Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.678.181 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia ukrywa wiele szelmowstwa przed podejrzeniami".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Giertych chce zakazać Darwina w szkołach (13-10-2006)
Źrodło: Gazeta Wyborcza/gazeta.pl Zgłosił/a: Lesław Cymer
Eurodeputowany LPR, profesor dendrologii (nauki o drzewach) i ojciec ministra oświaty zorganizował w środę w brukselskiej siedzibie europarlamentu coś, co nazwał "publiczną debatą" w sprawie teorii ewolucji. Do dyskusji zaprosił kilku mało znanych naukowców: Josepha Mastropaolo (California State University), Guy'a Berthaulta (paryska Ecole Polytechnique) i Hansa Zillmera (uniwersytet w Berlinie).
Do tekstu..
Kampania "Giertych musi odejść" (13-10-2006)
Zgłosił/a: JR
Kampania "Giertych Musi Odejść" to ruch społeczny występujący przeciw udziałowi w rządzie skrajnie prawicowych polityków, w szczególności objęciu funkcji ministra edukacji przez Romana Giertycha.
http://www.gmo.nongov.pl
Biorą, bo dostają. (12-10-2006)
Autor: Anna Szulc
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: jarekland
Zasadniczo Kościół katolicki w Polsce utrzymuje się z datków wiernych. Jednak wbrew konstytucji, ustawom i nawet wbrew konkordatowi to nie wierni, ale państwo jest dziś największym dobrodziejem najważniejszej w kraju religii.
Do tekstu..
Rosyjscy internauci o Polsce (10-10-2006)
Autor: Krzysztof Pilawski
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Opublikowany w "Przeglądzie" (nr 38 z 24 września) mój artykuł "Skąd się biorą Ruscy" został przetłumaczony na rosyjski i umieszczony na portalu inosmi.ru specjalizującym się w przekładach publikacji z prasy światowej. Wywołał on ogromne zainteresowanie internautów.
Do tekstu..
Nie dajmy się zadusić (10-10-2006)
Autor: Przemysław Szubartowicz
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: zet
Wszystkie znaki i omamy dzisiejszej władzy traktuję z pogardliwym uśmiechem.
Do tekstu..
Test podatności na wpływ telewizji (10-10-2006)
Autor: Marek i Wojciech Wareccy
Źrodło: Psychologia Spoleczna Zgłosił/a: DK
Opinia publiczna to zdanie ludzi, których normalnie nikt o zdanie nie pyta. Szanowny Czytelniku, przedstawiamy Ci Test Podatności na Wpływ Telewizji, czyli narzędzie, dzięki któremu będziesz mógł (z pewnym przymrużeniem oka) ocenić na ile jesteś świadomy, w jaki sposób telewizja wpływa na Twój sposób myślenia i działania.
Do tekstu..
Muzułmanie w ryzach prawa (09-10-2006)
Autor: María Paz López
Źrodło: onet.pl/La Vanguardia Zgłosił/a: budzik
Włosi wpadli na pomysł, jak "ucywilizować" wyznawców islamu: chcą, by podpisali dokument zobowiązujący ich do przestrzegania szeregu zasad. Wiele organizacji islamskich odebrało to jako przejaw dyskryminacji.
Do tekstu..
Skrajna prawica sięga po Rosję (09-10-2006)
Autor: Johannes Voswinkel
Źrodło: onet.pl/Die Zeit Zgłosił/a: budzik
Rosyjscy nacjonaliści pilnie trenują, szykując się do przejęcia władzy Działają w obronie Kremla, wzniecają pogromy muzułmanów i popierają Izrael, w którym widzą forpocztę "białego świata".
Do tekstu..
I kto tu jest terrorystą? (09-10-2006)
Autor: Noam Chomsky, Artur Domosławski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Mówi się, że terroryzm jest bronią słabych, ale to zakłamanie. To przede wszystkim broń silnych. Własny terroryzm Ameryka nazywa walką z terroryzmem - mówi amerykański dysydent nr 1
Do tekstu..
Wolność i jej wrogowie (09-10-2006)
Autor: Timothy Garton Ash
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
W pierwszej dekadzie XXI wieku nawet w krajach, gdzie od dawna panuje liberalna demokracja, obszar wolności słowa ulega i będzie ulegał erozji - chyba że staniemy w jej obronie.
Do tekstu..
Jak zbankrutowali nobliści (09-10-2006)
Autor: MZ
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: Wilhelm
Fundusz LTCM (Long Term Capital Management) - utworzony przez czterech noblistów z dziedziny ekonomii - miał być łatwym sposobem na ogromne pieniądze. Ale rzeczywistość przerosła noblistów. LTCM miał w sobie łączyć zupełnie nowe strategie i instrumenty finansowe. Ze względu na charakter funduszu (hedgingowy) nie podlegał on Komisji Bazylejskiej, co dawało mu dużą swobodę działania. Sekretarz skarbu USA nazwał wizję noblistów "ekonomią keczupu". Nie była to jego zdaniem prawdziwa ekonomia, ale dywagacje, "czy pełna butelka wina to to samo co dwie puste butelki".
Do tekstu..
Maltretowanie jest nieskuteczne (09-10-2006)
Autor: Rachel Dry
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: zet
Debata nad "alternatywnymi" sposobami przesłuchiwania stosowanymi w walce z terroryzmem wyszła już poza kwestie prawne oraz moralne i koncentruje się na aspektach praktycznych
Do tekstu..
Religia dla niewierzących (08-10-2006)
Autor: Justo Barranco
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: zet
Ateiści też mają prawo do życia duchowego - przekonuje francuski filozof André Comte-Sponville Jeśli nie zaproponujemy im, jak je kultywować, mogą łatwo ulec różnego rodzaju sektom. W równym stopniu co wojujący islam zagraża nam dziś nihilizm.
Do tekstu..
Ludzie widzą to co chcą i dlatego sie zawodzą (08-10-2006)
Autor: Marcin Szumański
Źrodło: Szuman - strona prywatna Zgłosił/a: Lenka
Ludzie szukają winnych swoich niepowodzeń i zawowdów wokół siebie, choć tak naprawdę sami są sobie winni
Do tekstu..
Prezydent Argentyny zderza się z hierarchami (06-10-2006)
Autor: Maciej Stasiński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Roger Bacon
Arcybiskup Buenos Aires, kard. Jorge Brgoglio (kandydat na papieża podczas ostatniego konklawe) przeciwny rozliczeniu zbrodni junty wojskowej. Nic dziwnego. Biskupi argentyński poparli pucz junty i nigdy nie zaprotestowali przeciwko terrorowi, kolaborując z dyktaturą.
Do tekstu..
Władza wstydzi się seksu (05-10-2006)
Autor: Krzysztof Szczepaniak
Źrodło: onet.pl/Przekrój Zgłosił/a: budzik
Rodzicu! Nie licz, że szkoła uświadomi twoje dziecko! Musisz to zrobić sam! Prostytucja wśród dzieci, rodzinne tragedie i wysoki odsetek nastoletnich matek to efekt wieloletniej ignorancji państwa i oporu Kościoła przed wprowadzeniem do szkół edukacji seksualnej.
Do tekstu..
Kali bronić niezależności (04-10-2006)
Autor: Rafał Ziemkiewicz
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: budzik
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeśli dziennikarze zrobią coś, co szkodzi partii przez większość ich środowiska nielubianej, to jest to przejaw ich niezależności. Jeśli jednak inni dziennikarze napiszą coś, co potwierdza tezy przez tę partię głoszone, to jednym chórem oskarża się ich, że pisali pod czyjeś dyktando.
Do tekstu..
Trzy miliony krewnych Konfucjusza (04-10-2006)
Źrodło: The Guardian Zgłosił/a: jarekland
Konfucjanizm powraca triumfalnie przy pełnym wsparciu rządzącej niepodzielnie partii komunistycznej
Do tekstu..
Ołowiana demokracja (03-10-2006)
Autor: Adam Krzemiński
Źrodło: Polityka/onet.pl Zgłosił/a: jarekland
W Niemczech ukazała się książka Ute Scheub "Fałszywe życie. Poszukiwanie ojca". Jej autorka pisze o swym ojcu, byłym esesmanie. Jego los w pewnym momencie w osobliwy i dramatyczny sposób splótł się z losem Güntera Grassa.
Do tekstu..
Alternative Commissioner for the Protection of Human Rights (02-10-2006)
Autor: AD
Źrodło: rzecznik.org.pl Zgłosił/a: MA
While looking for an adequate candidate for the post of the alternative ombudsman and discussing the details of the project, we were often advised that Mr. Kochanowski should be given a chance. Many, mostly professors of law, maintained that for some time we should monitor the activities of Mr. Kochanowski, so that after a certain period we would be able to take an informed and rational decision, whether an alternative commissioner is really necessary. Despite our serious reservations, we have decide to follow this advice. We have watched the Ombudsman closely and today, more than six months s
Do tekstu..
Fenomen fińskich uczniów (01-10-2006)
Autor: Marek Budajczak
Źrodło: Gazeta Szkolna/onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Uczniowie w Finlandii wydają się jedynymi na świeci, którzy nie tylko osiągają świetne wyniki w nauce, ale również lubią chodzić do szkoły. Skąd to wiadomo? Wystarczy przejrzeć wyniki Projektu Międzynarodowej Oceny Uczniów (PISA), organizowanego przez OECD. W obu dotychczasowych edycjach tych badań, w których udział brało ponad 200 tys. 15-latków z odpowiednio 42 i 31 krajów, bądź to należących do tej organizacji, bądź tylko z nią współpracujących, fińscy uczniowie uplasowali się na pierwszym miejscu. W 2003 roku zwyciężyli bezapelacyjnie, wygrywając we wszystkich kategoriach poza jedną, w któ
Do tekstu..
Nagrania z ukrytej kamery posłanki Beger (27-09-2006)
Źrodło: Teraz My Zgłosił/a: MA

Do tekstu..
Gigantyczne szczury w natarciu (26-09-2006)
Autor: Patrick Barkham
Źrodło: http://portalwiedzy.onet. Zgłosił/a: zet
Ostatnio pojawia się coraz więcej doniesień o olbrzymich szczurach, które nie boją się ludzi i są wyjątkowo odporne na wszelkie trutki. Czy na zaśmieconych ulicach Wielkiej Brytanii ewoluuje właśnie nowa rasa "nadszczurów"?
Do tekstu..
Ludzkie prochy na wiatr (26-09-2006)
Autor: Judith Raupp
Źrodło: Suddetsche Zeiung/onet.pl Zgłosił/a: jarekland
W Szwajcarii to całkowicie legalne. Najbliżsi mogą zakopać prochy zmarłego członka rodziny pod skałą czy drzewem, wysypać je do potoku albo rozrzucić na wietrze. Pomysłowy organizator takich pochówków dla Niemców zaciera ręce.
Do tekstu..
Minister do spraw patriotyzmu (26-09-2006)
Autor: Cella Chauffour
Źrodło: Le Monde/onet.pl Zgłosił/a: jarekland
Roman Giertych, sprawujący pieczę nad oświatą w Polsce, nie przejmuje się tym, że nauczycielom nie podobają się jego pomysły. A o przeciwnikach mówi: "To byli komuniści"
Do tekstu..
Bóg rządzi Ameryką (25-09-2006)
Autor: Kevin Phillips, Artur Domosławski,
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Jojo
W Ameryce urojenia przestały być marginesem. Żadna współczesna potęga nie stała się w takim stopniu zakładnikiem religijnych fanatyków, którzy unieważniają dorobek nowożytnej wiedzy i nauki - mówi doradca republikańskich prezydentów Nixona i Reagana KEVIN PHILLIPS
Do tekstu..
Islam i europejskie wartości (23-09-2006)
Autor: Jan Fleischlauer, Holger Stark
Źrodło: Spiegrl/onet.pl Zgłosił/a: jarekland
Wolfgang Schäuble, 64-letni minister spraw wewnętrznych Niemiec rozmawia z dziennikarzami "Spiegla" o krytycznej wypowiedzi papieża wobec islamu i granicach tolerancji w stosunku do muzułmanów.
Do tekstu..
Umysł zbyt otwarty (19-09-2006)
Autor: Zuzanna Wittenburger
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: waldmarc
Ostatnio nasi posłowie modlili się żarliwie o deszcz. Kiedy minął mi pierwszy szok, a zażenowanie nieco zmalało, postanowiłam sprawdzić, czy w innych krajach też w sposób równie nieracjonalny, ba - egzotyczny, usiłowano zapobiec różnym problemom.
Do tekstu..
Jacek Kuroń o KOR (18-09-2006)
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: MA
30 lat temu powstał Komitet Obrony Robotników – niepublikowany wywiad. Z Jackiem Kuroniem rozmawiają Andrzej Friszke i Andrzej Paczkowski
Do tekstu..
W poszukiwaniu genu bezsenności (17-09-2006)
Autor: Piotr Kossobudzki
Źrodło: Przekrój/onet.pl Zgłosił/a: jarekland
To dziwna praca: mój klient śpi, a ja muszę czuwać. Mimo że spędziłem już kilka tysięcy nocy, obserwując sen, to ciągle widzę coś nowego - mówi specjalista z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu Akademii Medycznej w Warszawie.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365