Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.609.924 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 350 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Pokarmem umysłu jest poznawanie. Żądza nie trwania czy przetrwania, jak mówisz, lecz pędu, postępu, odkrywania nowych prawd, wydobywanie ich z głębin ziemi, z tkanki roślin, z atomów i z bezmiarów gwiazd, z własnych myśli wreszcie. Poznawanie wszechświata, poznawanie siebie i poznawanie swojej roli we wszechświecie. Tu jest źródło wszelkiej wiedzy, tu kryje się motor nauki. I jakże możesz zmusić..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kruki do odstrzału, bo przeszkadzają myśliwym (29-09-2011)
Autor: Robert Robaszewski, Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Regionalna dyrekcja ochrony środowiska w Olsztynie zgodziła się na odstrzał niemal tysiąca ptaków, w tym 250 kruków. To może oznaczać ich zagładę na tym terenie. Odstrzału domagają się myśliwi, którym kruki rzekomo przeszkadzają w odtworzeniu populacji zajęcy i kuropatw. Polowania na zające i kuropatwy należą do najbardziej ulubionych zajęć myśliwych."
Do tekstu..
Polska Szatanem narodów, czyli do diabła z Nergalem (29-09-2011)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Ponieważ każdy czuje opętańczą potrzebę wypowiedzenia się o Nergalu, najchętniej zupełnie bez sensu, ja postanowiłem podejść do sprawy naukowo i sięgnąłem na półkę, gdzie trzymam książki z dziedziny demonologii, funeralne oraz ogólnie poświęcone mitom, wierzeniom i zaświatom."
Do tekstu..
Noblowski łańcuch skojarzeń (29-09-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
Krótki spacer wokół nagrody nagrody Nobla z fizjologii i medycyny, szczepionek, wirusologii i innych ciekawostek.
Do tekstu..
Zakonnice odchodzą po cichu (29-09-2011)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Bardzo pouczający wywiad. O odejściach zakonnic mówi przeor klasztoru dominikanów w Krakowie. Nie można kultywować przebrzmiałych formuł, bo się wyginie jak dinozaury - mówi O. Paweł Kozacki.
Do tekstu..
Tusk lepszy od innych w Polsacie i TVN (29-09-2011)
Autor: Fundacja im. Stefana Batorego
Źrodło: PAP/wp.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
W TVP dominowało neutralne przedstawianie partii i ich liderów, prywatni nadawcy - TVN i Polsat częściej prezentowali pozytywnie Donalda Tuska, a negatywnie liderów PiS i SLD - wynika z monitoringu serwisów informacyjnych prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego.
Do tekstu..
Polskiego republikanizmu nie było (29-09-2011)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: www.krytykapolityczna.pl/ Zgłosił/a: Artur@R
"Mamy republikanizm bicia po gębie, republikanizm pałki bejsbolowej i maczety. I mamy republikanizm Zbigniewa Ziobry i Beaty Kempy, którzy - odpowiednio jako minister i wiceminister sprawiedliwości - bez oporu posyłali służby na lekarzy i pielęgniarki, ale w obliczu republikanizmu stadionowych bandytów dostają patriotycznej (republikańskiej) ekstazy."
Do tekstu..
Oszustwo noblisty - komentarze (28-09-2011)
Autor: Narodowe Centrum Badań Jądrowych
Źrodło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych Zgłosił/a: satanisz
W ostatnim okresie pojawiły się doniesienia prasowe wskazujące, że laureat Nagrody Nobla z 1946 r., Hermann J. Muller, zataił wiedzę podważającą wnioski, które wcześniej wyciągnął z własnych doświadczeń.
Do tekstu..
Solimarność kobiet (28-09-2011)
Autor: Anna Zawadzka
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
W najnowszej "Replice" [darmowy dwumiesięcznik społeczno-kulturalny LGBTQ, nr33] feministki uzasadniają, dlaczego lesbijki powinny aktywnie uczestniczyć w walce o prawo do aborcji. Zgadzam się z tym postulatem, a także z większością przytoczonych przez "Replikę" argumentów. Także tym o solidarności kobiet. Solidarność kobiet stała się hasłem pierwszego warszawskiego Kongresu Kobiet, a wcześniej warszawskiej Manify.
Do tekstu..
Sąd: Wojewódzki nie znieważył uczuć religijnych (28-09-2011)
Autor: mig, PAP
Źrodło: www.gazeta.pl Zgłosił/a: Artur@R
Nie będzie śledztwa ws. znieważenia uczuć religijnych w audycji Kuby Wojewódzkiego. Wnosił o to Ryszard Nowak - szef Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, którego zdaniem Wojewódzki szydził z krzyża. Sąd podtrzymał decyzję prokuratury o odmowie dochodzenia.
Do tekstu..
Zostań klerykiem na weekend (28-09-2011)
Autor: (ekb)
Źrodło: wp.pl; PAP; Dziennik Polski Zgłosił/a: slik
Coraz mniej powołań - liczba kleryków w Polsce na pierwszym roku studiów spadła o ponad jedną trzecią w ostatnich pięciu latach. W niektórych seminariach, zwłaszcza zakonnych, nie przyjęto ani jednego kandydata - pisze "Dziennik Polski". Sytuacja w seminariach zakonnych oznacza wręcz powrót do stanu z lat 70. ub. wieku. W stosunku do boomu powołaniowego połowy lat 90. odnotowano spadek o ok. 40%.
Do tekstu..
Irlandia otwarcie krytykuje Watykan (28-09-2011)
Autor: Sarah Lyall
Źrodło: religia.onet.pl; New York Times Zgłosił/a: slik
Zielona Wyspa, ostatnio pochłonięta głównie walką z kryzysem gospodarczym, przechodzi jednocześnie ogromną transformację. Irlandia rewiduje swoje stosunki z Kościołem rzymskokatolickim, instytucją, która od pokoleń miała przemożny wpływ na niemal każdy aspekt życia w tym kraju.[]Podziw, szacunek i strach, jakie budził niegdyś Watykan, ustąpiły miejsca nowym postawom - wściekłości, obrzydzeniu i buntowi. To konsekwencja ujawnienia szokującej prawdy o wieloletnim wykorzystywaniu dzieci powierzonych opiece Kościoła przez nabożny lud.
Do tekstu..
Ruszyła przedwyborcza karuzela stanowisk (28-09-2011)
Autor: Aleksandra Kozicka-Puch
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: liliac
"Gdy uwaga obywateli zajęta jest rozważaniem, który z politycznych liderów ładniej się uśmiecha i bardziej przekonująco obiecuje gruszki na wierzbie, w zaciszu gabinetów toczy się walka, w której stawką jest prawdziwa władza, prestiż i ogromne pieniądze."
Do tekstu..
Ukryte skarby greckiego Kościoła (28-09-2011)
Autor: Alain Salles
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: zet
Nie wiadomo ile zarabia i jaki jest jego stan posiadania. Niewątpliwie jednak grecki Kościół nie musi obawiać się narodowej plajty. Krytykom tej sytuacji duchowni odpowiadają: - Odmawiamy płacenia za grzechy innych.
Do tekstu..
Naukowcy z Lublina pokonali malarię (28-09-2011)
Autor: ew/pap
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: JK
"Lubelscy naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej opracowali antygen (substancja białkowa wywołująca produkcję przeciwciał w organizmie), który może posłużyć do wyprodukowania szczepionki przeciwko malarii. To przełomowe odkrycie!"
Do tekstu..
Spryt aniołków (28-09-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Gdy w 1911 roku Maria Skłodowska-Curie kandydowała do Akademii Francuskiej, a warto przypomnieć, że miała już wtedy jednego Nobla i czekał na nią następny, francuska prawicowa prasa podniosła krzyk. Kobieta na członka Akademii! Toż to niezgodne z naturą! Przeciwko niej byli mężczyźni, ale również kobiety.
Do tekstu..
Wojna o "Nergala" trwa - biskup ostro o ks. Bonieckim (28-09-2011)
Autor: (ekb, mj)
Źrodło: wp.pl; PAP; Nasz Dziennik Zgłosił/a: slik
Ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering, jako przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, w ostrych słowach upomniał ks. Adama Bonieckiego za stawanie w obronie "Nergala", informuje "Nasz Dziennik".
Do tekstu..
Homeopaci atakują (27-09-2011)
Autor: szescstopni
Źrodło: Szescstopni's blog Zgłosił/a: liliac
"Problemów z substancjami homeopatycznymi jest wiele. Po pierwsze, nie działają. Po drugie, w wielu krajach, również w Polsce, producent może je rejestrować w uproszczony sposób, który nie wymaga udowodnienia skuteczności działania. Po trzecie, można je sprzedawać w aptekach, co w pewien sposób je legitymizuje."
Do tekstu..
Jak to się robi: ciąża (27-09-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego Zgłosił/a: liliac
"Zniknięcie ciąży z pola widzenia społecznej świadomości odbyło się dla ogółu raczej niespostrzeżenie. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych jeszcze istniała, zarówno ta pożądana, jak i nie. Podobnie jak istniały: zapłodnienie, zarodek, płód i embrion. Data urodzin wyznaczała początek osobniczego i urzędowego zaistnienia jednostki. Dekadę później - ku osłupieniu wielu - grasują już owoce miłości uplasowane pod serduszkiem, dzieci poczęte, życie nienarodzone."
Do tekstu..
Ogólna teoria obciachu (27-09-2011)
Autor: Mariusz Janicki, Wiesław Władyka
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Analiza prawicowych mediów prasowych. W ciągu ostatniego roku powstało kilka tytułów prasy prawicowej i wielka liczba internetowych portali. To bardzo specyficzny ekosystem, w dużym stopniu samowystarczalny, mający własne żerowiska i sposoby odstraszania intruzów.
Do tekstu..
Równość jako gadżet (27-09-2011)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Seksizm i homofobia nie są już mile widziane na politycznych salonach. Ale to tylko równościowa ściema. Blichtr i fasada"
Do tekstu..
Palikot: Studia humanistyczne powinny być płatne (27-09-2011)
Autor: Bartosz Machalica i Łukasz Drozda
Źrodło: www.lewica.pl Zgłosił/a: Artur@R
Janusz Palikot, lider Ruchu Palikota, w wywiadzie dla dzisiejszego wydania dziennika "Metro" wypowiedział się za odpłatnością za studia na kierunkach humanistycznych.
Do tekstu..
Nergal, Kościół i biskupi w kampanii. Kandydat Ewangelią mierzony (27-09-2011)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Im bliżej wyborów, tym głośniej słychać głos Kościoła. Jak z nieba spadła biskupom sprawa skandalisty Nergala. Ma dowodzić, że w Polsce można obrażać uczucia religijne.
Do tekstu..
Ks. Sowa: Palikot przejął grupę niechętną Kościołowi. Całą (26-09-2011)
Zgłosił/a: MA
Ksiądz Sowa zastanawia się, czy były polityk PO przekroczy próg wyborczy: "Janusz Palikot z antyklerykalizmu, ale też i niestety z antychrystianizmu, uczynił swój znak rozpoznawczy. Przejął tę grupę najbardziej krytyczną wobec Kościoła. Przejął ją w 100 procentach. Czy to wystarczy na przekroczenie progu? To jest pytanie!"
Do tekstu..
Czyj jest ten krzyż? (26-09-2011)
Autor: Wojciech Maziarski
Źrodło: www.newsweek.pl Zgłosił/a: Artur@R
"Miałem już nie wracać do tematu symboli katolickich, ale wywołał mnie do tablicy mój redakcyjny kolega Szymon Hołownia." - polemika z Sz.Hołownią.
Do tekstu..
Podglądanie Wszechświata (26-09-2011)
Autor: Ryszard Szczerba
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Oko ludzkie nie jest w stanie rejestrować promieniowania spoza zakresu widzialnego, w którym większość swojej energii emituje Słońce. Aby poznać procesy zachodzące w otaczającym nas świecie zarówno w skali mikro, jak i w skali makro, musimy sięgnąć do innych zakresów promieniowania elektromagnetycznego"
Do tekstu..
Składki zdrowotne rolników darmowe tylko do końca roku (26-09-2011)
Autor: Marcin Bojanowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Posłowie muszą do końca roku rozstrzygnąć, jakie składki zdrowotne mają płacić rolnicy. Inaczej od lutego za wizytę u lekarza chłopi i ich rodziny będą płacić z własnej kieszeni."
Do tekstu..
SLD - Seksizm Lewicy Demokratycznej (26-09-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Marek Siwiec pouczył Kwaśniewską czym jest polityka. Na pewno nie jest ona "mówieniem w salonie". Kwaśniewska jest niby salonową damą, a Siwiec - wytrawnym politykiem, który wie czym się zajmuje. Doprawdy?
Do tekstu..
Prałat do posła PO: Nie nadaje się pan (26-09-2011)
Autor: Magdalena Kursa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Krupa, kandydat na krakowskiej liście PO, otrzymał właśnie z dekanatu Skawina list od księdza prałata Edwarda Ćmiela. Pisze on, że poseł nie spełnia kryterium osoby, na którą mogliby głosować katolicy. Dodaje, że wiedzą tą zamierza się dzielić z wiernymi i innymi kapłanami. Przyczyna? Poseł Krupa głosował za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy zakazującej aborcji - nawet wówczas, gdy kobieta została zgwałcona lub gdy ciąża zagraża jej życiu."
Do tekstu..
Janusz Palikot: jestem nie do zabicia (26-09-2011)
Autor: Anita Karwowska, Mariusz Jałoszewski
Źrodło: emetro.pl Zgłosił/a: JK
"Dla młodych - usunięcie religii ze szkół i płatne studia humanistyczne. Dla dorosłych - tanie mieszkania na wynajem, by mogli jeździć za pracą. Dla przedsiębiorców - urzędnik wierzący petentowi na słowo. Dla państwa - oszczędności dzięki likwidacji powiatów i urzędów wojewódzkich. Janusz Palikot - możliwy czarny koń tej kampanii - opowiada, jakby chciał rządzić."
Do tekstu..
Nauka źle do Unii puka (26-09-2011)
Autor: Alicja Bobrowicz
Źrodło: emetro.pl Zgłosił/a: JK
"Zaledwie dwóch Polaków zdobyło granty na badania w ramach prestiżowego unijnego programu. Już piąty rok z rzędu straciliśmy szansę na miliony euro i uznanie w świecie. Co się dzieje z naszą nauką?"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365