Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.609.981 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 350 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Drogi mi Platon, drogi Sokrates, ale jeszcze droższa prawda."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Arktyczne życie (28-11-2010)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"W związku ze wspomnianą przeze mnie niedawno publikacją wyników Cenzusu Życia Morskiego (COML) - krótka wzmianka literaturowa wraz z niesamowitymi, zapierającymi dech w piersiach zdjęciami Kevina Raskoffa (dzięki jego uprzejmości) - o ile mi wiadomo ekskluzywnie na nicprostszego w polskojęzycznym internecie."
Do tekstu..
Dla dobra pacjenta? (28-11-2010)
Autor: E. Cichocka, S. Golinowska, Z. Szawarski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Problemem naszej służby zdrowia nie jest to, że marnuje pieniądze - ale to, że ma ich za mało. A rząd ogłasza reformę polegającą na oszczędzaniu. Jeszcze nie rozumie, że nie na tym polega problem. Stąd te opowieści o wyciekaniu środków, o mentalności rodem z PRL"
Do tekstu..
Portugalski narkoeksperyment (28-11-2010)
Autor: Artur Domosławski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W Portugalii już od dziesięciu lat konsumpcja narkotyków nie jest przestępstwem kryminalnym. I nic się nie stało. A nawet jest lepiej"
Do tekstu..
Dyktatura szczęścia (28-11-2010)
Autor: Grzegorz Sroczyński, Tomasz Witkowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Na rynku usług terapeutycznych panuje wolnoamerykanka. Terapeutą może zostać każdy, a ten zawód przyciąga osoby niedojrzałe emocjonalnie, a nawet zwykłych wariatów. Oto jedna z moich ostatnich zdobyczy, takie wesołe ogłoszenie: "Książę Marek Światopełk Świętopełk Zawadzki, mgr psychologii, prowadzi terapię metodą Chirurgii Głębinowej Psychologicznej. Jest zarejestrowany w Polskim Towarzystwie Psychologicznym pod nr 931". Dodam, że jest zaledwie księciem, bo tytułu króla zrzekł się na rzecz Matki Boskiej. Nie, to nie żarty."
Do tekstu..
"Super Nowa", zakonnice i CBA (27-11-2010)
Autor: Marcin Pietraszewski, Marcin Kowalski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
CBA wszczyna śledztwo. Sprawdzi, czy redaktor bielskie gazety próbował wpłynąć na zeznania norbertanek, które obciążają aresztowanego pełnomocnika Kościoła w Komisji Majątkowej Redaktor naczelny bielskiej gazety "Super Nowa" wysłał do zakonu norbertanek list, w którym prosi siostry o przychylność wobec Marka P. To były oficer katowickiej SB i założyciel bielskie gazety "Super Nowa". Do teraz zasiada w radzie nadzorczej tego wydawnictwa. P. zasłynął tym, że reprezentował przed Komisją Majątkową przy MSWiA parafie i domy zakonne ubiegające się o zwrot utraconego w czasach PRL-u majątku. Zdaniem gliwickiej prokuratury korumpował członków Komisji. We wrześniu został aresztowany pod zarzutem korupcji i oszustw.
Do tekstu..
Masajowie i nowoczesność (27-11-2010)
Autor: Jędrzej Winiecki
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Najbardziej znane plemię Afryki mierzy się z nowoczesnością. Kiedyś Masajowie wymienili odzienie ze skór na koce w szkocką kratę. Wkrótce czeka ich większa rewolucja obyczajowa."
Do tekstu..
Dziewczynka z opryszczkami (27-11-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Wirusy opryszczki charakteryzują się trzema szczególnymi cechami - neurowirulencją (czyli mogą atakować i namnażać się w układzie nerwowym), latencją (czyli możliwością przetrwania w układzie nerwowym bez powodowania objawowego zakażenia) oraz zdolnością do reaktywacji (czyli wyjściem ze stanu latencji); zjawisko latencji charakterystyczne jest (najprawdopodobniej) dla wszystkich herpeswirusów."
Do tekstu..
Wojna o prywatność (27-11-2010)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Z radością dowiedziałem się, że Polska dołączyła do krajów, które nie pozwalają szarogęsić się firmie Google. Nasz inspektor danych osobowych też zażądał od giganta z Mountain View zmiany warunków świadczenia usługi Street View (pozwalającej na oglądanie panoramy dowolnej ulicy - razem z twarzami przechodniów i numerami rejestracyjnymi samochodów)."
Do tekstu..
Styl dedalicki (27-11-2010)
Autor: Agnieszka Fulińska
Źrodło: Hellenika- blog Zgłosił/a: liliac
"Styl dedalicki jest pierwszym dającym się wyraźnie wyodrębnić w miarę jednolitym stylem w sztuce greckiej i to zarówno w rzeźbie pełnej jak i płaskorzeźbie. Jego nazwa nawiązuje do postaci legendarnego Dedala, architekta i rzeźbiarza, mitycznego twórcy kreteńskiego Labiryntu."
Do tekstu..
Jak Big Pharma ratuje Świat (27-11-2010)
Autor: globalnysmietnik
Źrodło: Globalny śmietnik- blog Zgłosił/a: liliac
"Jest taki zadziwiający wskaźnik demograficzny "przeciętne dalsze trwanie życia", czyli "life expectancy". W odróżnieniu od intuicyjnie zrozumiałego wskaźnika "średnia długość życia" - ten pierwszy jest obliczany dla poszczególnych grup wiekowych. Możemy więc obliczyć przeciętne dalsze trwanie życia na przykład dla 45-latków, czy też 60-latków. Po co to robić? W ten sposób ze statystyki demograficznej "eliminuje" się niektóre przyczyny nie wpływające już na dane grupy wiekowe, na przykład śmiertelność noworodków. Jak ten wskaźnik kształtował się w Polsce?"
Do tekstu..
Inteligentny projekt, czyli spermą do pyszczka (26-11-2010)
Autor: ztrewq
Źrodło: Biokompost Zgłosił/a: liliac
"Jeżeli rozwiązanie tego problemu u Haplochromini to wynik inteligentnego projektu, no to kochani - niezła jazda. Jak bowiem wygląda to rozwiązanie? (...) Samice po złożeniu jajek natychmiast starają się je zebrać do pyszczka, jeszcze zanim jajeczka zostaną zapłodnione. Samce mają tymczasem na jednej ze swojej płetw - najczęściej odbytowej - wyraźne, dość skomplikowane plamki wyglądem przypominające jajeczka. Samica się nimi interesuje, zbliża się do nich i próbuje je złapać - a wówczas samczyk tryska jej spermą z sąsiadującego z płetwą otworu genitalnego wprost do pyszczka, zapładniając
Do tekstu..
Czy Unia Europejska zabroni herbaty z rumianku? (26-11-2010)
Autor: ztrewq
Źrodło: Biokompost Zgłosił/a: liliac
"Trzydziestego pierwszego marca wchodzi w życie nowa dyrektywa EU dotycząca m.in. tradycyjnych leków pochodzenia roślinnego. W Internetsach szumi: "Od 1 kwietnia 2011 prawie wszystkie zioła staną się nielegalne w Unii Europejskiej.""
Do tekstu..
Ksiądz zlecił zabójstwo chłopca, którego zgwałcił (26-11-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Zawodowemu zabójcy wręczył 5000 dolarów zaliczki. Katolicki ksiądz, oczekujący na rozprawę w sprawie molestowania seksualnego 16-latka, jakiego dopuścił się w 2008 roku, postanowił rozwiązać ten trudny dla siebie problem. Najlepiej w sposób ostateczny. Ksiądz John M. Fiala zdecydował się zatrudnić zawodowego zabójcę, aby ten usunął chłopaka. Trudne negocjacje zakończyły się wręczeniem 5000 dolarów zaliczki i wskazaniem celu. Kłopot księdza polega na tym, że pieniądze wręczył tajniakowi.
Do tekstu..
Jest śledztwo z wniosku SLD wobec działań Komisji Majątkowej (26-11-2010)
Autor: mar, PAP
Źrodło: GAZETA.PL Zgłosił/a: Gardomir
Wszczęto śledztwo w sprawie Komisji Majątkowej.
Do tekstu..
Kanadyjski sąd może zatwierdzić poligamię (26-11-2010)
Autor: Mariusz Zawadzki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
Społeczność mormonów z miasteczka Bountiful przy granicy z USA twierdzi, że poligamia jest fundamentem ich religii i dlatego musi być zaakceptowana przez kanadyjskie społeczeństwo. Ich zdaniem mężczyzna musi mieć przynajmniej trzy żony - inaczej po śmierci nie ma szans dostać się do raju.
Do tekstu..
Krzyże w urzędach legalne? Tak orzekł sąd (25-11-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Ciekawa ekwilibrystyka mająca uzasadnić uległość wobec jedynie słusznej religii. Szczeciński sąd apelacyjny oddalił wniosek Lechosława Maciejewskiego ze Świnoujścia, który pozwał swój urząd miasta za naruszenie dóbr osobistych. Mieszkańcowi Świnoujścia nie spodobał się fakt, że w urzędzie miasta Świnoujście wisi krzyż.
Do tekstu..
Chiny oskarżają Watykan (25-11-2010)
Autor: (kab) PAP
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Chiny oskarżyły w czwartek Watykan o "ograniczanie wolności" religijnej, podkreślając, że oficjalny Kościół katolicki (tzw. Kościół Patriotyczny) całkowicie niezależnie wybiera swoich biskupów. - Kościół katolicki Chin, opierając się na dziesięcioleciach tradycji, wykonuje swoje zadanie ordynacji (biskupów) w duchu niezależności. Jest to konkretny przejaw wolności przekonań religijnych - oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei.
Do tekstu..
Kościół przeprasza Boga za in vitro. Specjalną modlitwą! (25-11-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Kardynał Dziwisz robi przy okazji nagonkę na lekarzy. Kościół Katolicki nie ustaje w wysiłkach, aby narzucić wszystkim swój punkt widzenia na procedurę in vitro. Po niezbyt udanych groźbach wobec polityków, postanowił wziąć się za wiernych. I to od razu z wielkim przytupem.
Do tekstu..
Early Universe at LHC (25-11-2010)
Autor: David Evans
Źrodło: New Scientist Zgłosił/a: Jacholek
Pierwsze wyniki ze zderzen ciezkich jonow w LHC zaskakuja naukowcow
Do tekstu..
Kandydoza (I) (25-11-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Kandydoza teoretycznie powinna być jak koń: czyli jaka jest - każdy widzi. Tymczasem, kiedy wrzuci się do sieci takie hasło (ewentualnie pokrewne: Candida, candidiasis, itp.), można dowiedzieć się o straszliwych i dziwacznych przewlekłych kolonizacjach jelita, które w dodatku łączą się z tegoż jelita przeciekaniem, z autyzmem, a przy tym leczy się to najfantazyjniejszymi sposobami."
Do tekstu..
Czarna magia (25-11-2010)
Autor: Andrzej Pieńkowski
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Niedostatek wiedzy i niechęć do nauki sprawiają, że publiczne dyskusje na kontrowersyjne tematy, takie jak żywność modyfikowana genetycznie, energetyka jądrowa czy choćby głośna już sprawa autostrady biegnącej przez Dolinę Rospudy, w zasadzie się nie toczą. Zamiast podjąć wysiłek głębszego poznania zagadnienia, opinia publiczna ulega emocjom podsycanym przez media i zajmuje skrajne stanowisko. Gdybyśmy wiedzieli więcej, taka sytuacja nie miałaby miejsca."
Do tekstu..
Komisja Majątkowa - zlikwidować i co dalej? Ciężko posprzątać (25-11-2010)
Autor: Marek Henzler
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Rząd i episkopat chcą do końca roku zlikwidować Komisję Majątkową. Choć działa od prawie 20 lat, nadal nie rozstrzygnęła 215 wniosków. A na tym nie kończą się problemy z komisją.
Do tekstu..
Szaman złożył ofiarę z dwuletniego dziecka (25-11-2010)
Autor: PG
Źrodło: Onet/news.com.au Zgłosił/a: Grzesiek
Indyjska policja aresztowała szamana i czworo członków jego rodziny za złożenie ofiary z dwuletniego dziecka. Tragedia rozegrała się w indyjskim stanie Chhattisgarh - informuje serwis news.com.au.
Do tekstu..
Widmo (24-11-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Jak widmo od lat krąży po Polsce opinia "albo Kościół, albo nihilizm". Przywołał ją ostatnio do życia Adam Michnik ("Polityka", 17 listopada). Nie mamy religii obywatelskiej i społeczeństwa obywatelskiego, to pokochajmy w tej roli katolicyzm i Kościół.
Do tekstu..
Herakles kontra skamieniała żyrafa (24-11-2010)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Już Ksenofanes, filozof żyjący w VI w. p.n.e. słusznie założył, że uwięzione w skałach muszle świadczą o tym, że tereny, które za jego czasu były suche, w przeszłości znajdowały się pod wodą; o skamieniałych mięczakach wspominał też Herodot. Grecy natrafiali też na pozostałości po większych organizmach, i, z tego co możemy wnioskowac na podstawie źródł pisanych, interpretowali te znaleziska jako ciała mitycznych herosów. Co ciekawe, skamieniałości pojawiają się też wśród wotów w sanktuariach, np. Heraionie na Samos, pojawiają się też i na monetach."
Do tekstu..
Polacy budują kościoły. Nawrócą Skandynawię? (24-11-2010)
Autor: Sylwia Skorstad
Źrodło: polonia.wp.pl Zgłosił/a: slik
To, w jaki sposób Polacy zmieniają oblicze Kościoła Katolickiego w Skandynawii, to ewenement na europejską skalę. Jeszcze kilka lat temu na północy Europy rozważano pomysły burzenia kościołów katolickich, dziś tak samo poważnie myśli się o budowie nowych świątyń.
Do tekstu..
Benedykt XVI nie wyklucza dymisji (24-11-2010)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
"Papież ma prawo - a w pewnych okolicznościach obowiązek - ustąpić z urzędu, jeśli uzna, że jest niezdolny fizycznie, psychicznie bądź duchowo do jego sprawowania" - mówi Benedykt XVI w książkowym wywiadzie o swym pontyfikacie
Do tekstu..
Nowy hit stacji o. Rydzyka: Radio Maryja oknem do nieba (24-11-2010)
Autor: Głos Rydzyka - blog dla fanów Radia Maryja
Źrodło: glosrydzyka.blox.pl Zgłosił/a: ramichael
Światowa prapremiera nowego hiciora miała miejsce w nocy 15 listopada 2010 roku, a utwór po raz pierwszy puścił sam o. Rydzyk.- Bez waszej pomocy ten głos nie dojdzie do wielu ludzi i wam dedykuję tę pieśń, a jednocześnie możecie sobie państwo zapisać konto dyktowane przez Kapelę znad Baryczy - zapowiedział ojciec dyrektor.
Do tekstu..
Jesienna rzeź Lechitów (24-11-2010)
Autor: Donat Szyller
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Będę kontynuować dzieło brata - zapewnia Jarosław Kaczyński. Na razie jednak sięga po środki, na które Lech Kaczyński nigdy by się nie zgodził. Wycina z partii ludzi związanych z bratem, bo są zbyt ambitni i liberalni
Do tekstu..
Wazektomia - męska antykoncepcja (24-11-2010)
Autor: Dzień Dobry TVN
Źrodło: Dzień Dobry TVN Zgłosił/a: Kowalski
Rozmowa o nieczęsto w Polsce stosowanej metodzie antykoncepcji męskiej- wazektomii.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365