Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.754.157 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Prawdę trzeba wyrażać prostymi słowami."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Czy wahabici zradykalizują warszawski meczet? (10-10-2011)
Autor: Euroislam
Źrodło: Euroislam Zgłosił/a: Piątkowski
"Islamski radykał w Warszawie. Odwiedził budowę meczetu", podaje nagłówek dziennika Fakt informując o wizycie zastępcy sekretarza Światowej Ligi Muzułmańskiej (MWL) dr Abdurrahmana Bin Abdullaha Alzeida.
Do tekstu..
Panic of the Plutocrats (10-10-2011)
Autor: Paul Krugman
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: coreless
Noblista Paul Krugman w poniedziałkowym wydaniu NYT wyraża swoje zdanie na temat reakcji bankierów i prawicowych polityków na pokojowe demonstracje ruchu Okupuj Wall Street. Streszczenie w języku polskim: http://forsal.pl/artykuly/555357,noblista_ruch_okupacja_wall_street_jest_demonizowany.html
Do tekstu..
Tomasz Terlikowski o wyniku wyborczym Ruchu Palikota (10-10-2011)
Zgłosił/a: adis

Do tekstu..
Yes, yes, yes! Polityczne szanse Palikota (10-10-2011)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Politycznie show należy do Tuska. Jest obecnie najwybitniejszym czynnym liderem z potencjałem prezydenckim. To Tusk wygrał te wybory, właściwie w pojedynkę. Ale też do Janusza Palikota. Nie wróżyłem jego Ruchowi przyszłości. Nie miałem racji - przynajmniej na krótką metę, bo godzina prawdy przyjdzie dopiero w sejmowym praniu, kiedy Palikot sam się przekona, ile warte są jego szable w grze parlamentarnej."
Do tekstu..
Niemożliwe kryształy czyli Nobel z chemii 2011 (10-10-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Od ogłoszenia nagrody minął już niemal tydzień, więc wszyscy już zapewne wiedzą, że nagrodę Nobla z chemii na rok 2011 otrzymał izraelski chemik Daniel Shechtman za odkrycie kwazikryształów. Jest spora też szansa, że już się naczytaliście, co to są kwazikryształy i z czym to się je. Ale jakby jednak nie, albo jakbyście mieli potrzebę przeczytania o tym jeszcze raz, to zapraszam!"
Do tekstu..
A Voice, Still Vibrant, Reflects on Mortality (10-10-2011)
Autor: Charles McGrath
Źrodło: nytimes.com Zgłosił/a: JK
Christopher Hitchens, probably the country's most famous unbeliever, received the Freethinker of the Year Award at the annual convention of the Atheist Alliance of America here on Saturday. Mr. Hitchens was flattered by the honor, he said a few days beforehand, but also a little abashed. "I think being an atheist is something you are, not something you do," he explained, adding: "I'm not sure we need to be honored. We don't need positive reinforcement. On the other hand, we do need to stick up for ourselves, especially in a place like Texas, where they have laws, I think, that if you don't believe in Jesus Christ you can't run for sheriff."
Do tekstu..
Dlaczego Palikot stał się największym wygranym? (10-10-2011)
Autor: Jacek Gądek, Onet
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Masoni, Żydzi, KGB, cykliści - uśmiecha się Piotr Tymochowicz i wymienia tych, którzy stoją za Januszem Palikotem. A na serio? W Lublinie "jedynką" Ruchu Palikota jest Zofia Popiel, zdobywczyni tytułu najsympatyczniejszej mieszkanki Lublina w 2009 r. "Dwójka" to z kolei 23-letni student prawa, który - jeśli uzyska mandat - może stać się najmłodszym posłem nowej kadencji. Kto i jak uczynił z RP trzecią siłę III RP?
Do tekstu..
"Kościół powinien pomóc finansowo rządowi w kryzysie" (09-10-2011)
Autor: (meg)
Źrodło: PAP, wp.pl Zgłosił/a: slik
Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, zwierzchnik duchowy prawosławnych na świecie Bartłomiej I wezwał podczas uroczystości religijnych na świętej górze Athos Kościół w Grecji do współdziałania z greckim rządem w przezwyciężaniu kryzysu finansowego.[] Kościół prawosławny i klasztory zostały ostatnio zwolnione z płacenia podniesionego ostatnio podatku od nieruchomości, co wywołało nową dyskusję na temat zadań, jakie powinien wziąć na siebie Kościół w przełamywaniu deficytu publicznego Grecji.
Do tekstu..
Ministrantki (09-10-2011)
Autor: Maciej Stańczyk
Źrodło: religia.onet.pl Zgłosił/a: slik
Dziewczyna będzie kusić, rozpraszać. Odciągnie chłopców od przyszłego kapłaństwa - mówią konserwatywni księża, którzy nie chcą dopuścić dziewczyn do roli ministrantów. Niemal w połowie polskich diecezji zgoda na takie rozwiązanie jednak już jest, choć i tam dziewczyn służące do mszy są w zdecydowanej mniejszości.
Do tekstu..
Kard. Dziwisz zaliczył wyborczą wpadkę (09-10-2011)
Autor: -
Źrodło: IAR; TVN24, wp.pl Zgłosił/a: slik
Kardynał Stanisław Dziwisz, który głosował w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 16 przy ul. św. Marka w Krakowie, zapomniał dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Sekretarz duchownego wysłał kierowcę po dokument i dopiero po kilkunastu minutach kardynał mógł oddać głos. Pojawienie się kardynała bez dowodu wywołało konsternację wśród członków komisji wyborczej, ale nie mogli oni zrobić wyjątku.
Do tekstu..
Odblask i rozbłysk Słońca na wodzie. (09-10-2011)
Autor: pcirrus
Źrodło: Fizyka klimatu - blog Zgłosił/a: liliac
"Odblask słonca na wodzie składa się olbrzymiej ilości rozbłysków słońca na wodzie. Ponieważ odblask słońca od oceanu jest najsilniejszym naturalnym źródłem światła na Ziemi to warto się zastanowić jak taki odblask powstaje."
Do tekstu..
Nie pójdę do wyborów, bo czytam Grocholę (09-10-2011)
Autor: tram_way
Źrodło: Tramwaj zwany podglądaniem Zgłosił/a: liliac
Mały komentarz do tego, w jaki sposób toruński socjolog widzi polskie kobiety.
Do tekstu..
Powrót Grabińskiego, czyli duchy polskie (09-10-2011)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Oto zmarły w 1936 roku prozaik, który miał szmergla zupełnego na temat duchów, mediumizmu, fantomów, zjaw, ektoplazmy oraz Szatana, zostaje wznowiony akurat w epicentrum narodowej dyskusji o wpływie Lucyfera na ramówkę telewizji publicznej."
Do tekstu..
Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego (09-10-2011)
Autor: Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego
Źrodło: http://www.wieniawski.pl Zgłosił/a: liliac
8 października 2011 r. o godz. 19:00 odbyła się uroczysta inauguracja XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego.
http://www.wieniawski.pl/
Zła wiadomość dla Kościoła katolickiego (08-10-2011)
Autor: KDP / PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Straż pożarna, pogotowie ratunkowe oraz wojsko cieszą się największym zaufaniem Polaków; najmniej ufamy związkom zawodowym - wynika z badania TNS OBOP. Generalnie, w porównaniu do 2006 r., zaufanie do instytucji publicznych wzrosło. Wyjątkiem jest Kościół katolicki.
Do tekstu..
Jaki jest polski katolicyzm? Najnowsze badania (08-10-2011)
Autor: PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Ostatnie 20-lecie nie przyniosło wyraźnych i jednoznacznych symptomów sekularyzacji i laicyzacji polskiego społeczeństwa - wynika z badań, na podstawie których socjolog ks. prof. Janusz Mariański z KUL opublikował książkę "Katolicyzm polski - ciągłość i zmiana".
Do tekstu..
Języki rozprzestrzeniały się z mężczyznami (08-10-2011)
Autor: ew/pap
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: JK
"Wśród naszych prehistorycznych przodków języki wędrowały wraz z mężczyznami, którzy podbijali nowe terytoria i wiązali się z miejscowymi kobietami - informują naukowcy."
Do tekstu..
Portnoy w warzywniaku (08-10-2011)
Autor: Anna Kamińska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wszystkie książki, 200 sztuk, stoją w naszym 20-metrowym sklepie (szyld mamy prosty: "Warzywa i owoce"), na półce od ściany do kapusty kiszonej - mówi pani Jolanta"
Do tekstu..
Media puts its Bigfoot in it Yeti again: it’s abominable (08-10-2011)
Autor: Darren Curnoe
Źrodło: The Conversation Zgłosił/a: coreless
Let's be clear: there is NO Yeti!
Do tekstu..
Archaeologist argues world's oldest temples were not temples at all (08-10-2011)
Autor: Kevin Stacey
Źrodło: EurekAlert! Zgłosił/a: coreless
Ancient structures uncovered in Turkey and thought to be the world's oldest temples may not have been strictly religious buildings after all...
Do tekstu..
The Pathological Altruist Gives Till Someone Hurts (08-10-2011)
Autor: Natalie Angier
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: coreless
Miłosierdzie czasami zabija.
Do tekstu..
Czy potrzebne jest nam wykształcenie ogólne? Licea niekształcące (08-10-2011)
Autor: red/list
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W polskiej szkole średniej, mylnie zwanej ogólnokształcącą, uczniowie już nie otrzymują wykształcenia ogólnego. Jesteśmy świadkami galopującego upadku intelektualnego kolejnych roczników młodych Polaków - pisze w pełnym goryczy tekście nauczycielka renomowanego liceum."
Do tekstu..
Precz z pocztą, czyli bankructwo redaktora Krzyżaniaka (08-10-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Droga osobo, która wysłała do mnie e-maila. Niestety, byłem zmuszony ogłosić mailowe bankructwo. Nie miałem szans przeczytać wszystkich zaległości, więc je hurtowo skasowałem. W pilnych sprawach proszę się ze mną skontaktować ponownie. Serdecznie przepraszam za związane z tym niedogodności. Wasz szczerze oddany..."
Do tekstu..
Kto stworzył wszechświat wg Stephena Hawkinga (07-10-2011)
Źrodło: Youtube Zgłosił/a: Czercia
Stephen Hawking na temat powstania Wszechświata bez udziału boga.
Do tekstu..
Zdrowe fusy (07-10-2011)
Autor: Izabela Filc-Redlińska
Źrodło: Newsweek Polska Zgłosił/a: ssplayer
Herbata ma równie silne właściwości prozdrowotne co wino. Trzeba tylko nauczyć się ją parzyć.
Do tekstu..
W czym zawinił Napieralski? (07-10-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
W tych wyborach nie jestem fanką SLD. Nie rozumiem ani taktyki wyborczej ani motywów konstruowania list. Nie rozumiem dlaczego na listach wyborczych znalazły się osoby tak skompromitowane i niszczące nowoczesny wizerunek partii jak Leszek Miller, który przebija się do mediów głównie z powodu swoich seksistowskich, starczych bonmotów. Nie rozumiem dlaczego partia, które może różnić się od innych programowym egalitaryzmem, nowoczesnością, laickością i obroną praw kobiet odrzuciła takie kandydatury jak Nowicka czy Biedroń lub dlaczego największy nabytek tej partii - świetny Jan Hartman - nie zajął pierwszego miejsca w Krakowie a SLD zdecydowała się na znaczący ubytek głosów umieszczając tam spadochroniarza Kalitę. Wszystko to trochę bez sensu. Ale sam przewodniczący robi jednak wiele by sens
Do tekstu..
Przyznano pokojowego Nobla. Zaskakujący werdykt (07-10-2011)
Autor: KK/Onet, PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Trzy kobiety: Liberyjki Ellen Johnson-Sirleaf i Leymah Gbowee oraz Jemenka Tawakkul Karman zostały laureatkami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla - ogłosił dzisiaj Komitet Noblowski w Oslo."
Do tekstu..
Już od urodzenia dzieci w Polsce wiedzą, że pod Monte Cassino zwyciężyli nasi (07-10-2011)
Autor: "NIE" nr 40/2011
Źrodło: "NIE" nr 40/2011 Zgłosił/a: Piątkowski
Już od urodzenia dzieci w Polsce wiedzą, że pod Monte Cassino zwyciężyli nasi i to oni są bohaterami. Jak się jednak okazuje, odkąd pieśń Feliksa Konarskiego o czerwonych makach przestała być modna, prawda o tym kto, z kim, przeciwko komu i po co się tłukł zaczyna się w społeczeństwie rozwadniać. Dowodem Uchwała Rady Miasta Siemiatycze, opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego nr 66, z 2 lipca 2003 roku. Czytamy w niej, że w Siemiatyczach znajduje się ulica... Obrońców Monte Cassino. Tymczasem - co wiadomo już po podstawówce - obroną Monte Cassino zajmowała się niemiecka 10.
http://pokazywarka.pl/zkckug/
Sojusznik z lewej (07-10-2011)
Autor: Sergiusz Kowalski
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: Artur@R
Krytyka postawy "środowiska" "Krytyki Politycznej" - "Krytyka Polityczna" jest konsekwentna w zwalczaniu PO i oddemonizowywaniu PiS bez względu na konsekwencje.
Do tekstu..
Scientist in a Strange Land (06-10-2011)
Autor: Tom Clynes
Źrodło: POPSCI Zgłosił/a: coreless
Last December, Felisa Wolfe-Simon announced the discovery of a microbe that could change the way we understand life in the universe. Soon she found herself plunged into a maelstrom of bitter backlash and intemperate criticism...
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365