Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.598.481 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Cierpienie nie uszlachetnia
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wiedzieliśmy, że się zatrzęsie (16-01-2010)
Autor: Andrzej Hołdys
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Sejsmolodzy nie byli zaskoczeni wstrząsem, który dwa dni temu zniszczył Haiti. Ostrzegali przed nim już dwa lata temu.
Do tekstu..
Oszustwo - nasz sport narodowy. Fiskus nabiera się na banalne sztuczki (09-01-2010)
Autor: Piotr Skwirowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza- biznes Zgłosił/a: liliac
Skomplikowany system podatkowy, wysokie koszty pracy i przekonanie, że państwo marnotrawi nasze podatki, wpychają polskich podatników w szarą strefę i zachęcają do oszustw - wynika z raportu o oszustwach podatkowych przygotowanego przez Mirosława Barszcza, eksperta BCC, wcześniej wiceministra finansów.
Do tekstu..
Irańska TV: Neda była agentką Zachodu (09-01-2010)
Autor: Mariusz Zawadzki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Neda - symbol oporu Irańczyków wobec reżimu - nie zginęła tak, jak świat widział na YouTube. Odegrała śmierć na zlecenie zachodnich wywiadów - ogłosiła państwowa telewizja. Jeśli oryginalny film z YouTube był bombą zegarową, to propaganda ajatollahów właśnie uzbroiła ją w ładunek atomowy.
Do tekstu..
Po co babom władza? Widmo parytetów krąży po Polsce! (08-01-2010)
Autor: Kinga Dunin, Magdalena Środa
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Nie wiadomo, na czym polegają kwalifikacje polityczne i dlaczego kobiety mają mieć ich mniej niż mężczyźni - jak bronić parytetów radzą Kinga Dunin i Magdalena Środa. Wiele mówi się i pisze w mediach o parytetach i kwotach, których domaga się Kongres Kobiet, tudzież znacząca część społeczeństwa. Mimo że niemal w całej Europie i w wielu krajach spoza Europy parytety lub kwoty od dawna funkcjonują, w Polsce wśród politycznych elit ciągle spotykają się z ogromną krytyką i niezrozumieniem. Bo - rzekomo - parytety są sztuczne, nie przyjmą się, upokarzają kobiety, zagrażają wolności wyboru, spowodują pojawienie się w polityce osób niekompetentnych, popsują jakość naszych wysoko wykwalifikowanych elit politycznych. No i wreszcie - po co babom władza?
Do tekstu..
Dyskryminacja nie tylko maratonowa (08-01-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
W Polsce jest wiele kobiet, które zajmują się sprawą dyskryminacji, ale nie mają one wielkiego przebicia. I niemal żadnego przełożenia na polityczną władzę. Również dlatego, że nie mają pomocy mediów i wpływowych dziennikarek.
Do tekstu..
Parytetki Z kobietą za pan brat (07-01-2010)
Autor: Joanna Cieśla
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Liderki Kongresu Kobiet przypilnują, by obywatelski projekt ustawy o parytetach płci trafił w 2010 r. pod obrady Sejmu.
Do tekstu..
Po odkryciu Polaków trzeba zmieniać podręczniki (06-01-2010)
Autor: interia
Źrodło: interia Zgłosił/a: przybs
W koncu jakies doniosle odkrycie z Polski - wyniki opublikowane w Nature!
Do tekstu..
2010 - Rok Bioróżnorodności (06-01-2010)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Rok 2010, jak zapowiedziała Organizacja Narodów Zjednoczonych, ma być Rokiem Bioróżnorodności. Mam jednak obawy, czy troska o nią, szczególnie w Polsce, nie ograniczy się do konferencji i wydania paru nic nieznaczących deklaracji.
Do tekstu..
Zasapany Homo sapiens (06-01-2010)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: Pawel_L
Rozmowa z prof. Danielem E. Liebermanem, antropologiem, o tym, czy człowiek zatrzymał ewolucję i jaka przyszłość czeka nasz gatunek
Do tekstu..
Chcę wrócić na Saharę. Żywa lub martwa (05-01-2010)
Autor: Aleksandra Lipczak
Źrodło: Gazeta Wyborcza- Wysokie obcasy Zgłosił/a: liliac
Lotnisko w Lanzarote przez ponad miesiąc oblegały wszystkie media, a do zwiniętej na karimacie Aminatu Haidar pielgrzymowali politycy, pisarze. Wśród nich José Saramago, który powiedział: 'Jeśli ona umrze, wszyscy będziemy moralnie ubożsi'. Rzadko poruszana w mediach sprawa okupacji Sahary Zachodniej przez Maroko i naruszana przez Maroko praw człowieka.
Do tekstu..
wyklad o LHC (05-01-2010)
Autor: Uniwersytet Jagielloński
Źrodło: aktualnosci UJ Zgłosił/a: przybs
Wyklad Prof. Heuer'a z Cernu na temat LHC - wyklad (mysle) obowiazkowy dla wszelkich Racjonalistów:)
Do tekstu..
Zabawa w Pana Boga- Czarny jak tulipan, słodki jak ogórek (04-01-2010)
Autor: Joanna Solska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Rozmowa z prof. Tomaszem Twardowskim z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN o ekonomicznych aspektach i racjonalnych podstawach lęku przed żywnością genetycznie modyfikowaną.
Do tekstu..
Czesi: Polacy boją się Boga, a Bóg nie lubi marihuany (04-01-2010)
Autor: Ewa Furtak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
W barze w Czeskim Cieszynie było fajnie i wesoło. Do czasu aż przyznaliśmy, że przyjechaliśmy z Polski, żeby napisać o legalizacji posiadania narkotyków. Czesi zgasili skręty i w ciągu kilku minut było po imprezie. Jesteście z Polski, prawda? Tego się spodziewałem. Będziecie tu teraz przyjeżdżać i nas inwigilować. Nie zaprzeczajcie. Jesteście bardzo pobożnym narodem. Papież i te sprawy. Boicie się Boga, a wiadomo, że Pan Bóg nie lubi marihuany. ...czyli jak nas widzą sąsiedzi?
Do tekstu..
Czy kobiety zmienią Kościół? (04-01-2010)
Autor: rozmawia Piotr Stanisławski
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
O to dlaczego kobiety są bardziej religijne od mężczyzn, czy katoliczka może być feministką i jak to wszystko wiąże się z rozmnażaniem, pytamy profesora Tomasza Szlendaka
Do tekstu..
Rozbiór czubka świata (03-01-2010)
Autor: Jędrzej Winiecki
Źrodło: Gazeta Wyborcza, Polityka Zgłosił/a: liliac
Rośnie ruch w Arktyce. Statki przecierają nowe szlaki z Europy do Azji, a rządy szykują się do sporów o złoża pod topniejącym lodem.
Do tekstu..
Dwaj komicy (03-01-2010)
Autor: Joanna K
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: internautka
Fanatycy religijni juz dawno odkryli, ze Internet jest srodkiem zdobywania nowych wiernych. Fanatycy relligijni wiedza tez, jaka sile maja filmy - dlatego na YouTube latwo znalezc filmiki werbujace nowe ofiary przesadu. Racjonalisci nie sa jednak mniej sprytni. Znalazlam tych dwoch urzytkownikow YT calkiem przypadkiem. Uwazam, ze zasluguja na wsparcie. Pierwszy z nich to znany juz w Polsce "Ksiadz" Dobro-Dobro, drugi zas to "Apostolllus", ktory zdobywa coraz wieksza popularnosc w sieci. Obaj sa zabawni i zasluguja na promocje - bo jak powiedzial poeta - kto sie smieje, zawsze placzacych zwycieza. Dobro Dobro - http://www.youtube.com/user/ksdobrodobro?blend=2&ob=1 Apostolllus - http://www.youtube.com/apostolllus Pozdrawiam, Joanna K.
Do tekstu..
Obraz Polaka - malkontenta Pęknięty autoportret (02-01-2010)
Autor: Joanna Podgórska, współpraca Katarzyna Mill
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Z wielu badań opinii wyłania się obraz Polaków jako neurotycznej społeczności, która sama nie bardzo wie, co o sobie myśleć.Lubimy źle mówić o sobie. Sami pielęgnujemy te czarne mity: Polak pijak, antysemita, złodziej, dewot i leser. Gdzieś w głębi duszy jesteśmy przekonani, że nic się nie uda. Nie może się udać; bo tutaj jest, jak jest, bo taki już nasz narodowy charakter, bo złośliwe krasnoludki ciągle sikają nam do mleka. Brak pewności siebie przeradza się w nieufność do obcych i przekonanie, że wszyscy chcą nas wykorzystać.
Do tekstu..
Dlaczego tak bardzo się nielubimy. Jaskinia zbójców (02-01-2010)
Autor: Krzysztof Szymborski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Co sprawia, że ludzie wyznający te same poglądy i nawet lubiący się, często stają się w końcu wrogami? Dlaczego tak łatwo podzielić nas na swoich i obcych?
Do tekstu..
Cyber bullies reign in South Korea (02-01-2010)
Autor: John M. Glionna
Źrodło: www.latimes.com Zgłosił/a: lontri
Mniej przyjemne następstwa wolności słowa w globalnej sieci, która staje się siecią niepohamowanej cyberprzemocy.
Do tekstu..
Believers' estimates of God's beliefs are more egocentric than ... (02-01-2010)
Autor: Nicholas Epley, Benjamin A. Converse i in.
Źrodło: PNAS Zgłosił/a: lontri
Artykuł w wyrafinowanej teoretycznie i metodologicznie formie omawia, oczywiście na podstawie przeprowadzonych przez zespół badaczy pomysłowych badań naukowych, zagadanienie nasilonego egocentryzmu osób odwołujących się w swoich poglądach jakoby do treści boskiego objawienia. Bóg jako przestrzeń nieskrępowanej projekcji?
Do tekstu..
Zginęłoby się za ojczyznę! (01-01-2010)
Autor: Kazimierz Bem, Jarosław Makowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: MA
My, Polacy, co pokazują choćby obchody Święta Niepodległości, kolejne debaty na temat obecności naszych żołnierzy w Afganistanie czy msze celebrowane w ich intencji, lubimy bić pokłony armii. Pławimy się, przy czujnej asyście państwowych i kościelnych decydentów, w naszej wojskowej chwale. Czy jednak naród, który z taką obsesją poszukuje bohaterów, nie jest, jak mówił Bertolt Brecht, narodem biednym?
Do tekstu..
O obrazie uczuć religijnych (01-01-2010)
Autor: princesimon
Źrodło: interia360.pl Zgłosił/a: waldeck77
Coraz więcej protestów o obrazę uczuć religijnych - czego szczerze mówiąc nie rozumiem, bo wyznawcy małych i wielkich religii od wieków nie tylko się nienawidzą, lecz także skutecznie wyniszczają. Jedni z Chrystusem na ustach, inni w imię Mahometa, ale wszyscy oddawali się okrucieństwu z jednakowym zaangażowaniem. Skutki te same - zależy kto kogo dopadł.
Do tekstu..
Czasy Bizancjum minęły (31-12-2009)
Autor: Katarzyna Wiśniewska, ks. Wiesław Przyczyna
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Rozmowa z ks. prof. Wiesławem Przyczyną na temat przepychu i tytułomanii KK w Polsce.
Do tekstu..
Iran - druga rewolucja (30-12-2009)
Autor: Mariusz Zawadzki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Co się wydarzy w Iranie w 2010 roku? W świetle dramatycznych wydarzeń ostatnich dni upadek reżimu ajatollahów lub krwawa powtórka Tiananmen w Teheranie wydają się prawdopodobne.
Do tekstu..
Parytet tak, ale po 30% dla K&M (30-12-2009)
Autor: Zuzanna Niemier
Źrodło: blog ZN Zgłosił/a: MA
Poparłabym może ustawę, która przewiduje, powiedzmy, nie mniej niż 30% kobiet, i nie mniej niż 30% mężczyzn na listach wyborczych. Być może faktycznie niektóre partie nie promują wykwalifikowanych działaczy, tylko dlatego, że są kobietami. Problem dyskryminacji płci jest bardziej złożony
Do tekstu..
Ile kosztuje ludzkie życie? (29-12-2009)
Autor: Adam Leszczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Pytanie wydaje się oburzające. W praktyce jednak w Polsce odpowiadamy na nie codziennie, tylko się do tego nie chcemy przyznać. Dlatego o cenie życia warto nauczyć się rozmawiać wprost.
Do tekstu..
Antyszczepionkowa krucjata "Faktów" (29-12-2009)
Autor: Sławomir Zagórski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Niedzielne "Fakty" TVN wyemitowały materiał Marka Nowickiego pt. "Zakup w ciemno", który rozprawił się z rzekomo rozrzutnym kupowaniem szczepionki przeciw wirusowi raka szyjki macicy. W poniedziałek "Fakty" swoje argumenty przeciw szczepieniom powtórzyły. Najwyraźniej to szkodliwe budzenie lęku przed szczepionkami sprzedaje się fantastycznie.
Do tekstu..
Zarobic na lewych darowiznach (29-12-2009)
Autor: Jacek Zawadzki
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: jarekland
OnetBiznes rozmawia z ludźmi, którzy dzięki Kościołowi oszukali fiskusa.
Do tekstu..
Szare komórki w kolorze (28-12-2009)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Choć ludzki mózg nie poddaje się łatwo szkiełku i oku, wiemy o nim coraz więcej. Jaki użytek robią z tego lekarze i co mogą zyskać pacjenci?
Do tekstu..
Druga twarz Heroda (28-12-2009)
Autor: Aleksander Krawczuk
Źrodło: Polityka.pl- Historia Zgłosił/a: liliac
O królu Herodzie, który nie rzezał niewiniątek. W tradycji chrześcijańskiej ma złą legendę, jego poddani także za nim nie przepadali. Ale zrobił dla Judei wiele dobrego, a i jego wkład w historię powszechną jest nie do przeoczenia.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365