Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.751.268 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"W Kościele rzymskokatolickim rezygnacja została przyozdobiona we wszelkie cnoty (...). Dla człowieka przekazanie swego losu w ręce Boga jest aktem poddania"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Tajny raport Watykanu: gwałty na zakonnicach to codzienność (20-12-2012)
Autor: Agnieszka Zakrzewicz, Rzym
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników.
Do tekstu..
Ksiądz Zbigniew R. skazany na 2 lata więzienia za pedofilię (20-12-2012)
Autor: (ap)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Sąd Okręgowy w Koszalinie (Zachodniopomorskie) oddalił apelację obrony ws. oskarżonego o pedofilię księdza Zbigniewa R. i utrzymał w mocy wyrok 2 lat bezwzględnego więzienia. Jak poinformował rzecznik SO sędzia Sławomir Przykucki wyrok jest prawomocny. Zbigniew R. był oskarżony o popełnienie w latach 2000 - 2001 piętnastu czynów pedofilskich wobec 12-letniego wówczas Marcina K. i jednego takiego samego czynu w 1999 r. wobec 14-letniego Piotra K.
Do tekstu..
List otwarty do Premiera i Rządu RP ws. urlopów ojcowskich (20-12-2012)
Autor: Anna Dryjańska i inne/inni
Źrodło: Feminoteka Zgłosił/a: liliac
"My, niżej podpisane i podpisani - organizacje pozarządowe i osoby prywatne - apelujemy do Prezesa Rady Ministrów i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o zapewnienie, by wraz wydłużeniem płatnych urlopów rodzicielskich rozszerzone zostały uprawnienia ojców, tak by urlop rodzicielski realnie dotyczył obojga rodziców, a nie tylko matek. Postulujemy przedłużenie do sześciu tygodni dwutygodniowego urlopu ojcowskiego, do wykorzystania wyłącznie przez ojca."
Do tekstu..
Jak nie pisać o nauce i filozofii nauki (20-12-2012)
Autor: Fronesis
Źrodło: Struktury wiedzy Zgłosił/a: liliac
"Na początku notki znęcałem się nad filozofią nauki. Jestem silnie przekonany, że nauczanie filozofii nauki bez nauczania socjologii wiedzy i nauczanie z zakresu społecznych studiów nad nauka i techniką jest szkodliwe. Tyle tylko, że to dotyczy nauczania na poziomie uniwersyteckim. Jak widać po wspomnianym podręczniku nauka w liceum po prostu krzywdzi uczniów. Uczniowie i uczennice więcej dowiedzieliby się o funkcjonowaniu nauki z blogów naukowych, takich choćby jak blog Sporothrix czy Nic Prostszego. Tylko jak przekonać Ministerstwo do uznania blogów za podstawę programową."
Do tekstu..
Pijany ksiądz proboszcz z Chojnic trafił do aresztu; ubliżał policjantom (20-12-2012)
Autor: KL
Źrodło: onet.pl; pomorska.pl Zgłosił/a: slik
Proboszcz parafii Matki Boskiej Fatimskiej znów w tarapatach. Tym razem nie prowadził auta po kielichu, jak było to kilka lat temu, ale naubliżał policjantom w okolicy Sierpca. Ci założyli mu kajdanki i na noc zamknęli w izbie zatrzymań.
Do tekstu..
Bartoś: religia jest inspiracją do okaleczania kobiet (20-12-2012)
Autor: RZ
Źrodło: onet.pl; radioZET; PAP Zgłosił/a: slik
Były dominikani Tadeusz Bartoś skrytykował w Radiu ZET stanowisko polskich biskupów ws. podpisania przez Polskę konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. - Jest wyrazem ignorancji nieuznawanie, że kultura i religia są źródłami zachowań ludzkich. Religia jest inspiracją do okaleczania kobiet, do traktowania ich jako gorszej istoty.
Do tekstu..
Nagroda Kryształowego Świecznika (20-12-2012)
Autor: www.wandanowicka.eu
Źrodło: www.wandanowicka.eu Zgłosił/a: JK
"Wicemarszałkini Sejmu RP Wanda Nowicka ustanowiła nagrodę za wkład w budowę świeckiego państwa. Do kapituły zaprosiła następujące osoby: Magdalena Środa (etyczka, filozofka), Jan Hartman (filozof, bioetyk), Bożena Keff (publicystka, poetka, tłumaczka), Biruta Przewłocka-Pachnik (prezeska Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego), Stanisław Obirek (filozof), Robert Biedroń (poseł na Sejm RP)."
Do tekstu..
Ziemia Kościoła do rewizji (20-12-2012)
Autor: PAP, wp.pl
Źrodło: (jpo) Zgłosił/a: slik
Ministerstwo chce odzyskać grunty, które niezgodnie z prawem dostały legnickie parafie - informuje "Rzeczpospolita". Błędne decyzje urzędników, którzy przyznali Kościołowi setki hektarów, stara się unieważnić minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Następnym krokiem ma być odzyskanie ziemi lub - jeśli jest to niemożliwe - uzyskanie odszkodowania.
Do tekstu..
Przegrana episkopatu (20-12-2012)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: JK
"18 grudnia Roku Pańskiego 2012 pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, podpisała w imieniu Polski Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej. Do ratyfikacji wciąż daleko. Ponoć nawet dwa lata. Polscy biskupi sprzeciwiają się konwencji, gdyż prawidłowo określa źródła przemocy wobec kobiet i daje im oręż w walce z domowymi oprawcami. Sutannowi nie chcą i nie mogą zaaprobować bezspornego faktu, że przemoc wobec kobiet jest systemowa, a jej źródłem są religia, tradycja i kultura."
Do tekstu..
Jesteśmy edukacyjnymi chamami (19-12-2012)
Autor: Piotr Peszko
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Nie mamy kultury uczenia się, nasze głowy pełne są słomy kombinowania, ściągania, oszukiwania i "radzenia sobie", a do tego w pełni to akceptujemy."
Do tekstu..
Ugór w operze (19-12-2012)
Autor: Mike Urbaniak
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: liliac
"Trudno znaleźć w Polsce instytucję kultury z bardziej pompatyczną nazwą i mizerniejszym repertuarem. Przykład Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki pokazuje, że zbudować wielki gmach to żaden problem. Trzeba jeszcze tylko wiedzieć w jakim celu."
Do tekstu..
"Matka chrzestna dzieci z in vitro": nigdy nie niszczymy zarodków (19-12-2012)
Autor: Anna Krawczak, Katarzyna Kozioł
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Mimo że nie ma w Polsce prawa chroniącego zarodki, mamy ustalone zasady postępowania, nigdy nie niszczymy zarodków - wyjaśnia dr Katarzyna Kozioł, ginekolog-położnik w wywiadzie z Anną Krawczak."
Do tekstu..
News z Watykanu – Geje zagrożeniem dla pokoju na świecie! (19-12-2012)
Autor: Maria Pawłowska
Źrodło: feministka.org Zgłosił/a: ramichael
Mam dla Państwa wiadomość świeżo z Watykanu. Prawdziwy news i aż dziwię się, że wcześniej nikt nie miał tej epifanii. Ewidentnie papieżem nie zostaje się bez powodu. Ale dość już trzymania Państwa w nieświadomości. Cztery dni temu Benedykt XVI oświecił cały świat, że związki homoseksualne są (duużo werbli)... zagrożeniem dla pokoju na świecie! Nie mniej nie więcej.
http://feministka.org/686/
Ateiści na wielkich billboardach promują niewiarę (19-12-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: http://wyborcza.pl Zgłosił/a: wemir
"... ludzie rozglądający się za bożonarodzeniowymi prezentami mogą się natknąć na osobliwe billboardy: >>Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam<<"
Do tekstu..
Pakistan: zabito sześciu pracowników z programu szczepień przeciw polio (18-12-2012)
Zgłosił/a: Nessy
Nieznani sprawcy zabili sześcioro pracowników uczestniczących w rządowym programie szczepień przeciwko polio w dwóch miastach w Pakistanie - poinformowały władze. W przeszłości podobnym akcjom zdrowotnym sprzeciwiali się talibowie.
Do tekstu..
Czego zabrania Obama swoim żołnierzom w Afganistanie (18-12-2012)
Autor: Jim Kouri
Źrodło: euroislam Zgłosił/a: Piątkowski
W projekcie podręcznika, który przeciekł do mediów, przeczytać można listę "zakazanych tematów rozmów", w tym: "nieprzychylne komentarze na temat talibów", "popieranie praw kobiet", "jakakolwiek krytyka pedofilii", "wszelka krytyka Afgańczyków", "homoseksualizm" czy "cokolwiek, co by miało związek z islamem". "Jak zwykle Obama i jego poplecznicy twierdzą, że jeśli terroryści mordują Amerykanów, to jest to wina żołnierzy, stróżów prawa lub agencji wywiadowczych", zauważa były agent wywiadu i policjant Sid Franes.
Do tekstu..
Nergal do swojego dawcy szpiku: "Dzięki za życie" (18-12-2012)
Autor: Anna Węglarczyk
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Mirek
Dwa lata temu liderowi zespołu Behemoth przeszczepiono szpik kostny. Nergal uściskał dziś mężczyznę, któremu zawdzięcza życie i zdrowie.
Do tekstu..
Mariusz Szczygieł poleca Koniec wiary (18-12-2012)
Autor: Mariusz Szczygieł
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Mirek
Mariusz Szczygieł poleca na święta książkę Sama Harrisa Koniec wiary.
Do tekstu..
Co się będzie działo, jeśli nic się nie wydarzy (17-12-2012)
Autor: Jakub Grom
Źrodło: Biblia Curiosa Zgłosił/a: Shavo
Co się stanie 21 grudnia, jeśli w istocie nic się nie wydarzy.
Do tekstu..
"Pograłem na komputerze, więc idę strzelać do dzieci" (17-12-2012)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Mroczna Sztuka Ogłupiania Zgłosił/a: Shavo
Choć nie ma jednoznacznych dowodów na powiązanie gier wideo z agresją, mit ten kwitnie w najlepsze.
Do tekstu..
Terlikowski z Niesiołowskim u Olejnik: Majaczenia w kadzielnicy kłamstwa i aborc (17-12-2012)
Autor: Jacek Kowalski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Tomasz Terlikowski zrobił Kościołowi bardzo wiele szkód. Reprezentuje nienawiść i kłamstwo - mówił w Kropce nad "i" poseł Stefan Niesiołowski. - Polityk, który jawnie przeciwstawia się nauce Kościoła, sam siebie stawia poza wspólnotą komunii - ripostował Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny portalu Fronda.pl Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,13068979,Terlikowski_z_Niesiolowskim_u_Olejnik__Majaczenia.html#ixzz2FLb5hg00
Do tekstu..
W parowozowni i na wybiegu (17-12-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
W związku ze świętami, a także zbliżającym się upadkiem czytelnictwa, chciałam napisać coś o książkach, które warto kupić pod choinkę. Tymczasem w moje ręce wpadła książka, której kupić nie można, bo jest "bez-cenna", a jej jedyną zaletą jest to, że można się przy niej nieźle ubawić, przy czym zaznaczam, że jest to śmiech przez łzy, a do tego za nasze, podatników, pieniądze. Książka jest przeznaczona dla "zagranicznych turystów, biznesmenów i polityków" i - niestety - bywa rozdawana takowym na wyższych salonach politycznych, prezydenckiego nie wyłączając. Jej tytuł brzmi górnolotnie "Polskie symbole", powodem jej powstania jest "poczucie dumy z Polski" i - jak pisze jej inicjator i wykonawca Marek Michalak, rzecznik praw dzi
Do tekstu..
Protestanci - in vitro, pastorki, homoseksualizm (17-12-2012)
Autor: Kazimierz Bem, Jarosław Makowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Polscy protestanci, jeśli nie chcą stać się zbędni, muszą przestać być kryptokatolikami.
Do tekstu..
Chcą chwalić Boga za to, że "zesłał Lanzę, aby wypełnił jego wolę" (17-12-2012)
Autor: KK; żg
Źrodło: onet.pl; dailymail.co.uk Zgłosił/a: slik
Podczas gdy społeczność w miejscowości Newtown pogrążona jest w żałobie i oczekuje na pogrzeby ofiar masakry, którą wywołał Adam Lanza, przedstawiciele kontrowersyjnego Kościoła Baptystów Westboro planują demonstracje podczas pogrzebów. Grupa ta chce chwalić Boga za to, że zesłał Adama Lanzę, by ten "wypełnił boską wolę".
Do tekstu..
Wiadomosci na thebestadverts (17-12-2012)
Autor: PAP
Źrodło: thebestadverts.co.uk Zgłosił/a: Tedeush
Trochę na temat emigracji polskiej w UK. 579 tys. mieszkańców obu tych części Zjednoczonego Królestwa urodziło się w Polsce (dane obejmują zarówno naturalizowanych, jak i mających polskie paszporty według stanu na koniec 2011 roku) wobec 694 tys. urodzonych w Indiach.
Do tekstu..
Kolendra mydlana genetycznie (17-12-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Jeśli Wy też należycie do osób, które za kolendrą nie przepadają - i dla których głównym powodem nieprzepadania jest to, że smakuje Wam ona po prostu jak mydło - nie lękajcie się! Nie jesteście bowiem odosobnieni. To odmienne postrzeganie (czy raczej poczuwanie) kolendry jest bowiem cechą genetyczną. Co więcej, w różnym stopniu zależy od zapachu i od smaku."
Do tekstu..
Historia buraka HT (17-12-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Wiele osób słyszało o modyfikowanej soi odpornej na herbicyd, genetycznie modyfikowanej kukurydzy z genem białka Bt czy bawełnie zawierającej ten sam gen. Najbardziej spektakularnym sukcesem okazała się jednak inna roślina - burak cukrowy odporny na herbicyd glifosat (HT). Pierwszą odmianę transgenicznego buraka cukrowego wprowadzono na rynek amerykański w 2007 roku. Zaledwie po dwóch latach areał upraw tej rośliny osiągnął 95% całkowitego areału upraw buraka w USA. Soi GMO osiągnięcie takiego poziomu adaptacji zajęło 15 lat."
Do tekstu..
Ugandyjski prezent na Święta (17-12-2012)
Autor: Karnigore Kanibal
Źrodło: Newsweek.pl - blogi Zgłosił/a: liliac
"Cieszcie się, katolicy! Oto papież Benedykt XVI pobłogosławił na Twitterze panią marszałek ugandyjskiego parlamentu Rebekę Kadagę, która obiecała wszystkim chrześcijanom jak najszybsze przeforsowanie ustawy karzącej śmiercią homoseksualizm w tym afrykańskim kraju. Jako prezent bożonarodzeniowy."
Do tekstu..
Świąteczna babka (17-12-2012)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: Niedowiary Zgłosił/a: liliac
"Nie, nie pomyliły mi się święta. Będzie babka na Wigilię.... Niedawno pisałem o grzybach, teraz więc czas na inne organizmy wigilijne - ryby. Niekoniecznie jednak będzie to o tradycyjnych daniach z ryb. Nasza ichtiofauna mocno się zmienia."
Do tekstu..
First road map of human sex-cell development (17-12-2012)
Autor: Becky Summers
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"The causes of infertility, which affects around 10% of couples, are often unknown, but may in some cases result from the body's inability to produce viable gametes - also known as sperm and egg cells. The first study of the development of such 'germ cells' from humans could help scientists to learn how to create them in the laboratory instead."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365