Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.678.155 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia ukrywa wiele szelmowstwa przed podejrzeniami".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Obiecał 7-latkowi niebo dla dziadka za seks (08-07-2013)
Autor: sjk, "The Belfast Telegraph"
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Ksiądz James Donaghy obiecał 7-letniemu członkowi swojej parafii, że jego zmarły dziadek pójdzie do nieba, jeśli pójdzie z księdzem do łóżka - podaje "The Belfast Telegraph".
Do tekstu..
Naukowcy ze Szwecji: in vitro nie grozi autyzmem (07-07-2013)
Autor: (TR)
Źrodło: onet.pl, PAP Zgłosił/a: JK
Największe jak dotąd badania nad zdrowiem dzieci urodzonych dzięki in vitro nie potwierdziły, aby były one bardziej narażone na autyzm od dzieci poczętych naturalnie - informuje "The Journal of the American Medical Association".
Do tekstu..
Bractwo Muzułmańskie: Prezydent Egiptu jest ukrytym Żydem (06-07-2013)
Zgłosił/a: mieczysławski
Oficjalna strona internetowa Bractwa Muzułmańskiego podała, że sprawujący urząd prezydenta Egiptu Adli Mansur jest w rzeczywistości ukrytym Żydem. Objęcie przez niego stanowiska jest częścią planu USA i Izraela, zgodnie z którym następnym prezydentem Egiptu ma zostać Mohamed ElBaradei - cytuje stronę IkhwanOnline "The Washington Post".
Do tekstu..
Bezczelność (06-07-2013)
Autor: Andrzej Potocki
Źrodło: andrzej.potocki Zgłosił/a: liliac
"Prokurator Roszkowski z Białegostoku - ten sam, który swastykę uważa za pożądany element dekoracyjny ulic swojego miasta - ma godność. Zostało to potwierdzone oficjalnie przez Radę Okręgową Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP w Białymstoku. PT Rada Okręgowa wydała w tej sprawie oświadczenie równie pokrętne i obłudne, jak uzasadnienie w sprawie faszystowskiego symbolu pióra Roszkowskiego. Trudno wykluczyć, że oba teksty mają tego samego autora."
Do tekstu..
Spowiedź kretyna (06-07-2013)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Jestem kretynem, bo liczyłem, że po orzeczeniach prokuratury w Białymstoku (swastyka przynosi szczęście) i w Kielcach (żydowskie ścierwo to nie antysemityzm), ktoś się zawstydzi. No cóż, może ktoś się zawstydził, ale nie białostoccy prokuratorzy. Miejscowy związek zawodowy panów w togach ogłosił, że rozpętano przeciwko nim bezpardonową nagonkę, ale oni się nie ugną i nadal będą uważać, że swastyka szczęście przynosi. Może ją sobie wyhaftują na togach? Szczęścia życzę."
Do tekstu..
Moda genetycznie modyfikowana (06-07-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"W nietuzinkowym zastosowaniu nowoczesnych technologii Japończycy zawsze plasowali się w czołówce, nie raz zaskakując świat swymi "dziwacznymi" pomysłami. Tym razem być może zdziwią państwa dokonania naukowców z Narodowego Instytutu Nauk Agrobiologicznych w Japonii. Zespół pod kierownictwem Toshiki Tamura opublikował 12 czerwca 2013 r. publikację, w której donoszą o metodzie produkcji fluorescencyjnych włókien jedwabiu. Dokonano tego poprzez genetyczną modyfikację jedwabników. Jak twierdzą pomysłodawcy badań, świecące w ciemnościach włókna mogą być wykorzystywane w przemyśle tekstylnym oraz medycynie."
Do tekstu..
20 lat podatku VAT w Polsce (05-07-2013)
Autor: Bankier.pl
Źrodło: Bankier.pl Zgłosił/a: Unulfo
Dokładnie 5 lipca 1993 roku weszła w życie ustawa, która wprowadzała w Polsce podatek VAT.
Do tekstu..
Raport wstydu (05-07-2013)
Autor: Krzysztof Rybiński
Źrodło: Rybinski.eu Zgłosił/a: Unulfo
Ukazała się szósta edycja raportu Global Innovation Index.
Do tekstu..
Makryna Mieczysławska (05-07-2013)
Autor: Jerzy Łukaszewski
Źrodło: historia_kobiet.w.interia.pl Zgłosił/a: liliac
"Bohaterka jednej z największych mistyfikacji jakie zna historia XIXw. Pojawiła się w 1845r. w Paryżu w środowisku emigracji polskiej związanej z ks. Adamem Czartoryskim przysłana tam ( z listami polecającymi) przez gen. Chłapowskiego, Jana Koźmiana i arcybiskupa Przyłuskiego. Przedstawiała się jako ofiara prześladowań religijnych w Rosji."
Do tekstu..
Pisarz w sieci. Jacek Dehnel o internecie, hejterach i poezji w dobie www (05-07-2013)
Autor: Jacek Dehnel, Anna Wittenberg
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Internet jest po prostu ludzką wtyczką do świata. Świat istniał sobie bez niego, ale teraz istnieje z nim i w nim zarazem, skomplikowana sprawa. I, jak to z wtyczkami bywa, różne rzeczy się dostaje w zależności od tego, gdzie się podłączy. W moim życiu wypełnia czy też może raczej usprawnia rozmaite kwestie - pozwala docierać do informacji i opinii, publikować teksty, toczyć spory, organizować i propagować wydarzenia. Pozwala prokrastynować, to też. Mnóstwo moich zbieraczych znalezisk: starych fotografii, książek, drobiazgów wyszukałem nie w księgarniach czy antykwariatach, ale na Allegro, Amazonie albo eBayu. Jest mnóstwo wspaniałych rzeczy, które są możliwe tylko dzięki internetowi: czy można sobie wyobrazić takie rzeczy jak zdalne zwiedzanie wielkich muzeów, powszechny dostę
Do tekstu..
Agnieszka Ziółkowska, pierwsze polskie dziecko urodzone dzięki in vitro poddało (05-07-2013)
Autor: wp.pl, Gazeta Wyborcza
Źrodło: (g.jelonek, ap) Zgłosił/a: slik
Agnieszka Ziółkowska urodzona w latach 80. dzięki metodzie in vitro, wykonywanej wówczas na Zachodzie, wystąpiła z Kościoła Katolickiego. Bodźcem decydującym o podjęciu takiej decyzji było wydanie przez Episkopat dokumentu bioetycznego.
Do tekstu..
Małgorzata Marczewska, młoda lekarka kontra system. Ujawniła nieprawidłowości w (05-07-2013)
Autor: Marta Pawłowska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"Doktor Małgorzata Marczewska wyjechała z wyróżnieniem w kieszeni z warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pojechała po specjalizację do Gorzowa Wielkopolskiego. Ale nie ma szans jej tam dostać. Jutro organizuje konferencję prasową, na której ma przedstawić nieprawidłowości, jakie zobaczyła podczas pracy. Mówi o dyżurach bez uprawnień, lekceważeniu podejrzenia gwałtu pacjentki, niepotrzebnej śmierci dziecka, mobbingu. - Nie zostałam lekarką po to, żeby milczeć, kiedy pacjentom dzieje się krzywda - mówi w rozmowie z naTemat."
Do tekstu..
Our fear-ridden culture (05-07-2013)
Autor: Hardeep Singh
Źrodło: rationalist.org.uk Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Free speech, libel, self-censorship, religious sensitivities - it's a minefield. Sikh journalist Hardeep Singh, who's been on both sides of the divide, tries to find a path through.
Do tekstu..
Ksiądz zabił. Czy kuria zapłaci odszkodowanie? (05-07-2013)
Autor: Marcin Kowalski, Roman Daszczyński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Zabił naszego syna, kiedy był na służbie. Kuria od wielu lat wiedziała, że proboszcz pije, i nic z tym nie zrobiła. Nie wysłali go na leczenie, nie odebrali parafii, nie pozbawili sutanny. My teraz tego tak nie zostawimy
Do tekstu..
Polska. Państwo ćwierćsocjalne (05-07-2013)
Autor: Rafał Woś
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Im kraj ma słabszą administrację, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wydatki socjalne traą szerszym strumieniem raczej do najbogatszych niż do najuboższych".
Do tekstu..
"Uniwersytet to nie stadion". Trzy osoby przeciw dwustu (05-07-2013)
Autor: ansa/roody
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Uniwersytet to nie stadion, dyskusja to nie ustawka, pięść to nie argument" - z takim transparentem na wiecu poparcia dla Narodowego Odrodzenia Polski pojawiło się troje studentów.
Do tekstu..
John Godson: Widziałem wskrzeszenia. Osoby martwej, po wypadku samochodowym (04-07-2013)
Autor: Michał Wąsowski
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"Monika Olejnik gościła w swoim programie "Kropka nad i" posła PO Johna Godsona i europosłankę SLD Joannę Senyszyn. Rozmawiali o księdzu Bashobora, który na Stadionie Narodowym ma masowo uzdrawiać ludzi. O księdzu mówi się, że wskrzesił już 27 osób. John Godson przyznał w programie, że widział przypadek wskrzeszenia."
Do tekstu..
Odkrycie w Krakowie: dokument z X wieku, jeden z najstarszych w Polsce (04-07-2013)
Autor: pioc
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Dwie pergaminowe karty z drugiej połowy X wieku z fragmentem komentarza do "Retoryki" Cycerona odkrył w Archiwum Narodowym w Krakowie dr Marcin Starzyński z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. To jeden z najstarszych zabytków piśmienniczych w Polsce."
Do tekstu..
Where’s the common sense in the GMO discussion? (04-07-2013)
Autor: Skeptical Raptor
Źrodło: Skeptical Raptor's Blog Zgłosił/a: liliac
"And that is the most frustrating part of the whole "GMO's are scary"-the scientific evidence is strongly in support of the safety, to both health and the environment, of GM foods. It's kind of like global warming-the evidence is there. Too often, I read memes and claims about GMO's that are plainly wrong, unscientific, and scaremongering. Time to use common sense, and look at the science. Smart people know that it's safe. Why do we ignore them?"
Do tekstu..
Na głowie myszy wyhodowali ludzką wątrobę (04-07-2013)
Autor: pk//kdj
Źrodło: tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Japońskim naukowcom udało się stworzyć funkcjonalną ludzką wątrobę z komórek macierzystych - donosi Reuters. Uczeni wierzą, że dzięki ich odkryciu ludzkie organy będą powstawać w warunkach laboratoryjnych."
Do tekstu..
Ministerstwo Ewangelizacji Narodowej? (04-07-2013)
Autor: mil
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: dtem
Fundacja Helsińska interweniuje, MEN odpowiada w sposób "kuriozalny"
Do tekstu..
Thinking machine: an interview with Daniel Dennett (03-07-2013)
Autor: Caspar Melville
Źrodło: http://rationalist.org.uk Zgłosił/a: Dominik Gajewski
Wywiad z Danielem Dennettem
Do tekstu..
HIV zniknął po przeszczepie szpiku. Dwa nowe przypadki (03-07-2013)
Autor: Tomasz Baliszewski
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"Amerykańscy lekarze poinformowali o odkryciu, które może być ważnym krokiem na długiej wciąż drodze do rozwiązania problemu HIV/AIDS. Jakiś czas temu pod ich opiekę trafili dwaj nosiciele HIV, którzy chorowali na białaczkę. Aby pokonać nowotwór, przeszczepiono im szpik kostny. Po wykonaniu operacji w organizmach obydwu pacjentów ani razu nie wykryto śladów wskazujących na obecność wirusa wywołującego AIDS, choć od kilku tygodni nie przyjmują oni leków antyretrowirusowych."
Do tekstu..
GMO Box Office – Czerwiec (03-07-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Nasz ulubiony serial, a w nim m.in.: "Irlandia. W ciągu dwóch tygodni rozpocznie się druga seria doświadczeń polowych transgenicznego ziemniaka odpornego na zarazę. Badania finansowane są w ramach europejskiego projektu Amiga, w który zaangażowane są instytucje z 15 krajów członkowskich. (...)"Indie. W ramach kampanii mającej na celu ideologiczną walkę z GMO, członkowie Greenpeace utworzyli ogromne znaki w zbożu, przedstawiające przekreślone litery GE. Nie poinformowano czy rolnik, któremu zniszczono część upraw popełnił samobójstwo"
Do tekstu..
Prokuratura: "żydowskie ścierwo" to nie obraza (03-07-2013)
Autor: Angelina Kosiek
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
Kielecki biznesmen poskarżył się, że na internetowym forum został nazwany "żydowskim ścierwem" i "grubym Żydem". Prokuratura nie dopatrzyła się znieważenia. Biegła nazwała wpisy "stereotypowymi", "ironicznymi" i "satyrycznymi"
Do tekstu..
Spy On Yourself, Everyone Else Is. (03-07-2013)
Autor: Nic Halverson
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Immersion asks you to willingly submit your Gmail address and password to create a interconnected map of your top 100 contacts.
Do tekstu..
Nielegalne adopcje w Hiszpanii - jak dyktatura gen. Franco odbierała ..... (02-07-2013)
Autor: Aneta Wawrzyńczak
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Za rządów gen. Francisco Franco w Hiszpanii ofiarami nielegalnych adopcji mogło paść nawet 300 tys. dzieci. Początkowo reżim nie ukrywał swoich intencji i bez ogródek odbierał pociechy "czerwonym matkom". Z czasem rozpoczęła się wielka mistyfikacja, w której uczestniczyły dyktatura, personel medyczny i kler. Przez dziesięciolecia nowo narodzone dzieci znikały, a matki były karmione kłamstwami o przedwczesnej śmierci i błyskawicznych pogrzebach.
Do tekstu..
Fractals - The Colors Of Infinity (02-07-2013)
Autor: Arthur C Clarke
Źrodło: youtube.com Zgłosił/a: ramichael
Arthur C. Clarke presents this unusual documentary on the mathematical discovery of the Mandelbrot Set (M-Set) in the visually spectacular world of fractal geometry.
Do tekstu..
Pakiet klimatyczny dla opornych (02-07-2013)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Na temat ustaleń pakietu klimatycznego zdążyło się już wypowiedzieć trzech premierów, kilku byłych ministrów oraz cała masa szeregowych polityków różnych partii, publicystów i dziennikarzy, i najwyraźniej żaden z nich nie rozumie na czym polegają jego ustalenia. Mam nadzieję że poniższy obrazek pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości."
Do tekstu..
Krótka historia patentów BRCA (02-07-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Cóż w takim razie wynika z tego wyroku? W sensie praktycznym, dla Myriad - niewiele. Wszystkie opisywane patenty dotyczące BRCA i tak mają wkrótce wygasnąć z racji upływającego czasu ich ważności. W szerszej perspektywie wydaje się jednak, że przynajmniej amerykańskim uczonym, usunie to przeszkody w badaniach nad genomem, które polegały na patentowaniu jego fragmentów. Z drugiej strony patentowanie cDNA pozostaje dozwolone, co w praktyce powinno zabezpieczyć najbardziej żywotne interesy większości korporacji sektora biotech."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365