Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.609.535 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Co mnie nie zabija, to czyni mnie silniejszym.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Sensacje kardynała (31-10-2008)
Autor: Eugeniusz Guz
Źrodło: Trybuna Zgłosił/a: Rosi58
Dwa zjawiska medialne kokietowały ostatnio potencjalnych odbiorców: książka kard. Stanisława Dziwisza "Świadectwo'' zawierająca wspomnienia i refleksje związane z blisko 40-letnią posługą ks. Dziwisza oraz film według opartego na książce scenariusza. Także firmowany nazwiskiem kardynała.
Do tekstu..
Nieboszczyk stawia kolejkę (31-10-2008)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Henryk_P
Tu leży moja teściowa. Gdyby żyła rok dłużej, leżałbym tutaj ja - przeczytasz na grobie w Săpânţa. Na najweselszym cmentarzu świata. Czy można oswoić śmierć? Tak! - odpowiadają Rumuni mieszkający w zielonych dolinach Maramureszu, gdzie czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu. Najczęściej odwiedzanym miejscem regionu jest Săpânţa. W samym środku zabitej dechami wioski turyści przyjeżdżają zobaczyć cmentarz. Tu ja spoczywam, Pop Teodor się nazywam Drogie mi były owce, ich mleko i wiosny z nimi Z pełnych wiader mleka czyniłem ser Jedli wszyscy, kto miał życzenie Drogie mi były owce liczne wyruszyłbym z nimi w góry, lecz życie mnie opuściło, gdy miałem 75 lat. Na nagrobku nieboszczyk podnosi do góry kieliszek pełen palinki, którą kilkadziesiąt lat temu wyrabiał w s
Do tekstu..
Polskie nastolatki nie chcą bezmyślnie klepać zdrowasiek (31-10-2008)
Autor: Magdalena Hodak
Źrodło: POLSKA Dziennik Łódzki Zgłosił/a: MP
Żaden uczeń klasy Id w IX Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi nie chce chodzić na religię. Ksiądz bezskutecznie próbował przekonać 32 uczniów klasy humanistycznej do zmiany decyzji. Z danych Kurii Archidiecezji Łódzkiej wynika, że w części łódzkich szkół ponadgimnazjalnych na katechezę nie chodzi ok. 30 procent uczniów. Niepokoi to abp. Władysława Ziółka. Poruszył problem w specjalnym liście, który odczytano podczas niedzielnej mszy świętej.
Do tekstu..
Chcą zalegalizować rozrzucanie prochów zmarłych (31-10-2008)
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: ulotny88
O utworzenie ogrodów pamięci, w których rodziny zmarłych mogłyby rozsypywać prochy najbliższych, walczą przedsiębiorcy pogrzebowi. To ważne, bo obecne przepisy dyskryminują wolę zmarłych, informuje dziennik "Polska"
Do tekstu..
Religa: utwierdzam się w przekonaniu, że Boga nie ma (31-10-2008)
Źrodło: wp.pl / Dziennik Zgłosił/a: webmaster
Żyję dalej, staram się żyć normalnie. Zakładam, że jeszcze pożyję. Ale też nie czepiam się życia kurczowo. Jestem ateistą. Obserwacja życia i doświadczenie lekarskie utwierdzają mnie, że Boga nie ma - mówi w rozmowie z "Dziennikiem" Zbigniew Religa.
Do tekstu..
W Iraku jest 420 tajnych więzień, gdzie gwałcą ludzi (30-10-2008)
Autor: PAP
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Władek Lichacz
Iracki parlamentarzysta twierdzi, że w jego kraju jest 420 tajnych więzień, gdzie są stosowane tortury i dokonuje egzekucji bez wyroku, a w tej wojnie zginęło już półtora miliona Irakijczyków(?). Apeluje także o powołanie trybunału międzynarodowego do sądzenia zbrodni popełnionych od czasów Saddama Husajna po dzień dzisiejszy.
Do tekstu..
83-letni zakonnik molestował upośledzone kobiety? (30-10-2008)
Autor: Radio Wrocław
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Władek Lichacz
83-letni zakonnik molestował dwie upośledzone kobiety: 28 i 30 lat. Został przeniesiony do innego zakonu, a z popędem próbował walczyć przez modlitwę.
Do tekstu..
Bardzo popularna terapia... placebo (30-10-2008)
Autor: Wojciech Grzeszkowiak
Źrodło: kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: MP
Kilkadziesiąt procent amerykańskich lekarzy regularnie przepisuje swoim pacjentom placebo - wynika z ankiety przeprowadzonej przez badacza z University of Chicago. Dopuszczają się oszustwa, czy tylko stosują alternatywne metody leczenia?
Do tekstu..
Nowy skandal religijny w Polsce: przebieramy Jezuska! (30-10-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: zet
"Focus" zamieścił dość starą - i niezwykle popularną - zabawę "Jesus Dress Up", w której Ukrzyżowany otoczony jest rozmaitymi elementami garderoby, w jakie można go przyodziać. I jest śmiesznie. Albo - obraźliwie.
Do tekstu..
Ksiądz: Jestem homo. Amen (29-10-2008)
Autor: Paweł Rybicki
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: Madman
Czy istnieją księża-geje i księża-hetero? Jaki sens ma w ogóle tego typu rozróżnienie? Takie pytania można postawić po niespodziewanym coming out wykonanym przez pewnego księdza.
Do tekstu..
Papież do polaków: czytajcie Pismo Święte (29-10-2008)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Henryk_P
Benedykt XVI zachęcał polskich wiernych do codziennej lektury Pisma Świętego. Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież nawiązał do zakończonego w niedzielę synodu biskupów na temat Słowa Bożego. Zwracając się do polskich pielgrzymów, obecnych na Placu świętego Piotra, Benedykt XVI powiedział: "Zakończony w niedzielę XII synod biskupów obradujący na temat Słowo Boże w życiu i misji Kościoła, przypomniał nam o potrzebie ustawicznego karmienia się natchnionym Słowem. Niech codzienna lektura Pisma Świętego będzie dla was okazją do spotkania z Bogiem i zachętą do przemiany życia". W kolejnej katechezie, poświęconej postaci świętego Pawła, papież mówił, że Apostoł Narodów "stanął wobec kultury antycznej z orędziem krzyża". Dla kultury tej - zauważył - takie rozumien
Do tekstu..
Wiara i rozum czy wiara i kłamstwo? (29-10-2008)
Autor: Wiesław Sztumski
Źrodło: Sprawy Nauki Zgłosił/a: Pawel_L
Katolicyzm nobilitował kłamstwo do cnoty nadając mu najwyższy walor poznawczy. Dowodem na to jest ustanowienie specjalnej nagrody Templetona, czyli tzw. kościelnego Nobla, za okłamywanie ludzi przez sklerykalizowanych naukowców.
Do tekstu..
Trzepanie kasy. O 'Świadectwie' (29-10-2008)
Autor: Bartosz Żurawiecki
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: RK
Popłynęła w polskich mediach wazeliniarska grafomania. Różne „wspomnienia niezastąpionego”, w których autorzy po raz enty tłuką zdania typu: „Jan Paweł II całym sobą był świadectwem głębokiej wiary i miłości do człowieka”, a film o nim niesie „ogromny emocjonalny ładunek”. Mogli by chociaż odświeżyć język panegiryczny! Kiedyś dokładnie w ten sam sposób pisało się o filmach gloryfikujących Lenina czy Stalina (i nierzadko pisali to ci sami ludzie, którzy dzisiaj leją wodę święconą na temat hagiografii JP2).
Do tekstu..
Alex Kłoś - spotkanie z Nergalem (26-10-2008)
Źrodło: youtube.com Zgłosił/a: Bartłomiej Pokorski
Wiara dekalog miłość.Wywiad na wysokim poziomie intelektualnym.
Do tekstu..
Biblia - księga niepokoju (26-10-2008)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Henryk_P
Watykan chciałby, aby wierni częściej sięgali po Biblię. Obawia się jednak, że jeśli katolicy zaczną zaczytywać się w świętych wersetach, spotka ich to samo co niegdyś protestantów: podzielą się na różne odłamy, kładąc kres jedności rzymskiego Kościoła. Zjawisko to jest charakterystyczne raczej dla ewangelików niż dla katolików i dotyczy w większym stopniu Stanów Zjednoczonych niż całego świata, a jednak bardzo niepokoi Stolicę Apostolską. Kościół katolicki długo zakazywał większości wiernych studiowania Biblii, rezerwując ten przywilej dla duchownych. Tylko oni mieli prawo przekazywać maluczkim przesłanie zawarte w świętych księgach. Z czasem przerodziło się to w mechanizm kontroli. Bezpośredni kontakt z Pismem Świętym jest w większym stopniu domeną protestantów niż kato
Do tekstu..
Hymn racjonalisty (25-10-2008)
Autor: Tim Minchin
Źrodło: richarddwakins.net Zgłosił/a: Andrzej Koraszewski
Nareszcie jest hymn racjonalisty, niestety po angielsku, a co gorsza jego samodzielne odśpiewanie wymaga pewnego talentu, za to treść - palce lizać.
Do tekstu..
CBA bada działki Kościoła (25-10-2008)
Autor: Marcin Pietraszewski, Joanna Jałowiec
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Władek Lichacz
"Towarzystwo Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta jako rekompensatę za utracone w PRL-u mienie dostało koło Katowic działkę. Wyceniono ją na niewiele ponad 3 mln zł, a warta jest 15 razy więcej"... I następna afera: "Komisja majątkowa grunt przyznała Zgromadzeniu Sióstr św. Elżbiety Prowincji Poznańskiej jako rekompensatę za ziemie utracone w Wielkopolsce. Wyceny gruntu w Białołęce także dokonali eksperci wynajęci przez elżbietanki. Według nich cena gruntu to 30 mln zł. A według radnych dzielnicy - 240 mln zł!"
Do tekstu..
Nauki przedmałżeńskie – dla Boga czy kartki? (24-10-2008)
Autor: Maciej Wełyczko
Źrodło: onet.p Zgłosił/a: Władek Lichacz
Cytat z artykułu: Skąd u dorosłych, często dobrze wykształconych i zamożnych ludzi bierze się gotowość do poddawania się, w ich własnym mniemaniu upokarzającym, naukom przedmałżeńskim?
Do tekstu..
ŚOB-wotum Narodu? (23-10-2008)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Henryk_P
Około 6 mln zł zebrano podczas I Dnia Dziękczynienia, 1 czerwca tego roku - poinformował na konferencji prasowej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Podsumowując wyniki ogólnopolskiej zbiórki jaka odbyła się w czerwcu na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej, która ma być wotum narodu za wolną Polskę, Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, abp Nycz podkreślił, że jest to bardzo dobry wynik, a pieniądze zebrane tego dnia "winny wystarczyć na wykończenie świątyni w stanie surowym oraz na wstawienie okien". Abp Nycz zapowiedział jednocześnie, że kolejny II Dzień Dziękczynienia będzie obchodzony 7 czerwca 2009 roku, a do jego organizacji zaproszone będą inne miasta. Wyraził też nadzieję, że w obchody święta podziękowań włączą się również inne diecezje i stanie się on
Do tekstu..
Katolicy obrażają się na okładkę zeszytu do religii (22-10-2008)
Autor: Anna Sztandera
Źrodło: Wirtualna Polska Zgłosił/a: MA
„To profanacja!”, „głupota” i „obraza uczuć religijnych” – odpowiadają rodzice, poproszeni przez Wirtualną Polskę o ocenę okładki jednego z zeszytów szkolnych do religii. Zdaniem zdecydowanej większości wizerunek lwicy z białą płachtą na głowie jest „obrazoburczy”, „głupi” i „może kojarzyć się z tradycją Ku Klux Klanu”. Nieliczni opiekunowie są skrajnie odmiennego zdania: „taka okładka to dowcipny ateizm”, „urokliwe dziwactwo” czy „genialny chwyt marketingowy”.
Do tekstu..
Kobiety w czasach biblijnych (22-10-2008)
Autor: Joanna Grabowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: TerriAnna
Takiej wystawy w Polsce jeszcze nie było: archeolodzy dokumentują Świętą Księgę. Odkrytymi w Izraelu zabytkami ilustrują życie kobiet w biblijnej Ziemi Obiecanej. Ekspozycję stworzył prof. Wolfgang Zwickel z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji. Pokazał ją w muzeach w Niemczech, Austrii i na Węgrzech. - Widziałam ją w Wiedniu. Jest bardzo ciekawa, bo pokazuje życie zwykłych kobiet. Dzięki niej archeologia biblijna po raz pierwszy zaistnieje u nas na szerszym forum - mówi prof. Ilona Skupińska-Lovset, kierownik Pracowni Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Łódzkiego, która sprowadziła wystawę do Polski. Od piątku będzie ją można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
Do tekstu..
Ultimatum: albo uczysz religii, albo etyki (21-10-2008)
Autor: Agnieszka Czajkowska
Źrodło: GW Wrocław Zgłosił/a: MA
Nauczycielka z wrocławskiego Gimnazjum nr 14 musiała wybrać: albo będzie uczyć religii, albo etyki. Kuria uznała, że wystąpił konflikt interesów, bo katecheta jest równocześnie świadkiem wiary i może być neutralny światopoglądowo
Do tekstu..
Cała klasa nie chce religii (21-10-2008)
Autor: Marcin Markowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza/Duży Fromat Zgłosił/a: Andrzej Koraszewski
W IX LO w Łodzi 32 uczniów nie chodzi na religię. Ksiądz najpierw trzasnął drzwiami, a potem kazał zdjąć krzyż. W kurii robią śledztwo na temat wychowawczyni klasy, dyrektor nie chce rozmawiać z prasą, ale rodzice popierają młodzież.
Do tekstu..
kolejny pomysł GŁÓDZIA... (21-10-2008)
Zgłosił/a: www.czolgisci.prv.pl
kolejny projekt świątyni... co na to GDAŃSK ????
Do tekstu..
Ministerstwo obrony ujawnia prawdę o UFO (20-10-2008)
Źrodło: bbc.co.uk, nationalarchives.gov.uk, tvn24 Zgłosił/a: MA
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii opublikowało właśnie w internecie akta z zeznaniami świadków, którzy doznali objawień UFO.
Do tekstu..
Katolicy popierają gejów. Biskupi grożą sankcjami (19-10-2008)
Autor: Paweł Rybicki
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: zet
Ponad dwie trzecie katolików w USA opowiada się za spełnieniem postulatów gejowskich działaczy. Kościelni hierarchowie są w szoku. Sondaż przeprowadził Maryjny Instytut Opinii Publicznej, trudno więc uznać jego wynik za manipulację jakichś niechętnych katolicyzmowi środowisk. Tym większe więc zaskoczenie biskupów.
Do tekstu..
George Carlin about Saving the Planet with Polish subtitles (19-10-2008)
Źrodło: youtube.com Zgłosił/a: Bartłomiej Pokorski
Kilka słów o ratowaniu planety.
Do tekstu..
Czarne chmury nad legendą (18-10-2008)
Autor: Michał Haykowski
Źrodło: focus.pl Zgłosił/a: waldeck77
Oblężenie Jasnej Góry w czasie Potopu przeszło do legendy. A jak to z legendami bywa - sporo w nich fantazji. Tu prawda miesza się z fikcją nawet w wersji głównego bohatera - ojca przeora Kordeckiego
Do tekstu..
Kto steruje rządem? (17-10-2008)
Źrodło: FiM Zgłosił/a: Henryk_P
Lata mijają, rządy się zmieniają, a do kościelnej skarbony wpadają kolejne publiczne srebrniki ze sprzedanych obietnic wyborczych. Ktokolwiek by rządził, i tak episkopat nim steruje. W ostatnich dniach Sejm wprowadził nowe prawo, które pozwoli budżetowi państwa na finansowanie inwestycji kościelnej uczelni - Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dotąd prawo zezwalało dotować bieżące utrzymanie tej szkoły. Obecna nowelizacja ustawy o finansowaniu KUL-u z budżetu państwa, dokonana z inicjatywy prezydenta RP, wprowadza możliwość finansowania np. rozbudowy gmachów uczelni. Poczęty w głowach biskupów pomysł Kaczyńskiego poparły jednogłośnie: PiS, PO, PSL, prawdziwa lewica z SdPl (m.in. Marek Borowski, Andrzej Celiński, Zdzisława Janowska, Marek Balicki, Bartosz Arłukowicz), Demokraty
Do tekstu..
George Carlin - 10 przykazań (polskie napisy) (16-10-2008)
Źrodło: youtube.com Zgłosił/a: Bartłomiej Pokorski
Anegdota o 10 przykazaniach. Na wysokim poziomie intelektualnym.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365