Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.149.604 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Anatol France - Kościół a Rzeczpospolita
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
Sądząc po zróżnicowaniu jakie obserwujemy dzisiaj, jest rzeczą prawie pewną, że tylko niewielka mniejszość naszych przodków, miała kiedykolwiek czas lub skłonność do pytania o sens działań, w których sami uczestniczyli u boku swoich krewnych i sąsiadów.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Po co komu biblioteka. Nowe życie książki (11-08-2011)
Autor: Joanna Cieśla
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Gromadzenie księgozbiorów w kraju, w którym 56 proc. ludzi nic nie czyta, wydaje się czynnością dość ekscentryczną. A jednak wciąż powstają nowe, prywatne i publiczne, biblioteczki."
Do tekstu..
Hojność Komisji Majątkowej. Dali 200 ha przy wniosku o 40 (11-08-2011)
Autor: RC
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Szef CBA Paweł Wojtunik przesłał do prokuratora generalnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sześciu sprawach rozpatrywanych przez kościelną Komisję Majątkową. Chodzi o nieruchomości m.in. w Warszawie, Żorach, Nysie i Bytomiu. - CBA od października 2010 roku szczegółowo analizuje działalność Komisji Majątkowej. Dotychczasowym wynikiem tych działań było ujawnienie 22 przypadków, w których mogło dojść do przestępstw w tym do niegospodarności, przekroczenia uprawnień, oszustw i poświadczenia nieprawdy w dokumentach[]
Do tekstu..
Słabnąca młodzieżówka Kościoła (11-08-2011)
Autor: Maria-Paz López
Źrodło: La Vanguardia; religia.onet.pl Zgłosił/a: slik
Światowe Dni Młodzieży w Madrycie mogą zgromadzić w tym roku około miliona uczestników. Mogą, lecz nie muszą. W Hiszpanii 44 proc. osób poniżej 24. roku życia nie wierzy w Boga, 60 proc. nigdy się nie modli. Ci, którzy otwarcie praktykują, bywają wytykani palcami.
Do tekstu..
Lepper? Pamiętam (11-08-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Słysząc komentarze niektórych dziennikarzy i komentatorów po tragicznej śmierci Andrzeja Leppera, miałam wrażenie, że szwankuje mi pamięć lub też, że nie dość uważnie przyjrzałam się osobie zmarłego polityka. Słyszałam oto, że zmarł "charyzmatyczny przywódca ludowy", "wybitny polityk", "ofiara nacisków i brutalnej nagonki CBA" i wiele podobnych określeń. Geniusz i ofiara! Ja z bardzo "błyskotliwej" kariery Leppera pamiętam głównie to, że łamał prawo, gardził zarówno praworządnością, jak i wieloma innymi regułami życia politycznego i publicznego.
Do tekstu..
Skandal przed wizytą papieża, ludzie się buntują (11-08-2011)
Autor: TSz / newsru.com
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Wizyta papieża Benedykta XVI w Hiszpanii w ramach Światowych Dni Młodzieży, której początek zaplanowano na 16 sierpnia, obrasta skandalami i protestami. Wydatki na organizację pielgrzymki wstrząsnęły Hiszpanami, którzy zmagają się z kryzysem gospodarczym."
Do tekstu..
Ancient DNA reveals secrets of human history (10-08-2011)
Autor: Ewen Callaway
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Modern humans may have picked up key genes from extinct relatives." Co dostaliśmy w spadku po Neandertalczykach i człowieku z jaskini Denisowa?
Do tekstu..
Szkoła buja w obłokach (10-08-2011)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"10 procent studentów to analfabeci, zdolni jedynie zapisać ciąg znaków, bez wielkich liter, bez kropek, bez sensu"
Do tekstu..
Nie będzie mszy nad urną (10-08-2011)
Autor: Joanna Skiba
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jeżeli msza pogrzebowa, to ciało ma być w trumnie. Kremować można potem - oznajmił ksiądz w jednej z naszych parafii. Sprawdziliśmy. Od października zwyczaje pogrzebowe muszą się zmienić. W całej Polsce."
Do tekstu..
Richard Feynman - drugi po Einsteinie (10-08-2011)
Autor: Karol Jałochowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: wemir
"Richard Feynman = geniusz."
Do tekstu..
Radio Maryja wzywa: Konieczna jest nasza zdecydowana reakcja (09-08-2011)
Autor: hoł
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
O. Rydzyk i Zespół Wspierania Radia Maryja chcą zasypać protestami KRRiT i sejmową komisję kultury. - Oszczercza kampania przeciwko Radiu Maryja wymaga naszego wspólnotowego przeciwstawienia się jej. Konieczna jest nasza zdecydowana reakcja - apeluje Zespół
Do tekstu..
Jasnowidz Jackowski o śmierci Leppera: To nie samobójstwo! (09-08-2011)
Źrodło: Fakt Zgłosił/a: MA
Jackowski znów stara się zaistnieć...
Do tekstu..
Zapracować się na śmierć, czyli o czasie pracy lekarzy kontraktowych (09-08-2011)
Autor: Katarzyna Rożko
Źrodło: Rynek Zdrowia Zgłosił/a: liliac
"Kilkudziesięciu tysiącom lekarzy w Polsce, którzy pracują w ramach kontraktów, nikt nie ogranicza czasu pracy. To ile pracują zależy od ich stanu zdrowia i możliwości fizycznych. Bywa jednak, że zdrowie zawiedzie, jak w przypadku anestezjologa z Głubczyc, który umarł podczas pracy. Ten przypadek śmierci lekarza, podczas wielodniowego dyżuru, wywołał dyskusję na temat czasu pracy lekarzy kontraktowych."
Do tekstu..
''Mowa nienawiści'' w Warszawie. Rozwiesili plakaty: Nie spedalaj nieletnich (09-08-2011)
Autor: bg. han.
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Ten plakat wpisuje się w mowę nienawiści i utwierdza ludzi w przekonaniu, że homoseksualizm jest chorobą, którą można wyleczyć. To boli osoby homoseksualne - tak psycholog Michał Pozdał ocenił wywieszone w Warszawie plakaty o treści: ''Jesteś homo? OK. Ale nie spedalaj nieletnich".
Do tekstu..
Platforma idzie na wojnę z Kościołem (09-08-2011)
Autor: Filip Memches
Źrodło: Uważam Rze; wp.pl Zgłosił/a: slik
Stało się. Platforma Obywatelska odważyła się zająć kwestiami, których przez wiele lat wolała nie dotykać. Postulat instytucjonalizacji związków partnerskich, forsowany przez środowiska homoseksualne, przestał być dla partii rządzącej tematem tabu. Więcej, Donald Tusk zadeklarował wobec takiego rozwiązania otwartość. A oświadczając, że nie będzie przed nikim klękał, dał sygnał, iż w sprawach obyczajowych jest gotowy przeprowadzić zmiany ustawodawcze, które mogą go kosztować konflikt z Kościołem katolickim.
Do tekstu..
Czy kask rowerowy ratuje życie? (08-08-2011)
Autor: mathmed
Źrodło: MathMed : blog studenta medycyny Zgłosił/a: liliac
"To, że kask chroni głowę podczas urazu nie podlega wątpliwości, jednak pytanie jest inne. Czy rzeczywiście ratuje życie?"
Do tekstu..
wielka księga bezeceństw czyli kolonie po polsku (08-08-2011)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka - blog Zgłosił/a: liliac
"Droga Ofro, obawiam się, że skoro dziesięciolatki nie mają prawa mieć siusiaka, nie mówiąc o frendzlastym czy wacku, dojście do tematu lateksowego ubranka na rzeczony jest tym bardziej nierealne. Zresztą to przecież nieważne, grunt to wychować dzieci na prawdziwych Polaków, którzy w chwili próby założą powstańczy hełm i pójdą pod grad kul, aby oddać życie za Ojczyznę. I żaden kondom im w tym nie przeszkodzi, tak nam dopomóż rzęsistku i nastoletnia ciążo!"
Do tekstu..
Modlitwy na ulicy to rzecz nie do przyjęcia (08-08-2011)
Zgłosił/a: Kowalski

Do tekstu..
"L. Kaczyńskiego można tylko chwalić" (08-08-2011)
Autor: TSz / Wprost
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie ustają komentarze na temat wpisu Radosława Sikorskiego dotyczącego powstania warszawskiego. "Warto wyciągnąć lekcje także z tej narodowej katastrofy" - napisał minister. "Wstrzemięźliwa i rozsądna wypowiedź Sikorskiego (...) wywołała burzę" - pisze w najnowszym numerze tygodnika "Wprost" prof. Magdalena Środa, dodając, że minister "naruszył tabu" i dlatego spotkał się z atakami. Filozofka przekonuje, że najnowszym polskim tabu jest "śmierć prezydenta Kaczyńskiego". - O zmarłym prezydencie nie można mówić. Można go tylko chwalić i wielbić - pisze Środa.
Do tekstu..
Muzułmański duchowny: W małżeństwie gwałtu nie ma (08-08-2011)
Autor: -
Źrodło: kobieta.wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Przewodniczący Islamskiej Rady Szarijatu w Wielkiej Brytanii Sheikh Maulana Abu Sayeed sądzi, że mężowie dopuszczający się gwałtu na żonach nie powinni być ścigani przez prawo, ponieważ "seks jest elementem małżeństwa", a niektóre zamężne kobiety twierdząc, że zostały zgwałcone zwyczajnie kłamią.
Do tekstu..
"W seminarium nie sprawiał wrażenia, że ma światłowód" (08-08-2011)
Autor: Przekrój, wp.pl
Źrodło: (tw, mj) Zgłosił/a: slik
Ksiądz Natanek w seminarium nie sprawiał wrażenia, że ma światłowód łączący go z kimś na górze. To co głosi jest niezgodne z doktryną katolicką - mówi w rozmowie z "Przekrojem" ksiądz Kazimierz Sowa. Jak dodaje, może dojść do sytuacji, że ks. Natanek założy własny Kościół.
Do tekstu..
Nierzeczywista (07-08-2011)
Autor: Damian Gajda / Onet.pl
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
Artykuł o Halinie Poświatowskiej
Do tekstu..
Want to live forever? The chilling facts about cryonics (07-08-2011)
Autor: Murray Ballard
Źrodło: independent.ie Zgłosił/a: AI
What if you were told that you could cheat death by having your veins filled with chemicals, before being hung upside down in a sleeping bag inside a freezing vat of liquid nitrogen, to be resurrected in decades or centuries to come? As unlikely as it sounds, more than 200 bodies are stored like this around the world, as increasing numbers of people place their faith in the bizarre but fascinating science of cryonics as a means of achieving everlasting life. Now, the newest addition to the deep freezers is the father of the burgeoning movement himself, Robert Ettinger, who has died - or merely completed the first of his life cycles - aged 92.
Do tekstu..
Magister życia wewnętrznego (07-08-2011)
Autor: Elżbieta Grabarczyk
Źrodło: http://scenki.blogspot.com/ Zgłosił/a: Menel de Lux
Następny przykład destrukcyjnego wpływu KrK na społeczeństwo- pseudonaukowy chów stada baranów/ owieczek bożych. Na takie "inwestycje w przyszłość" wyrzucane są pieniądze podatnika niczym w błoto w Naszym "świeckim państwie"...
Do tekstu..
Nowy-stary wspaniały świat (07-08-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Jeśli tęgim głowom w międzywojennej Polsce można było (z dzisiejszej, jakże łatwej perspektywy) coś zarzucić, to na pewno nie był to brak wizji. Wizja była. Na ile była ta wizja realna, to już inna para tenisówek. Wizja była - i to na pierwszy rzut oka zarówno wspaniała jak i dalekosiężna. Na drugi już mniej. Czas trwania wizji był krótki. Czy to dobrze, czy źle?"
Do tekstu..
Mielonk@ i na nią nagonka (07-08-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jeśli wysyłałeś CV, w którym swoje stanowisko pracy opisałeś jako "specialist", nie dziw się, że nigdy nie dostałeś odpowiedzi". O historii i teraźniejszości spamu.
Do tekstu..
2 sierpnia 216 p.n.e. Do wora! (07-08-2011)
Autor: Włodzimierz Kalicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Hannibal dokonał cudu - jego armia otoczyła i całkowicie zniszczyła dwukrotnie liczniejszego wroga, tracąc mniej niż 7 tys. zabitych. Droga na niemal bezbronny, odległy o pięć dni marszu Rzym stoi otworem."
Do tekstu..
NIE dla lewicowej multikulturowosci (07-08-2011)
Autor: Krzysztof Mróź
Źrodło: blog Zgłosił/a: MA
Chcę wyraźnie powiedzieć, że w zglobalizowanym świcie potrzebna jest współpraca różnych grup narodowościowych. Nie może być jednak tak, że osiedlające się w danym kraju grupy emigrantów wyłamują się z porządku prawnego, gospodarczego i kulturowego tego państwa. Bo, ile można przepraszać za kolonie czy handel niewolnikami. Zwłaszcza, że w tych wolnych krajach, jak np. na kontynencie afrykańskim, ich rodzimi przywódcy są nieraz bez porównania gorsi niż kolonizatorzy.
Do tekstu..
Igranie z konserwatyzmem (06-08-2011)
Autor: Kazimierz Bem
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Czy ci, którzy żądają, aby kobiety, narażając życie, rodziły dzieci, są ich mordercami?
Do tekstu..
1944. Bilans powstania (06-08-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Czy to, co się wydarzyło w Paryżu w sierpniu 1944 roku można określić mianem moralnego zwycięstwa? Na pewno nie. A może był to heroiczny zryw ludności stolicy? Ależ skądże. Czy można mianem heroicznego zrywu określić coś, co przebiegło w miarę gładko i przy minimalnych stratach najzwyczajniej się udało? Chyba nie. Warunkiem koniecznym heroizmu jest beznadziejność sprawy. Najlepiej zwieńczonej spektakularną klęską."
Do tekstu..
Wojna domowa o pamięć. Odkopane groby (06-08-2011)
Autor: Artur Domosławski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Generał Franco wygrał wojnę i utopił obrońców republiki we krwi. Szacuje się, że ofiarami terroru frankistów padło 200 tys. antyfaszystów. (...) Według słów jednego z biskupów, potrzebny był "skalpel, by odsączyć ropę z wnętrzności Hiszpanii", a rzecznik gen. Franco wyznał przy jakiejś okazji, że dla wytępienia wirusa bolszewizmu być może trzeba będzie zlikwidować jedną trzecią męskiej populacji Hiszpanii. Dyktatura, z upływem lat łagodniejsza, trwała do śmierci gen. Franco w 1975 r."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365