Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.605.680 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"...powiem o kimś, że umie myśleć naukowo, kiedy potrafi myśli swe formułować jasno, wyrażać jasno, kiedy uznaje i wypowiada tylko te przekonania, które uzasadnić potrafi, kiedy i od siebie, i od drugich z nałogu już wymaga, żeby uzasadniali to, co głoszą, kiedy potrafi ocenić logiczną wartość rozumowań, które napotka, kiedy skutkiem tego nie pyta, kto mówi, ale pyta, co kto mówi i jak to uzasadnia,..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Reportaż z przeszłości. 30 I 1933: Wynajęliśmy Hitlera! (01-02-2012)
Autor: Włodzimierz Kalicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Do Warszawy wiadomość o mianowaniu Hitlera dociera tuż po południu. Adiutanci natychmiast meldują o tym marszałkowi Piłsudskiemu, który wzywa na popołudnie wiceministra spraw zagranicznych Jana Szembeka. Ale prawdziwym wydarzeniem tego dnia w Belwederze jest pierwszy spacer marszałka z nowym psem, wilczurem o imieniu Pies. Po rozmowie z Szembekiem o Hitlerze marszałek idzie na przechadzkę. Niemiecki owczarek szarpie smycz tak mocno, że pomóc musi adiutant."
Do tekstu..
Neurobiologia seksu w kinie Mikro (01-02-2012)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: Piękno neurobiologii - Blog Jerzego Vetulaniego Zgłosił/a: liliac
"W początkowym zamyśle kino Mikro miało być miejscem dla finału jesiennego cyklu trzech wydarzeń z moim udziałem, promujących książkę Piękno neurobiologii. Temat spotkania, neurobiologia seksu, był dla wielu najbardziej interesującym spośród wszystkich trzech omawianych podczas tryptyku (pozostałe dwa to umysł oraz emocje) i trzeba przyznać, że trudno się temu dziwić. Niestety terminy nam się poprzesuwały i z tryptyku jesiennego musieliśmy zrobić tryptyk jesienno-zimowy."
Do tekstu..
Nadciąga chmura inteligencji (01-02-2012)
Autor: Piotr Stanisławski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Sztuczna inteligencja, wielkie marzenie ludzkości, właśnie pojawia się wśród nas. Po cichu, niezauważalnie i w nieoczekiwany sposób. Powinniśmy się bać czy cieszyć?"
Do tekstu..
Klasztory opustoszeją? Drastycznie spada liczba powołań (01-02-2012)
Autor: (jpo)
Źrodło: IAR; Rzeczpospolita; wp.pl Zgłosił/a: slik
W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce ubyło około 20% zakonnic, dramatycznie spada też liczba nowych powołań - pisze "Rzeczpospolita". Jak tłumaczą eksperci, to wynik głębokich przemian kulturowych w polskim społeczeństwie. Od 1990 roku liczba powołań w żeńskich zgromadzeniach czynnych spadła o 70%, a w zakonach klauzurowych o 50-60%.
Do tekstu..
W Londynie powstanie świątynia ateistów (31-01-2012)
Autor: MW
Źrodło: religia.onet.pl; huffingtonpost.com Zgłosił/a: slik
W Wielkiej Brytanii powstanie pierwsza na świecie świątynia ateizmu. Jej pomysłodawcą jest pisarz Alain de Botton, autor książki "Religia dla ateistów". Motywem przewodnim projektu będzie... idea "punktu widzenia".
Do tekstu..
Skąd wziąć dodatkowe miliony na służbę zdrowia (31-01-2012)
Autor: Joanna Solska
Źrodło: Gazeta Prawna Zgłosił/a: liliac
"To nie ustawa refundacyjna stała się przyczyną udręki pacjentów, ale niezdolność polityków do otwartego postawienia trudnych pytań, na które nie ma dobrych odpowiedzi. Na przykład co to jest solidaryzm społeczny?"
Do tekstu..
Rejestracja Kościoła. Oświadczenia członków założycieli i wizyta u notariusza! (31-01-2012)
Autor: Piotr (Admin)
Źrodło: www.faktyimity.pl Zgłosił/a: marcin1902
Rejestracja nowego związku wyznaniowego w Polsce prawie gotowa. Latający Potwór Spaghetti już niedługo oficjalnie w Polsce!
Do tekstu..
Trzydzieści lat minęło, czyli HIV i AIDS (31-01-2012)
Autor: Ewa Krawczyk
Źrodło: homiki.pl Zgłosił/a: liliac
Mały elementarz HIV i AIDS. Historia, biologia, leczenie.
Do tekstu..
Szczepienia - wspaniałe osiągnięcie nauki i medycyny (31-01-2012)
Autor: Ewa Krawczyk
Źrodło: Sporotxrix/Wszechświat - pismo Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika Zgłosił/a: liliac
"Że szczepionki są skuteczne pokazuje też, paradoksalnie nieco, działalność ruchów antyszczepionkowych. Wykazano to doskonale na przykładzie krztuśca. Analizy liczby przypadków krztuśca w wielu krajach oraz wprowadzonych tam szczepień wyraźnie wykazały, że ilekroć ruchy antyszczepionkowe doprowadziły do zatrzymania bądź zahamowania akcji szczepień, liczba przypadków choroby wzrastała znacząco"
Do tekstu..
Ecce homo (31-01-2012)
Autor: Rudolf Neumaier
Źrodło: Süddeutsche Zeitung; religia.onet.pl Zgłosił/a: slik
"Pewien ceniony katolicki teolog postanowił zerwać z obłudą i publicznie wyznał, że jest gejem. Od tego czasu otrzymuje mniej lub bardziej zawoalowane pogróżki."
Do tekstu..
Porządek z przypadku (31-01-2012)
Autor: Anna Ochab-Marcinek
Źrodło: portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Żywa komórka to worek pełen cząsteczek, które w większości poruszają się luzem, targane przypadkowymi ruchami cieplnymi. Mimo to komórki wykonują precyzyjnie funkcje życiowe. W jaki sposób przypadkowość martwej materii zamienia się w uporządkowanie materii ożywionej?"
Do tekstu..
Psychologiczne perspektywy postrzegania czasu (31-01-2012)
Autor: Mary
Źrodło: Wirtualny Wschód Wolnomularski Zgłosił/a: MA
Hedonistyczna orientacja na teraźniejszość daje energię i radość bycia wśród żywych. Hedonizm w umiarkowanych dawkach jest afirmacją życia, otwiera zmysły na przeżywanie natury i przyjemności jakie daje nam nasza seksualność.
Do tekstu..
Założyciel Wikipedii: Z nami nie da się wygrać (30-01-2012)
Autor: Magdalena Kursa, Paweł Jochym
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jako naukowiec żyję ze swoich dzieł intelektualnych, ale nie czuję się chroniony przez ACTA. Wręcz przeciwnie, czuję się zagrożony - mówi Paweł Jochym, założyciel polskiej Wikipedii."
Do tekstu..
Nowy wspaniały e-świat, czyli piracki pedofil z Al-Kaidy (30-01-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W zeszłym tygodniu byliśmy świadkami unikalnego wydarzenia - protest amerykańskich internautów, którego najbardziej widocznym dla Polaków przejawem było zaciemnienie 18 stycznia anglojęzycznej Wikipedii, przyniósł sukces: zawieszenie prac nad kontrowersyjnym projektem ustawy. To się zdarzyło po raz pierwszy w dziejach nakładania na internet rozmaitych kagańców - jak dotąd protesty były daremne."
Do tekstu..
Nowelizacja prawa wodnego (30-01-2012)
Autor: pcirrus
Źrodło: Fizyka klimatu Zgłosił/a: liliac
"Ustawa z dnia 16 września 2011 o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz niektórych innych ustaw okreśła, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jest obowiązany udostępniać nieodpłatnie informacje o stanie atmosfery i hydrosfery, przetwarzane w wyniku realizacji standardowych procedur, organom władzy publicznej oraz właścicielom wód lub działającym w ich imieniu zarządcom, jak również uczelniom, instytutom naukowobadawczym dla potrzeb badań naukowych i dydaktycznych. To jest ważne ze względu na to, że Polska jest jedynym krajem w Europie, który zablokował dostęp do swoich danych klimatycznych."
Do tekstu..
Piosenki Hackenbusha odrzucone przez ZAiKS (30-01-2012)
Autor: Borys Kossakowski
Źrodło: trojmiasto.pl Zgłosił/a: liliac
"Podczas gdy rząd wprowadza nowe, ostrzejsze rozporządzenia dotyczące ochrony praw autorskich, Rdułtowski ze zdziwieniem odkrywa, że jemu akurat opieka nie przysługuje. Bo przeklina."
Do tekstu..
Świat bez boga. Jan Hartman dla "Newsweeka" (30-01-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: Pawel_L
Wkrótce będziemy żyć w kraju, w którym ateiści poczują się w końcu u siebie.
Do tekstu..
Narodowy Stadion jak narodowa wojna (30-01-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Wczorajszej pięknej uroczystości (jednej z wielu) otwierania naszego stadionu narodowego powinny towarzyszyć informacje prezydentki miasta ile nas to będzie kosztować. Mam bowiem wrażenie, że stadion jest jak wojna i to ze względu na swój rozmach, ze względu na powszechną mobilizację finansową (znacząca część naszych podatków idzie i będzie szła "na stadion"), ze względu na cel owej inwestycji (skanalizowanie zbiorowych namiętności), jak i uzasadnienie jej absurdalności ("skok cywilizacyjny").
Do tekstu..
Spektakularna akcja Palikota. Zasłoni twarz Chrystusowi (30-01-2012)
Autor: RZ / Onet Wiadomości, PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Janusz Palikot zapowiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie, że jego partia będzie kontynuowała akcję zawieszania maski Anonimowych na najsłynniejszych pomnikach w Polsce. Wczoraj pierwsza z nich pojawiła się w Warszawie na pomniku Ronalda Reagana, który znajduje się w pobliżu ambasady USA. W finale maska ma pojawić się także na pomniku Chrystusa Króla w Świebodzinie.
Do tekstu..
Gulasz Joyce’a (30-01-2012)
Autor: Justyna Sobolewska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"rzekibrzeg, pastephując od Ewy i Adama, od wygięcia wybrzeża do zakola zatoki, zanosi nas z powrotem przez commodius vicus recyrkulacji pod Howth Castle i Ekolice" - tak zaczyna się "Finnegans Wake", jeden z najbardziej legendarnych tekstów literackich. Jak go tłumaczyć i jak czytać?
Do tekstu..
Zamordowali trzy córki i pierwszą żonę. "Honorowo" (30-01-2012)
Autor: mk//kdj/PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Wyrokiem dożywocia skończył się głośny w Kanadzie proces trójki imigrantów z Afganistanu. Mężczyzna, jego druga żona i syn, zostali skazani o zamordowanie pierwszej żony i trzech córek. Kobiety miały splamić "honor" rodziny i zostały za to "ukarane"."
Do tekstu..
The UAE arrests a secular activist for disrespecting religion (29-01-2012)
Autor: Kacem
Źrodło: atheistica.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
One should not start the day by browsing the Internet -especially if one is in contact with non religious and secular activists from the Middle East, who express their views and positions regarding the epidemic of religion, namely Islam, particularly when they do it publicly and openly on the Internet
Do tekstu..
Lesbijki nie obrazisz (29-01-2012)
Autor: Agnieszka Wiśniewska
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Piosenkarka Doda powiedziała kiedyś w wywiadzie, że w Biblii są "zajebiste przykazania, jakieś historie, które budują w dzieciach system wartości", ale ponieważ nie ma w Biblii mowy o dinozaurach, to jakoś w to wszystko nie wierzy. "...ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła..." dodała Doda i to nie spodobało się dwóm panom: Ryszardowi Nowakowi, szefowi Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, i Stanisławowi Kogutowi, senatorowi PIS.
Do tekstu..
Pokuta w wersji soft, czyli kolonie karne na Wschodzie (29-01-2012)
Autor: Zbigniew Parafianowicz, Michał Potocki, Nino Dżiki
Źrodło: Dziennik Gazeta Prawna Zgłosił/a: coreless
"Kolonie karne to jedna z wielu pozostałości Związku Sowieckiego. Nowe władze nie widzą sensu zmiany systemu na europejski, polegający na wysyłaniu więźniów do zamkniętych zakładów karnych..."
Do tekstu..
Biskup ma dwójkę dzieci. "To sukces papieża" (29-01-2012)
Autor: KK
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
"W zeszłym tygodniu pisałem tutaj, że po 7 latach pontyfikatu widać już zręby i pierwsze owoce polityki personalnej papieża - Ratzingera. Sprawa nieszczęsnego biskupa z Miasta Aniołów jest tego kolejnym potwierdzeniem" - pisze na swoim blogu w Onecie Jan Filip Libicki, komentując sprawę biskupa Gabino Zavali ze Stanów Zjednoczonych. Biskup pomocniczy Los Angeles, Gabino Zavala, podał się do dymisji, ponieważ okazało się, że od kilku lat, w sąsiednim stanie, mieszka jego konkubina wraz z dwójką dorastających dzieci.
Do tekstu..
Deifikacja Tuska (29-01-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Mam wrażenie, że obserwujemy przyśpieszony proces samodestrukcji PO, podobny do tego, co działo się z SLD pod rządami Millera.
Do tekstu..
Młot na Dodę i wolność słowa (29-01-2012)
Autor: Zbigniew Mikołejko
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Jeśli nie zgodzimy się, że ateiści mają prawo do wolnego wyrażania swoich opinii, możemy naszej demokracji powiedzieć: "Dobranoc".
Do tekstu..
Mali geniusze. Normalni dorośli (29-01-2012)
Autor: Moja Wyspa
Źrodło: www.mojawyspa.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
"Georgie Brown z Aldershot w Hampshire została przyjęta do Mensy w 2007 r. Miała wtedy dwa lata i 10 miesięcy, była najmłodszym członkiem w UK i znajdowała się wśród zaledwie 30 osób należących do tej organizacji, które nie ukończyły 10 lat. Kolejne lata to wysyp idących w jej ślady genialnych dwulatków."
Do tekstu..
Warto rozmawiać, czyli chcę sporu (29-01-2012)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"...trochę ciszej nad tymi trumnami, trochę głośniej nad polską kulturą, póki ona jeszcze nie jest w trumnie."
Do tekstu..
What has feminism done for global health? (29-01-2012)
Autor: Richard Smith
Źrodło: BMJ Group blogs Zgłosił/a: liliac
"A third achievement of feminism described by Heise has been the inclusion of women in clinical trials. In the 80s almost all trials included only men—because triallists, particularly those from pharmaceutical companies, were scared of the liability implications of including any women who could possibly become pregnant. Because of feminist pressure this has now changed"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365