Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.567 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Ludzie, zauważyłem, lubią takie myśli które nie zmuszają do myślenia."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Nie jeść, nie wychodzić za mąż i niczego nie żałować (12-05-2009)
Autor: Richard Owen
Źrodło: onet.pl/The Times Zgłosił/a: Krzysztof Jóźwiak
- Professoressa jest trochę zmęczona - ostrzega mnie asystentka Rity Levi-Montalchini, kiedy przygotowuję się do wywiadu z włoską laureatką nagrody Nobla i dożywotnią senator w wigilię jej setnych urodzin. Znalazłem Professoressę - jak ją tu wszyscy nazywają - w sklepie z ubraniami poniżej jej rzymskiego biura, ubraną w elegancką czarną suknię spiętą własnoręcznie zaprojektowaną złotą broszą, z nienagannie uczesanymi siwymi włosami, z zainteresowaniem oglądającą stroje.
Do tekstu..
Szkoła ostrzega przed bałwochwalstwem (12-05-2009)
Autor: Agata Kulczycka
Źrodło: GW Rzeszów Zgłosił/a: MA
Kursy szybkiego nauczania, wschodnie sztuki walk, Harry Potter i tatuaże to według plakatu, który przez kilka tygodni wisiał w Szkole Podstawowej nr 8 w Rzeszowie - przejawy bałwochwalstwa, których należy się wystrzegać. Dyrektora tej szkoły te treści nie rażą: - Gdybym był księdzem sam wywiesiłbym taki plakat
Do tekstu..
Satyra (09-05-2009)
Autor: Apostolus
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: Apostollus
Każdy walczy tak jak może ze złem, zwanym religią. Oto moje filmiki.
Do tekstu..
Wolna wola jest iluzją? (09-05-2009)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
Neurolodzy znaleźli siedlisko wolnej woli w mózgu - donosi dziś "Science". Rodzi się ona gdzieś w fałdach kory ciemieniowej.
Do tekstu..
Akcja renegocjacji konkordatu nabiera rumieńców (08-05-2009)
Autor: Intel-e-gent
Źrodło: Lewy Sierpowy Zgłosił/a: Kuba
Akcja pozbycia się religii ze szkół za pomocą renegocjacji Konkordatu nabiera rumieńców. Każdy może wziąć udział w pisaniu petycji do Rządu!
Do tekstu..
Euforia dla każdego (08-05-2009)
Autor: Olga Wożniak
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
Mózg każdego z nas potrafi produkować własne narkotyki.
Do tekstu..
Ostrzeżenie z przyszłości (07-05-2009)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: Meretseger
Są uczeni, którzy uważają, że najskuteczniejsze w ratowaniu Ziemi przed dewastacją byłyby systemy niedemokratyczne.
Do tekstu..
Obywatelu! Nie jedz bez sensu! (06-05-2009)
Autor: Przekrój
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Krzysztof Jóźwiak
Chciałbyś późno umrzeć i zachować do końca dobre zdrowie? Jeśli tak, to jedz regularnie, powoli, sam przyrządzaj jedzenie i uważnie dobieraj składniki. Nie masz na to czasu i ochoty? To przynajmniej przejrzyj szybko nasz poradnik - pewnie kilka razy mocno się zdziwisz, a na koniec może nawet stracisz kilka kilogramów, a zyskasz parę dodatkowych lat życia.
Do tekstu..
Koniec świata jaki znamy - odsłona pierwsza (06-05-2009)
Autor: Jakub Wielicki
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Krzysztof Jóźwiak
Nietuzinkowe rozwiązanie zaproponowały władze Norwegii - od 2015 r. wprowadzą całkowity zakaz sprzedaży samochodów spalinowych. Rząd chce całkowicie zakazać samochodów napędzanych benzyną, dieslem oraz gazem.
Do tekstu..
High school teacher's anti-Creationism comment violated law (06-05-2009)
Autor: SCOTT MARTINDALE
Źrodło: The Orange County Register Zgłosił/a: Pawel_L
Stwierdzenie, ze kreacjonizm to religijna bzdura obraza chrzescijanstwo i jest naruszeniem prawa - stwierdzil sad w Santa Ana w Kalifonii.
Do tekstu..
Obłędne nauki o gejach (06-05-2009)
Autor: Wojciech Karpieszuk
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: xanadu
Co trzeci sprawca molestowania nieletnich to gej zaś sami homoseksualiści żyją statystycznie krócej - te niecodzienne i kontrowersyjne zagadnienia już jutro poruszane będą za murami UKSW, uczelni na której odmienna orientacja seksualna traktowana jest jako dewiacja. Studenci i wykładowcy dawnej Akademii Teologii Katolickiej, wraz z zaproszonymi gośćmi (wśród nich dr Paul Cameron), mają zamiar dyskutować m.in. o sposobach leczenia homoseksualizmu, co w ocenie specjalistów samo w sobie jest skandaliczne. Prorektor uczelni zapowiedział również, że obecni na prelekcjach studenci otrzymają zwolnien
Do tekstu..
Wyprowadzić religię ze szkół (05-05-2009)
Autor: Intel-e-gent
Źrodło: Lewy Sierpowy Zgłosił/a: szukacz
Bloger Intel-e-gent proponuje renegocjację konkordatu w celu pozbycia się religii ze szkół.
Do tekstu..
James Randi, młot na czarownice (05-05-2009)
Autor: Piotr Kossobudzki
Źrodło: Przekroj Zgłosił/a: Pawel_L
James Randi nie jest typowym myśliwym. Poluje na astrologów, ludzi magnesy, mówiących z duchami, radiestetów i czytających w myślach. Ale jeśli to ty go pokonasz swoją mocą, wypłaci ci milion dolarów.
Do tekstu..
Reli(gia) nie wraca (05-05-2009)
Autor: Hanna Hartwig
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: Pawel_L
Berlin: w "stolicy ateizmu" doszło niemalże do wojny religijnej.
Do tekstu..
Łowcy cudów (05-05-2009)
Autor: Joanna Klimowicz
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Madman
Z punktu widzenia profesora uniwersytetu mrugająca Matka Boska może być śmieszna, ale naukowiec musi to zrozumieć, a nie etykietować - uważa dr Maciej Krzywosz z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. I dlatego stworzył na uczelni pracownię... zjawisk mirakularnych.
Do tekstu..
Naukowcom udało się odnaleźć Eden (04-05-2009)
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: zolv
Badania genetyczne przeprowadzone na afrykańskim kontynencie sugerują, że miejsca skąd pochodzi ludzkość leży szukać w piaszczystym i niegościnnym regionie wybrzeża w pobliżu granicy Namibii i Angoli.
Do tekstu..
Jak złamano barierę prędkości? (02-05-2009)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Krzysztof Jóźwiak
m szybciej, tym lepiej. Więcej adrenaliny. Prędkość zawsze fascynowała. Z czasem człowiek pokonywał kolejne - wydawałoby się nieosiągalne - bariery. 10 km/h. 100 km/h. Aż w końcu prędkość dźwięku. Obecnie najszybsze samoloty mogą osiągnąć nawet szybkość 10 machów. Jednak przełomem było pokonanie dźwięku, przy którym - co widać na zdjęciach - powstaje efektowne zjawisko.
Do tekstu..
Inteligenci wczoraj i dziś (02-05-2009)
Autor: Martyna Bunda
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Jak wygląda ostatnie 20 lat w oczach nauczyciela, naukowca, lekarza, adwokata i księdza? Jak się zmieniły ich zawody, ich warsztat pracy? W tym najbardziej dosłownym, technologicznym sensie, ale także jako swego rodzaju misja. Wszak chodzi o zawody pożytku publicznego. O inteligencję, która 20 lat temu pokładała ogromne nadzieje w przełomie politycznym. Czy marzenia się spełniły? Co zawiodło?
Do tekstu..
Czy warto używać świateł mijania w ciągu dnia? (30-04-2009)
Autor: Michał Filipkiewicz
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: zet
Zgodnie z zapowiedzią zwolenników jazdy na światłach w ciągu dnia i uruchomionej przez nich kampanii medialnej nakaz ten miał zredukować liczbę wypadków na polskich drogach o ok. 20%. Jak jednak było w rzeczywistości? Wystarczy wejść na stronę internetową policja.pl i zapoznać się ze statystyką wypadków w Polsce w wybranych latach. I tak w 2006r., kiedy nie było nakazu włączania świateł w ciągu dnia, liczba wypadków w naszym kraju wyniosła 46 876, natomiast w 2007r., kiedy nakaz ten zaczął obowiązywać, liczba ta wzrosła o 5,6% i wyniosła 49 536. Odnotowano wzrost liczby wypadków zarówno w miesiącach zimowych, kiedy wcześniej nakaz już obowiązywał, jak również w miesiącach letnich, kiedy takiego nakazu nie było.
Do tekstu..
Katolicy o księżach: Chciwi i nas lekceważą (28-04-2009)
Autor: Bogumił Łoziński
Źrodło: Dziennik Zgłosił/a: Pawel_L
Niektórzy księża są chciwi, lekceważą wiernych i żyją w konkubinacie. A biskupi mają sprzeczne poglądy. To nie fragment antyklerykalnej ulotki, lecz opinie katolików, którzy wzięli udział w badaniu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. "Księża i biskupi powinni poważnie zastanowić się nad tymi opiniami" - mówi DZIENNIKOWI biskup Tadeusz Pieronek.
Do tekstu..
Po niemieckim referendum w sprawie religii (28-04-2009)
Autor: Krzysztof Lubczyński
Źrodło: Trybuna Zgłosił/a: MA
J. Senyszyn jest przekonana, że gdyby podobne referendum odbyło się w Polsce, przeciwnicy obowiązkowej religii w szkole, a także zwolennicy jej powrotu do punktów katechetycznych wygraliby je. – Dlatego właśnie u nas nie dojdzie do referendum, które byłoby godziną prawdy – stwierdza prof. Senyszyn
Do tekstu..
aktualnosci i komentarze (28-04-2009)
Źrodło: agencja nieruchomości rolnych Zgłosił/a: vermus
kontrowersyjny temat zwrotu majątku i tu pytanie tak naprawdę czyjego?
Do tekstu..
Wychowanie seksualne oczami uczniów (25-04-2009)
Autor: Katarzyna Wężyk/tr
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
MEN reformuje wychowanie do życia w rodzinie. Od września na lekcje będą chodzić wszyscy uczniowie, chyba że rodzice zadeklarują, że sobie tego nie życzą. Z relacji młodzieży wynika jednak, że nauczyciele są kiepsko przygotowani do prowadzenia zajęć. Niektórzy na wszelki wypadek nie wymawiają słowa "seks", inni straszą gejów piekłem, jeszcze inni lekcji po prostu nie prowadzą.
Do tekstu..
Odrażający, obłudni, z piórkiem (25-04-2009)
Autor: Filip Łobodziński
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
"W dniu wolnym od pracy przebierają się w cudaczne stroje, wtykają sobie w kapelusiki pióra, biorą trąbki i idą w las. Przychodzą do cudzego domu i zabijają jego mieszkańców". Refleksje na temat myśliwych po lekturze książki "Polowaneczko" Tomasza Matkowskiego.
Do tekstu..
O tym jak inkwizycja od "pamięci narodowej" ściga (24-04-2009)
Autor: Piotr Banasik
Źrodło: Petycje.pl Zgłosił/a: MA
Polityka historyczna jako choroba psychiczna? Proszę o podpisanie petycji w odpowiedzi na pismo inkwizycyjne IPN: http://www.ipn.gov.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=397&id=9467&search=13655 ścigające wybitnego polskiego futurystę, który mimo że zginął w sowieckim łagrze, był jednak niewłaściwy politycznie...
http://www.petycje.pl/3995
Seks jakiego nie znacie (24-04-2009)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
... to tytuł książki Ksawerego Knotza, kapłana zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, doktora teologii pastoralnej i duszpasterza małżeństw. "Miłość męża do żony obliguje go, aby po swoim własnym zaspokojeniu, pieścił jej wargi sromowe i łechtaczkę do czasu, aż osiągnie orgazm. Mąż krzywdzi żonę, jeżeli pozostawia ją niespełnioną" - pisze ojciec Ksawery.
Do tekstu..
Za mało za to samo (23-04-2009)
Autor: Joanna Cieśla
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Meretseger
Fakt, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, wydaje się naturalny. Na tyle, że prawie się go nie zauważa. Nierówność wynagrodzeń między pracownikami różnej płci, w unijnym żargonie zwana pay gap, dla całej Unii wynosi średnio 17 proc. Według unijnych szacunków, w Polsce pay gap jest na poziomie 10 proc. Jednak zdaniem rodzimych badaczy, przyjęty w ośrodku Eurostat sposób wyliczeń nie oddaje całej prawdy o naszym rynku pracy. Eurostat korzysta z danych GUS, który zbiera informacje o zarobkach tylko w zakładach zatrudniających ponad 9 osób. Gdy policzyć zarobki wszystkich kobiet i wszystkich mężczyzn w naszym kraju, to wychodzi, że Polki zarabiają przeciętnie około 30 proc. mniej niż Polacy. Co nijak się ma choćby do ich poziomu wykształcenia: kobiet z wyższym wykształceniem jest 19 proc
Do tekstu..
Kościół odwrócił się od wiernych (22-04-2009)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: waldeck77
To z własnej winy Kościół katolicki stał się w życiu Polaków jeszcze jedną opresyjną instytucją w rodzaju urzędu skarbowego. Na dodatek zdaje się na to całkowicie ślepy, coraz częściej zmuszając wiernych do składania deklaracji: "Jezus tak, Kościół nie".
Do tekstu..
List otwarty Brak zgody społecznej na nowy podatek od pojazdów (21-04-2009)
Autor: społeczność kierowców
Źrodło: Wielu może więcej Zgłosił/a: pike70
Jesteśmy głęboko zaniepokojeni wieściami dotyczącymi planów wprowadzenia nowego podatku ekologicznego, który w istotny sposób uderzy w posiadaczy starszych samochodów. Apelujemy o zaniechanie prac znad tym projektem w takim kształcie, w jakim przedstawiają go media. Niniejszym zwracamy uwagę, że nie ma wśród mniej zamożnego społeczeństwa posiadającego starsze samochody przyzwolenia na kolejne zwiększanie opłat podatkowych. Prosimy o zweryfikowanie celowości i skutków funkcjonowania takiego podatku i odstąpienie od jego wprowadzenia.
Do tekstu..
Ameryka traci wiarę (21-04-2009)
Autor: Eusebio Val
Źrodło: Onet Kiosk Zgłosił/a: Pawel_L
Społeczeństwo za oceanem wciąż jest znacznie bardziej religijne od mieszkańców Starego Kontynentu Jednak również w USA kościoły powoli pustoszeją.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365