Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.073.909 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 294 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Pomysł, że dobry Bóg wysyła ludzi na męki piekielne, jest całkowicie godny potępienia. Są to majaczenia obłędu, zdegenerowane przesądy".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Hieny nasze codzienne (26-03-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: www.wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich nie przyznało w tym roku swojej antynagrody, czyli Hieny Roku. Bo było za dużo kandydatów.
Do tekstu..
Po co nam Bóg? (26-03-2012)
Autor: AAA
Źrodło: http://forum.cdaction.pl Zgłosił/a: Kama89
Bloger w dość ciekawy sposób wyjaśnia z jakiego powodu wiara w Boga przestaje być potrzebna.
Do tekstu..
Muslim Paedophiles, Feminists and Future Civil War (25-03-2012)
Autor: Paul Weston
Źrodło: http://britishfreedom.org Zgłosił/a: Piątkowski
"The British police are slightly less of a disgrace than they were a couple of years ago. Back in the not too distant past there was little reporting of native British girls being drugged, groomed, raped and murdered by gangs of Muslim males in our towns and cities."
Do tekstu..
"Szare" finanse Kościoła (25-03-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W mediach toczy się dyskusja, czy propozycja zmian w finansowaniu Kościoła to ewolucja, czy rewolucja. Kutz obwieścił rewolucję. Inni mówią, że to zaledwie kosmetyka. Przychylam się do opinii tych ostatnich. Największym bowiem problemem Kościoła (choć nie dla Kościoła) jest utrzymywanie ogromnej szarej strefy finansowej, której legitymizacja zależy od niesformalizowanych obyczajów i serwilizmu lokalnych władz, a zakres - od osobowości księdza (jego zachłanności lub wielkoduszności). Każda próba naruszenia tej sfery wywołuje silną reakcję.
Do tekstu..
Benedykt XVI nie spotka się z ofiarami księdza pedofila Degollado (25-03-2012)
Autor: (ap)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył, że ofiary pedofilii i molestowania ze strony meksykańskiego księdza Marciala Maciela Degollado, założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa, zbyt "napastliwie" domagały się spotkania z Benedyktem XVI. Postawę ofiar zmarłego w 2008 r. duchownego ks. Lombardi wskazał jako jeden z powodów tego, że do takiego spotkania nie dojdzie podczas trwającej obecnie wizyty papieża w Meksyku. Ks. Maciel przez kilkadziesiąt lat wykorzystywał dzieci, również swoje własne, oraz seminarzystów. Był to największy skandal seksualny w Kościele.
Do tekstu..
Chcę przykrości, czyli Miron i Sandauer (25-03-2012)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Ależ on miał łeb, ten Sandauer, ależ wiedzę i inteligencję, no i to oczywiście, co rasowy krytyk mieć powinien, a więc jadowite poczucie humoru, tudzież zabójczą złośliwość i brak miłosierdzia. Nieprzypadkowo wszak jedna z książek Sandauera, zbiór jego esejów i polemik, nosi celny tytuł "Dla każdego coś przykrego". Więcej mądrej przykrości by nam się dziś przydało w rozmowach o książkach."
Do tekstu..
Józef Augustyn: księża homoseksualiści to mistrzowie kamuflażu (25-03-2012)
Autor: Tomasz Królak, Józef Augustyn
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: sapiens
"Jeżeli lobby homoseksualne istnieje i ma coś do powiedzenia w jakichkolwiek strukturach kościelnych, to dlatego, że im ustępujemy, schodzimy z drogi, udajemy itd. – mówi w rozmowie z KAI o. Józef Augustyn."
Do tekstu..
Biskupi idą na mszę z niepokojem (25-03-2012)
Autor: PAP
Źrodło: Onet Zgłosił/a: Andrzej Koraszewski
Biskupi twierdzą, że ze wszystkich stron ich atakują, nie ma przyjaznego rozdziału państwa i Kościoła, jest wrogi rozdział.
Do tekstu..
Życie w ukryciu (25-03-2012)
Autor: Roman Frister
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
Każdy powszedni dzień chasydzi zaczynają od modlitwy: "dzięki ci Panie, że nie stworzyłeś mnie kobietą". Chyba wiedzą, co mówią.
Do tekstu..
Tajemnice trupiej farmy (24-03-2012)
Autor: nasygnale, na podstawie: "Trupia Farma"
Źrodło: nasygnale.pl Zgłosił/a: marcin1902
"Ile potrzeba czasu, by ciało zamieniło się w szkielet? Co z mitem wapna, które ma być zwieńczeniem zbrodni doskonałej? Na te pytania jako pierwsi odpowiedzieli badacze z Ośrodka Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee w Teksasie."
Do tekstu..
Kościół stracił rząd dusz (24-03-2012)
Autor: Artur Bartkiewicz
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: waldeck77
W XIX wieku prawdziwy Polak musiał być katolikiem - bo znienawidzeni zaborcy byli protestantami (Prusy), bądź prawosławnymi (Rosja) wyznawcami chrześcijaństwa, a ponadto Kościół stał na czele frontu obrony polskości. W PRL-u Polak-patriota musiał być katolikiem - bo znienawidzeni komuniści byli ateistami zwalczającymi Kościół. Dziś, w wolnej Polsce Polak katolikiem już być jednak nie musi. I coraz częściej nie jest.
Do tekstu..
Obce gatunki ryb w polskich wodach, cz. 2 (24-03-2012)
Autor: Michał Stachacz
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Pospolity w gospodarstwach rybackich i hipermarketach "pstrąg" to także zupełnie obca dla naszego środowiska ryba! Poprawna nazwa to pstrąg tęczowy Oncorhynchus mykis którego lepiej nazywać po prostu tęczakiem, bo z naszym rodzimym pstrągiem potokowym (Salmo trutta ) nie jest nawet bardzo blisko spokrewniony"
Do tekstu..
Ksiądz, który bił, atakuje kuratorium i media (24-03-2012)
Autor: Beata Łabutin
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Proboszcz z Sidziny, który stanął przed sądem za rękoczyny wobec dzieci, nie czuje się winny, lecz skrzywdzony. Ubolewa nawet, że nikt go nie przeprosił. Nic nie zrozumiał z werdyktu sądu, kuratorium, a nawet kurii biskupiej"
Do tekstu..
Chciałabym utrzymywać Kościół z moich podatków (23-03-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Chciałabym, a przynajmniej mogłabym się zgodzić na wspieranie Kościoła z moich podatków, bo i tak płace za różne ustrojstwa, z których nie korzystam.(...)Mogłabym, ale... Jest jedno ale. Kościół nie chce mnie w tej wspólnocie, którą sobie wymyślił i popiera. Jest to wspólnota katolickich, białych, heteryckich facetów ze ściśle określonym miejscem i rolą dla kobiet. Rolą, która nie bardzo mi odpowiada. Natomiast Kościół mógłby się zmieścić, w mojej wspólnocie, gdyby zauważył, że inni też istnieją i mają takie same prawa. Gdyby zgodził się przyjąć role jednej z wielu grup tworzących wspólnotę. Zrezygnował z przywilejów, przestał narzucać swoje wyobrażenia innym. I to jest moja odpowiedź. Podzielę się moimi podatkami z związkiem religijnym, który chce być ze mną we jednej wspólnocie.
Do tekstu..
Dziwisz pod sąd (23-03-2012)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Papież Benedykt XVI przybywa właśnie do Meksyku. Wierni protestują i domagają się wyjaśnień w sprawie ojca Maciela Degollado, założyciela Legionu Chrystusa. "Wyborcza" pisze tak: "W Meksyku ofiary seksualnie wykorzystywane przez meksykańskiego duchownego księdza Marciala Maciela Degollado ogłosiły manifest. Czas nie jest przypadkowy: jutro Benedykt XVI zaczyna pielgrzymkę do Meksyku i na Kubę. (...) Ofiary domagają się od papieża wyjaśnień, kto w Watykanie za pontyfikatu Jana Pawła II tuszował skandal nadużyć, jakich dopuszczał się przez lata duchowny". Skandal nadużyć to bardzo delikatne określenie. Ojciec Maciel Degollado utrzymywał stosunki seksualno-finansowe z wieloma kobietami (najchętniej bogatymi, bo wyłudzał od nich ogromne pieniądze), a równocześnie gw
Do tekstu..
Obce gatunki ryb w polskich wodach, cz. 1 (23-03-2012)
Autor: Michał Stachacz
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Pewnie większość społeczeństwa - ta, która z karpiem ma do czynienia raz w roku, w wigilię - nie wie, że ryba ta jest obca dla naszego środowiska. Najbliższym obszarem naturalnego występowania dzikiego karpia jest dorzecze Dunaju. "
Do tekstu..
Diagnostyka malarii i HIV za 10 centów (23-03-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Bo i owszem, jest sztuką sporą miniaturyzacja apartury, która w standardowej formie zajmuje całe laboratorium. Ale jeszcze większą sztuką jest miniaturyzacja takich urządzeń w taki sposób, aby te mikroczipy, mikrolaboratoria, kosztowały grosze - tak aby można je było stosować w krajach nierozwiniętych lub dopiero rozwijających się, które nie mają dużych funduszy na opiekę zdrowotną, ale za to mają mnóstwo chorych."
Do tekstu..
GMO: Komentarz (23-03-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Ogólne wrażenia mam bardzo pozytywne. Ciekawa była sama formuła spotkania, która polegała na przedstawianiu pewnych faktów dotyczących GMO, które następnie były komentowane przez zaproszonych gości. Po wypowiedziach ekspertów, była możliwość zadania kilku pytań przez osoby z widowni."
Do tekstu..
Amazonia - niepewna przyszłość (23-03-2012)
Autor: Olga Bakanowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W ciągu 50 lat ludność brazylijskiej części Amazonii wzrosła z 6 do 25 mln. Lasy są karczowane pod uprawy i hodowlę bydła. Rolnicza działalność wywołuje coraz większe zmiany w dorzeczu Amazonki, ujawnia opublikowana 19 stycznia praca naukowców z Woods Hole Research Center w Massachusetts."
Do tekstu..
Cywilna komisja w sprawie pedofilii w Kościele (23-03-2012)
Autor: Janusz Palikota
Źrodło: http://januszpalikot.natemat.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
W minionym tygodniu władze Kościoła katolickiego podjęły starania o opanowanie problemu pedofilii w polskim Kościele. Jest to pokłosie gigantycznych afer w USA, Belgii, Irlandii i wielu innych krajach. Skandale międzynarodowe pokazały też złą rolę Jana Pawła II w tuszowaniu pedofilii w Meksyku i USA. To przerażające, że Karol Wojtyła nie miał w sobie odwagi do walki z przemocą wobec dzieci. Czy powinien być błogosławiony?
Do tekstu..
Pedofilia? "To dalszy temat" (23-03-2012)
Autor: ab/fac/TVN24
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Żeby otworzyli oczy redaktorzy naczelni i żeby nie było, że Kościół zajmuje sie tylko pedofilią teraz. To jest dalszy temat - mówił kilka dni temu na konferencji prasowej arcybiskup Józef Michalik. Jednak bagatelizowanie problemu jest wciąż częstą reakcją kościelnych hierarchów na problem pedofilii wśród polskich duchownych. Ofiary pozostawiane są przez Kościół same sobie, muszą żyć z piętnem i spotykają się z ostracyzmem w swoim środowisku. Przestępcy, często pozostają bezkarni."
Do tekstu..
Why we need a Reason Rally (22-03-2012)
Autor: David Silverman
Źrodło: washingtonpost.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Everyday atheists, agnostics, humanists, freethinkers, and other nontheists use U.S. currency that carries a religious creed on it.
Do tekstu..
Biskupi znów dostaną, co zechcą (22-03-2012)
Autor: Aleksandra Pawlicka
Źrodło: Newsweek, religia.onet.pl Zgłosił/a: slik
Kościół katolicki okopał się w sojuszu z władzą. Szybko zgarnąć, (co się da - to była filozofia Kościoła (w Polsce ostatnich lat (- mówi Tadeusz Bartoś (w rozmowie (z Aleksandrą Pawlicką.
Do tekstu..
Akcja deregulacja, czyli wiele hałasu o nic (22-03-2012)
Autor: Marek Henzler
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Głośna akcja deregulacji zawodów, choć robiona pod hasłami wolności i walki z biurokracją, coraz bardziej wygląda na projekt polityczno-propagandowy, którego realne skutki będą albo obojętne, albo niebezpieczne."
Do tekstu..
Squid can fly to save energy (22-03-2012)
Autor: Jessica Marshall
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Squid can save energy by flying rather than swimming, according to calculations based on high-speed photography."
Do tekstu..
Ks. Isakowicz-Zaleski: byłem kneblowany, ale nie chcę się na nikim mścić (22-03-2012)
Autor: Agnieszka Niesłuchowska, ks. Isakowicz-Zalewski
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: marcin1902
"Nie można w kółko powtarzać, że atakują nas wrogowie, masoni, Żydzi. Okopywanie się w oblężonej twierdzy nic nie da. Trzeba zająć się realnymi problemami. Już dziesięć lat minęło od wybuchu afery poznańskiego abpa Juliusza Paetza i co? Nic. Nadal nic się nie zmieniło."
Do tekstu..
Ofiary księdza Maciela stawiają zarzuty Watykanowi (22-03-2012)
Autor: PG
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Na dwa dni przed pielgrzymką Benedykta XVI do Meksyku manifest ogłosiły ofiary seksualnego wykorzystywania przez meksykańskiego duchownego księdza Marciala Maciela Degollado, zmarłego w 2008 roku założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa. O tej inicjatywie poinformował włoski watykanista Marco Tosatti w dedykowanym sprawom Kościoła portalu dziennika "La Stampa" Vatican Insider. Dodał, że ofiary domagają się od papieża wyjaśnień, kto w Watykanie za pontyfikatu Jana Pawła II tuszował skandal nadużyć, jakich dopuszczał się przez lata duchowny wobec dzieci i seminarzystów w licznych strukturach tego niegdyś potężnego zgromadzenia. Żądają także ustalenia winnych ukrywania sprawy w Kościele meksykańskim, gdzie również informowano o tym skandalu.
Do tekstu..
Scientists find protein critical for tissue regeneration (21-03-2012)
Autor: Provided by University of California
Źrodło: medicalxpress.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
A flatworm known for its ability to regenerate cells is shedding more light on how cancer could be treated...
Do tekstu..
Czytanie jak seks i jedzenie - urodziny Biblioteki Narodowej (21-03-2012)
Autor: Beata Kęczkowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Oryginał Biblii Jakuba Wujka, rękopisy "Kazań świętokrzyskich", wiersza Kochanowskiego "Dryas Zamchana", "Balladyny" Słowackiego można oglądać do soboty w siedzibie Biblioteki Narodowej przy pl. Krasińskich 3 w Warszawie. Sama biblioteka w tym tygodniu świętuje swoje urodziny.
Do tekstu..
Polskie biblioteki cyfrowe: linki, strony, liczby (21-03-2012)
Autor: jś, pap
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Stale rośnie liczba książek, które można bezpłatnie przeczytać w internecie. Największa polska biblioteka internetowa Polona udostępnia 40 tys. książek. Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski mówi, że dostępny jest już cały polski kanon. Zapowiada też, że za rok zdigitalizowana będzie jedna trzecia całej polskiej produkcji wydawniczej od wynalezienia druku.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365