rajewicz, Pełnomocniczką Rządu ds. Równego Traktowania
Do tekstu..
Nie zdarzają się przypadki, żeby po marihuanie mąż bił żonę. Wręcz przeciwnie (17-09-2012)
Autor: sia
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: Kuba K.
Znacznie łagodniej traktujemy pobicie dziecka, żony czy męża niż posiadanie niewielkiej ilości substancji, która nikomu nie szkodzi, a tylko obraża czyjeś przekonania - mówi w rozmowie z TOK FM, prof. Jerzy Vetulani, psychofarmakolog, neurobiolog i biochemik.
Do tekstu..
Żądam kongresu mężczyzn (17-09-2012)
Autor: Tomasz Lis
Źrodło: www.newsweek.pl Zgłosił/a: Artur@R
Dlaczego kobietom całkiem sprawnie idzie walka o swoje prawa? Bo będąc silne, zachowały prawo do własnej słabości. Mężczyźni zaś padają ofiarą swoistego męskiego paragrafu 22
Do tekstu..
Humanist couple win right to challenge Canadian schools’ atheist book ban (17-09-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
A POLL currently online at CNews, Canada, shows that more than 85 percent of Canadians believe that school children should have access to atheist material. The poll was launched after a Grimsby, Ontario, couple were refused permission to distribute two books on atheism to students. They will now have the chance to make their case before an Ontario Human Rights Tribunal.
Do tekstu..
Małżeństwo par katolickich - za czy przeciw ? (17-09-2012)
Autor: zielka
Źrodło: http://ziel.blox.pl Zgłosił/a: liliac
"...tekst jest jest fragmentem artykułu, który ukazał się we francuskim portalu lewicowym mediapart kilka dni temu, w kontekscie debaty nad małżeństwami par homoseksualnych. (...)Wyjaśnijmy sobie pewne rzeczy : jako jednostka, katolik ma takie same prawa jak i inni. Katolicy nie są traktowani inaczej i nie o tym tu mowa. Zresztą, znane są przypadki małżeństw katolików w urzędzie stanu cywilnego. Ale przyzwolenie na małżeństwo katolickie, to jest zupełnie inna kwestia"
Do tekstu..
W naszym kraju nie można nie posłać dziecka na religię, zbyt silna presja (17-09-2012)
Autor: Agata Kondzińska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
I jeśli kiedyś Donald Tusk przyjdzie do nas z prośbą o polityczną pomoc, pokażemy mu, gdzie ma szukać oszczędności - mówi Janusz Palikot, lider Ruchu Palikota i pokazuje wyliczenia ile w Polsce kosztuje prowadzenie lekcji religii w szkołach. Jego partia zaczyna akcję przekonywania, że religie powinny wrócić do salek katechetycznych.
Do tekstu..
"Mam dość! Przecież Józef nigdy nie przywalił Maryi!" (17-09-2012)
Autor: Joanna Berendt
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Mam dość pytania: "A dlaczego ona na to pozwala?" Z całym szacunkiem, ale do jasnej cholery, czy oprawca kiedykolwiek pyta: "A przepraszam, czy mógłbym ci spuścić łomot?" - pytała w pasji jedna z uczestniczek dzisiejszego panelu na Kongresie Kobiet o przemocy wobec kobiet. "Mam dość!" - to jego hasło przewodnie. Na spotkaniu były ofiary przemocy.
Do tekstu..
Japonia rezygnuje z atomu. Na dobre. (16-09-2012)
Autor: Fryderyk Schneider
Źrodło: http://natemat.pl Zgłosił/a: kogut59
Zero atomu do 2042 roku Władze właśnie zapowiedziały, że kraj będzie dążył do rezygnacji z atomu w ciągu najbliższych 30 lat. Plan japońskiego rządu zakłada, że atom będzie stopniowo zastępowany odnawialnymi źródłami energii i importowanym gazem ziemnym.
Do tekstu..
DONALD TEŻ BYŁA KOBIETĄ (16-09-2012)
Autor: nadordynariusz
Źrodło: tokfm.pl/blogi/ Zgłosił/a: ramichael
Niejaki premier Tusk goszcząc na IV Kongresie Kobiet zwrócił się do zgromadzonych pań w te słowa "Mam świadomość, że rozmowa o prawach kobiet, o równości płci we wszystkich aspektach, także gospodarczych jest także rozmową o tym, jak wyprowadzić Polskę i Europę z kryzysu. Nie stać nas, aby połowa populacji była tłamszona przez bariery i przepisy czy złe obyczaje". Ponadto opowiedział się za metodą suwakową w budowaniu list wyborczych do parlamentu. Każda średnio nawet zorientowana kobieta wie, że Tusk raczył zełgać w najordynarniejszy sposób. Co zdaje się weszło mu już krew. Bo jak wyglądają te słowa na tle czynów jakich się był dopuścił Donald piastujący stanowisko prezesa od ministrów? A no nie wyglądają najlepiej, ale po kolei.
Do tekstu..
Gumka pękła, i co teraz, Panie Premierze? (16-09-2012)
Autor: studentki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie jesteśmy małymi puszczalskimi, po prostu uprawiamy seks. Czy to naprawdę coś tak gorszącego?
Do tekstu..
Kongres Kobiet: Przemoc domowa nie jest wewnętrzną sprawą rodziny (16-09-2012)
Autor: PAP, gp
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Prawo nie dość skutecznie chroni kobiety, które doświadczyły przemocy; wciąż pokutują błędne przekonania, że przemoc domowa to wewnętrzna sprawa rodziny - mówiły w sobotę uczestniczki sesji "Dość przemocy wobec kobiet" na IV Kongresie Kobiet w Warszawie.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365