Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
190.895.789 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 751 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Im więcej mamy czasu na wykonanie jakiejś pracy, tym więcej czasu nam ona zabiera."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Polska Szatanem narodów, czyli do diabła z Nergalem (29-09-2011)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Ponieważ każdy czuje opętańczą potrzebę wypowiedzenia się o Nergalu, najchętniej zupełnie bez sensu, ja postanowiłem podejść do sprawy naukowo i sięgnąłem na półkę, gdzie trzymam książki z dziedziny demonologii, funeralne oraz ogólnie poświęcone mitom, wierzeniom i zaświatom."
Do tekstu..
Noblowski łańcuch skojarzeń (29-09-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
Krótki spacer wokół nagrody nagrody Nobla z fizjologii i medycyny, szczepionek, wirusologii i innych ciekawostek.
Do tekstu..
Zakonnice odchodzą po cichu (29-09-2011)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Bardzo pouczający wywiad. O odejściach zakonnic mówi przeor klasztoru dominikanów w Krakowie. Nie można kultywować przebrzmiałych formuł, bo się wyginie jak dinozaury - mówi O. Paweł Kozacki.
Do tekstu..
Tusk lepszy od innych w Polsacie i TVN (29-09-2011)
Autor: Fundacja im. Stefana Batorego
Źrodło: PAP/wp.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
W TVP dominowało neutralne przedstawianie partii i ich liderów, prywatni nadawcy - TVN i Polsat częściej prezentowali pozytywnie Donalda Tuska, a negatywnie liderów PiS i SLD - wynika z monitoringu serwisów informacyjnych prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego.
Do tekstu..
Polskiego republikanizmu nie było (29-09-2011)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: www.krytykapolityczna.pl/ Zgłosił/a: Artur@R
"Mamy republikanizm bicia po gębie, republikanizm pałki bejsbolowej i maczety. I mamy republikanizm Zbigniewa Ziobry i Beaty Kempy, którzy - odpowiednio jako minister i wiceminister sprawiedliwości - bez oporu posyłali służby na lekarzy i pielęgniarki, ale w obliczu republikanizmu stadionowych bandytów dostają patriotycznej (republikańskiej) ekstazy."
Do tekstu..
Oszustwo noblisty - komentarze (28-09-2011)
Autor: Narodowe Centrum Badań Jądrowych
Źrodło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych Zgłosił/a: satanisz
W ostatnim okresie pojawiły się doniesienia prasowe wskazujące, że laureat Nagrody Nobla z 1946 r., Hermann J. Muller, zataił wiedzę podważającą wnioski, które wcześniej wyciągnął z własnych doświadczeń.
Do tekstu..
Solimarność kobiet (28-09-2011)
Autor: Anna Zawadzka
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
W najnowszej "Replice" [darmowy dwumiesięcznik społeczno-kulturalny LGBTQ, nr33] feministki uzasadniają, dlaczego lesbijki powinny aktywnie uczestniczyć w walce o prawo do aborcji. Zgadzam się z tym postulatem, a także z większością przytoczonych przez "Replikę" argumentów. Także tym o solidarności kobiet. Solidarność kobiet stała się hasłem pierwszego warszawskiego Kongresu Kobiet, a wcześniej warszawskiej Manify.
Do tekstu..
Sąd: Wojewódzki nie znieważył uczuć religijnych (28-09-2011)
Autor: mig, PAP
Źrodło: www.gazeta.pl Zgłosił/a: Artur@R
Nie będzie śledztwa ws. znieważenia uczuć religijnych w audycji Kuby Wojewódzkiego. Wnosił o to Ryszard Nowak - szef Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, którego zdaniem Wojewódzki szydził z krzyża. Sąd podtrzymał decyzję prokuratury o odmowie dochodzenia.
Do tekstu..
Zostań klerykiem na weekend (28-09-2011)
Autor: (ekb)
Źrodło: wp.pl; PAP; Dziennik Polski Zgłosił/a: slik
Coraz mniej powołań - liczba kleryków w Polsce na pierwszym roku studiów spadła o ponad jedną trzecią w ostatnich pięciu latach. W niektórych seminariach, zwłaszcza zakonnych, nie przyjęto ani jednego kandydata - pisze "Dziennik Polski". Sytuacja w seminariach zakonnych oznacza wręcz powrót do stanu z lat 70. ub. wieku. W stosunku do boomu powołaniowego połowy lat 90. odnotowano spadek o ok. 40%.
Do tekstu..
Irlandia otwarcie krytykuje Watykan (28-09-2011)
Autor: Sarah Lyall
Źrodło: religia.onet.pl; New York Times Zgłosił/a: slik
Zielona Wyspa, ostatnio pochłonięta głównie walką z kryzysem gospodarczym, przechodzi jednocześnie ogromną transformację. Irlandia rewiduje swoje stosunki z Kościołem rzymskokatolickim, instytucją, która od pokoleń miała przemożny wpływ na niemal każdy aspekt życia w tym kraju.[]Podziw, szacunek i strach, jakie budził niegdyś Watykan, ustąpiły miejsca nowym postawom - wściekłości, obrzydzeniu i buntowi. To konsekwencja ujawnienia szokującej prawdy o wieloletnim wykorzystywaniu dzieci powierzonych opiece Kościoła przez nabożny lud.
Do tekstu..
Ruszyła przedwyborcza karuzela stanowisk (28-09-2011)
Autor: Aleksandra Kozicka-Puch
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: liliac
"Gdy uwaga obywateli zajęta jest rozważaniem, który z politycznych liderów ładniej się uśmiecha i bardziej przekonująco obiecuje gruszki na wierzbie, w zaciszu gabinetów toczy się walka, w której stawką jest prawdziwa władza, prestiż i ogromne pieniądze."
Do tekstu..
Ukryte skarby greckiego Kościoła (28-09-2011)
Autor: Alain Salles
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: zet
Nie wiadomo ile zarabia i jaki jest jego stan posiadania. Niewątpliwie jednak grecki Kościół nie musi obawiać się narodowej plajty. Krytykom tej sytuacji duchowni odpowiadają: - Odmawiamy płacenia za grzechy innych.
Do tekstu..
Naukowcy z Lublina pokonali malarię (28-09-2011)
Autor: ew/pap
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: JK
"Lubelscy naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej opracowali antygen (substancja białkowa wywołująca produkcję przeciwciał w organizmie), który może posłużyć do wyprodukowania szczepionki przeciwko malarii. To przełomowe odkrycie!"
Do tekstu..
Spryt aniołków (28-09-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Gdy w 1911 roku Maria Skłodowska-Curie kandydowała do Akademii Francuskiej, a warto przypomnieć, że miała już wtedy jednego Nobla i czekał na nią następny, francuska prawicowa prasa podniosła krzyk. Kobieta na członka Akademii! Toż to niezgodne z naturą! Przeciwko niej byli mężczyźni, ale również kobiety.
Do tekstu..
Wojna o "Nergala" trwa - biskup ostro o ks. Bonieckim (28-09-2011)
Autor: (ekb, mj)
Źrodło: wp.pl; PAP; Nasz Dziennik Zgłosił/a: slik
Ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering, jako przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, w ostrych słowach upomniał ks. Adama Bonieckiego za stawanie w obronie "Nergala", informuje "Nasz Dziennik".
Do tekstu..
Homeopaci atakują (27-09-2011)
Autor: szescstopni
Źrodło: Szescstopni's blog Zgłosił/a: liliac
"Problemów z substancjami homeopatycznymi jest wiele. Po pierwsze, nie działają. Po drugie, w wielu krajach, również w Polsce, producent może je rejestrować w uproszczony sposób, który nie wymaga udowodnienia skuteczności działania. Po trzecie, można je sprzedawać w aptekach, co w pewien sposób je legitymizuje."
Do tekstu..
Jak to się robi: ciąża (27-09-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego Zgłosił/a: liliac
"Zniknięcie ciąży z pola widzenia społecznej świadomości odbyło się dla ogółu raczej niespostrzeżenie. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych jeszcze istniała, zarówno ta pożądana, jak i nie. Podobnie jak istniały: zapłodnienie, zarodek, płód i embrion. Data urodzin wyznaczała początek osobniczego i urzędowego zaistnienia jednostki. Dekadę później - ku osłupieniu wielu - grasują już owoce miłości uplasowane pod serduszkiem, dzieci poczęte, życie nienarodzone."
Do tekstu..
Ogólna teoria obciachu (27-09-2011)
Autor: Mariusz Janicki, Wiesław Władyka
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Analiza prawicowych mediów prasowych. W ciągu ostatniego roku powstało kilka tytułów prasy prawicowej i wielka liczba internetowych portali. To bardzo specyficzny ekosystem, w dużym stopniu samowystarczalny, mający własne żerowiska i sposoby odstraszania intruzów.
Do tekstu..
Równość jako gadżet (27-09-2011)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Seksizm i homofobia nie są już mile widziane na politycznych salonach. Ale to tylko równościowa ściema. Blichtr i fasada"
Do tekstu..
Palikot: Studia humanistyczne powinny być płatne (27-09-2011)
Autor: Bartosz Machalica i Łukasz Drozda
Źrodło: www.lewica.pl Zgłosił/a: Artur@R
Janusz Palikot, lider Ruchu Palikota, w wywiadzie dla dzisiejszego wydania dziennika "Metro" wypowiedział się za odpłatnością za studia na kierunkach humanistycznych.
Do tekstu..
Nergal, Kościół i biskupi w kampanii. Kandydat Ewangelią mierzony (27-09-2011)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Im bliżej wyborów, tym głośniej słychać głos Kościoła. Jak z nieba spadła biskupom sprawa skandalisty Nergala. Ma dowodzić, że w Polsce można obrażać uczucia religijne.
Do tekstu..
Ks. Sowa: Palikot przejął grupę niechętną Kościołowi. Całą (26-09-2011)
Zgłosił/a: MA
Ksiądz Sowa zastanawia się, czy były polityk PO przekroczy próg wyborczy: "Janusz Palikot z antyklerykalizmu, ale też i niestety z antychrystianizmu, uczynił swój znak rozpoznawczy. Przejął tę grupę najbardziej krytyczną wobec Kościoła. Przejął ją w 100 procentach. Czy to wystarczy na przekroczenie progu? To jest pytanie!"
Do tekstu..
Czyj jest ten krzyż? (26-09-2011)
Autor: Wojciech Maziarski
Źrodło: www.newsweek.pl Zgłosił/a: Artur@R
"Miałem już nie wracać do tematu symboli katolickich, ale wywołał mnie do tablicy mój redakcyjny kolega Szymon Hołownia." - polemika z Sz.Hołownią.
Do tekstu..
Podglądanie Wszechświata (26-09-2011)
Autor: Ryszard Szczerba
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Oko ludzkie nie jest w stanie rejestrować promieniowania spoza zakresu widzialnego, w którym większość swojej energii emituje Słońce. Aby poznać procesy zachodzące w otaczającym nas świecie zarówno w skali mikro, jak i w skali makro, musimy sięgnąć do innych zakresów promieniowania elektromagnetycznego"
Do tekstu..
Składki zdrowotne rolników darmowe tylko do końca roku (26-09-2011)
Autor: Marcin Bojanowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Posłowie muszą do końca roku rozstrzygnąć, jakie składki zdrowotne mają płacić rolnicy. Inaczej od lutego za wizytę u lekarza chłopi i ich rodziny będą płacić z własnej kieszeni."
Do tekstu..
SLD - Seksizm Lewicy Demokratycznej (26-09-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Marek Siwiec pouczył Kwaśniewską czym jest polityka. Na pewno nie jest ona "mówieniem w salonie". Kwaśniewska jest niby salonową damą, a Siwiec - wytrawnym politykiem, który wie czym się zajmuje. Doprawdy?
Do tekstu..
Prałat do posła PO: Nie nadaje się pan (26-09-2011)
Autor: Magdalena Kursa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Krupa, kandydat na krakowskiej liście PO, otrzymał właśnie z dekanatu Skawina list od księdza prałata Edwarda Ćmiela. Pisze on, że poseł nie spełnia kryterium osoby, na którą mogliby głosować katolicy. Dodaje, że wiedzą tą zamierza się dzielić z wiernymi i innymi kapłanami. Przyczyna? Poseł Krupa głosował za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy zakazującej aborcji - nawet wówczas, gdy kobieta została zgwałcona lub gdy ciąża zagraża jej życiu."
Do tekstu..
Janusz Palikot: jestem nie do zabicia (26-09-2011)
Autor: Anita Karwowska, Mariusz Jałoszewski
Źrodło: emetro.pl Zgłosił/a: JK
"Dla młodych - usunięcie religii ze szkół i płatne studia humanistyczne. Dla dorosłych - tanie mieszkania na wynajem, by mogli jeździć za pracą. Dla przedsiębiorców - urzędnik wierzący petentowi na słowo. Dla państwa - oszczędności dzięki likwidacji powiatów i urzędów wojewódzkich. Janusz Palikot - możliwy czarny koń tej kampanii - opowiada, jakby chciał rządzić."
Do tekstu..
Nauka źle do Unii puka (26-09-2011)
Autor: Alicja Bobrowicz
Źrodło: emetro.pl Zgłosił/a: JK
"Zaledwie dwóch Polaków zdobyło granty na badania w ramach prestiżowego unijnego programu. Już piąty rok z rzędu straciliśmy szansę na miliony euro i uznanie w świecie. Co się dzieje z naszą nauką?"
Do tekstu..
MIT Setting Up Industrial-Scale Graphene Printing Press (26-09-2011)
Autor: Carl Franzen
Źrodło: idealab.talkingpointsmemo.com Zgłosił/a: JK
"Researchers at the Masscusetts Institute of Technology are working on creating an industrial-scale printing press for graphene, a miraculous, Nobel Prize-winning, one atom-thick carbon nano-material, for use in next generation electronic devices."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365