Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
141.352.088 wizyt
Ponad 1056 autorów napisało dla nas 7250 tekstów. Zajęłyby one 28601 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 611 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Artur Patek, Jan Rydel, Janusz J. Węc (red.) - Najnowsza Historia Świata tom 4 1995-2007
Paul Blanshard (red) - Classics of Free Thought
Ireneusz Jeziorski - Od obcości do symulakrum. Obraz Żyda w Polsce w XX wieku
Lech Ostasz - Między realnością a utopią: w poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Tak jak to uczyniono w Irlandii, na całym świecie powinno się zakazać pracownikom Kościoła prowadzenia ośrodków wychowawczych, ponieważ człowiek, który nie chce być ojcem własnych dzieci, nie może być ojcem innych.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Czaszki z Gruzji mogą skasować kilka gatunków człowieka (18-10-2013)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Każdy, kto zainteresuje się wczesnymi ludźmi bardzo szybko może zagubić się w wielkiej liczbie gatunków, którymi zasypią go naukowcy. Homo habilis, Homo rudolfensis, Homo ergaster i Homo erectus, będą pierwszymi na które się natknie. Wszystkie te istoty żyły z grubsza 2-1,5 mln lat temu w Afryce. Ich szczątki (głównie czaszki) odkryto w różnych miejscach, a odkrywcy różnice w ich budowie uznawali za dowody na odrębność gatunkową. Jednak już od dłuższego czasu pojawiały się w środowisku paleoantropologicznym głosy, że tych gatunków jest zbyt dużo, że nie docenia się zmienności wewnątrzgatunkowej i tak naprawdę wszystkie te istoty (bądź przynajmniej większość z nich) powinny być uznawane za jeden gatunek."
Do tekstu..
Our Mathematical Universe (18-10-2013)
Autor: PhilosophyCosmology
Źrodło: youtube.com Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Max Tegmark delivers and entertaining and informative talk as part of the lecture mini-series "Cosmology & Quantum Foundations" from the "Philosophy of Cosmology" project. A University of Oxford and Cambridge collaboration.
Do tekstu..
Prawa kobiet, ale… (18-10-2013)
Autor: Naima
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"W dyskusjach o feminizmie bardzo nie lubię argumentu, że my kobiety na Zachodzie mamy już wszystko i walczymy o wyimaginowane fanaberie - końcówki gramatyczne lub możliwość wyboru w kwestii macierzyństwa. Że prawdziwe problemy kobiet są gdzie indziej. Otóż i tak i nie. Istota problemu jest ta sama: władza - państwowa lub religijna, która odbiera kobietom wolność i prawo do decyzji o własnym losie, mówiąc, że istnieją jakieś wyższe, abstrakcyjne racje, przed którymi żądania kobiet (czy dotyczą one zuchwale prawa do czytania, czy noszenia wybranych strojów, czy niezachodzenia w ciążę gdy tego nie chcą) muszą się bezwzględnie ugiąć. Różnice polegają na sankcjach"
Do tekstu..
The Disappearing Women (18-10-2013)
Autor: Rae Langton
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: liliac
"That radical power has inspired many women in philosophy, and much political work. The English philosopher Mary Astell wrote irreverently, in 1700, that an opinion's age is no guide to its truth, that "a rational mind" is not made for servitude, and that a woman's obligation to a man "is only a Business by the Bye"- "just as it may be any Man's Business and Duty to keep Hogs." From Descartes's idea that we are essentially thinking beings she deduced a conclusion too daring for her peers: colleges for women. Husband-keeping is like hog-keeping: a contingent duty, not what a woman is made for"
Do tekstu..
Smoleńskie "The Best Of", czyli największe przeboje prof. Rońdy (18-10-2013)
Autor: Roman Imielski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Był doradcą w rządzie SLD, napisał pochwalny list do tygodnika "Nie" Jerzego Urbana, a dziś jest czołowym ekspertem od zamachu w zespole PiS Antoniego Macierewicza. Właśnie przyznał publicznie, że kłamał w sprawie dowodów dotyczących katastrofy sprzed trzech lat."
Do tekstu..
Powstanie czarna lista posłów głosujących za aborcją eugeniczną. (18-10-2013)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
Powstanie czarna lista posłów głosujących za aborcją eugeniczną. Ich twarze będą pokazane obok zdjęć martwych dzieci. Fundacja PRO - Prawo do Życia uruchomi stronę internetową, gdzie będzie umieszczać informacje o "posłach głosujących za uśmiercaniem dzieci w ramach tzw. przesłanki eugenicznej" - informuje "Nasz Dzienik".
Do tekstu..
Naukowcy radzą: wypędź dziecko na dwór, bo oślepnie (18-10-2013)
Autor: Margit Kossobudzka, slate.com
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Krótkowzroczność to już prawie epidemia. Z najnowszych badań wynika, że dzieci psują sobie wzrok przede wszystkim od tego, że... stale przebywają w zamkniętych pomieszczeniach. Samo wpatrywanie się w ekran komputera czy telewizora nie jest aż tak dewastujące dla wzroku."
Do tekstu..
Kościelne zero tolerancji dla jawności i uczciwości (17-10-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zszedł do podziemia, a konkretnie zapadł się pod ziemię. Niestety nie ze wstydu, co byłoby w pełni uzasadnione, ale co najwyżej ze strachu, że znowu coś głupiego chlapnie. A palnąłby bez wątpienia, bo jest nieodrodnym synem Kościoła Jana Pawła II, czyli Kościoła butnego, bezkarnego, bezideowego, ukrywającego i usprawiedliwiającego pedofilskie przestępstwa kleru i zamiatającego pod dywan wszelkie własne afery, od seksualnych do finansowych.
Do tekstu..
Ofiara księdza pedofila z Tylawy: "Abp Michalik gardzi niewinnymi dziećmi (17-10-2013)
Autor: Michał Wilgocki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"- Piętna, które nosimy, nie da się wyleczyć. Można tylko nauczyć się z tym żyć. A przez wypowiedzi arcybiskupa Michalika czujemy strach i obrzydzenie - mówi Ewa Orłowska, jedna z ofiar księdza Michała M., który molestował ją przez 9 lat."
Do tekstu..
Licencja na molestowanie (17-10-2013)
Autor: Anna Nowak
Źrodło: codziennikfeministyczny.pl Zgłosił/a: ramichael
Michalik wypowiedział dokładnie to, co myśli. Żadne nieporozumienie, żaden lapsus. On po prostu tak myśli i powiedział to. Tak myśli prawie cały kler. A że są tak zadufani w sobie, pełni pychy, buty, poczucia totalnej wyższości, to nie przewidział, że normalny człowiek odczyta to tak, jak zostało powiedziane.
Do tekstu..
Na co ZUS wydaje pieniądze? (17-10-2013)
Autor: Justyna Sobolak
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Budowa kosztownych siedzib i remont już istniejących, luksusowe auta, karnety rekreacyjno-sportowe, ciastka i napoje. Na to między innymi ZUS wydaje pieniądze. Ale zapewnia: to wszystko w ramach oszczędności i dla dobra klientów."
Do tekstu..
Rońda chwali się w TV Trwam: W wywiadzie z Kraśko trochę zagrałem (17-10-2013)
Autor: Milena Bryła
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: dtem
Oni [piloci Tu-154M - red.] niestety zeszli poniżej 100 metrów. Ja w wywiadzie z panem [Piotrem - red.] Kraśko trochę zagrałem - przyznał wyraźnie z siebie zadowolony ekspert z zespołu Antoniego Macierewicza, prof. Jacek Rońda, odnosząc się do wywiadu, jakiego udzielił w TVP 1 po emisji filmów o katastrofie smoleńskiej. Co więcej, profesor pochwalił się, że dokument z Rosji, na który powoływał się w programie, był bezwartościowy.
Do tekstu..
Ofiara pedofila po słowach abp. Michalika: łzy przez wiele godzin płynęły mi po (17-10-2013)
Autor: mac//gak
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Małyska
"Słowa abp. Józefa Michalika wywołały u mnie powrót traumy, emocje takie, że łzy przez wiele godzin płynęły mi po policzkach - przyznała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Agata Baraniecka-Kłos, ofiara pedofila i prezes fundacji Stop Przedawnieniu. Odniosła się w ten sposób do wypowiedzi duchownego, że do molestowania dzieci przyczyniają się m.in. rozwody, feministki i filozofia gender. - Przestańmy w końcu tłumaczyć to, co robi pedofil - zaapelowała Baraniecka-Kłos."
Do tekstu..
Macierewicz w TVP? Paradowska:Dziwią mnie telewizyjne transmisje z guseł, czarów (17-10-2013)
Autor: Krzysztof Lepczyński
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"Janina Paradowska dziwiła się w Poranku Radia TOK FM, dlaczego telewizja publiczna transmituje na żywo obrady zespołu smoleńskiego Antoniego Macierewicza. - Mam dość misji, która polega na szerzeniu głupoty, nieuctwa i hucpy politycznej - wskazywała publicystka."
Do tekstu..
Animals feel the pain of religious slaughter (16-10-2013)
Autor: Andy Coghlan
Źrodło: New Scientist Zgłosił/a: liliac
"Brain signals have shown that calves do appear to feel pain when slaughtered according to Jewish and Muslim religious law, strengthening the case for adapting the practices to make them more humane. "I think our work is the best evidence yet that it's painful," says Craig Johnson, who led the study at Massey University in Palmerston North, New Zealand."
Do tekstu..
Kobieca gehenna (16-10-2013)
Autor: Joanna Ostrowska, Marcin Zaremba
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
Strach przed gwałtem ze strony radzieckich żołnierzy to jedna z najsilniejszych emocji lękowych wojny i powojnia. Kontrowersyjna rzeźba Jerzego Bohdana Szumczyka, która na kilka godzin stanęła w weekend w Gdańsku, przypomniała o tym zbrodniczym procederze.
Do tekstu..
Aspartam zabija! (16-10-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Nie. Ale tytuł chwytliwy, przyznacie? Ukradłem go Mitom nauki. Jeśli chodzi o aspartam i jego zabójcze własności, na linku powyżej mógłbym zakończyć, ale podkusiło mnie, by popatrzeć, co kryje się w Otchłani."
Do tekstu..
Arcybiskup Józef Michalik: księża molestują? Winne feministki, gender i porno.. (16-10-2013)
Autor: (kab, ib)
Źrodło: wp.pl; wprost.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski po raz kolejny zabrał głos ws. pedofilii w polskim Kościele. - Nikt nie zwraca uwagi na przyczyny tych zachowań: pornografia i fałszywa miłość w niej pokazywana, brak miłości rozwodzących się rodziców i promocja ideologii gender - powiedział Michalik.
Do tekstu..
Barka silnie obciążona (16-10-2013)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Z prof. Tadeuszem Bartosiem, filozofem, o tym, dlaczego papież Franciszek nie zmieni polskiego Kościoła i o tym, że nawet świętemu Franciszkowi by się to nie udało.
Do tekstu..
Blood-filled mosquito is a fossil first (16-10-2013)
Autor: Ed Yong
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Jurassic Park's iconic image of a fossilized blood-filled mosquito was thought to be fiction - until now. For the first time, researchers have identified a fossil of a female mosquito with traces of blood in its engorged abdomen. A team led by Dale Greenwalt at the US National Museum of Natural History in Washington DC reports the fossil discovery today in Proceedings of the National Academy of Sciences"
Do tekstu..
Lekcje z ateizmu obowiązkowe w szkołach Irlandii (16-10-2013)
Autor: (op,GK)
Źrodło: onet.pl; londynek.net Zgłosił/a: slik
Irlandzki minister edukacji Ruairi Quinn zadecydował, że we wszystkich państwowych szkołach obowiązkowo będą odbywać się lekcje z ateizmu. Na nietypowe lekcje, organizowane przez antyreligijną organizację Atheist Ireland, będą uczęszczać dzieci w wieku 4-13 lat. "Takie lekcje są niezbędne. Irlandzki system szkolnictwa zbyt długo wspierał jednostronnie religijną indoktrynację" - uważa szef grupy, Michael Nuge Z zajęć będą jednak zwolnione szkoły prowadzone przez instytucje religijne, a to oznacza, że weźmie w nich udział jedynie 7 proc. irlandzkich uczniów, ponieważ Kościół katolicki kontroluje w Irlandii 93 proc. z 3200 szkół podstawowych.
Do tekstu..
Zamknij oczy, to rzeczywistość przestanie istnieć (16-10-2013)
Autor: Ewa Wanat
Źrodło: NaTemat.pl Zgłosił/a: Małyska
"- Mamo, on molestował Tamarę! - Halszka mówi, że molestowałeś Tamarę, to prawda? - Nic jej nie zrobiłem, tylko sobie podotykałem - Słyszysz, ojciec mówi, że tylko sobie podotykał, daj mu już spokój, on jest chory".
Do tekstu..
Jak to się robi w Niemczech: Kościół Katolicki (16-10-2013)
Autor: cmos
Źrodło: Polska - NRD - Niemcy - Świat Zgłosił/a: cmos
O co chodzi w aferze biskupa Limburga, bo wcale nie tylko o pieniądze.
Do tekstu..
Nie wierzymy w szczepienia i... umieramy po grypie (16-10-2013)
Autor: Margit Kossobudzka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Nadchodzi ostatni moment, by zaszczepić się przeciwko grypie przed szczytem zachorowań. Ale Polacy - nawet lekarze - tego nie robią. I mamy co roku ponad sto zgonów z powodu powikłań".
Do tekstu..
To kobiety były twórcami prehistorycznych malowideł naściennych (15-10-2013)
Autor: tom
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Ekipa prof. Snowa postanowiła dokładniej zbadać pozostawione w jaskiniach odciski dłoni. Uczeni przyjrzeli się głównie dwóm palcom pradawnych malarzy - serdecznemu i wskazującemu. U mężczyzn ten serdeczny jest (zazwyczaj) dłuższy - to jeden z efektów rzeźbienia ich ciał przez testosteron. Kobiety mają oba palce równe. Po analizie odcisków dłoni badacze doszli do wniosku, że aż 24 z nich zostawiły kobiety. Z ośmiu pozostałych trzy są męskie, a pięć należało do chłopców."
Do tekstu..
Spotlight on women scientists on Ada Lovelace Day (15-10-2013)
Autor: National History Museum
Źrodło: nhm.ac.uk Zgłosił/a: liliac
"Museum celebrates women scientists with a live event and a Wikipedia Editathon to mark the day named after the first computer programmer Ada Lovelace. Victorian mathematician Ada Lovelace is celebrated on October 15 in events around the world. She has become a figurehead for women working in science, technology, engineering and maths (STEM)."
Do tekstu..
Na uniwersytecie wiszą krzyże. Studenci ich nie chcą (15-10-2013)
Autor: Sylwia Targaszewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Toruniu w niektórych salach wiszą krzyże. Studentom to się nie podoba, bo uczelnia to nie kościół. - Krzyże mogą wisieć, o ile zgodzą się na to dziekani - odpowiada rzecznik uniwersytetu.
Do tekstu..
21 arcydzieł polskiego kina według Martina Scorsese (15-10-2013)
Autor: aka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
Zestaw klasycznych polskich filmów rekomendowanych przez wybitnego amerykańskiego reżysera ruszy w tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Do tekstu..
Inside the Mind of the Republican Party (15-10-2013)
Autor: Sean M. Carroll
Źrodło: preposterousuniverse.com Zgłosił/a: JK
The rest of the world is looking at the United States and wondering, with good reason, why we have gone crazy. Not the entire country has gone crazy, of course. But we have a system of government in which a medium-sized minority can bring things crashing down if they so choose, and exactly such a group is rending one of the major parties apart. The minority group is roughly "the Republican base," an uneasy alliance of Evangelical Christians and the Tea Party. So it's interesting and important to understand what these folks really think - something the media, with its valorization of drama, isn't very good at conveying. The polling organization run by James Carville and Stanley Greenberg has recently tackled the issue, and presents a fascinating summary of what
Do tekstu..
Sejmowy ekspert o dręczonych lokatorach: Mogli myć się u znajomych (15-10-2013)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: poznan.gazeta.pl Zgłosił/a: JK
"Czyściciele" kamienicy odcięli wodę? Nie ma problemu. Niech lokatorzy poszukają sobie źródła wody oligoceńskiej - napisał ekspert biura analiz sejmowych
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365