Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.323 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Dechrystianizacja Europy nie mogła mieć miejsca (...) przede wszystkim dlatego, że nigdy nie dokonała się jej chrystianizacja."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
65. rocznica egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego (25-05-2013)
Autor: rik, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim komuniści stracili po torturach rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera ZWZ-AK, dobrowolnego więźnia Auschwitz. Miejsca pochówku Pileckiego do dziś nie odnaleziono"
Do tekstu..
Spektakularny zjazd Tuska. Premier, który tak zręcznie uwodził Polaków, zaczął i (25-05-2013)
Autor: Renata Grochal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Początków kryzysu premiera niektórzy upatrują w katastrofie smoleńskiej. Polacy zapragnęli wtedy u steru ojca narodu. Donald Tusk kreujący się na fajnego chłopaka z sąsiedztwa przestał wystarczać.
Do tekstu..
Gdula: ostatnia linia obrony. (25-05-2013)
Autor: Maciej Gdula
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
To związki zawodowe są ostatnią linią obrony w walce o dostęp do usług publicznych. Nie odpuszczajmy tej walki.
Do tekstu..
It’s 2013, And They’re Burning ‘Witches’ (25-05-2013)
Autor: Jo Chandler
Źrodło: theglobalmail.org Zgłosił/a: JK
"Belief in black magic persists in Papua New Guinea, where communities are warping under the pressure of the mining boom's unfulfilled expectations. Women are blamed, accused of sorcery and branded as witches - with horrific consequences."
Do tekstu..
Przeżyła tornado, ale w mediach mówi, że nie dziękuje Bogu. Ateiści zbierają dla (24-05-2013)
Autor: Tomasz Baliszewski
Źrodło: www.natemat.pl Zgłosił/a: Artur@R
Tornado, które niedawno spustoszyło część stanu Oklahoma, pozostawiło wiele osób bez dachu nad głową. Wśród nich znaleźli się Rebecca Vitsmun z mężem oraz ich 19-miesięczny synek. Historią młodej matki zainteresował się dziennikarz CNN, który zapytał ją, czy dziękuje Panu Bogu za uratowanie życia. - Właściwie to jestem ateistką - odparła Vitsmun, zdobywając momentalnie sympatię rzeszy ateistów, którzy zaczęli zbierać pieniądze na odbudowę jej domu.
Do tekstu..
Proces Kuria kontra Skarb Państwa o 12 mln zł (24-05-2013)
Autor: (NZ)
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Zapłacenia ponad 12 mln zł za korzystanie od 1998 r. z nieruchomości należącej do Kościoła oraz jej wydania domaga się od Skarbu Państwa Kuria Metropolitalna w Poznaniu. W Sądzie Okręgowym w Poznaniu przesłuchiwano świadków w tej sprawie.
Do tekstu..
Aniemówiłem! (24-05-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Hmmm... Jakby to... Znów okazuje się, że anty-GMO-wcy nie potrafią nawet przeczytać publikacji, na które się powołują...
Do tekstu..
Urząd promuje i finansuje antyaborcyjny marsz. (24-05-2013)
Autor: Karol Adamaszek, Piotr Kozłowski
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Gardomir
"Katolicki Marsz Życia przejdzie w niedzielę przez miasto z hasłami całkowitego zakazu aborcji i in vitro. W szkołach i internecie promuje go prezydent Lublina. Okazało się, że ratusz jest także głównym sponsorem marszu. Dał mu bez konkursu pieniądze z puli przeznaczonej na... kulturę i sztukę. Patronat nad demonstracją mają też wojewoda, marszałek i kurator. - To nacisk na obywateli i nadużycie władzy - komentuje prof. Jan Hartman"
Do tekstu..
"Wygooglałem księdza. Molestował mnie". Kuria głucha na skargi 45-latk (24-05-2013)
Autor: Tomasz Maciejewski
Źrodło: szczecin.gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
- Byłem wtedy niespełna dziesięcioletnim chłopcem. Ksiądz, wtedy jeszcze kleryk, uczył nas religii. W parafii św. Aleksandra w miejscowości S. Często kazał zostawać po zajęciach
Do tekstu..
Młodzież Wszechpolska wybiera się na debatę o związkach partnerskich (24-05-2013)
Autor: aja/par
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Młodzież Wszechpolska zapowiada, że skorzysta z zaproszenia na otwartą debatę o związkach partnerskich, która ma się odbyć na Uniwersytecie Gdańskim. To drugie podejście do tego spotkania. Pierwsze odwołano ze względu na protesty."
Do tekstu..
Studenci wracają do idei ustaw Hitlera. "Biały, nacjonalistyczny rasizm (24-05-2013)
Autor: rf
Źrodło: tvn24.pl, PAP Zgłosił/a: JK
Działacze prawicowi opanowali centralne władze niemieckich korporacji akademickich i zamierzają wprowadzić rasistowskie kryteria przyjęcia nowych członków - pisze niemiecki tygodnik "Der Spiegel", nazywając ich postulat "wymaganiem dowodu na aryjskość".
Do tekstu..
Japan-the land without muslims (23-05-2013)
Autor: Dr. Mordechai Kedar
Źrodło: The Muslim Issue Worlwide Zgłosił/a: rafael 77
Japonia-jeden z nielicznych krajów na świecie nie mający problemów z muzułmanami. Prawdziwy wzór do naśladowana przez inne kraje
Do tekstu..
OECD: polski rząd wbija klin w gospodarkę. (23-05-2013)
Autor: Łukasz Pokrywka
Źrodło: forbes.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Rosnące podatki obciążające pracę zmniejszają konkurencyjność polskiej gospodarki i kreują jej negatywny obraz w oczach zagranicznych inwestorów.
Do tekstu..
Brutalny atak w Londynie. Obcięli głowę krzycząc "Allahu akbar" (23-05-2013)
Autor: IAR, PAP, WP.PL, TVN24
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: czarny_kot
Trwa zbieranie śladów po brutalnym morderstwie - islamscy napastnicy mieli odciąć żołnierzowi głowę. Zostali zatrzymani. Są w ciężkim stanie po wymianie ognia z policją. Śledczy sprawdzają powiązania dwójki napastników z Nigerią. Tymczasem w dzielnicy Woolwich zgromadzili się skrajnie prawicowi demonstranci. Doszło do przepychanek z policją. Rejon Londynu, w którym doszło do zabicia żołnierza, został odcięty przez służby bezpieczeństwa.
Do tekstu..
slutwalk po polsku (23-05-2013)
Autor: Szprota
Źrodło: szprotest Zgłosił/a: liliac
"Slutwalk, po raz pierwszy w Warszawie, pod rodzimą nazwą Marsz Szmat, miał oblicze zaróżowionego ze szczęścia Jasia Kapeli w czerwonej, twarzowej sukience. Manifestacja po raz pierwszy odbyła się w 2011 w reakcji na słowa policjanta, który wydobył z okrężnicy swojej mizoginii bonmocik o tym, że kobieta chcąca uniknąć gwałtu nie powinna ubierać się jak szmata. Celem kampanii jest położenie kresu obwinianiu ofiary gwałtu, niedoszacowaniu stastystyk nadużyć seksualnych i rozgromienie mitu gwałciciela jako polującego z krzaków na skąpo ubrane obce kobiety."
Do tekstu..
Poseł PiS do dzieci w Sejmie... (23-05-2013)
Autor: wyb
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
. - Niech to usłyszy najmłodsze pokolenie: żeby siostrzyczka lub braciszek narodzili się z in vitro, kilkoro spośród nich musi umrzeć. To narusza piąte przykazanie, które mówi: nie zabijaj. Biorę odpowiedzialność za te słowa - zaznaczył.
Do tekstu..
Survey finds 97% of climate science papers agree warming is man-made (23-05-2013)
Autor: Dana Nuccitelli
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: liliac
"Overwhelming majority of peer-reviewed papers taking a position on global warming say humans are causing it"
Do tekstu..
Zapalenie płuc: 16 tys., rak - 150 tys. Cennik NFZ (23-05-2013)
Autor: Sylwia Sałwacka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Prof. Henryk Wysocki, szef oddziału kardiologii szpitala przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu zrobił eksperyment. Zaczął informować pacjentów, ile kosztowało ich leczenie. - Każdy chory przy wyjściu ze szpitala powinien dostać symboliczny rachunek. Być może to zmobilizowałoby Polaków do dbania o zdrowie - tłumaczy lekarz. Ile kosztuje nasze zdrowie? Sprawdź cennik NFZ"
Do tekstu..
Why penguins cannot fly (23-05-2013)
Autor: Matt Kaplan
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Like many birds, penguins must travel a long way between their feeding and breeding grounds. But rather than fly, they swim. It is a hard journey that has left biologists scratching their heads over why the birds did not keep their ability to fly as their diving ability evolved. A new study argues that birds cannot be both masterful divers and flyers, because flying abilities must weaken as the animals adapt to diving."
Do tekstu..
GMO z pomocą zagrożonym gatunkom drzew (23-05-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Genetycznie modyfikowane rośliny to nie tylko zboża uprawiane przez rolników. Możliwości tej technologii są olbrzymie. Możemy udoskonalać rośliny nie tylko w celach poprawy wartości agronomicznych. Rośliny mogą służyć oczyszczaniu środowiska poprzez fitoremediację. Mogą stanowić ekologiczne "fabryki" produkujące liczne substancje - tanio, wydajnie i przy minimalnych nakładach energii (tą czerpią od Słońca). Modyfikacje genetyczne mogą również pomóc w ratowaniu zagrożonych wyginięciem gatunków. Brzmi niewiarygodnie? Przecież GMO to zagłada Natury oraz ludzkości. Kolejny raz udowodnię, że niekoniecznie jest to prawdą"
Do tekstu..
Krystyna Szumilas: religii nie ma w podstawie programowej, nie może .... (23-05-2013)
Autor: (kab, ap)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Religia jest przedmiotem, który jest poza podstawą programową kształcenia ogólnego przyjmowaną przez ministra edukacji. Matura obejmuje, i będzie nadal obejmowała, tylko przedmioty z podstawy programowej - poinformowała minister edukacji Krystyna Szumilas.
Do tekstu..
Ofiary pedofilii w Kościele: Jesteśmy zbulwersowani odpowiedziami Kościoła (23-05-2013)
Autor: Członkowie Fundacji "Nie lękajcie się"
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- My, ofiary księży pedofilów w Polsce, jesteśmy zbulwersowani odpowiedzią rzecznika KEP, ks. dr. Józefa Klocha, a już w szczególności odpowiedziami na Państwa maile z diecezji - piszą w liście Członkowie Fundacji "Nie lękajcie się", polskiej organizacji zrzeszającej ofiary pedofilii w Kościele.
Do tekstu..
Ksiądz mnie molestował [ROZMOWA] (23-05-2013)
Autor: Tomasz Maciejewski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Andrzej: - Byłem wtedy niespełna dziesięcioletnim chłopcem. Ksiądz, wtedy jeszcze kleryk, uczył nas religii. W parafii św. Aleksandra w miejscowości S. Często kazał zostawać po zajęciach
Do tekstu..
"Przedszkole bez dzieci rozwodników i samotnych rodziców". (22-05-2013)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
Poseł PiS Przemysław Wipler pochwalił się ostatnio, że posłał swoje dzieci do przedszkola i szkoły, gdzie przyjmowani są jedynie kandydaci z pełnych rodzin. Wszystko po to, by oszczędzić im "traum" związanych z kontaktem z pociechami rozwodników czy samotnych rodziców. - Traumy? A może niedługo traumą będzie wspólna zabawa z niepełnosprawnymi rówieśnikami? - komentuje w rozmowie z naTemat psycholog dziecięcy Maria Zapolska-Downar.
Do tekstu..
Ludzie, Głupcze. (22-05-2013)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
PO jedzie po równi pochyłej. Nie trzeba czytać sondaży, żeby się o tym przekonać. Wystarczy pogadać z ludźmi. Każdy jest jakoś Platformą rozczarowany.
Do tekstu..
Czy Jaś Kapela uwewnętrznił szmatę? (22-05-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Co my tu mamy? Trzy kobiety i jednego pana, zresztą feministę. Panie na pierwszy rzut oka wyglądają na wyzwolone z obowiązku strojenia się, pokazywania nóżek, używania szpilek i innych niewygodnych gadżetów. Co je różni od pana, poza tym, co wiadomo? Nogi. Nogi kobiety zawsze trzymają razem. Dla bezpieczeństwa i pewności założone nawet jedna na drugą. Panom natomiast wolno je swobodnie rozłożyć. Męska pozycja jest wygodna, dobra dla miednicy i ortopedycznie słuszna. Kobieca - pilnuj się, skromnie siedź - jest dobra dla...? No właśnie, dla kogo?
Do tekstu..
Ekspert z USA nie wiedział, że Macierewicz się na niego powołuje. "Jestem w (22-05-2013)
Autor: Jakub Noch
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"- Poproszono mnie o zgodę na spotkanie kurtuazyjne, a potem zostało to przedstawione, jakbym był zaangażowany w prace zespołu Macierewicza - twierdzi amerykański naukowiec prof. Joseph R. Lakowicz, na którego w swoich sensacyjnych ustaleniach na temat katastrofy smoleńskiej powoływał się Antoni Macierewicz."
Do tekstu..
Kościół matury nie odpuszcza (22-05-2013)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Nowa wojna kościelno-państwowa? Kościół chce religii na maturze. I naciska na rząd, żeby wprowadzić taką możliwość
Do tekstu..
Obcy w nas (22-05-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W Białymstoku stało się już tradycją podpalanie drzwi mieszkań cudzoziemców. Najpierw były to mieszkania rodzin czeczeńskich, ostatnio ofiarą padło małżeństwo polsko-hinduskie.
Do tekstu..
Atheist State Lawmaker Quotes Carl Sagan Instead of Doing Prayer Before House Se (22-05-2013)
Autor: Matthew Hendley
Źrodło: phoenixnewtimes.com Zgłosił/a: JK
"An atheist state lawmaker tasked with delivering the opening prayer for this afternoon's session of the House of Representatives asked that people not bow their heads. Democratic Representative Juan Mendez, of Tempe, instead spoke about his "secular humanist tradition" and even quoted author Carl Sagan."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365