Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.710.683 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy

Złota myśl Racjonalisty:
Nagminną słabością przekonań pozanaukowych jest jawna dysproporcja między stopniem ich uzasadnienia a stopniem pewności, z jaką są żywione.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Son of Hitler's deputy faces accusations of sexual assault (04-01-2011)
Autor: By Tony Patterson in Berlin
Źrodło: independent.co.uk Zgłosił/a: ramichael
The eldest son of Adolf Hitler's secretary, Martin Bormann, was yesterday accused of subjecting a former pupil at an Austrian Catholic boarding school to violent and protracted sexual abuse during his time there working as a priest and schoolmaster, more than 50 years ago.
Do tekstu..
Czy istnieje kino dla ateistów? (03-01-2011)
Autor: onet.pl/film
Źrodło: onet.pl/film Zgłosił/a: jarekland
Przegląd antyreligijnych filmów.
Do tekstu..
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w szczęściu (03-01-2011)
Autor: Rozmawia Andrzej Dryszel
Źrodło: przeglad-tygodnik.p Zgłosił/a: ramichael
Ludzie są zawistni, nie należy ich prowokować. Jeśli masz pecha i nie masz wad, wymyśl jakieś niepowodzenia. Że żona cię zdradza, że regularnie pijesz i film ci się urywa
Do tekstu..
Eseje i rozważania z filozofii (03-01-2011)
Autor: Robert Sten
Zgłosił/a: Robert Sten
"Poczynaniami człowieka kieruje jakaś niewidzialna ręka, która jego indywidualne cechy umie zespolić w całość. Pcha go tam, gdzie on nie chce pójść a idzie. Nie wie gdzie idzie, chciałby się zatrzymać, ale boi się, że ci co idą go rozdepczą. Zadowolony, że znalazł się w tłumie, ale pełen obaw o utratę swej niezależności. Wykorzystuje cechy, które w tłumie go chronią, ale jest niezadowolony, że tak niewiele od niego zależy. Wie, ale nie wie dlaczego... nie wszystko co robi może wytłumaczyć logicznie." i inne eseje
http://filozofia.mattdw.net
Biskupi dziękują politykom. Bo zapłacimy i tak my? (03-01-2011)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Już w czwartek Polska znów będzie świętować. Świętować będzie Trzech Króli. Po raz pierwszy oficjalnie i obowiązkowo, nie pracując. Jak donosi "Rzeczpospolita", biskupi są z tego powodu niezwykle wdzięczni politykom. Wiadomo, kolejny dzień, w czasie którego Polacy nie będą mieć do roboty poza święceniem dnia świętego w kościele.
Do tekstu..
Messalina z dzieciątkiem (03-01-2011)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku - blog Zgłosił/a: liliac
"Messalina została rzymską First Lady niejako przez przypadek - kiedy brała ślub z Klaudiuszem około roku 37, nic nie wskazywało by miał on kiedyś zająć imperialny tron. Rzymem rządził wówczas młody Kaligula, który uważał dziwacznie zachowującego się Klaudiusza za przygłupa, i nie był w tym osądzie osamotniony. Kiedy jednak w 41 roku Kaligula został zasztyletowany, zastąpił go właśnie Klaudiusz - i radził sobie wcale nieźle."
Do tekstu..
Cudów nie ma (03-01-2011)
Autor: Marek Goliasz
Źrodło: Mechanika umysłu - kognitywistyka praktycznie Zgłosił/a: liliac
"Szybkie czytanie, szybkie uczenie się, techniki komunikacji, które od razu działają. Znasz te hasła? Wielu osobom nauka o umyśle właśnie z tym się kojarzy. Niestety. Nasz mózg warto poznawać, ale nie można go oszukać. Techniki szybkiego uczenia/czytania/skutecznego komunikowania przypominają diety-cud. Pewne rezultaty są chwilowo widoczne, ale ogólna skuteczność jest wątpliwa."
Do tekstu..
O.Rydzyk: Tusk wzywa do przemocy, może do zabijania (03-01-2011)
Autor: glosrydzyka
Źrodło: glosrydzyka.blox.pl Zgłosił/a: ramichael
- Platforma, ta opcja, to są ludzie, którzy dyskryminują - opowiadał o. Tadeusz Rydzyk na antenie swojej stacji. - Ja bardzo świadomie to mówię, bo oni nas dyskryminują, Radio Maryja jest dyskryminowane przez nich i wszystkie dzieła przy radiu powstałe. My służymy ojczyźnie, narodowi i my nie mamy z tego nic!
Do tekstu..
"Polskę znów dotknęło straszne nieszczęście" (03-01-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Mamy, jako społeczność, dziwne zamiłowanie do kataklizmów, a nasza władza (każda) - do nadmiernej kontroli. Miesiąc bez kataklizmów to miesiąc stracony
Do tekstu..
„Stolarz z Nazaretu, niepełnoletnia matka, handlarze środkami odurzającymi (02-01-2011)
Autor: boskiateista
Źrodło: boskiateista.pl Zgłosił/a: ramichael
Wczoraj w godzinach porannych lokalne władze zostały zaalarmowane przez zaniepokojonych mieszkańców. Donieśli oni odkryciu w jednej ze stajni młodociannej matki, wraz z nowonarodzonym niemowlakiem. Urzędnicy magistratu w towarzystwie policji dokonali, po przybyciu pod wskazane miejsce, przerażającego odkrycia...
Do tekstu..
Trupia farma. Nie pójdę, tu będę leżał... i się rozkładał (02-01-2011)
Autor: http://www.kryminalistyka.fr.pl
Źrodło: http://www.kryminalistyka.fr.pl Zgłosił/a: liliac
"Inną, nie mniej ważną sprawą jest ustalenie czasu, w którym to dopadło nas przeznaczenie. Mądre gremium entomologów, antropologów sadowych i lekarzy medycyny sądowej będzie się głowić, ile to dni, miesięcy, lat temu rozstaliśmy się z tym gorszym ze światów. I pewnie w końcu zawyrokują, z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem. Tylko skąd oni tak dokładnie to wiedzą? Ano, z doświadczenia, niekoniecznie swojego. Jednym z miejsc, gdzie takie doświadczenie jest zbierane planowo, hurtowo i metodycznie jest tzw. Trupia Farma znajdująca się w Knoxville i jako University of Tennessee Anthropological Research Facility będąca częścią Uniwersytetu Tennessee. Jest to miejsce, delikatnie mówiąc, mocno nietypowe."
Do tekstu..
Potęga interakcji (02-01-2011)
Autor: Marek Goliasz
Źrodło: Mechanika umysłu - kognitywistyka praktycznie Zgłosił/a: liliac
"Przez dziesięciolecia, w naukach poznawczych panowało przekonanie, że umysł jest systemem przetwarzania informacji - mózg jest komputerem, a umysł wykonywanym w nim programem. Coraz więcej badań wskazuje jednak na to, że nie tylko mózg, ale całe ciało ma wpływ na to jak myślimy, działamy i podejmujemy decyzje. Najważniejsza myśl jest następujące - konkretne działanie podnosi naszą poznawczą efektywność - sprawność w myśleniu, zapamiętywaniu, uczeniu się, kreowaniu nowych pomysłów."
Do tekstu..
Gra w życie (02-01-2011)
Autor: Andrzej Szozda
Źrodło: nauka.polskieradio.pl Zgłosił/a: liliac
"To już nie jest science fiction. HAL 9000, androidy z Obcego, Terminator i całe rzesze inteligentnych maszyn stoją u naszych drzwi. Po raz pierwszy zbudowano komputer, który ma inteligencję, potrafi dostosowywać się do zmieniających się warunków, rozwiązuje skomplikowane problemy przy niedostatecznej ilości danych i rozwiązuje zadania, które nie dają się zalgorytmizować."
Do tekstu..
Marcin Zamoyski, pan na Zamościu (02-01-2011)
Autor: Marcin Kołodziejczyk
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Jak się rządzi miastem, które przez 16 pokoleń należało do rodziny, gdzie człowiek potyka się o historię podpisaną jego nazwiskiem. I jak się wygrywa trzecie z rzędu wybory."
Do tekstu..
Koniec roku z Monetem (02-01-2011)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Zgłosił/a: liliac
"Bomba estetyczna - tak chyba można określić kumulację wydarzeń kulturalnych, jaką zafundował na koniec roku Paryż. Motyw główny: Claude Monet w Wielkim Pałacu i Muzeum Marmottan-Monet plus stałe uzupełnienie w Oranżerii i Muzeum d'Orsay."
Do tekstu..
A journey of risk, hope (01-01-2011)
Autor: Molly Hennessy-Fiske
Źrodło: Los Angeles Times Zgłosił/a: coreless
Dylan Catania was born with what his surgeon called "a big, bad brain" that left him racked with seizures and could lead to severe disability. Would severing half of it give him a chance at a normal life?
Do tekstu..
A Profile of Pedophilia: Definition, Characteristics of Offenders, Recidivism... (01-01-2011)
Autor: # Ryan C. W. Hall, Richard C. W. Hall
Źrodło: www.mayoclinicproceedings.com Zgłosił/a: liliac
Temat w mediach niezwykle popularny, ale też niezwykle często traktowany pobieżnie. Garść medycznych informacji o pedofilii.
Do tekstu..
Starożytność w kolorze (01-01-2011)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"No dobrze, ale skąd wiadomo, że starożytne rzeźby faktycznie malowano? Źródeł jest wiele... Tak wiele, że nasi dziewiętnastowieczni praszczurowie musieli praktykować niezłą intelektualną woltyżerkę, żeby przymknąć oczy na taką oczywistość."
Do tekstu..
Czwarta Autorytarna. Nowa prezydencja w UE: Węgry (01-01-2011)
Autor: Adam Krzemiński
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Od nowego roku prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgrzy. To dla nich debiut i ważny sprawdzian międzynarodowy. Tymczasem ledwo sobie radzą we własnym domu."
Do tekstu..
Ten straszny relatywizm (31-12-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Relatywizm brzmi dziś równie strasznie jak nihilizm, feminizm czy - nie daj Boże - pornografia.
Do tekstu..
Niekonwencjonalne ≠ naturalne ≠ bezpieczne (31-12-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"To już kolejna publikacja pokazująca i opisująca negatywne efekty uboczne stosowania tzw. medycyny alternatywnej czy inaczej niekonfesjonalnej, tfu - niekonwencjonalnej. Kolejna, bo w latach ubiegłych ukazało się ich już trochę."
Do tekstu..
O zapustach i kuligach (31-12-2010)
Autor: Jędrzej Kitowicz
Źrodło: http://literat.ug.edu.pl/ Zgłosił/a: liliac
"Niższej zaś fortuny szlachta wyprawiała kuligi, które były takowe: dwóch albo trzech sąsiadów zmówili się z sobą, zabrali z sobą żony, córki, synów, czeladź służącą i co tylko mieli w domu dorosłego, nie zostawując w nim, tylko małe dzieci pod dozorem jakich dwojga osób, mężczyzny i niewiasty. Sami zaś wpakowawszy się na sanki albo gdy sanny nie było, na kolaski, karety, wózki, na konie wierszchowe, jak kto mógł, jachali do sąsiada pobliższego ani proszeni od niego, ani przestrzegłszy go, żeby się im nie skrył albo nie ujechał z domu. Tam go zaskoczywszy, rozkazywali sobie dawać jeść, pić, koniom i ludziom, bez wszelkiej ceremonii, właśnie jak żołnierze na egzekucji, póty u niego deboszując, póki do szczętu nie wypróżnili mu piwnicy, szpiżarni i szpichlerza"
Do tekstu..
Szachy- rozrywka królów (31-12-2010)
Autor: docent73
Źrodło: Ale Historia - blog Zgłosił/a: liliac
"Średniowieczny władca idealny oprócz wszelkich przymiotów takich jak rycerskość, waleczność, odwaga, mądrość, powinien był umieć... grać w szachy. Partie szachowe należały do najpopularniejszych rozrywek królów i książąt. W szachy grywali rycerze, możni, ale przede wszystkim król i jego dwór. Władca, który nie grał w szachy był... ewenementem."
Do tekstu..
Ksiądz chciał nawrócić Jaruzelskiego w szpitalu! (31-12-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Wczoraj przez chwilę wydawało się, że będziemy mieli sensację, z którą porównać by można było chyba tylko natychmiastową beatyfikację Jana Pawła II. Zelektryzowała nas bowiem wiadomość, że Wojciecha Jaruzelskiego leżącego w szpitalu z zapaleniem płuc odwiedził ksiądz. W pierwszej chwili wyglądało to tak, jakby generał chciał się nawrócić na łożu śmierci.
Do tekstu..
Bardzo lubię nasz kraj (30-12-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Bardzo lubię nasz kraj, wszystkich jego obywateli, a zwłaszcza obywatelki; lubię nasze lasy, góry i partie. Lubię partyjnych przywódców (zarówno Tuska, o którym ostatnio się mówi, że "ma śnieg na rękach", jak i tych, którzy go o ten śnieg oskarżają). I lubię partyjne przywódczynie (to znaczy tę jedną, którą mamy)
Do tekstu..
Szczepionki działają (30-12-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix - blog Zgłosił/a: liliac
Trochę statystyk na temat szczepień.
Do tekstu..
Arcybiskupowi dziękujemy za reklamę (30-12-2010)
Autor: Rozmawiała Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozmowa z ks. Adamem Bonieckim, redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego". "Mam wrażenie, że przewodniczący Episkopatu odwraca uwagę od meritum sprawy na rzecz ataku na o. Wiśniewskiego i ludzi, którzy krytycznie mówią o Kościele. Trochę tak jak w powiedzeniu: "Pokaż komuś słońce, a on patrzy na palec". To reakcja człowieka, który unika rozmowy o problemach."
Do tekstu..
Znany i surowy biskup wzywa księży, żeby nie byli chciwi (29-12-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: slik
Jesteśmy w szoku. Znany z mocnych słów kierowanych do wiernych i polityków szef Konferencji Episkopatu potrafi również stawiać wysokie wymagania swoim podwładnym. Co ciekawe, abp Józef Michalik skierował mocny list tylko do księży w swojej diecezji, choć mógłby napisać do wszystkich. A napisał ciekawe rzeczy i kto wie, czy nie stawia zbyt wysoko poprzeczki. Jego Ekscelencja zasugerował bowiem swoim proboszczom, że ksiądz powinien: "Prowadzić czysty i klarowny rachunek z ludźmi w sprawach finansowych."
Do tekstu..
Ksiądz kandydujący do Nobla przyznał się do molestowania (29-12-2010)
Autor: (tbe) PAP
Źrodło: PAP, wp.pl Zgłosił/a: slik
Belgijski ksiądz przyznał się do molestowania seksualnego dzieci. Zarzuty pojawiły się podczas kampanii, której celem było zgłoszenie kandydatury tego duchownego do Pokojowej Nagrody Nobla za jego walkę z wpływami globalizacji na kraje rozwijające się. Przyznanie się 85-letniego Francois'a Houtarta do molestowania seksualnego dzieci zostało opublikowane w jednej z belgijskich gazet.
Do tekstu..
Kościół nie jest zobowiązany do odszkodowań (29-12-2010)
Autor: Dorota Walencik
Źrodło: www.ekumenizm.pl/ Zgłosił/a: slik
Prymas Kościoła katolickiego Belgii arcybiskup Andre-Joseph Léonard, który trzy dni przed Bożym Narodzeniem powiedział przed specjalną parlamentarną komisją ds. seksualnego molestowania dzieci, iż nie widzi powodu dla którego Kościół powinien płacić odszkodowania ofiarom. Według arcybiskupa Brukseli i Mechelen to sąd określa odszkodowanie, które powinien zapłacić sprawca molestowania. Swoje stanowisko arcybiskup dodatkowo wzmocnił sarkastycznymi uwagami pytając czy odszkodowanie będzie się też należało dzieciom poczętym wskutek zapłodnienia in vitro, wychowywanym przez pary jednej płci, ponieważ badania psychologiczne pokazują, że ma to niekorzystny wpływ na dziecko.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365