Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.698.803 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wiemy, skąd się wzięła w puli memów... Przypuszczalnie powstała wiele razy na drodze niezależnych mutacji. W każdym razie z pewnością jest bardzo stara. W jaki sposób się replikuje? Słowem mówionym i pisanym, wspomaganym przez wspaniałą muzykę i wielkie dzieła sztuki. Czemu ma tak wysoką przeżywalność?... Udziela prawdopodobnie brzmiącej odpowiedzi na głębokie i dręczące pytania o sens istnienia...
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
10 lat Wikipedii (20-01-2011)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Zgłosił/a: liliac
"Zanim pojawiła się Wikipedia zastanawiano się, czy model społecznego tworzenia wiedzy podobny, jak w oprogramowaniu Free Software jest możliwy. Wydawało się, że nie - w przypadku oprogramowania jasne są kryteria jakości - produkt albo działa, czyli jest OK, albo nie i sprawa jasna. Jak sprawdzić, czy wpis encyklopedyczny jest OK? Można zapytać eksperta - tak miała działać Nupedia, pierwszy pomysł Walesa. Nie udało się, ekspertom nie chciało się pracować społecznie. Czy ekspertów może zastąpić pospolite ruszenie amatorów?"
Do tekstu..
Czytanie. Reaktywacja? (19-01-2011)
Autor: Aleksandra Kozłowska, Donata Subbotko
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"...z najnowszych badań - za 2009 rok, jeszcze nieopublikowanych - wynika, że po raz pierwszy od początku lat 90. przybyło odwiedzin w bibliotekach publicznych. Wzrost jest niewielki, bo tylko o 24 tys. przy nieco ponad 6,5 mln wypożyczeń we wszystkich 8500 placówkach, ale negatywny trend się odwrócił. Biblioteki znów stają się modne."
Do tekstu..
Jednorazowe e-czytniki (19-01-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"E-czytniki - niemęczące oczu czarnobiałe odpowiedniki tabletów. Ograniczone w funkcjach, jednak znacznie przyjaźniejsze dla przeciętnego czytacza - gdyż imitujące prawdziwy papier. Jak działa technologia E Ink, o którą opierają się te urządzenia?"
Do tekstu..
Kościół w Polsce słabnie - tak złych ocen nie miał od lat (19-01-2011)
Autor: (tbe) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Większość Polaków (66%) ufa Kościołowi katolickiemu, w tym 19% w sposób zdecydowany. Nieco mniej niż jedna trzecia (29%) nie darzy go zaufaniem, w tym 11% zdecydowanie. 5% respondentów nie miało zdania na ten temat - wynika z sondażu TNS OBOP. Jednak według ośrodka, od 1994 roku nigdy jeszcze Kościół nie miał tak niekorzystnych dla siebie ocen. W ciągu ostatnich siedmiu lat zaufanie do Kościoła spadło o 12 punktów procentowych, a brak zaufania wzrósł o 10 punktów procentowych.
Do tekstu..
Ujawniono pismo Watykanu dot. molestowania (19-01-2011)
Autor: ŁZ / PAP
Źrodło: onet.eu Zgłosił/a: ramichael
W ujawnionym właśnie piśmie z 1997 roku Watykan przestrzegał irlandzkich biskupów katolickich przed zgłaszaniem policji wszystkich przypadków, w których zachodziło podejrzenie, że doszło do molestowania seksualnego dzieci - pisze agencja AP.
Do tekstu..
Islamizacja Wielkiej Brytani (19-01-2011)
Autor: Sylwia Milan
Źrodło: www.mojawyspa.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
Rośnie ilość Brytyjczyków, przechodzących na Islam. Wśród nich jest nie tylko bratowa premiera...
Do tekstu..
Był sobie Polak i Rusek (18-01-2011)
Autor: Nikołaj I. Bucharin
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Wspólne wątki historii powodują, że Polacy i Rosjanie powinni się rozumieć wyjątkowo dobrze. A przecież nie potrafią - i do listy licznych wzajemnych niechęci i nieporozumień ciągle dochodzą nowe - pisze Nikołaj I. Bucharin, profesor Rosyjskiej Akademii Nauk.
Do tekstu..
Rozmowa o małpach, które mają klasę Niebo bonobo (18-01-2011)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozmowa z Vanessą Woods, dziennikarką i naukowcem, o podróży do kongijskiego jądra ciemności, gdzie żyją niezwykli małpi hipisi
Do tekstu..
Bliski kosmos bez tajemnic Łazikiem i sondą (18-01-2011)
Autor: Michał Różyczka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozpoczyna się wzmożony atak na tajemnice planet, planetoid i komet. Czeka nas wysyp nowych odkryć?
Do tekstu..
Fiolka z krwią Jana Pawła II (18-01-2011)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: blog.polityka.pl Zgłosił/a: Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon
Krew pobrali włoscy lekarze przed zabiegiem w ostatnich dniach życia Wojtyły. Nie zniszczyli pobranej próbki po jej zbadaniu, choć zniszczenie niewykorzystanych ,,resztek" jest w szpitalu procedurą rutynową. Po śmierci papieża fiolkę przekazano osobistemu sekretarzowi Wojtyły, a dziś kardynałowi, ks. Dziwiszowi. Ten zabrał ją z sobą do Krakowa, kiedy został tamtejszym metropolitą. Choć wiadomość o fiolce zbulwersowała mnie, to jeszcze bardziej zbulwersowały mnie internetowe wpisy pod artykułem na ten temat. Chlusnęła fala pogardy i grubiaństwa. Tymczasem warto się zastanowić, czy autorzy tych nienawistnych uwag tak samo zareagowaliby na kult relikwii poza chrześcijaństwem albo we współczesnej popkulturze?
Do tekstu..
Francuska gazeta "Le Parisien" twierdzi, że przypadek cudownego uzdrow (18-01-2011)
Autor: (tbe) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Francuska gazeta "Le Parisien" twierdzi, że przypadek cudownego uzdrowienia zakonnicy Marie Simon-Pierre z choroby Parkinsona nie przekonuje środowiska medycznego. Cytowany przez gazetę neurolog uważa, że doszło być może do błędnego postawienia diagnozy lekarskiej. [..] "Le Parisien" zaznacza, że przypadek nagłego wyzdrowienia siostry z ciężkiej choroby, uznany przez Watykan za cud, "nie przekonuje wcale środowiska medycznego". Gazeta cytuje przy tym dwie opinie lekarzy - jeden z nich kwestionuje, że doszło do cudu; drugi - potwierdza opinię Watykanu, że wyzdrowienie zakonnicy było przykładem "niewytłumaczalnego medycznie wyzdrowienia" z choroby Parkinsona.
Do tekstu..
Komórki od Rydzyka zamilkły. A kasy nie oddadzą (18-01-2011)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: ramichael
Telefony, które kupili naiwni wielbiciele ojca dyrektora, potrafią co najwyżej ładnie wyglądać. Dodzwonić się z nich nigdzie nie da.
Do tekstu..
Solidarność w urzędzie: Gej to bogaty pedał (17-01-2011)
Autor: Natalia Mazur, Michał Wybieralski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: barte
"W świecie głupieją. Dwóch gejów (skrót definicji - gej = bogaty pedał) funduje sobie noworodka płci męskiej, wszyscy poprawnie i politycznie pieją z zachwytu. Zgroza" - czytamy w Biuletynie Informacyjnym, który nasza Czytelniczka znalazła w Urzędzie Miasta Poznania. świetny artykuł
Do tekstu..
Przechwytywanie 1 maja (17-01-2011)
Autor: Igor Strapko
Źrodło: http://www.krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: barte
"Symboliczne wywłaszczanie przez przechwytywanie ma w Kościele długie tradycje. Dziś mamy dobrą okazję obserwować ten proces na żywo."
Do tekstu..
1361 (17-01-2011)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare - blog Zgłosił/a: liliac
"Wiele dyskusji dotyczących globalnego ocieplenia sprowadza się tak naprawdę do problemu wiarygodności przeprowadzanych przez naukowców pomiarów. Nie da się ukryć, że prowadzenie obserwacji systemu geofizycznego, w postaci nie tak znowu małej planety, jest trudne i bardzo kosztowne, a gdy coś pójdzie nie tak, nie można cofnąć się w czasie i powtórzyć eksperymentu."
Do tekstu..
Najstarszy pies Ameryki (17-01-2011)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Najstarszy dowód obecności w Ameryce psów odkrył student Uniwersytetu Maine. Samuel Belknap znalazł niewielką kość czaszki psa w ludzkim koprolicie (skamieniały kał) sprzed 9400 lat."
Do tekstu..
USA się krztuszą. Kto następny? (17-01-2011)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix - blog Zgłosił/a: liliac
"Nie mogę się jakoś oderwać od krztuśca. Nic dziwnego, skoro po Kalifornii kolejny stan zaczyna panikować pod hasłem - liczba przypadków krztuśca rośnie i będzie coraz gorzej, jeśli ludzie nie zaczną myśleć (to po pierwsze) i szczepić się (po drugie). A ponieważ rozmaite rekordy w zachorowalności zostały właśnie pobite, w dodatku ambitne społeczeństwo amerykańskie najprawdopodobniej zechce w podobnym konkursie startować i w tym roku, od przedwczoraj CDC rekomenduje powszechne doszczepienia szczepionką Tdap (czyli na tężec, błonicę i krztusiec, tetanus, diphteria, acellular pertussis) - jedna dawka każdemu nastolatkowi i osobie dorosłej w USA."
Do tekstu..
Szpitalny przegląd mediów (17-01-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Można się domyślić, że zaraz po beatyfikacji Polskę zaleją legalne i nielegalne relikwie "z" papieża, co zapewne poważnie odciąży służbę zdrowia i pozwoli przetrwać jej reformę.
Do tekstu..
"Rosjanie zapewne prędzej czy później się przyznają" (17-01-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Możemy i powinniśmy domagać się od Rosjan samobiczowania: mieli fatalne lotnisko, fatalny sprzęt, fatalnych ludzi, bałagan na wieży kontrolnej, nie mieli dobrej sygnalizacji, mieli złe oświetlenie, no i mają krwiożerczych przywódców. Rosjanie zapewne, prędzej czy później, do błędów, w jakiejś formie, się przyznają
Do tekstu..
Drugi Tupolew... (17-01-2011)
Autor: pilot@drugitupolew.pl
Źrodło: http://drugitupolew.pl/ Zgłosił/a: Piątkowski
Lista kandydatów, na pasażerów drugiego TU-154, wskazała w głosowaniu internautów, kogo chętnie byśmy się pozbyli ze sceny politycznej...
http://drugitupolew.pl/
Nauka nie jest od zarabiania. A humanistyka - już na pewno (16-01-2011)
Autor: Adam Leszczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W reformie nauki dochodzi do głosu coś, co jest dziś w Polsce niepowstrzymane: kult rynku i mentalność postkolonialna. Ten stan umysłów będzie źle wpływał na polską naukę - mówi prof. Karol Modzelewski"
Do tekstu..
Mezopotamskie metropolie wyrosły z bagien? (16-01-2011)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści- blog Zgłosił/a: liliac
"To nie brzegi wielkich rzek i irygacja miały kluczowe znaczenie dla powstania pierwszych miast w Mezopotamii, ale bagna - twierdzi archeolog Jennifer Pournelle z Uniwersytetu Południowej Karoliny."
Do tekstu..
Zdjęcia z dzieciństwa - dzisiejsze dzieci będą miały przewalone (16-01-2011)
Autor: Marcin Szumański
Źrodło: Wsubiektywie.pl Zgłosił/a: Krzysztof Z.
Rodzice, nie róbcie tylu zdjęć swoim pociechom. Dlaczego? Odpowiedź w artykule.
Do tekstu..
Medialna dezinformacja– głos w sprawie zniesławienia antykoncepcji „ (15-01-2011)
Autor: Tamara Jurewicz
Źrodło: feminoteka.pl Zgłosił/a: barte
Polskie media donoszą, że w Irlandii od 12.01.2011 tabletki wczesnoporonne dostępne są bez lekarskiej recepty. Wiadomość ta jest świadomym, bądź nie, wprowadzaniem opinii publicznej w błąd. Firma Boots posiadająca sieć sklepów drogeryjno - farmaceutycznych znalazła sposób na wprowadzenie, w zgodzie z irlandzkim prawem, sprzedaży antykoncepcji postkoitalnej (zwanej antykoncepcją po stosunku, czy pigułką 72 godziny po) na zasadzie leku wydawanego przez farmaceutę/kę zza lady (over the counter).
Do tekstu..
Ksiądz z Rydułtów namawia do oglądania zdjęć z aborcji (15-01-2011)
Autor: Jacek Bombor
Źrodło: Dziennik Zachodni Zgłosił/a: Kuba Śruba
Zdjęcie Adolfa Hitlera obok zmasakrowanych zwłok dziecka po aborcji dokonanych w 11 tygodniu ciąży. Szczątki ułożono na dłoni, by podkreślić, jak są niewielkie. Obok zdjęcie małpki poddawanej eksperymentom i... oderwanej główki dziecięcej. Takie plakaty wysokie na 2 i szerokie na 3 metry mogą oglądać mieszkańcy i... dzieciaki idące do Szkoły Podstawowej nr 1 w Rydułtowach przy ulicy Kolbego.
Do tekstu..
Paradoksy w hydrobiologii (15-01-2011)
Autor: Maria Grzybkowska
Źrodło: Kosmos- problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"Paradoks - twierdzenie niezgodne z powszechnie przyjętym mniemaniem; rozumowanie, którego elementy są pozornie oczywiste, ale wskutek zawartego w nim błędu logicznego lub nieostrości wyrażeń prowadzące do wniosków sprzecznych z sobą lub z uprzednio przyjętymi założeniami. Również przez literaturę limnologiczną przewijają się zjawiska, które zostały zakwalifikowane do paradoksów. Należą do nich: paradoks dryfu, paradoks planktonu oraz paradoks Allena."
Do tekstu..
To nie jest kraj dla mlodych rodziców (15-01-2011)
Autor: Agata Stasińska, Igor Nazaruk
Źrodło: emetro.pl Zgłosił/a: barte
Niskie pensje i niepewność na rynku pracy, brak kompleksowej pomocy państwa oraz brak partnerstwa między płciami - to trzy głównie przyczyny tego, że młodzi Polacy nie chcą mieć dzieci, wynika z badań ujawnionych przez Ministerstwo Pracy. Szokujące jest to, że aż jedna trzecia z pytanych przez ministerstwo osób w ogóle nie zamierza mieć dzieci. A połowa zwleka z decyzją o rodzicielstwie
Do tekstu..
Beatyfikacja Jana Pawla II. 78 proc. Polaków chce uczestniczyć w wydarzeniu (15-01-2011)
Autor: d,iar
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: barte
"78 procent Polaków jest zainteresowanych bezpośrednim lub pośrednim uczestnictwem w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II. Tak wynika z sondażu Homo Homini"
Do tekstu..
Aż pół Wrocławia nie wpuszcza księdza po kolędzie (14-01-2011)
Autor: Tomasz Targański
Źrodło: GAZETA WROCŁAWSKA Zgłosił/a: maniek1
Są powody do optymizmu, następny święty - raczej nic nie zmieni
Do tekstu..
Rok Czesława Miłosza. Czyli kogo? Czesław Miłosz. Ekstatyczny pesymista (14-01-2011)
Autor: Justyna Sobolewska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Przy okazji Roku Miłosza i setnej rocznicy jego urodzin dostrzeżemy, jak mało znaliśmy poetę i człowieka, którego biografia splata się ze skomplikowaną historią XX w.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365