Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.023.841 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 284 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wolnej myśli nie da się wsadzić w kamasze".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Jared Diamond: It’s irrational to be religious (15-01-2013)
Autor: Jared Diamond
Źrodło: Salon.com Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Jared Diamond o irracjonalności religii.
Do tekstu..
Rok Lutosławskiego i wydarzeń kulturalnych (15-01-2013)
Autor: Anna S. Dębowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Rok Witolda Lutosławskiego, 80. urodziny Krzysztofa Pendereckiego, 80. rocznica urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego zdominują w tym roku program koncertowy Filharmonii Narodowej i większości festiwali."
Do tekstu..
Ordynarni Grecy (15-01-2013)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku Zgłosił/a: liliac
"Żaliłem się już Państwu nieraz na to, że starożytność jest notorycznie ugrzeczniana; że funkcjonuje w naszej świadomości jako film kostiumowy z lat sześćdziesiątych, gdzie chodzi się co prawda w śmiesznych strojach, ale nikt nie klnie ani do toalety nie chadza. Chciałbym Państwu pokazać jeszcze jeden przedmiot, który stawia tę wizję pod znakem zapytania - i który wskazuje, że starożytni myśleli całkiem podobnie do autorów wspomnianych bohomazów."
Do tekstu..
Ks. Sowa: Terlikowski obraził Owsiaka. A to dobry człowiek (14-01-2013)
Autor: mews
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Jedni robią z Jerzego Owsiaka diabła wcielonego, a inni świeckiego świętego i mesjasza dobroczynności. On uruchamia akcję i aktywność społeczną, ale jest człowiekiem wielowymiarowym - mówi w Radiu Zet szef Religia.tv ks. Kazimierz Sowa.
Do tekstu..
Ojciec Jacek Krzysztofowicz odchodzi od Dominikanów i zostawia kapłaństwo (14-01-2013)
Autor: Marzena Klimowicz-Sikorska
Źrodło: trojmiasto.pl Zgłosił/a: ramichael
Ojciec Jacek Krzysztofowicz, znany trójmiejski zakonnik, który od 10 lat przyciągał na niedzielną wieczorną mszę do gdańskiego kościoła św. Mikołaja tysiące wiernych, odchodzi z zakonu i zostawia kapłaństwo.
Do tekstu..
Wikipedia coraz mniej otwarta? (14-01-2013)
Autor: Mirosław Filiciak
Źrodło: Kultura 2.0 Zgłosił/a: liliac
W "American Behavioral Scientist" pojawiło się ciekawe opracowanie, poświęcone analizie dopływu "świeżej krwi" do Wikipedii.
Do tekstu..
Skuteczność kliniczna 2-walentnej szczepionki przeciwko HPV (typów 16 i 18) (14-01-2013)
Autor: B. Romanowski, P. Colares de Borba, P.S.Naud i in.
Źrodło: Polskie Towarzystwo Wakcynologii (za Lancetem) Zgłosił/a: liliac
"Wyniki badania potwierdzają słuszność stosowania profilaktyki pierwotnej (szczepienia) w zapobieganiu zakażeniom wysoce onkogennymi typami HPV. Ze względu na siłę odpowiedzi immunologicznej oraz skuteczność kliniczną najkorzystniejsze jest szczepienie nastolatek przed ekspozycją na zakażenie HPV."
Do tekstu..
Raport: uniwersytety trzeciego wieku ważne społecznie (14-01-2013)
Autor: dsr/ ls/ mrt/
Źrodło: naukawpolsce.pap.pl Zgłosił/a: Nessy
Uniwersytety trzeciego wieku są nie tylko miejscem, gdzie osoby starsze mogą zdobywać wiedzę i rozwijać zainteresowania, są także bardzo ważne z powodów społecznych - wynika z raportu "ZOOM na UTW", którego celem była diagnoza środowisk uniwersytetów trzeciego wieku.
Do tekstu..
Cztery powody, dla których diety nie działają (14-01-2013)
Autor: zan/ agt/
Źrodło: naukawpolsce.pap.pl Zgłosił/a: Nessy
Zła ocena liczby pochłanianych kalorii, przecenianie swojej aktywności fizycznej, złe pory posiłków i niedobór snu - to najczęstsze powody, dla których diety odchudzające "nie działają" - twierdzi amerykańska dietetyk, cytowana na stronie "ScienceDaily".
Do tekstu..
Giertych: o. Rydzyk kłamie. O. Rydzyk: To absurd! (14-01-2013)
Autor: Jacek Hołub
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Burza rozpętała się po tym, jak Roman Giertych upublicznił swój list do prowincjała redemptorystów, czyli zwierzchnika o. Rydzyka. Giertych oskarża media o. Rydzyka o pomówienie i kłamstwa. - To jest tak absurdalne, że aż chore - komentuje Rydzyk
Do tekstu..
Politycy poza wstydem (14-01-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Ze zdziwieniem oglądam kampanię medialną Zbigniewa Ziobry, który swoje kompromitujące rządy z lat pisowskiego horroru przekuwa ostatnio w wyborczy oręż i urządza konferencję za konferencją, na swoją... chwałę. Nie mogę otrząsnąć się też ze zdziwienia, gdy słyszę posła Dorna (trudno mi się rozeznać, w jakiej dziś jest partii), który broni praworządności, twierdząc, że obowiązkiem elit jest przestrzeganie prawa (według trzeźwego dziś Dorna elity bronią korupcji, a on - prawa). Szczęka mi opada na widok Romana Giertycha, którego dawniej media uwielbiały z powodu jego radykalnego konserwatyzmu idącego w kierunku zabawnej aberracji, a dziś uwielbiają go z powodu... jego stabilności? (Taki duży a stabilny). Giertych jest chwilowo poza polityką, ale ta chwila nie będzie trwała dłuże
Do tekstu..
Duchowni katoliccy w Wielkiej Brytanii protestują przeciw małżeństwom gejów (13-01-2013)
Autor: (ah, db)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Aż 1054 katolickich duchownych, w tym 13 biskupów i opatów, wyraziło obawy w liście do gazety "Daily Telegraph", iż skutkiem planowanego zalegalizowania małżeństw homoseksualnych w Wielkiej Brytanii będą prześladowania chrześcijan znane z minionych wieków.
Do tekstu..
Abp Głódź buduje nowy kościół. "Nie tak szybko, zdecydują mieszkańcy" (13-01-2013)
Autor: Katarzyna Włodkowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Znany jest już projekt architektoniczny kościoła, jaki abp Sławoj Leszek Głódź chce wybudować na gdańskich Łostowicach. Wśród radnych zapanowały konsternacja i oburzenie - radni Platformy zapowiadają głosowanie nad konsultacjami społecznymi w tej sprawie. Spór w radzie o plan pod nowy kościół w Gdańsku Południe ciągnie się od 2011 r. A zaczęło się od ujawnienia przez media, że teren wart 2,8 mln zł metropolita otrzymał od prezydenta Pawła Adamowicza za 1 proc. wartości.
Do tekstu..
Nasze urocze katolickie średniowiecze (13-01-2013)
Autor: Janusz Palikot
Źrodło: natemet.pl Zgłosił/a: ramichael
W Poniatowej na Lubelszczyźnie rozdawano ulotki atakujące WOŚP i Jerzego Owsiaka.W treści tej ulotki napisano - "kto daje pieniądze na rzecz WOŚP ten popełnia grzech, gdyż bierze udział w diabelskich sprawkach"!
Do tekstu..
Matce Bożej w Jarosławiu spadła korona. Przeor: to znak, Maryja chce nową. (13-01-2013)
Autor: gp
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Trwała akurat poranna msza. Obraz zasłaniający figurę Piety, Maryi opłakującej ukrzyżowanego Jezusa, podnosił się do góry i w tym momencie spadły obie korony równocześnie: Maryi i Jezusa. - Nikt ich nie dotykał, nikt tam nie wchodził, nie zmieniał welonu, nie podnosił koron - opowiada o. Jacek Skupień, przeor klasztoru Dominikanów, który opiekuje się bazyliką w Jarosławiu (Podkarpackie)."
Do tekstu..
Badania pokazują, że fotoradary zwiększają bezpieczeństwo na drogach (13-01-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nicprostszego.natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"W ostatnich kilku tygodniach naTemat rozpętał dyskusję dotyczącą stosowania fotoradarów - i niestosowania się do ograniczeń prędkości. Co i rusz do dyskusji dołącza się kolejna osoba, a to redaktor Lis wzywający do narodowej walki z radarami, a to poseł Palikot wzywający do "obywatelskiego nieposłuszeństwa". I chociaż sympatyzuję z kierowcami, którzy są często bezsensowanie zmuszani do jeżdżenia po coraz lepszych polskich drogach z prędkościami odpowiednimi dla kirgiskich stepów, to jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że prawda na temat radarów - i innych aspektów naszego zachowania na drogach - miesza się tutaj z populizmem, z półprawdami i dowodami anegdotycznymi."
Do tekstu..
Wirusowe zapalenia wątroby (część II) (13-01-2013)
Autor: Ewa Krawczyk
Źrodło: homiki.pl Zgłosił/a: liliac
"Kiedy myślimy o wirusowych zapaleniach wątroby (WZW) w kontekście zakażeń przenoszonych drogą płciową (STI), jako pierwsze na myśl przychodzi wirusowe zapalenie wątroby typu B (ewentualnie razem z WZW D). I słusznie, gdyż zakażenie drogą płciową zostało w przypadku wirusa HBV dobrze zbadane, epidemiologia jest znana, ponadto mamy skuteczną szczepionkę - świetnie więc, że mówi się o WZW B, informacji nigdy za dużo. Ale nie jest to jedyne zapalenie wątroby powodowane przez wirusy, które przenosi się drogą płciową, choć jeszcze do niedawna opinie na ten temat budziły kontrowersje, a i obecnie nie wszystko jest jasne."
Do tekstu..
Owsiaczyny czyli apostolat świeckości (13-01-2013)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Zgłosił/a: liliac
"Przez całe lata miałem alergię na WOŚP. Co za tandeta emocjonalna! Jednak od czasu, gdy Kościół zaszczycił Owsiaka swą świątobliwą nagonką zacząłem zmieniać zdanie. Owsiak, choć wcale tego nie chce, jest apostołem świeckości!"
Do tekstu..
Aaron Swartz nie żyje. Mówiono o nim: "cudowne dziecko" internetu (13-01-2013)
Autor: mm, PAP, AP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Aaron Swartz, znany programista i działacz na rzecz wolności w internecie, nie żyje. Miał 26 lat. Swartz jako 14-latek opracował pierwszą wersję internetowego protokołu RSS, był też współzałożycielem serwisu Reddit.com."
Do tekstu..
Filozofy (12-01-2013)
Autor: Tylmur, Pan-Rac
Źrodło: http://filozofy.blox.pl/html Zgłosił/a: Hodża
Filozofy, co zawsze chcieli sobie powiedzieć ale nie mogli, bo się nie spotkali. Oto cykliczny komiks filozoficzny, który daje filozofom możliwość przeprowadzenia rozmów na które do tej pory się nie odważyli.
http://filozofy.blox.pl/html
Włochy: Sąd Najwyższy poparł wychowanie dziecka przez parę homoseksualną (12-01-2013)
Autor: (MR)
Źrodło: onet; PAP Zgłosił/a: slik
Włoski Sąd Najwyższy odrzucił w piątek jako niedopuszczalne uprzedzenie stanowisko, że wychowywanie dzieci przez pary homoseksualne wyrządza im szkody. Orzeczenie to uznano za przełomowe. Protestują przedstawiciele Kościoła.
Do tekstu..
The gender bias of science faculty (12-01-2013)
Autor: Vincent Racaniello
Źrodło: virology blog Zgłosił/a: liliac
"If you were a science professor, and you received two equally strong applications for the position of laboratory manager, one from a female, one from a male, which one would you pick? The answer might surprise you."
Do tekstu..
Rydzyk z PiS kupczyli sprawą ochrony życia? "To byłby największy skandal po (12-01-2013)
Autor: mn/tr
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"PiS przekupiło ojca Rydzyka wielomilionowymi kontraktami rządowymi na inwestycje geotermalne, by ten nie domagał się od PiS-u zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej? - Gdyby ta sugestia okazała się prawdą, to byłby być może największy skandal polityczny ostatnich lat, bo okazałoby się, że z jednej strony partia polityczna, a z drugiej strony medium, które nazywa się katolickim, kupczy sprawą ochrony życia - powiedział w RMF FM Michał Kamiński. "
Do tekstu..
Ból istnienia w Polsce – wersja refundowana (12-01-2013)
Autor: Naima
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"Ból nie jest zjawiskiem z kategorii medycznej, ból jest kategorią metafizyczną. To pozwala zupełnie nie zajmować się finansowaniem leków, terapii czy rehabilitacji. To pozwala uciec od brzydkiego słowa "narkotyki" w rozmowie o leczeniu paliatywnym. To pozwala oddać się miłym rozważaniom w atmosferze naukowego skupienia, w cienistych murach państwowej uczelni"
Do tekstu..
Inżynieria genetyczna w produkcji i kształtowaniu jakości żywności (12-01-2013)
Autor: Wanda Kudełka
Źrodło: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego Zgłosił/a: liliac
"Dzięki stosowaniu modyfikacji genetycznej roślin możliwym stało się uzyskanie ulepszonych odmian, szczególnie o lepszych cechach produkcyjnych i żywieniowych, a także roślin odpornych na wirusy, grzyby, owady, szkodniki, chwasty i środki chwastobójcze. Zmodyfikowana została już większość roślin mających znaczenie dla człowieka" Artykuł sprzed nowej ustawy o GMO, ale aspekty pozaprawne przybliża dobrze.
Do tekstu..
Wyznanie drogowego neofity (12-01-2013)
Autor: Jarosław Kurski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"W zeszłym roku mieliśmy na drogach 37 katastrof smoleńskich! Co roku z mapy Polski znikają miasteczko takie jak Poronin, Łeba albo Mikołajki."
Do tekstu..
Palestyna: woda jako broń (11-01-2013)
Autor: Lauro Burkart
Źrodło: izrael.org Zgłosił/a: Andrzej Koraszewski
Toczą się spory na temat tego, czy Izrael ogranicza dostęp Palestyńczyków do wody. Pojawiła się ciekawa praca szwajcarskiego studenta,który próbował to zbadać.
Do tekstu..
Nowa nadzieja dla maniaków (11-01-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Jednym z najbardziej efektywnych leków na zaburzenie afektywne dwubiegunowe, znane zapewne większości Czytaczek i Czytaczy pod nazwą choroba maniakalno-depresyjna, są związki litu. Lit należy bowiem do tzw. leków normotymicznych, czyli stabilizujących nastrój. Uważa się jednak, że jest on bardziej skuteczny w leczeniu epizodów maniakalnych niż depresyjnych.(...) Pomimo tego, że sole litu sa tak niezwykle skuteczne, lek ten nie jest wolny od licznych problemów."
Do tekstu..
Kościół kontra wolność (11-01-2013)
Autor: Tadeusz Bartoś
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Dlaczego hierarchowie tak konsekwentnie ośmieszają siebie i Kościół? Skąd u nich takie samobójcze skłonności?Dlaczego hierarchowie tak konsekwentnie ośmieszają siebie i Kościół? Skąd u nich takie samobójcze skłonności?
Do tekstu..
Metody CBA: „stalinowskie” również w innych akcjach (11-01-2013)
Autor: Grzegorz Rzeczkowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Ci wszyscy rządzący podają się za prawicowców, demokratów, a postępują jak stalinowcy" - tak o działaniach CBA już w 2007 roku mówił jeden z zatrzymanych przez biuro lekarzy. Takich spraw i ocen było więcej.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365