Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.677.813 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Niektórzy z moich przyjaciół chodzą czasem do kościoła lub wybierają inne spokojne miejsce, gdzie mogą rozmawiać z niewidzialną, wszechobecną istotą, która zawsze wie, co powiedzą, ponieważ wie wszystko.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Komisja Majątkowa: kilkanaście zawiadomień o podejrzeniu przestępstwa (19-02-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska, Marcin Pietraszewski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Wiele elementów prac Komisji zasługuje na miano procederu - stwierdził Donald Tusk. Premier ostro skomentował opisany przez "Gazetę" rządowy raport o Komisji Majątkowej, która od 1989 r. zajmowała się zwrotem majątku odebranego Kościołowi za PRL. Z raportu wynika, że Komisja pracowała w bałaganie, przyznała zakonom i parafiom o kilkaset rekompensat więcej, niż złożyły wniosków. Przez ponad 20 lat Komisji ani razu nie skontrolowano. Akta niektórych spraw zaginęły.
Do tekstu..
Gangsterzy i gryzipiórki (19-02-2012)
Autor: Jacek Dehnel
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Bo wszystkie te darmozjady, inteligenciki, gryzipiórki, które znamy, harują po dziesięć godzin dziennie, biorą dodatkowe zlecone, odmawiają sobie różnych durnych inteligenckich przyjemności, żeby dotrzymać terminów. I zagryzają zęby, kiedy panowie fachowcy dziesiąty dzień z rzędu niespiesznie montują to czy owo, bo dom - czyli nasz warsztat pracy - jest rozgrzebany, okupowany przez ludzi o zgoła innych nawykach higienicznych, słownictwie i etyce pracy. Tyle że my po tych iluś godzinach zmarnowanych przez fachowców zakasujemy rękawy i wracamy do roboty. Nie stać nas bowiem na luksusowe warunki przyjęte w panów branży."
Do tekstu..
Kupcie fortepian (19-02-2012)
Autor: Stanisław Tym
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Świetnym natomiast tematem, pachnącym Mrożkiem i Gogolem, jest nasz piękny, jasny, mocny i zdrowy - nowy warszawski Stadion Narodowy. Do rymów dodałbym jeszcze "wyjątkowy", bo to my, Polacy, całkowicie go zbudowaliśmy i to przed zakończeniem budowy."
Do tekstu..
Narodziny liberalnej masonerii w Irlandii (19-02-2012)
Autor: Kamil Racewicz, Eduard Schmidt-Zorner
Źrodło: Wirtualny Wschód Wolnomularski Zgłosił/a: MA
W 2010 roku zaczął się formować Wielki Wschód Irlandii. Grupa ta w ramach Wielkiej Loży dążyła uwolnienia masonerii od wpływów religijnych, chcieli masonerii neutralnej religijnie. Krytykowali związki personalne Pomiędzy Wielką Lożą Masońską Irlandii i Wielką Orańską Lożą Irlandii, radykalną (czy może raczej: mocno konserwatywną) organizacją protestancką. Marsze oranżystów są wciąż źródłem zamieszek religijnych w Irlandii pomiędzy katolikami i protestantami.
Do tekstu..
Końskie muchy i zebrze paski (19-02-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Jedno z pytań które zadaje prawie każde dziecko brzmi: A po co zebrze paski? Niektóre dzieci mówią też na zebry "koń w piżamie". Zagadka zebrzych pasków może tak męczyć człowieka, że nawet w swym dorosłym życiu jest w stanie realizować projekt badawczy, który ma ostatecznie odpowiedzieć na tę zagadkę"
Do tekstu..
Przewodnik Naukowy do Sceptycyzmu Globalnego Ocieplenia (19-02-2012)
Autor: John Cook
Źrodło: ziemianarozdrozu.pl za skepticalscience.com Zgłosił/a: liliac
"Sceptycyzm naukowy jest zdrowy. Nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm wymaga udokumentowania wyciąganych wniosków wszystkimi dostępnymi dowodami. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyrażającym wątpliwości w sprawie globalnego ocieplenia, to zauważymy częste selektywne wybieranie argumentów i odrzucanie danych, które nie pasują do założonej z góry tezy. To nie jest sceptycyzm. To jest ignorowanie faktów i nauki."
Do tekstu..
Wilk zły: tak myślą ci, co go nie znają (19-02-2012)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Rząd Norwegii urządza gigantyczną obławę z użyciem śmigłowców i skuterów, by zabić pięć z 20 występujących w tym kraju wilków. Amerykanin chwalący się na facebooku, jak wielkiego wilka zabił, zdobywa mnóstwo fanów. Co ludzie mają do wilków? Nie znają ich"
Do tekstu..
Święto świeckiej Polski (19-02-2012)
Autor: Aleksandra Bilewicz
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: JK
"Świecki pogrzeb Wisławy Szymborskiej może zrobić więcej dla sekularyzacji Polski niż ateistyczne manifesty, traktaty i kampanie kolejnych polityków. Poetka przezornie udaremniła beznadziejne spory o Skałkę czy może nawet Wawel, o wystarczający poziom katolickości, szacunek dla Kościoła, reprezentację Narodu Polskiego, niepotrzebne skreślić. To znaczy: spory te oczywiście się toczą, oskarżenia o brak "polskich wierzb" padają, wywołały nawet protest środowiska literackiego, ale nie zaważą one na poetki losie pośmiertnym. Wyrażając wolę świeckiego pogrzebu, Szymborska stworzyła ważny precedens."
Do tekstu..
Nanoboty w akcji (18-02-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Bardzo miłym zaskoczeniem jest dla mnie to, że rzeczywistość marzenia wyprzedziła z naddatkiem. Wczoraj w magazynie Science ukazała się praca grupy George's Churcha, która opisuje zastosowanie origami DNA do stworzenia nanobotów: cząsteczek DNA działających jak kontenety transportujące do wnętrza komórek obce substancje, np. leki, a następnie uwalniające te związki w kontrolowany sposób."
Do tekstu..
Different method, same result: global warming is real (18-02-2012)
Autor: Jeff Tollefson
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Independent analysis confirms earlier results but aims for greater transparency."
Do tekstu..
Pan profesor liczy do stu (18-02-2012)
Autor: bart
Źrodło: blogdebart.pl Zgłosił/a: liliac
"Prof. Nowak - mam nadzieję, że z niewiedzy, a nie złej woli - używa do swoich rozważań średniej długości życia, która słabo się nadaje do mierzenia długości emerytury przeciętnego Kowalskiego. Choćby dlatego, że na jej wartość ogromny wpływ ma np. śmiertelność noworodków. I dlatego, że statystyka dostarcza innego wskaźnika, nadającego się do takich miar idealnie: oczekiwanej dalszej długości trwania życia."
Do tekstu..
ACTA łamałaby unijne prawo? (18-02-2012)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał w czwartek, że nie wolno zobowiązywać administratorów stron internetowych do prewencyjnego sprawdzania, co użytkownicy przesyłają czy przechowują w sieci. Także wtedy, gdy służy to ochronie praw autorskich"
Do tekstu..
Wierzba a Polska, czyli siła poezji (18-02-2012)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Śmierć uznanego polskiego poety zazwyczaj powoduje wzmożenie wśród tutejszych polityków, na wyścigi większość spieszy z zapewnieniami, że poezja tegoż stanowiła wielką wartość w ich życiu, trzeba w końcu nabić sobie trochę punktów w tym lansiarskim wyścigu o przychylne spojrzenie elektoratu. Rzucają się zatem do tych wszystkich Twitterów i Facebooków, by się gwałtownie podlansować, zazwyczaj owi koneserzy poezji pierwej piszą, niż myślą, odwrotnie niż poeci, którzy najpierw myślą, a potem układają swoje strofy."
Do tekstu..
Kościół odzyskał działkę w Poznaniu. Przełomowy wyrok? (18-02-2012)
Autor: mac//bgr/k/PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Archidiecezja poznańska odzyska działkę zabraną jej w PRL, o którą spierała się z władzami Poznania. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił kasację ratusza w tej sprawie. Wyrok ten może otworzyć nową drogę prawną do rewindykacji nieruchomości kościelnych, po tym jak działać przestała Komisja Majątkowa."
Do tekstu..
Physicists discover evidence of rare hypernucleus, a component of strange matter (18-02-2012)
Autor: Lisa Zyga
Źrodło: physorg.com Zgłosił/a: JK
"Physicists in Italy have discovered the first evidence of a rare nucleus that doesn't exist in nature and lives for just 10^-10 seconds before decaying. It's a type of hypernucleus that, like all nuclei, contains an assortment of neutrons and protons. But unlike ordinary nuclei, hypernuclei also contain at least one hyperon, a particle that consists of three quarks, including at least one strange quark. Hypernuclei are thought to form the core of strange matter that may exist in distant parts of the universe, and could also allow physicists to probe the inside of the nucleus."
Do tekstu..
Seria skandali w Watykanie. To walka o władzę? (17-02-2012)
Autor: RC/CNN
Źrodło: onet.pl, CNN Zgłosił/a: JK
"Niemal codziennie na jaw wychodzą nowe dokumenty, które potwierdzają tezę o zakulisowej walce o władzę w Watykanie. W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o planowanym zamachu na życie papieża, nielegalnych transferach z Banku watykańskiego, a także korupcji i kolesiostwie panujących w Stolicy Apostolskiej."
Do tekstu..
"Przepraszam, nie rozumiem pytania" (17-02-2012)
Autor: Michał Janczura
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: JK
Kuriozalny wywiad z rzeczniczką Ministerstwa Zdrowia
Do tekstu..
"Rydzyk siedzi na komisji jak zły duch" (17-02-2012)
Autor: (msz, ap)
Źrodło: Radio Zet; wp.pl Zgłosił/a: slik
Nie umiem pojąć, dlaczego ten pan, Tadeusz Rydzyk, jest wciąż zapraszany na komisję kultury i uczestniczy w jej obradach jak jakiś zły duch - powiedział Andrzej Rozenek, poseł Ruchu Palikota, w programie "Gość Radia ZET". Dodał, że jego zdaniem redemptorysta powinien zarejestrować się jako lobbysta.
Do tekstu..
Dlaczego na innych planetach nie ma wody? (17-02-2012)
Autor: AB/amo
Źrodło: odkrywcy.pl Zgłosił/a: JK
"Odnalezienie "drugiej Ziemi" nie jest tak łatwe, jak początkowo się wydawało astronomom. Dotychczas podstawą oceny czy na danej planecie jest woda, była odległość obiektu od gwiazdy centralnej. Okazało się jednak, że naukowcy nie wzięli pod uwagę jednego, bardzo ważnego kryterium."
Do tekstu..
Komisja majątkowa - skrywany raport rządu: Kościołowi ile się da (17-02-2012)
Autor: Marcin Pietraszewski
Źrodło: Gazeta Wyborcza.pl Zgłosił/a: Alicja Duda
Komisja Majątkowa przyznała zakonom i parafiom o kilkaset więcej rekompensat, niż one same złożyły wniosków. Były wnioski, które Komisja rozpatrywała "na tak" po kilka razy! Akta 57 spraw zniknęły
Do tekstu..
Ateizm a la GW (17-02-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Jest środek nocy, mam napisać felieton, a tu przykra niespodzianka, Piątek zabrał mi temat. Też zirytował mnie tekst Vargi My, ateiści, chociaż na pewno inaczej niż Tomka. Może zresztą bardziej rozbawił niż zirytował. Myślałam, że Krzysztof Varga, absolwent katolickiego liceum, młodzieńczy problem z teodyceą ma już za sobą. Wyobrażałam sobie chudego, pryszczatego Krzysia, który nieśmiało podnosi rękę i drżącym głosem pyta: "Księże prefekcie, unde malum???"
Do tekstu..
2011 AAAS Scientific Freedom and Responsibility Award (16-02-2012)
Autor: Ginger Pinholster
Źrodło: AAAS Zgłosił/a: coreless
Three scientists who have used non-human primates in their research-J. David Jentsch, Edythe London and Dario Ringach-have been named to receive the 2011 AAAS Scientific Freedom and Responsibility Award.
Do tekstu..
Włoski rząd opodatkuje Kościół. Państwo zarobi fortunę (16-02-2012)
Autor: PAP
Źrodło: dziennik.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Rząd włoski szuka oszczędności. Premier uznał, że nie może istnieć grupa, której wyrzeczenia finansowe ominą. Dlatego też władze przywracają podatek od nieruchomości dla kościelnych budynków.
Do tekstu..
Antymateria: to dlatego Wszechświat się rozszerza (16-02-2012)
Autor: Marta Kwasnicka
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: JK
"W 1998 roku naukowcy ustalili, że Wszechświat ciągle sie rozszerza - i to coraz szybciej. Nie można tego wyjaśnić prostą inercją po Wielkim Wybuchu. Teorii było wiele. Najnowsza uważa, że to z powodu antymaterii."
Do tekstu..
Israeli national library digitizes Sir Isaac Newton’s theological writings (16-02-2012)
Autor: Associated Press
Źrodło: washingtonpost.com Zgłosił/a: JK
"He's considered to be one of the greatest scientists of all time. But Sir Isaac Newton was also an influential theologian who applied a scientific approach to the study of scripture, Hebrew and Jewish mysticism. Now Israel's national library, an unlikely owner of a vast trove of Newton's writings, has digitized his theological collection - some 7,500 pages in Newton's own handwriting - and put it online. Among the yellowed texts are Newton's famous prediction of the apocalypse in 2060."
Do tekstu..
Lubię wiersze żydokomuny (16-02-2012)
Autor: Sławomir Płatek
Źrodło: Drapanie ciszy Zgłosił/a: liliac
"Znakomitą większość "polskiej" kultury stworzyli Żydzi, pół-Żydzi, pół-Niemcy, Niemcy, Kresowiacy o skomplikowanym rodowodzie polsko - ukraińsko - litewskim, nie mówiąc już o tym, co stworzyła po wojnie "komuna" (nie zapominajmy, że nie było prywatnych pieniędzy w kulturze, to państwo sponsorowało najlepsze polskie filmy, promowało polską literaturę, utrzymywało wybitnych kompozytorów)"
Do tekstu..
UE próbuje wprowadzić restrykcyjne przepisy dot. kontroli towarów importowanych (16-02-2012)
Autor: RZ/PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: liliac
"Unia Europejska tylnymi drzwiami próbuje wprowadzić restrykcyjne przepisy dotyczące kontroli towarów importowanych, które ingerują w prawa jednostki bardziej niż przepisy ACTA"
Do tekstu..
Models hone picture of climate impacts (16-02-2012)
Autor: Quirin Schiermeier
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Will the warming planet be able to sustain coming generations? Few questions about the future matter more. But although modellers can forecast temperature changes and even precipitation, they struggle to say how climate change will affect the factors that make the planet habitable, such as food and water availability. Last week at the Potsdam Institute for Climate Impact Research (PIK) in Germany, researchers launched a fast-track programme to make their narratives of possible futures more coherent and useful to decision-makers."
Do tekstu..
inżynierowie i poeci są z Ziemi (16-02-2012)
Autor: Michał Kosakowski
Źrodło: liść ledwie, na wietrze Mocy Zgłosił/a: liliac
"Popularny stereotyp głosi, że zajmujący się naukami ścisłymi są społecznie nieprzystosowani do stopnia graniczącego z patologią, artyści i humaniści zaś ekscentryczni, wiodą bogate życie wewnętrzne i wiodą żywot lekkoduchów..."
Do tekstu..
Jesteśmy równi - napisał do Mahometa. Teraz 26 tys. ludzi na FB chce jego śmierc (16-02-2012)
Autor: mig
Źrodło: http://wiadomosci.gazeta.pl/ Zgłosił/a: Dominik Gajewski
Jesteśmy równi - napisał do Mahometa. Teraz 26 tys. ludzi na FB chce jego śmierci
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365