Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.739.073 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Formalny imperatyw katolickiej doktryny prawa naturalnego jest pustą formułą, z której nic nie wynika.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Mniej niż zero. Opłakane skutki nauki pod klucz (29-05-2011)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Jest gorzej, niż się państwu zdaje - alarmują egzaminatorzy, którzy skończyli właśnie oceniać testy pisane w kwietniu przez gimnazjalistów. Nawiązują do naszych publikacji, w których pisaliśmy, że edukacja zaczyna się sprowadzać do treningu w rozwiązywaniu testów. Ich zdaniem nie przygotowuje nawet do tego."
Do tekstu..
Wierzą, że Putin to reinkarnacja św. Pawła (29-05-2011)
Autor: RIA Novosti
Źrodło: www.tvn24.pl Zgłosił/a: PanBuk
Pewną wieś w centralnej Rosji zamieszkuje sekta, która czci Władimira Putina. A jej przywódczyni przekonuje, że obecny premier jest wcieleniem świętego Pawła. Sektę założyła w 2007 roku Matka Fotinja. Żyją we wsi Bolszaja Elnja w obwodzie niżnownowgorodzkim w centralnej Rosji. Matka Fotinja twierdzi, że są pewne podobieństwa między życiem byłego prezydenta Rosji i św. Pawła.
Do tekstu..
Wesele u księdza (29-05-2011)
Autor: Paulina Jakubowska
Źrodło: tvp.info Zgłosił/a: PanBuk
"Wstępując do seminarium, odcinają się od wcześniejszego życia, rezygnują z seksu, założenia rodziny. Ale zanim zaczną pełnić swoją posługę, czeka ich wielkie święto: uroczyście przyjmują święcenia kapłańskie, odprawiają prymicyjną mszę, a potem organizują... wesele. Świeżo upieczony ksiądz coraz częściej bawi się na nim niczym pan młody, zasięgając niekiedy lekcji na kursach... tańca towarzyskiego..."
Do tekstu..
W końcu będą mogli się rozwieść (29-05-2011)
Autor: (aka)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Obywatele Malty w sobotnim referendum opowiedzieli się za legalizacją rozwodów - ogłosił w niedzielę premier tego kraju Lawrence Gonzi. Według dziennika "Times of Malta", 52% biorących udział w głosowaniu poparło wprowadzenie tej możliwości prawnej. Malta, kraj o silnej tradycji katolickiej, to jedyne państwo w UE, w którym nie istnieje instytucja rozwodu. Szef rządu, który sam sprzeciwia się rozwodom, przyznał w niedzielę, że przeciwnicy wprowadzenia tej możliwości prawnej ponieśli klęskę.
Do tekstu..
Abp Zimowski: AIDS to "choroba społeczna i moralna" (29-05-2011)
Autor: (aka)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia arcybiskup Zygmunt Zimowski powiedział, że AIDS jest "chorobą społeczną i moralną", która wymaga złożonego leczenia. W Rzymie odbyło się kościelne sympozjum na temat HIV i AIDS.
Do tekstu..
Zamykają kościoły i przerabiają je na apartamenty (29-05-2011)
Autor: -
Źrodło: wp.pl; IAR Zgłosił/a: slik
Holendrzy coraz mniej potrzebują kościołów. W Limburgii zamkniętych zostanie w najbliższym czasie ponad 100 świątyń. Kościoły, tak katolickie jak i protestanckie, zamykane są także w innych regionach Holandii. Kościoły przerabiane są na muzea, biblioteki, centra kulturalne, czy na przykład hospicja. Ale mogą służyć także jako mieszkania. Już teraz kilka z nich przerobiono na apartamenty
Do tekstu..
Jak pisać po polsku szybciej o 20-30 procent? (29-05-2011)
Autor: Konrad Godlewski
Źrodło: Papierowy Tygrys - blog Zgłosił/a: liliac
"Na początek taka ciekawostka: w szkole każdy słyszał, że alfabet wynaleźli Fenicjanie. Ale to nie do końca prawda: Fenicjanie nie wynaleźli alfabetu, tylko abdżad - pismo spółgłoskowe. Znaków samogłoskowych nie używali i tę cechę odziedziczyły pisma semickie - od aramejskiego po hebrajskie i arabskie."
Do tekstu..
Chrystus - najpopularniejszy bohater polskiej literatury. Z nieba do Polski (28-05-2011)
Autor: Justyna Sobolewska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Połączył pisarzy młodszych i starszych i stał się niespodziewanie najpopularniejszym - choć nienowym - bohaterem polskiej literatury. Jego postać ma być przede wszystkim lekiem na powracający polski mesjanizm.
Do tekstu..
Duńska prawda, polska ściema (28-05-2011)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dwie informacje filmowe z ostatnich dni nieco mną wstrząsnęły, choć były to wstrząśnięcia o różnej amplitudzie, oba jednak wstrząsnęły narodowo, bo każdy z nich związany jest z filmem o mocnym przekazie patriotycznym. Ja jestem genetycznym patriotą, z tym że o nieco zwichniętym kodzie, z co nieco zaplątanym patriotycznym DNA, więc do obu podchodzę z niejaką rezerwą, zawsze dobrze mieć w odwodzie silną rezerwę."
Do tekstu..
Starożytne mądrości profesora (28-05-2011)
Autor: Bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
Znanego i z naszego forum "profesora Tombaka", piewcy lewatywy leczącej raka, wziął tym razem na warsztat Bart.
Do tekstu..
Znikają garsonki, garnitury górą (28-05-2011)
Autor: Aleksandra Klich
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W telewizji non stop Obama otoczony męskimi garniturami. Wczoraj kolacja amerykańskiego prezydenta z przywódcami państw, głównie prezydentami: Wiktorem Janukowyczem z Ukrainy, Danilo Turkiem ze Słowenii, Vaclavem Klausem z Czech i tak dalej leci kilkanaście męskich personaliów. Wśród nich zaledwie dwa żeńskie: prezydenta Kosowa Atifete Jahjagawity i Litwy Dalii Grybauskaite.
Do tekstu..
Złożone cząsteczki w materii międzygwiezdnej (28-05-2011)
Autor: Jacek Krełowski
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Jak zatem należałoby rozpocząć Księgę Genesis? Zapewne - najpierw był obłok międzygwiazdowy, pełen molekuł (w większości organicznych), powodujących rozmyte linie międzygwiazdowe, potem z niego powstała nasza dzienna gwiazda, potem wokół niej planety i międzyplanetarna drobnica, a potem - niech się martwią przedstawiciele innych dziedzin!"
Do tekstu..
Jak wymierały indiańskie społeczności (28-05-2011)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści- blog Zgłosił/a: liliac
"Hiszpański dokument sprzed ponad 440 lat pozwolił badaczom lepiej poznać przyczyny spektakularnej zagłady indiańskich społeczności po odkryciu Nowego Świata przez Europejczyków."
Do tekstu..
Lasy Państwowe przegrały z Romkiem (28-05-2011)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"...sędzia dodał, że zgodnie z ustawą o lasach polowania nie są funkcją nadrzędną nad powszechnym dostępem ludności do lasu. I gospodarka łowiecka nie może oznaczać braku udostępniania lasów ludności. Kosztami procesu został obarczony Skarb Państwa ponieważ jak stwierdził sędzia nie można bezpośrednio obarczyć nimi Lasów Państwowych."
Do tekstu..
Drobne różnice edycyjne (27-05-2011)
Autor: migg
Źrodło: miggawki - blog Zgłosił/a: liliac
"Cząsteczki RNA powstają na matrycy DNA. U eukariotów następny etap to tzw. obróbka posttranskrypcyjna (...). Ale sekwencje egzonów DNA są identyczne z sekwencjami dojrzałego mRNA, prawda? Nie całkiem, bo we wszystkich królestwach organizmów żywych zdarza się, że RNA poddawane jest jeszcze jednemu rodzajowi obróbki - edycji RNA - czyli zmianie sekwencji transkryptu tak, że różni się ona od wyjściowej sekwencji DNA"
Do tekstu..
"Nie lubię feministek" – gra edukacyjna (27-05-2011)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: http://kobiety-kobietom.com Zgłosił/a: liliac
"Gra edukacyjna "nie lubię feministek" występuje w wersji planszowej (instrukcja poniżej) oraz internetowej. Na forach internetowych gra się w nią nałogowo - bez planszy, bo forumowicze są wyspecjalizowani i każdy powtarza treść jednego lub dwóch pól obecnych w wersji planszowej. Aby uniknąć nadmiernej specjalizacji, warto korzystać z wszechstronnie rozwijającej wersji planszowej. Punkty zdobywa się za nielubienie feministek w sposób stylowy, nonszalancki a zarazem pro-kobiecy. Gra jest nieco jednostajna, ale badania zespołu eksperckiego potwierdzają jej walor edukacyjny."
Do tekstu..
Brak informacji o zdrowiu płodu to tortura (27-05-2011)
Autor: Ewa Siedlecka, ih 2011-05-27, ostatnia aktualizacj
Źrodło: Gazeta Wyborcza > Artykuły Zgłosił/a: Alicja Duda
Polska znowu ukarana. Trybunał w Strasburgu po raz pierwszy stwierdził naruszenie zakazu tortur i nieludzkiego traktowania w sprawie o odmowę badań prenatalnych
Do tekstu..
Nie był połączony z Bogiem, dlatego nie zabił (27-05-2011)
Autor: PN
Źrodło: onet.pl; huffingtonpost.com Zgłosił/a: slik
63-latek został aresztowany w Madison w Wisconsin pod zrzutem domniemanego planowania zastrzelenia lekarzy, którzy wykonują zabiegi aborcyjne - informuje serwis huffingtonpost.com. Mężczyzna został zatrzymany i oskarżony przez prokuratorów federalnych o próbę zastraszenia lub zranienia osoby, która świadczy usługi medyczne.
Do tekstu..
Sąd uchylił wyrok ws. odszkodowania dla poznańskiej parafii (26-05-2011)
Autor: (ap)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Sąd Okręgowy w Poznaniu ponownie zbada sprawę odszkodowania dla poznańskiej parafii rzymskokatolickiej za grunty przejęte od Kościoła w czasach PRL - ogłosił Sąd Apelacyjny w Poznaniu. W styczniu parafia otrzymała - wyrokiem sądu okręgowego - 75 mln zł odszkodowania, sąd nakazał też miastu Poznań zwrócić parafii część nieruchomości.
Do tekstu..
Krakowska kuria ostrzega wiernych: strzeżcie się tego księdza! (26-05-2011)
Autor: (tbe, bart)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Krakowska kuria ostrzega wiernych przed działalnością ks. Piotra Natanka, który m.in. promuje pomysł uznania Chrystusa za Króla Polski. Komunikat w tej sprawie, podpisany przez metropolitę krakowskiego z biskupami pomocniczymi, ukazał się na stronie internetowej diecezji. To kolejne oświadczenie kurii w sprawie ks. Natanka.
Do tekstu..
Tu budują tylko kościoły (26-05-2011)
Autor: Bożena Golanowska
Źrodło: Dziennik Bałtycki / Telewizja Polsat Zgłosił/a: slik
Młodzi mieszkańcy osiedla Habenda na gdańskich Łostowicach są załamani. Ich okolica przypomina pustynię. W pobliżu nie ma obiecanych żłobków, przedszkoli, sklepów, punktów usługowych ani przychodni zdrowia. Jest za to aż sześć kościołów, a wkrótce powstanie kolejny. Ma to być gigantyczna replika rzymskiej bazyliki św. Piotra. Mieszkańcy są oburzeni, bo miasto sprzedało działkę Kościołowi "po cichu" i za bezcen.
Do tekstu..
Zakradam się do męskiej szatni (26-05-2011)
Autor: das.jaszczomp
Źrodło: Jaszczempowo Zgłosił/a: liliac
"...dalej ochoczo macham chorągiewką z napisem "TAK dla przymusu", ale nie w okrojonej wersji minister Kopacz. Ginekolog raz, dla wszystkich! Dla młodych USG, dla starszych mammografia i USG w razie wątpliwości. Cytologia dla kobiet po inicjacji."
Do tekstu..
Żydokomuna (26-05-2011)
Autor: Przemysław Prekiel
Źrodło: Przegląd Socjalistyczny Zgłosił/a: boniek
Wywiad z reżyserką filmu dokumentalnego "Żydokomuna".
Do tekstu..
W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (26-05-2011)
Autor: PAP/INTERIA.PL
Źrodło: PAP/INTERIA.PL Zgłosił/a: PanBuk
Potwierdzają to również dane wskaźnika dzietności The World Factbook. W klasyfikacji tej Polska na 223 kraje zajmuje 209 miejsce. Tym samym znaleźliśmy się w grupie krajów, których długoterminowa stabilizacja na rynku pracy i wypłacalność systemu emerytalnego są zagrożone. Państwo marnotrawi pieniądze na becikowe, zamiast prowadzić politykę prorodzinną
Do tekstu..
Najpierw trzeba zasypać przepaść (26-05-2011)
Autor: Lewy Dolny
Źrodło: Blog Lewy Dolny Róg Zgłosił/a: lewy.dolny
Na blogach ttdkn i okolic oraz na blipie przez kilka dni toczyła się wielka bitwa na temat proponowanego przez minister Kopacz przymusu badań cytologicznych i mammograficznych dla kobiet powyżej pięćdziesiątego roku życia. Temat oczywiście jest szerszy, bo pojawia się zasadne pytanie czy w ogóle państwo powinno stosować przymus w takich wypadkach, zwłaszcza gdy dotyczy badania ginekologicznego.
Do tekstu..
Lee Smolin dla (nieco) bardziej zainteresowanych (25-05-2011)
Autor: Karol Jałochowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Mirek
Kosmolog Lee Smolin opowiada o prawach podstawowych, przestrzeni, czasie i nauce.
Do tekstu..
Szósty smak? (25-05-2011)
Autor: sykofanta
Źrodło: figulacha z makulachem czyli technologia, chemia i mikrobiologia żywności Zgłosił/a: liliac
"Przypomnijmy sobie, że smaki takie jak słodki, słony, kwaśny, gorzki, umami wyczuwamy za pomocą komórek smakowych, na których znajdują się reagujące na kwasy i sole kanały jonowe oraz specjalne receptory smaku z rodziny receptorów sprzężonych z białkiem G, które odpowiedzialne są za wyczuwanie smaków słodkiego, gorzkiego i umami. W przypadku tłuszczu dokładny mechanizm jego wyczuwania nie jest poznany, ale badacze zakładają, że jest to doznanie związane ze wszystkimi zmysłami człowieka, kompleksowe wrażenie sensoryczne."
Do tekstu..
Jak robią to katolicy? Czy religia ma wpływ na seks? (25-05-2011)
Autor: MW/Pfi
Źrodło: facet.wp.pl Zgłosił/a: slik
Naukowcy odkryli, że seks jest tą sferą życia, która w konfrontacji z wierzeniami religijnymi, cierpi najbardziej. Okazuje się wręcz, że Bóg w pewien sposób upośledza człowieka. W związku z czym, badacze postanowili sprawdzić, czym różni się życie seksualne ateistów od miłosnych igraszek osób wierzących oraz to, która wiara jest dla seksu najbardziej niebezpieczna...
Do tekstu..
Surowsza kara za przemoc w zakonnym ośrodku wychowawczym (25-05-2011)
Autor: -
Źrodło: wyborcza.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Sąd Okręgowy w Gliwicach zaostrzył we wtorek karę dla siostry Agnieszki F. oskarżonej m.in. o bicie i przyzwalanie na przemoc, także seksualną, między wychowankami prowadzonego przez zakon boromeuszek ośrodka wychowawczego w Zabrzu. Zamiast orzeczonych w I instancji dwóch lat więzienia w zawieszeniu, kobieta - która była dyrektorką ośrodka - została skazana na bezwzględną karę dwóch lat pozbawienia wolności. Sąd utrzymał w mocy karę dla drugiej zakonnicy Bogumiły Ł. - ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Wyrok jest prawomocny.
Do tekstu..
Rapture: Why do people love doomsday predictions (25-05-2011)
Autor: Catherine de Lange
Źrodło: NewScientist Zgłosił/a: coreless
Dlaczego niektórzy ludzie tak bardzo emocjonują się kolejnymi przepowiedniami o końcu świata?
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365