Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.683.048 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre - w tym cel rozumnego życia."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Czy na Antarktydzie zarejestrowano nowy rekord zimna? (11-12-2013)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Nie wątpię, że gdyby ktoś zbudował automatyczną stację meteo w którejś z lokalizacji znalezionych przez grupę Scambosa, zarejestrowałby bardzo szybko temperatury minimalne niższe niż oficjalny rekord pochodzący ze stacji Vostok w 1983 roku. Nie znaczy to jednak, że nagle na Antarktydzie stało się rekordowo zimno, tylko że do tej pory nie prowadziliśmy pomiarów w tych naprawdę zimnych miejscach."
Do tekstu..
Gender (11-12-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Gdybyśmy mieszkali gdzie indziej, kolejne z licznych szaleństw katolickich biskupów nie zwróciłoby prawdopodobnie naszej uwagi. Niestety, żyjemy w Polsce. Tu Kościół jest jedną z nieformalnych władz, której podporządkowane są inne instytucje. Tutaj mogliśmy zobaczyć owo całkowite podporządkowanie policji, która okazała się powolna kaprysom kleru do tego stopnia, że nie zawahała się postępować nieregulaminowo byleby tylko zadowolić udzielnych książąt i umożliwić im nieskrępowane szerzenie pseudonaukowych bzdur."
Do tekstu..
Neuro-seksizm (11-12-2013)
Autor: Neuro Bigos
Źrodło: Neuro Bigos Zgłosił/a: liliac
"Twierdzenie, że stereotypowe różnice międzypłciowe są "wmurowane" w mózg jest nieuzasadnione oraz usiane błędną logiką. Najnowsze badanie, o którym głośno teraz w mediach, wcale nie potwierdza stereotypów, jak chcieliby tego autorzy (i duża część opinii publicznej). Odrzućmy polityczną poprawność i spójrzmy, co tak naprawdę nauka ma do powiedzenia na temat płci- i jakie dla niej te różnice mają znaczenie."
Do tekstu..
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz – katoseksuolog? (11-12-2013)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: greg
"Prof. Zbigniew Lew-Starowicz zarzeka się, że choć na początku kariery próbował łączyć seksuologię z nauką Kościoła, szybko z tym skończył. Jednak czytając jego ostatnie wypowiedzi, gdzie w kontekście homoseksualistów mówi o "sodomie i gomorze" i z nostalgią wspomina czasy, gdy ganiano ich z pałami, można poważnie w to powątpiewać. – W tych swoich myślowych meandrach, które zaczerpnięte są z wiary i przekonań, pan profesor zatoczył koło – twierdzi jeden z jego kolegów z branży."
Do tekstu..
Nie żyje Barbara Hesse-Bukowska (10-12-2013)
Autor: PAP
Źrodło: culture.pl Zgłosił/a: liliac
"Barbara Hesse-Bukowska - pianistka i pedagog, laureatka II nagrody w Konkursie Chopinowskim z 1949 roku - zmarła w nocy z niedzieli na poniedziałek, miała 83 lata - poinformował PAP jej kuzyn, dziennikarz muzyczny Stanisław Bukowski."
Do tekstu..
Tomasz Terlikowski: zarzut wobec abp. Głodzia jest poważny (10-12-2013)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Jeśli abp Głódź nie poinformował Stolicy Apostolskiej nawet po wyroku (skazującym ks. Mirosława B. za molestowanie seksualne nieletniej - red.), to jest to poważny zarzut - ocenia w wywiadzie dla Onetu Tomasz Terlikowski. Dlatego też katolicki publicysta stwierdza, że "być może są powody do przyspieszenia emerytury" abp. Sławoja Leszka Głodzia
Do tekstu..
Hopes Dashed for HIV Cure with Bone Marrow Transplant (10-12-2013)
Autor: Erika Check Hayden
Źrodło: Scientific American Zgłosił/a: liliac
"Two patients who researchers hoped had been cured of HIV have seen their infections return, dashing hopes that the virus had been eradicated from their bodies."
Do tekstu..
Bakterie i antybiotyki: zobacz ewolucję na własne oczy (10-12-2013)
Autor: Sierkovitz
Źrodło: sierkovitz.salon24.pl Zgłosił/a: liliac
"Ewolucja to w przyrodzie wszechobecny proces ale przez to, że przebiega powoli i stopniowo, żeby go zaobserwować na przykładzie zwierząt czy roślin potrzebny jest albo łut szczęścia albo lata doświadczeń i obserwacji. Mikrobiolodzy mają znacznie łatwiej. Nam wystarczą dni czy tygodnie. Ostatnio przeprowadziłem bardzo proste ale wiele mówiące doświadczenie."
Do tekstu..
10 worst right-wing statements of the week — smearing Mandela’s memo (09-12-2013)
Autor: Janet Allon, Alternet
Źrodło: salon.com Zgłosił/a: ramichael
Who gets the prize for most deranged statement this week? Limbaugh? Palin? Santorum? Maybe the RNC
Do tekstu..
"W Polsce pewnie nadal byłabym katowana przez męża". (09-12-2013)
Autor: Anna Gmiterek-Zabłocka
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Pani Ewa* napisała do nas po audycji dotyczącej sytuacji ofiar przemocy w Polsce. Mieszka w Londynie i - jak mówi - gdyby jej historia zdarzyła się w Polsce, "pewnie nadal byłaby katowana przez męża". Czym różni się pomoc dla ofiar przemocy domowej w Polsce i Wlk. Brytanii? Oto pięć różnic na podstawie opowieści naszej słuchaczki.
Do tekstu..
Głupota na niedzielę: Fronda i mechanika kwantowa (09-12-2013)
Autor: Adam Adamczyk
Źrodło: www.kwantowo.pl Zgłosił/a: Stary55
I wracamy do starej jak Biblia tezy, że Ojciec podarował świat we władanie ludziom. A wszystko to elegancko tłumaczy mechanika kwantowa.
Do tekstu..
Pejsaty kornik niszczy Puszczę Białowieską (09-12-2013)
Autor: Jakub Medek
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Drzewa w Puszczy Białowieskiej umierają, bo utraciły swój cel życia, jakim jest pragnienie bycia wyciętym i przerobionym na deski. Odpowiadają za to ekolodzy, realizujący sztuczny program Narodu Wybranego, co w ósmym dniu życia poprzez obrzezanie skrzywia ludzkie ogonki". Czy powyższe zdanie brzmi jak horrendalny, antysemicki bełkot, rodem z jakiejś bawarskiej piwiarni lat 20. ubiegłego wieku? Dla wielu pewnie tak. Tymczasem to fragment wystąpienia wygłoszonego w ubiegłym tygodniu na seminarium naukowym pt. "Gradacja kornika drukarza a ochrona różnorodności biologicznej w Puszczy Białowieskiej"
Do tekstu..
Gender (09-12-2013)
Autor: Stanisław A. Penksyk
Źrodło: ulotnerefleksje.blogspot.com Zgłosił/a: liliac
"Widzi pan co się dzieje? Ten domek po Mielnikach znowu kupił jakiś Gender. W końcu Polacy wyginą jak dinozaury - westchnęła do słuchawki pani Ania po zwyczajowych powitankach"
Do tekstu..
Sataniści chcą postawić pomnik swojego bóstwa obok monumentu "10 przykazań (09-12-2013)
Autor: Antoni Bohdanowicz
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
Sataniści za możliwość postawienia pomnika są bardzo wdzięczni grupie chrześcijan, którzy ufundowali pomnik 10 przykazań. - Pomagają naszej agendzie bardziej niż ktokolwiek inny. Jeśli się nad tym zastanowimy, to nie ma tak dużo świątyń Szatana na świecie. Tak więc, kiedy ktoś dla nas otwiera drzwi do przestrzeni publicznej tam nas wkrótce zobaczycie - powiedział Greaves.
Do tekstu..
Miejsce w szeregu (09-12-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nicprostszego.natemat.pl Zgłosił/a: JK
"Osobiście na ranking spoglądam ze znacznie mniejszym optymizmem od pani poseł Kudryckiej. Zacznijmy bowiem od tego, że w rankingu tym uwzględniono zaledwie 22 kraje – te, które zostały zakwalifikowane jako rozwijające się. Już samo to powinno być swego rodzaju prztyczkiem w noc. Bo może nie mamy środków, aby próbować w szranki stawać ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Niemcami czy Japonią, ale już to, że twórcy rankingu nie uważają polskiej nauki za godną równorzędnego porównania na przykład z Grecją, Włochami czy Hiszpanią, jest przykre i powinno dać nam wiele do myślenia
Do tekstu..
Student, który niszczył reklamy, nie chce kary. I idzie do sądu (09-12-2013)
Autor: Alicja Lehmann, Piotr Żytnicki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: jarekland
- Zmieniłem zdanie: nie poddam się karze, będę walczył o uniewinnienie - mówi Tomasz Genow, przyłapany na zrywaniu nielegalnych reklam.
Do tekstu..
Childlessness is a political, as well as deeply personal, issue (09-12-2013)
Autor: Jody Day
Źrodło: theguardian.com Zgłosił/a: JK
The number of women without offspring at 45 is nearly double that of their mothers' generation. We need to talk about why
Do tekstu..
Instytucje państwa wobec faszystów są oględne, za to wobec anarchistów stosuje s (09-12-2013)
Autor: Jan Hartman, Kamil Sikora
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
Po zakłóceniu krytycznego wobec gender wykładu w Poznaniu część komentatorów (m.in. prof. Środa) starało się usprawiedliwiać anarchistów. Jan Hartman z Twojego Ruchu, partii Janusza Palikota, ma inne zdanie i potępia naruszanie autonomii uniwersytetów. Krytykuje jednak policję. - Pobicie anarchisty jest dla władzy łatwiejsze, bo on sam się wyłamuje z porządku państwa - mówi w "Bez autoryzacji".
Do tekstu..
Sąd: krzyż zostaje w Sejmie, pozew Twojego Ruchu niezasadny (09-12-2013)
Autor: kospa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Sąd apelacyjny oddalił pozew posłów Twojego Ruchu (m.in. Janusza Palikota, Romana Kotlińskiego i Armanda Ryfińskiego). Mają zwrócić koszty postępowania sądowego"
Do tekstu..
Bertrand Russell the agnostic (09-12-2013)
Autor: Clare Carlisle
Źrodło: theguardian.com Zgłosił/a: JK
Bertrand Russell - part 4: The same intellectual integrity that made the philosopher unable to accept religious beliefs also prevented him from embracing atheism
Do tekstu..
Humanism in action - Humanism as a way of life (09-12-2013)
Autor: Vikas Gora
Źrodło: IHEU Zgłosił/a: MA
It is high time that Humanism moved away from its old notions and thought afresh. Mere criticism of religion and its practices is not enough. In fact, religion itself is changing its nuances to face the challenges of the times. Because of its enormous wealth and the institutions that it commands, religion appears to be on the rise, but in reality it is not making any headway and people are moving away from religion in their practices. Centuries of accumulated wealth and control of the institutions, and the patronage of governments and powers that supported religion, make it appear to be on sou
Do tekstu..
Why Do Some Falsely Claim To Be Victims? (08-12-2013)
Autor: Benjamin Radford
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Why do people falsely claim to be victims of discrimination, assaults and hate crimes? The reasons are strange and varied.
Do tekstu..
"Jak być kobietą" Caitlin Moran: złote myśli, które będziesz chciała.. (08-12-2013)
Autor: Karolina Błachnio
Źrodło: foch.pl Zgłosił/a: ramichael
Czy feministki to ponure baby, toczące oderwane od rzeczywistości ideologiczne rozważania? Karolina Błachnio z Kultury Liberalnej postanowiła przybliżyć postać Caitlin Moran, która mocno stoi na ziemi, rozbraja poczuciem humoru i po prostu radzi jak być kobietą (i feministką).
Do tekstu..
Keff: Antysemityzm – niezamknięta historia (08-12-2013)
Autor: Keff
Źrodło: Kryttyka Polityczna Zgłosił/a: ratus
"Antysemityzm w życiu politycznym III RP nie jest zjawiskiem marginalnym. Fragment książki Bożeny Keff."
Do tekstu..
Leder: Jak w latach 70. ulotniła się lewica. (08-12-2013)
Autor: Andrzej Leder
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Na marginesie autobiografii Karola Modzelewskiego.
Do tekstu..
"Ubierz sobie Jastrzębowskiego". Riposta feministek na zabawę "Su (08-12-2013)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: NaTemat.pl Zgłosił/a: Małyska
"Najpierw redakcja "Super Expressu" zaprosiła czytelników do "weekendowej zabawy z całą rodziną", która miała polegać na dobraniu stroju dla minister Elżbiety Bieńkowskiej. Teraz tym samym odpowiedział Codziennik Feministyczny, tyle że Bieńkowską zastąpił nagi od pasa w górę naczelny "SE" Sławomir Jastrzębowski."
Do tekstu..
Cieszyć się już teraz, “bo polskie”, czy jednak poczekać? (08-12-2013)
Autor: Bartosz Filip Malinowski
Źrodło: antyweb Zgłosił/a: liliac
"Rodzime media robią niemały szum wokół polskiej kampanii finansowania społecznościowego na platformie Kickstarter. W konsekwencji gwarantują poziom publicity, za który większość pomysłodawców kampanii crowdfundingowych tylko poprosiłaby o długopis i zapytała, w którym miejscu podpisać cyrograf. Ale nie ukrywajmy: przypadek tego projektu, to raczej osobliwe uniesienie patriotyczne, niż zachwyt nad faktyczną innowacją."
Do tekstu..
Men, Women, and Big PNAS Papers (08-12-2013)
Autor: Neuroskeptic
Źrodło: Neuroskeptic/discovermagazine.com Zgłosił/a: liliac
"Well. I don't have time to get into criticizing the media or decrying gender stereotypes, so let's just stick to the science. The study in question, published in PNAS, is called Sex differences in the structural connectome of the human brain. (...) If sex has an independent effect, after covarying for the potential confounding factors, then the paper's conclusions will stand on strong ground. But if it turns out that men and women's brains differ only in motion and size, well, it would have been better to know that from the start"
Do tekstu..
Tajemniczy huragan w kształcie sześcioboku na Saturnie [ZOBACZ] (08-12-2013)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Sonda Cassini przesłała na Ziemię najlepsze dotąd zdjęcia huraganowych wiatrów wiejących wokół bieguna północnego Saturna. Ku zdumieniu naukowców układają się one w idealny sześciobok, niczym komórka gigantycznego plastra miodu."
Do tekstu..
Włochy rozważają wprowadzenie kontroli celnych na granicy z Watykanem (08-12-2013)
Autor: apa, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Małyska
"Rząd Włoch rozważa możliwość zarządzenia kontroli celnych prowadzonych przez włoską Gwardię Finansową na granicy z Państwem Watykańskim - podała agencja Ansa. To rezultat wykrycia poważnych nieprawidłowości w przepływie pieniędzy."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365