Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.720.336 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Rozum w pełni rozkwita pod strażą wolności, wolność rozkwita w pełni pod strażą rozumu."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Radykalizacja polskiej młodzieży to mit (02-04-2016)
Autor: Rafał Drzewiecki
Źrodło: Forsal Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Skłonność do buntu młodych zamiera, ponieważ im się nie opłaca - dodaje dr Agnieszka Kwiatkowska. - Młodzi nie widzą idei, która mogłaby ich skłonić do walki z rzeczywistością. Na ich wymarzonym liberalnym rynku nie ma miejsca na bunty".
Do tekstu..
Europa nie jest w kryzysie... (01-04-2016)
Autor: George Friedman
Źrodło: Dziennik Polska Times Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
George Friedman: Europa nie jest w kryzysie. Ona jest kryzysem [WYWIAD]
Do tekstu..
Kult zmartwychwstania (27-03-2016)
Autor: P. Więckowski
Źrodło: Wirtualna Polska Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Mieszkańcy starożytnej Mezopotamii w ciągu roku obchodzili dwa święta ku czci Dumuziego. Pierwszą uroczystość obchodzono na pamiątkę jego ślubu z boginią Isztar (sumeryjska Innana). Wówczas to Dumuzi schodził do świata podziemnego - Kur - którym władała jego żona i umierał. Drugie święto obchodzono na przełomie marca i kwietnia. Czczono jego powrót na Ziemię. Z radości, że Dumuzi wraca do świata żywych, na ziemi budziła się przyroda".
Do tekstu..
Szyfrowanie umożliwiło ataki terrorystyczne w Brukseli? Niekoniecznie. Terroryśc (26-03-2016)
Autor: Marcin Maj
Źrodło: niebezpiecznik.pl Zgłosił/a: zet^2
Ostatnie ataki w Brukseli to jeszcze świeża sprawa, ale już zaczyna się podnosić temat zakazywania szyfrowania "bo terroryści z niego korzystają". Tymczasem na krótko przed atakami w Brukseli New York Times ujawnił nowe szczegóły ze śledztwa dotyczącego ataków w Paryżu: terroryści niczego nie szyfrowali. Po prostu korzystali z telefonów. Mnóstwa telefonów.
Do tekstu..
The Consequences of Truth (24-03-2016)
Autor: Karin Westin Tikkanen
Źrodło: Bulletin of the History of Archaeology Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"This article discusses the reception of two inscriptions, from late nineteenth century until the current date: the Latin Fibula Praenestina, from Praeneste, Italy, and the Kensington Rune Stone, from Kensington, Minnesota, USA. However, shortly after their discovery, both of these inscriptions were accused of being forgeries. And yet there is continuing debate about their authenticity and their value to scholarship".
Do tekstu..
Blood on their hands (24-03-2016)
Autor: Robin Gallaher Branch
Źrodło: In Luce Verbi Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Deborah and Jael, Esther, and Judith are four biblical and Apocryphal heroines with blood on their hands. A study of selected heroines in mythology and in classical works by Herodotus, Homer and Tacitus reveals interesting comparisons".
Do tekstu..
Decoding the Pantheon Columns (24-03-2016)
Autor: G. Grasshoff, Ch. Berndt
Źrodło: Architectural Histories Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"The goal of this study has been to reconstruct the design principles underlying the construction of the Pantheon's portico columns as well as to demonstrate how digital investigation methods and models can be used to improve our understanding of ancient architectural knowledge".
Do tekstu..
Assimilating to Power (24-03-2016)
Autor: Khaldoun Samman
Źrodło: Journal of World-Systems Research Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"This essay concerns two Jewish men from different historical formations: the Apostle Paul, a Jew living in the Roman Empire in the first century and one of the founding figures of Christianity, and Theodor Herzl, a Jew living in late-nineteenth-century Austria and the founding father of Zionism, a Jewish nationalist movement. My central argument is that both men employed an assimilationist strategy that linked their identity to powerful social forces of their time, strategically restructuring their identity so that they could move into the most powerful centers of their social system".
Do tekstu..
Nova Roma (24-03-2016)
Źrodło: Nova Roma Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Nova Roma is an international organization dedicated to the study and restoration of ancient Roman culture. From its founding until it ceased to be the center of Imperial authority Rome laid the foundation for our modern Western civilization. Founded 2,750 years after the Eternal City itself, Nova Roma seeks to bring back those golden times, not through the sword and the legions, however, but through the spread of knowledge and through our own virtuous example".
http://novaroma.org/
Jedna z najdroższych autostrad... (20-03-2016)
Autor: Ł. Piechowiak
Źrodło: Dyskusja.biz Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Za przejazd autostradą A2 z Warszawy do Świecka wg kalkulatora kosztów podróży zamieszczonego na stronie Autostrady Wielkopolskiej trzeba zapłacić blisko 80 zł na bramkach".
Do tekstu..
Państwu zabraknie na emerytury? (20-03-2016)
Autor: Ł. Piechowiak
Źrodło: Dyskusja.biz Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Państwu zabraknie ok. 50 mld zł rocznie na emerytury - donosi Gazeta Wyborcza. No cóż, od lat wiadomo, że w FUS-ie występuje deficyt w wysokości od 30-40 mld zł. Nie jest też tajemnicą, że to państwo pokrywa różnicę. Natomiast kłamstwem jest twierdzenie, że państwu na ten cel zabraknie pieniędzy i emerytur nie będzie".
Do tekstu..
System na granicy wytrzymałości (20-03-2016)
Autor: KN
Źrodło: Forsal Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Szwedzki system państwa dobrobytu zaczyna się załamywać pod ciężarem największej od II wojny światowej migracji. W tym roku wydatki na imigrantów mogą przekroczyć wydatki na cele wojskowe".
Do tekstu..
Warunki dostępu do rynku USA (06-03-2016)
Autor: B. Pera
Źrodło: Zeszyty Naukowe WSZIB Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Celem artykułu jest przedstawienie warunków dostępu polskich towarów do rynku Stanów Zjednoczonych, w świetle negocjowanego porozumienia TTIP. W artykule scharakteryzowano najważniejsze założenia, cele i zakres przedmiotowy umowy".
Do tekstu..
Rola instrumentów pochodnych... (06-03-2016)
Autor: P. Kawa, N. Stępień
Źrodło: Zeszyty Naukowe WSZIB Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Sposób finansowania kredytów hipotecznych miał niejako wewnętrznie wbudowany mechanizm, który w sytuacji drobnych zaburzeń uruchamiał lawinę zdarzeń prowadzących do wystąpienia poważnego kryzysu na rynkach finansowych".
Do tekstu..
Przyczynek do 116. aforyzmu Nietzschego (04-03-2016)
Autor: Z. Bela
Źrodło: Sofia Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Sumienie to wspólna wiedza, wspólna świadomość. Wiedza o czym? Świadomość czego? No właśnie wspólnoty. Świadomość tego, że istnieje wspólnota i że ja jestem jej częścią, że wspólnota jest podstawą, racją mojego życia".
Do tekstu..
Ocena prywatyzacji (26-02-2016)
Autor: Agnieszka Matuszczak
Źrodło: Współczesne Problemy Ekonomiczne Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Prywatyzacja jest procesem, w wyniku którego Skarb Państwa wyzbywa się własności przekształconych uprzednio przedsiębiorstw państwowych w celu zdobycia środków do budżetu państwa. Ponadto, traktowana jest jako narzędzie do osiągnięcia własności prywatnej, która w przeciwieństwie do własności państwowej uważana jest za bardziej efektywną".
Do tekstu..
Tendencje umiędzynarodowienia polskiej gospodarki (26-02-2016)
Autor: Hanna Soroka-Potrzebna
Źrodło: Współczesne Problemy Ekonomiczne Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Polscy przedsiębiorcy zdecydowanie chętniej angażują się w prowadzenie działalności importowej niż eksportowej, co wynika z różnic w obu formach handlu zagranicznego. Wiążący się z mniejszymi trudnościami oraz niższym poziomem ryzyka import jest formą chętniej wybieraną".
Do tekstu..
Latarnie morskie polskiego wybrzeża (26-02-2016)
Autor: Eugeniusz Mazur
Źrodło: Przegląd Zachodniopomorski Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Wzdłuż polskiej części wybrzeża Bałtyku rozmieszczonych jest 16 czynnych latarni morskich, wliczając w to wieżę widokową w Sopocie. Licząc od zachodu, są to: Świnoujście, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino, Stilo, Rozewie, Jastarnia, Hel, Sopot, Gdańsk-Port Północny oraz Krynica Morska".
Do tekstu..
Patrystyczne ujęcie twórczości (20-02-2016)
Autor: Bogna Kosmulska
Źrodło: ELPIS Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Obawa przed nowością nie była właściwa jedynie dojrzałemu okresowi patrystycznemu. W podobnym sensie, za herezję świat antyczny mógł uznawać również chrześcijaństwo, o czym najlepiej świadczy opis mowy św. Pawła na Areopagu, zwłaszcza zaś treść słów pytających go filozofów epikurejskich i stoickich, na wszelkie sposoby podkreślających nowość głoszonej przez niego nauki. Wzmianka o zmartwychwstaniu zraża niemal wszystkich jego słuchaczy. Jest to dla nich nowość nie do przyjęcia".
Do tekstu..
Oblicza antybohatera (20-02-2016)
Autor: Anna Figa
Źrodło: Rocznik IPR Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Postać herosa ŕ rebours nie jest dla literatury niczym nowym. Bohaterowie o (pozornie) heroicznej proweniencji ujęci satyrycznie, wyśmiani, wykpieni, umniejszeni czy sparodiowani pojawiają się wraz z początkami gatunków, jakimi są poemat heroikomiczny czy tzw. poemat burleskowy".
Do tekstu..
Zniewolenie przez wojnę i rewolucję (20-02-2016)
Autor: Paweł Fiktus
Źrodło: Rocznik Instytutu Polsko-Rosyjskiego Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Wyścig zbrojeń i atmosfera nadciągającego wybuchu wojny powodują, że całe społeczeństwa są zastraszane zanim de facto konflikt zbrojny wybuchnie. W tym przypadku Bierdiajew używa dwóch terminów: "zmilitaryzowana psychologia" oraz "atmosfera narastającego szaleństwa". Ponadto może dojść do takiej sytuacji, że wojna nie wybuchnie, ale w konsekwencji wyżej opisanych zjawisk całe społeczeństwa nie będą mogły swobodnie funkcjonować".
Do tekstu..
What is Nanowaste and How it will affect us (19-02-2016)
Autor: Bart Kolodziejczyk
Źrodło: World Ecconomic Forum Zgłosił/a: Abdullah
Odpady z 4 rewolucji przemysłowej
Do tekstu..
Atheism has ancient roots (17-02-2016)
Autor: Alison Flood
Źrodło: theguardian.com Zgłosił/a: Ad
Cambridge academic's new book disputes that atheism is a 'modern invention' and sets out evidence that 'disbelief in the supernatural is as old as the hills'.
Do tekstu..
Ekonomiści w różowych monoklach (11-02-2016)
Autor: Krzysztof Kolany
Źrodło: Bankier.pl Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej wykazują tendencję do przeszacowywania wzrostu w strefie euro i niedoszacowywania deficytów fiskalnych. Jednak na Polskę eksperci KE patrzą przez szkła innej barwy niż różowa".
Do tekstu..
Pryska mit niemieckiej stabilności (10-02-2016)
Autor: Aleksandra Dzierżek
Źrodło: Forsal.pl Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
Co się dzieje z Deutsche Bankiem?
Do tekstu..
Referendum Stop "uchodźcom"! (07-02-2016)
Autor: Kukiz'15
Źrodło: Kukiz'15 Zgłosił/a: hyperion
" Czy jesteś za przyjęciem przez Polskę "uchodźców"? Pomóż nam zorganizować referendum w tej sprawie. Razem zmusimy władzę do zmiany decyzji o przyjęciu imigrantów przez Polskę."
http://dzienreferendalny.pl/
Religion may become extinct in nine nations (06-02-2016)
Autor: Jason Palmer
Źrodło: BBC News Zgłosił/a: Jacholek
Ewolucja religijności w dziewięciu krajach wskazuje (zgodnie z pewnym modelem matematycznym) na możliwość zaniku w nich religii.
Do tekstu..
Marian Hemar i jego satyra polityczna (06-02-2016)
Autor: Artur Kaźmierczak
Źrodło: Przegląd Zachodniopomorski Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"List do pana prokuratora w Szczecinie" - jako odpowiedź na zarzuty i proces Tadeusza Lipskiego
Do tekstu..
Mabuse – Żyd czy nazista? (06-02-2016)
Autor: Tomasz Kłys
Źrodło: Przegląd Zachodniopomorski Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Analiza oryginalnej niemieckiej wersji filmu z roku 1933, pozbawionej wszelakich "opracowań" (jak niezbyt wierne napisy z 1943 r. czy stosowny dubbing i dokrętka z 1952 r.) utwierdzić musi w przekonaniu, że dość uporczywe w historii kina traktowanie "Testamentu doktora Mabuse" jako filmu antyhitlerowskiego jest bezzasadne".
Do tekstu..
Dyskurs nacjonalistyczny w Polsce (06-02-2016)
Autor: Tomasz Wrzosek
Źrodło: JOMS Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Obecny kształt ruchu narodowego jest efektem przełomu jaki dokonał się w 2007 roku, kiedy to założyciel Młodzieży Wszechpolskiej - Roman Giertych - odciął się od tej organizacji z uwagi na związane z jej działaczami skandale i oskarżenia o faszyzm. Wtedy członkowie Młodzieży Wszechpolskiej postanowili wycofać się z bieżącej polityki i wrócić do pracy organicznej. Wkrótce potem rozpoczął się proces konsolidacji różnych ugrupowań nacjonalistycznych, które obecnie znane są pod nazwą Ruch Narodowy".(s. 349-362).
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365